بریتانیا به عملیات انتقال غیرنظامیان به فرودگاه کابل پایان داد؛ اسپانیایی‌ها افغانستان را ترک کردند

05/06/1400 12:55 ب.ظ

بریتانیا به عملیات انتقال غیرنظامیان به فرودگاه کابل پایان داد؛ اسپانیایی‌ها افغانستان را ترک کردند جزئیات بیشتر🔽

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید کار خروج نیروهای این کشور از افغانستان به مرحله نهایی رسیده و دیگر فرد جدیدی از افراد واجد شرایط احتمالی افغان به این فهرست اضافه نمی‌شوند. بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا با بیان این مطلب تاکید کرد که این کشور، هیچ فرد دیگری را برای خروج از افغانستان به فرودگاه فرا نخواهد خواند. او همچنین ابراز تاسف کرده که نتوانسته همه افرادی که باید، در این فرآیند از افغانستان تخلیه کند.

آقای والاس همچنین با اشاره به اینکه با نزدیک‌تر شدن به زمان خروج از افغانستان، خطرات نیز افزایش می‌یابد، افزود: «برخی از گروه‌ها همچون داعش می‌خواهند ادعا کنند که آنها ایالات متحده و بریتانیا را از افغانستان بیرون کرده‌اند.» پیشتر بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا تاکید کرده بود که زمان کمی برای تکمیل فرآیند خروج از افغانستان باقی مانده است و تمام نیروهای بریتانیایی به زودی و به سرعت از این کشور خارج می‌شوند.

گروهی از کنشگران فرانسه از ماکرون خواستند پناهجویان بیشتری را از افغانستان بپذیرد اظهارات مقام‌های بریتانیایی در حالی مطرح می‌شود که روز پنجشنبه انفجار چندین بمب و عملیات انتحاری به کشته شدن بیش از ۷۰ شهروند افغان و همچنین ۱۳ نظامی آمریکایی انجامید. این موضوع انتقادات جهانی نسبت به فرآیند خروج نیروهای خارجی از افغانستان را شدت بخشیده است. headtopics.com

ادامه مطلب:
euronews_pe »

لهستان عملیات‌ تخلیه از افغانستان را به دلایل امنیتی متوقف کردوزارت خارجه لهستان اعلام کرد که عملیات تخلیه این کشور از افغانستان را به دلایل امنیتی متوقف کرده‌اند. - خبرگزاری آناتولی

بایدن: هر روز ماندن در افغانستان به معنای یک روز خطر است | DW | 25.08.2021جو بایدن در نطقی تلویزیونی اعلام کرد، ماموریت افغانستان هر چه زودتر به پایان برسد بهتر است. بایدن بدون توجه به مخالفت متحدان غربی خود گفت ماموریت تخلیه آمریکاییان و همکاران محلی آنان از کابل تا ۳۱ اوت به پایان می‌رسد. سگ زرد فرار کرد

مرکل: برای حفظ دستاوردها در افغانستان باید به گفت‌وگو با طالبان ادامه دادصدراعظم آلمان گفت برای حفظ دستاوردهایی که طی 20 سال در افغانستان حاصل شده است باید به گفت‌وگو با طالبان ادامه داد. - خبرگزاری آناتولی

هشدار مقام سابق آمریکایی نسبت به احتمال ظهور دوباره القاعده در افغانستانکریس کوستا، یکی از مقامات مبارزه با تروریسم در دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، گفت که آنچه در افغانستان اتفاق افتاد همه افراطگرایان را تشویق

وعده آنگلا مرکل: کمک به شهروندان افغانستان ادامه می‌یابد | DW | 25.08.2021به گفته مرکل پس از خاتمه عملیات خارج کردن شهروندان از کابل پشتیبانی از همکاران محلی و افراد در معرض خطر ادامه می‌یابد. بنابر گزارش‌ها ارتش آلمان عملیات تخلیه شهروندان از فرودگاه کابل را روز جمعه خاتمه می‌دهد.

اپوزیسیون دولت آلمان را به بی‌برنامگی در افغانستان متهم کرد | DW | 25.08.2021پارلمان آلمان با تعویق، مأموریت ارتش این کشور در مورد نقل‌وانتقال از افغانستان را تصویب کرد. یک مقام ارشد طالبان اطمینان داده که افغان‌های دارای مدارک قانونی می‌توانند پس از ۳۱ اوت نیز کشور را ترک کنند.

