بزرگترین کهکشان با گستره 16.3 میلیون سال نوری کشف شد

25/01/1401 05:00:00 ق.ظ

ستاره‌شناسان به تازگی کهکشانی را رصد کردند که با گسترهٔ 16.3 میلیون سال نوری، تابحال بزرگترین کهکشان کشف‌شده توسط بشر بوده است. کهکشان «آلسیونیوس» قطری 160

ستاره‌شناسان به تازگی کهکشانی را رصد کردند که با گسترهٔ 16.3 میلیون سال نوری، تابحال بزرگترین کهکشان کشف‌شده توسط بشر بوده است. کهکشان «آلسیونیوس» قطری 160 آلسیونیوس به معنای «الاغ قدرتمند» در زبان یونانی کلاسیک، یکی از غول‌های اساطیر یونان باستان بود که با هرکول قهرمان افسانه‌ای جنگید. این کهکشان حدود سه میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد.

Advertisement کهکشان تازه‌کشف‌شده نمونه بزرگی از «کهکشان رادیویی» یا کهکشانی است که یک سیاهچاله بسیار پرجرم در مرکز خود دارد. این سیاهچاله مقدار زیادی ماده را می‌بلعد و سپس بالا می‌آورد، که باعث می‌شود به طور پیوسته دو ستون غول‌پیکر پلاسما را با سرعت نزدیک به نور به بیرون پرتاب کند.

پرتوهای پلاسما پس از چندین میلیون‌ سال نوری سفر در فضا بالاخره کند می‌شوند و به شکل شاخه‌هایی درمی‌آیند که نور را در قالب امواج رادیویی پراکنده می‌کند. شاخه‌های آلسیونیوس بزرگ‌ترین شاخه‌هایی هستند که تاکنون کشف شده‌اند.

ستاره‌شناسان پس از بررسی داده‌های گردآوری‌شده توسط «آرایه فرکانس پایین» که شبکه‌ای است که حدود بیست هزار رادیوتلسکوپ را در 52 نقطه اروپا به هم متصل می‌کند، موفق شدند کهکشان جدید را کشف کنند. ستون‌های پلاسمای این کهشکشان و شاخه‌هایی که بعدا ایجاد می‌کنند شگفتی دانشمندان را برانگیخت. headtopics.com

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>

از هواپیمای جدید خورشیدی شاهین تا کشف دورترین کهکشانشاهین نام جدیدترین هواپیمای خورشیدی است که طراحی شده، یک مرکز اخترفیزیک دورترین جرم نجومی را کشف کرده و روسیه می‌کوشد از ایستگاه فضایی برای فشار آوردن به جامعه جهانی استفاده کند.

آزمایش موفق مهمات ساخت ترکیه با پهپاد آک‌سونگوراولین شلیک آزمایشی مهمات هوشمند ملی ترکیه (MAM-L) با پهپاد آک‌سونگور با موفیقیت انجام شد. - خبرگزاری آناتولی

پیش‌بینی موسسات آلمانی از تبعات قطع عرضه انرژی روسیه: زیان ۲۲۰ میلیارد یوروییپنج موسسه آلمانی پیشرو در زمینه مطالعات اقتصادی پیش‌بینی خود را از رشد بزرگترین اقتصاد اروپا در سال ۲۰۲۲ به دلیل بروز تبعات جنگ در اوکراین کاهش دادند.

تولد یک میلیون و ۱۰۶ هزار و ۷۲ نوزاد سال گذشته در کشور/ توقف روند کاهشی موالیدتولد ۶۹ هزار نوزاد از مادران ۱۰ تا ۱۹ساله در سال۱۴۰۰ طی سال گذشته ۶۹ هزار و ۱۰۳ نوزاد از مادران گروه سنی ۱۰ تا ۱۹ ساله متولد شدند که گروه سنی پرخطر محسوب می‌شوند، در همین حال ۱۴۷۴ نوزاد از مادرانی متولد شده‌اند که خود بین ۱۰ تا ۱۴ سال داشته‌اند.

از هواپیمای جدید خورشیدی شاهین تا کشف دورترین کهکشانشاهین نام جدیدترین هواپیمای خورشیدی است که طراحی شده، یک مرکز اخترفیزیک دورترین جرم نجومی را کشف کرده و روسیه می‌کوشد از ایستگاه فضایی برای فشار آوردن به جامعه جهانی استفاده کند.

تهدید روسیه به هدف قرار دادن محموله‌های سلاح به اوکراین؛ کرملین «نسل‌کشی» را رد کردجوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که کشورهای عضو این اتحادیه با ارسال ۵۰۰ میلیون یورو کمک نظامی جدید به اوکراین موافقت کرده‌اند. ⭕️ 1 دلار آمریکا = ۵۰۰ ریال یمن (کشور فقیر جنگ‌زده) 🔹 1 دلار آمریکا = ۲۸۰,۰۰۰۰ ریال ایران (یکی از ثروتمند ترین کشور های جهان) 🔹 ریال ایران طبق آمار رسمی صندوق بین المللی پول، بی ارزش‌ترین پول جهان بشمار میرود . راز حمله روسیه به اوکراین چیست؟ رازی که تمام رسانه های جهان در مورد آن سکوت کرده اند! ✔️✔️ دین هیتلر چه بود ؟! برای دیدن برنامه ، فشار دهید👇