بلندآوازه‌ترين آهنگساز فنلاندی | DW | 20.09.2019

29/06/1398 10:46 ق.ظ

بلندآوازه‌ترين آهنگساز فنلاندی ۶۲ سال پيش در چنين روزی ژان سيبِليوس در ملك خود در نزديكی هلسينكی درگذشت. روزشمار_چهره‌های_تاریخی

پدرش را كه پزشك بنامی بود و دست خوشی در موسيقی داشت، در سه سالگی از دست داد.تا ۱۴ سالگی بازيگوش بود و نه درست به مدرسه و نه به موسيقی می‌پرداخت تا اينكه نخست با ويلون آغاز كرد ولی پس از چندی پيش مادرش پيانو را ادامه داد و پيش خاله‌اش آن را تكميل كرد.

از آنجا كه پيانو خاله‌اش كمی بمتر از پرده معمول كوك می‌شد به نواهای بم علاقه بسيار پيدا كرد و در آثارش از اين صداها بهره بسيار می‌جست. رشته حقوق را بی‌علاقه خواند و پيوسته به آهنگ‌سازی می‌انديشيد تا اينكه توانست همه وقتش را به موسيقی بدهد.او با ساختن آهنگ‌هايی بر حماسه‌ها و اسطوره‌های فنلاند، پايه موسيقی ملی اين سرزمين را ريخت كه در آن برای هر شيء ذاتی و هر پديده ذهنی و معنوی يك نماد آوايی و نوايی معين كرده است. آهنگ‌هايش رنگ و بوی طبيعت فنلاند را دارند و گاه آرامش فضای جنگل‌های گسترده اين سرزمين را بازتاب می‌دهند.

او به خاطر بيم از كمونيسم و در پی تلاش برای استقلال فنلاند در رابطه با جنايات نازيها سكوت كرد و حتا مدال گوته را كه از سوی هيتلر امضا شده بود، پذيرفت. افزون بر خيابان‌ها و بناهايی كه به يادش در كشورهای گوناگون نامگذاری شده اند، يك نرم افزار نت‌نويسی هم به نامش ثبت شده است. headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

آغاز در تونس پایان در عربستان؛ زین‌العابدین بن‌علی که بود؟پایه های حکومت زین‌العابدین بن علی ابتدا با اعتراض ها به وضعیت معیشتی، نرخ بالای بیکاری و رواج فساد دولتی لرزان شد و سپس با به میان آمدن دیگر مطالبات از جمله آزادی های اجتماعی و نیز حق انتخاب نظامی متبنی بر رای مردم فرو ریخت.

بررسی آلوده‌ترین کشورهای جهان در سالی که گذشتکشورهای هند، بنگلادش، پاکستان، مصر، نپال، امارات متحده عربی، مغولستان و بحرین در صدر لیست آلوده‌ترین‌ کشورها قرار دارند. پاکستان آلوده‌ترین نواحی شهری را دارد و میزان آلاینده‌ها در آنجا 115.7 است. قطر بعد از پاکستان با 92.5 و افغانستان با 86 در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

تخریب دو موتر بم‌گذاری شده طالبان در یک حمله هوایی در پکتیامنابع امنیتی در ولایت پکتیا افغانستان چهارشنبه 18 سپتامبر اعلام کردند که در نتیجه حمله هوایی نیروهای طالبان احمق هم با جراغ سبز روسیه و پشتیبانی ایران این عملیات رو در افغانستان انجام میدن پاکستان هیچ نقشی نداره

پمپیو در جده سعودی: ردپای آیت‌الله‌ها در حمله به آرامکو مشاهده می‌شودمایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا که روز چهارشنبه 18 سپتامبر 2019 برای مشارکت در جمهوری اسلامی عامل بی ثباتی و خشونت در خاورمیانه است و باید تنبیه شود کاملا موافق هستم، چقدر خوب گفته ' رد پای آیت الله ها(نشانه های خدا) در آرامکو مشاهده میشود' یه جوری رده که ابرهه نخورده بود و هنوز نتونستن بفهمن از کجا خوردن

الجزایر؛ ۲ کشته در درگیری بین پلیس و معترضان در منطقه «غلیزان»اعتراضان در این شهر پس از آن آغاز شد که یک نوجوان در جریان تعقیب و گریز یک خودرو از سوی پلیس کشته شد.

اپلیکیشن‌ها در دوبی؛ از پمپ‌ بنزین سیّار تا خدمات فرودگاهی در خانه«وقتی یک شهر به سوی تحول دیجیتالی می‌رود، باید یک اپلیکیشن واحد داشته باشد که شهروندان بتوانند با دانلود و نصب کردن آن با شهر تعامل داشته باشند.»