بزرگداشت یاد و خاطره شیخ شامل، نماد مقاومت، 'عقاب قفقاز'

27/11/1400 09:36:00 ب.ظ

بزرگداشت یاد و خاطره شیخ شامل، نماد مقاومت، 'عقاب قفقاز' شیخ_شامل با عنوان 'عقاب قفقاز' که در مبارزه با روسیه تزاری به اسطوره تبدیل شد و احترام همگان را به دست آورد، در صد و پنجاه و یکمین سالگرد درگذشتش گرامی داشته می‌شود.

شیخ شامل با عنوان "عقاب قفقاز" که در مبارزه با روسیه تزاری به اسطوره تبدیل شد در صد و پنجاه و...

شیخ شامل با عنوان "عقاب قفقاز" که در مبارزه با روسیه تزاری به اسطوره تبدیل شد در صد و پنجاه و یکمین سالگرد درگذشتش گرامی داشته می‌شود. استانبول/خبرگزاری آناتولی شیخ شامل رهبر سیاسی و مذهبی مردم قفقاز شمالی در سال 1797 در روستای گیمری داغستان به دنیا آمد.

شهرزوری نیز خلافت را به شاگرد خود شیخ شامل سپرد و او را به قفقاز فرستاد. ملا محمد، از دوستان شیخ شامل، که در سال 1823 پس از به دست آوردن خلافت با پیوستن به گروه نقشبندی-خالدی شیخ اسماعیل شیروانی، به داغستان بازگشت، در سال 1829 به عنوان رهبر جنبش غزوات انتخاب شد.

شیخ شامل دستیار ارشد ملا محمد شد که به «امام» و «گزی» شهرت داشت. در حالی که ملا محمد در 20 نوامبر 1832 در جنگ با روس ها جان خود را از دست داد، شیخ شامل با جراحات شدید جان سالم به در برد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »

روایت سالی که 3 فصل « بهار، تابستان و زمستانی طولانی» داشت | وحیده کریمی

روزهای پایانی سال 1400 با امید به احیای برجام تمام شد. در یک‌قدمی امضای توافق برای رفع تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به میز مذاکرات، روسیه اثری منفی بر برجام گذاشت تا تبعات حمله نظامی‌اش به اوکراین را به حداقل برساند. این‌گونه شد که جنگ روسیه و اوکراین که در‌واقع باید بی‌ربط‌ترین واقعه به ایران 1401 می‌‌بود، از همان لحظات قبل از تحویل سال سایه سنگین خود را بر منافع ملی انداخت و تا روزهای پایانی سال هم ایران یک متضرر برای «هیچ» در این نبرد دور از مرزهای خود شد. از یک سو روسیه و از سوی دیگر تندروهای داخلی چنان ریشه برجام را زدند که در روزهای پایانی اسفند، امیدها برای توافق برای رفع تحریم‌ها به کمترین حد ممکن رسید و احتمال فعال‌شدن مکانیسم ماشه جدی‌تر از همیشه شد. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

بهادری جهرمی: از توان دانشگاهیان برای تقویت رابطه دولت و افکار عمومی بهره می‌گیریمسخنگوی دولت گفت: از ظرفیت و توان علمی، همفکری و ایده‌های جامعه دانشگاهی در تقویت حوزه رسانه و نحوه مواجهه دو سویه دولت و افکار عمومی بیشتر بهره خواهیم برد. تعویق_کنکور_دکتری_1401 لطف بفرمایید در خصوص برگزاری ازمون دکتری که خلاف مصوبات ستاد ملی هستند ورود کنید تعویق_کنکور_دکتری_1401

واکنش‌ها به مرگ یک کودک‌ کار در ایران؛ نماد «همه کودکان قربانی» کار اجباریبر اساس گزارش‌ها، رکسانا بلوچ روز یکشنبه ۲۴ بهمن‌ماه در پی از دست دادن دو کلیه خود در یکی از بیمارستان‌ها جان باخت. «جمعیت امام علی» در کانال تلگرامی خود مرگ این کودک را «ماحصل پنج سالی» دانست که این کودک «مجبور بوده ساعت‌های زیادی در خیابان کار کند.» مرگ دلخراش روشنک مرا بیاد دخترک_کبریت_فروش انداخت، چقدر این فرانسوی‌های بی‌عاطفه هستند، هنوز هم که بیاد مرگ آن کوچولوی کبریت فروش می‌افتم مدت‌ها ذهنم پریشان است. حقوق_بشر سازمان_ملل کودک در ایران یعنی زندگی پر از حسرت ز کوشش به هر چیز خواهی رسید به هر چیز خواهی کماهی رسید. آرزو دختربچه ایی با صورت اینچنین مردانه !!!!!! خدا بدونه چی به این طفلک گذشته....

نخستین سفر نخست‌وزیر اسرائیل به بحریندفتر نفتالی بنت اعلام کرد که او در این سفر تاریخی دو روزه، با ملک حمد بن‌عیسی آل‌خلیفه، پادشاه، و سلمان بن‌حمد آل‌خلیفه، ولیعهد و نخست‌وزیر بحرین، دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. شرایط استخدام رادیوفردا فسیلای جقی آلبانی 😂🍆

کمک‌های بشردوستانه؛ محور دیدار هیئت‌های قطری و افغانستانیکمک‌های بشردوستانه؛ محور دیدار هیئت‌های قطری و افغانستانی هیئت‌هایی از قطر و افغانستان به منظور تقویت روابط دوجانبه به‌ویژه در حوزه‌های توسعه و کمک‌های بشردوستانه در دوحه دیدار و گفت‌وگو کردند.

اردوغان: می‌توان از فرصت همکاری نزدیک ما با پوتین و زلنسکی برای کاهش تنش استفاده کرد

روسیه پایان رزمایش‌ها و خروج نیروهایش از کریمه را اعلام کرداروپایی‌ها و آمریکایی‌ها همچنان در انتظار اثبات عقب‌نشینی نظامی بزرگ روسیه بوده و می‌گویند در این زمینه خوشبین ولی محتاط هستند.