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید، خروج نیروهای این کشور از افغانستان به مرحله نهایی رسیده و این وزارتخانه بر تخلیه اتباع انگلیسی و همچنین سایر افرادی که قبلا مجوز خروج آنها از افغانستان صادر شده و در فرودگاه کابل هستند متمرکز شده‌ است.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا با بیان این مطلب تاکید کرد که این کشور، هیچ فرد دیگری را برای خروج از افغانستان به فرودگاه فرا نخواهد خواند. او همچنین ابراز تاسف کرده که نتوانسته همه افرادی که باید، در این فرآیند از افغانستان تخلیه کند.

آقای والاس همچنین با اشاره به اینکه با نزدیک‌تر شدن به زمان خروج از افغانستان، خطرات نیز افزایش می‌یابد، افزود: «برخی از گروه‌ها همچون داعش می‌خواهند ادعا کنند که آنها ایالات متحده و بریتانیا را از افغانستان بیرون کرده‌اند.» پیشتر بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا تاکید کرده بود که زمان کمی برای تکمیل فرآیند خروج از افغانستان باقی مانده است و تمام نیروهای بریتانیایی به زودی و به سرعت از این کشور خارج می‌شوند.

گروهی از کنشگران فرانسه از ماکرون خواستند پناهجویان بیشتری را از افغانستان بپذیرد

اظهارات مقام‌های بریتانیایی در حالی مطرح می‌شود که روز پنجشنبه انفجار چندین بمب و عملیات انتحاری به کشته شدن بیش از ۷۰ شهروند افغان و همچنین ۱۳ نظامی آمریکایی انجامید. این موضوع انتقادات جهانی نسبت به فرآیند خروج نیروهای خارجی از افغانستان را شدت بخشیده است.

بریتانیا تاکنون بیش از ۱۳ هزار و ۷۰۰ نفر از تبعه این کشور و همچنین افغانستان را تخلیه کرده است. مقام‌های بریتانایی همچنین می‌گویند می‌خواهند برخی از تجهیزات نظامی خود را در افغانستان نابود کنند تا به جای آنها بتوانند انسان‌های بیشتری را در هواپیماها با خود از افغانستان خارج کنند.

بن والاس با اعلام این مطلب افزود: «به طور مثال به جای سوار کردن یک لندرور در هواپیما ما می‌توانیم حدود ۳۰-۴۰ انسان را با خود از این کشور خارج کنیم. ما ترجیح می‌دهیم تسلیحات خود را اینجا نابود کنیم و به جای آن ظرفیت بیشتری برای انتقال افراد برای خروج از افغانستان داشته باشیم.»در همین راستا، اسپانیا کار خروج نیروهایش از افغانستان را به پایان رساند. صبح روز جمعه در پروازی از کابل، ۸۱ نفر از اتباع این کشور شامل نظامیان و همچنین کارمندان سفارت اسپانیا در کابل افغانستان را به مقصد مادرید ترک کردند. روزنامه ال پائيس این کشور ضمن اعلام این مطلب تایید کرد که با این پرواز کار خروج نیروهای اسپانیایی از افغانستان به پایان رسیده است.مقام‌های استرالیایی می‌گوید مدتی پیش از وقوع بمب‌گذاری انتحاری در فرودگاه کابل، تمام نیروهای این کشور از افغانستان خارج شده‌اند. اسکات موریسون، نخست وزیر این کشور روز جمعه اعلام کرد اطلاعات بسیار واضحی از حمله‌ای قریب‌الوقوع در فرودگاه کابل دریافت کرده و همین مسئله موجب شده سریعا نیروهای استرالیایی فرودگاه کابل را ترک کنند.

موریسون همچنین اضافه کرد که نیروهای آمریکایی و بریتانیایی به نیروهای استرالیایی کمک کردند تا حدود ۴ هزار و ۱۰۰ نفر از جمله ۳ هزار و ۲۰۰ استرالیایی و دیگر شهروندان افغان که ویزای استرالیا داشته‌اند از افغانستان خارج شوند.

پیتر دیتون، وزیر دفاع استرالیا نیز پیشتر گفته بود اطلاعات بسیار واضحی وجود داشت که نشان می‌داد داعش قصد دارد حمله‌ای تروریستی در اطراف فرودگاه کابل انجام دهد. وزیر دفاع استرالیا همچنین ابراز خرسندی کرد که توانسته تمام سربازان این کشور را از افغانستان خارج کند. دیتون اعلام کرد تمام نیروهای استرالیایی در حال حاضر در امارات عربی متحده هستند.