بلاتکلیفی ۵ محکوم در پی ممنوعیت صدور حکم اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال در عربستان

29/10/1399 10:31 ب.ظ

بلاتکلیفی ۵ محکوم در پی ممنوعیت صدور حکم اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال در عربستان جزئیات بیشتر🔽

کمیسیون حقوق بشر این کشور در اواخر ماه آوریل سال ۲۰۲۰ میلادی در بیانیه‌ای اعلام کرد که

با حکم ملک سلمان، از این به بعد برای مجازات‌های سنگینی که توسط افراد زیر سن قانونی انجام می‌شود، حداکثر مجازات ۱۰ سال زندان در بازداشتگاه‌های نوجوانان صادر خواهد شد . بر اساس این بیانیه، تنها استثناء در این باره، پرونده‌های مرتبط با فعالیت‌های تروریستیِ افراد زیر سن قانونی خواهد بود.

اگرچه در این بیانیه، زمان آغاز لازم الاجرا شدن فرمان پادشاه اعلام نشده بود، اما در اکتبر ۲۰۲۰ میلادی کمیسیون حقوق بشر عربستان در پاسخ به گزارش دید‌بان حقوق بشر اعلام کرد که این فرمان بلافاصله پس از صدور، لازم الاجرا شده است.

عربستان صدور حکم اعدام برای «مجرمان» زیر ۱۸ سال را ممنوع کرد با این وجود، این فرمان ملک سلمان هرگز در رسانه‌های دولتی عربستان پخش نشد و در روزنامه رسمی این کشور نیز منتشر نشد. در دسامبر سال گذشته میلادی نیز خبرگزاری رسمی سعودی فهرستی از مهمترین رویدادهای سال ۲۰۲۰ میلادی در این کشور را منتشر کرد که در میان آنها صدور چند فرمان سلطنتی نیز دیده می شد، اما از فرمان منع صدور حکم اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال خبری نبود. headtopics.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

صدور حکم اعدام علیه دو زندانی در اراک به اتهام 'سب‌النبی' | DW | 23.04.2021کانون مدافعان حقوق بشر از محکومیت دو زندانی در اراک به اتهام توهین به مقدسات خبر داده است. یکی از زندانیان یوسف مهرداد نام دارد که در اردبیل بازداشت و به اراک منتقل شده است. نام محکوم دیگر مشخص نیست.. علت انتقال از اردبیل به اراک تفکیک نبی است! نبی اراک مورد توهین قرار گرفته نه نبی اردبیل علت اینه که توهین فارسی بوده و اگر ترکی توهین میکرد جزو حوزه استحفاضی نبی اردبیل میشد! ببینید با چه اراجیفی این داعشی ها ملت رو سرگرم میکنند! ملتی که به خدمتگذاران میهن پهلوی_ایرانساز خیانت کند چنین سرنوشتی خواهد داشت . امان از کاسه های داغتر از آش امان

عفو بین‌الملل خواستار توقف حکم اعدام جاوید دهقان خلد، شهروند بلوچ زندانی در ایران شدعفو بین‌الملل خواستار توقف حکم اعدام جاوید دهقان، شهروند بلوچ زندانی در ایران شد به نوشته سازمان عفو بین‌الملل جاوید دهقان زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی زاهدان اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ به اتهام محاربه توسط شعبه یک دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام محکوم شده است شما حالا مطمئنی بلوچ بوده و از آدمکش های تروریست جیش السعودی نبوده؟ کسی را در ایران به خاطر کرد یا بلوچ بودن دستگیر نمی کنند فقط ادمکشهایی که کشور تروریست آمریکا و نوچه اش آل سعود پول میدند دستگیر میکنند امروزصبح اعدام شد

حکم اعدام برای سه ایرانی در اندونزی به اتهام قاچاق مواد مخدر | DW | 07.04.2021اندونزی از صدور حکم اعدام برای اعضای یک باند قاچاق مواد مخدر و از جمله برای یک زوج ایرانی خبر داده است. چهار نفر از اعضای این باند ۱۳ نفره را شهروندان خارجی تشکیل می‌دهند. مجازات قاچاق مواد مخدر در اندونزی اعدام است. چرا برای قاچاق مواد مخدر در کشور اندونزی مجازات اعدام اشکالی نداره ولی در ایران مجازات اعدام برای قاچاق مواد مخدر تمام سازمانهای حقوق بشر اتحادیه اروپا امریکا اعتراض میکند یه سوال مشکل طرز اعدام یا مشکل جمهوری اسلامی ایران کدام؟

حقوق بشر در ایران در اسفندماه: ۱۹ اعدام و ۱۵۵ تجمع اعتراضیهرانا، مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اعلام کرد در ماه اسفند در ایران دست‌کم ۱۹ نفر، از جمله ۴ زندانی سیاسی در زندان سپیدار اهواز، اعدام شدند. ساسی چی می گه سمیه

گزارش عفو بین‌الملل از اعدام در سال کرونا: کمترین مورد اجرای مجازات مرگ در دهه گذشتهایران همچنان پس از چین، رکورددار اجرای مجازات اعدام است. جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته بیش از پیش از حکم اعدام به‌عنوان سلاحی برای سرکوب سیاسی علیه مخالفان، معترضان و اقلیت‌های قومی استفاده کرده است. ما روزانه چند صد نفر بخاطر کرونا و عدم واکسیناسیون در ایران اعدام میشویم بدون هیچگونه جرم و جنایتی رافت اسلامی به توان اسلام رحمانی میشود همین نتیجه...!!!

کمیسیون حقوق بشر این کشور در اواخر ماه آوریل سال ۲۰۲۰ میلادی در بیانیه‌ای اعلام کرد که

با حکم ملک سلمان، از این به بعد برای مجازات‌های سنگینی که توسط افراد زیر سن قانونی انجام می‌شود، حداکثر مجازات ۱۰ سال زندان در بازداشتگاه‌های نوجوانان صادر خواهد شد

. بر اساس این بیانیه، تنها استثناء در این باره، پرونده‌های مرتبط با فعالیت‌های تروریستیِ افراد زیر سن قانونی خواهد بود.

اگرچه در این بیانیه، زمان آغاز لازم الاجرا شدن فرمان پادشاه اعلام نشده بود، اما در اکتبر ۲۰۲۰ میلادی کمیسیون حقوق بشر عربستان در پاسخ به گزارش دید‌بان حقوق بشر اعلام کرد که این فرمان بلافاصله پس از صدور، لازم الاجرا شده است.

عربستان صدور حکم اعدام برای «مجرمان» زیر ۱۸ سال را ممنوع کرد

با این وجود، این فرمان ملک سلمان هرگز در رسانه‌های دولتی عربستان پخش نشد و در روزنامه رسمی این کشور نیز منتشر نشد. در دسامبر سال گذشته میلادی نیز خبرگزاری رسمی سعودی فهرستی از مهمترین رویدادهای سال ۲۰۲۰ میلادی در این کشور را منتشر کرد که در میان آنها صدور چند فرمان سلطنتی نیز دیده می شد، اما از فرمان منع صدور حکم اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال خبری نبود.

بر این اساس بسیاری از سازمانهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر، بویژه در ایالات متحده و در اروپا ابراز نگرانی کرده‌اند که قضات این کشور همچنان به صدور مجازات اعدام برای نوجوانان ادامه دهند.

این گروه بویژه به سرنوشت پنج محکوم به اعدامی اشاره دارند که در دوران نوجوانی چنین احکامی برایشان صادر شده بود. یکی از این پنج محکوم درخواست تجدیدنظر در حکمش را کرده است و از وضعیت چهار متهم دیگر اطلاع دقیقی در دست نیست.

علاوه بر این، هشت نوجوان دیگر نیز که روند رسیدگی به پرونده‌های آنها هم اکنون در جریان است، با خطر مجازات اعدام روبرو هستند.

در آخرین تلاش‌ها برای دریافت اطلاعات بیشتر در این باره و در واکنش به پیگیری‌های خبرگزاری رویترز، مرکز ارتباطات بین‌المللی دولت عربستان تنها اعلام کرد که این حکم سلطنتی «عطف به ماسبق» خواهد شد و از همان لحظه صدور برای همۀ دادگاهها لازم الاجرا شده است.