برگزاری پنج تجمع صنفی کارگران در استانهای اردبیل و آذربایجان شرقی و غربی

07/08/1400 10:47 ق.ظ

در پی تجمع کارگران، معاون سیاسی و امنیتی استانداری اردبیل از پرداخت حقوق کارگران کارخانه سبلان پارچه تا مردادماه خبر داد و گفت: «حقوق شهریورماه نیز در دست پرداخت است.» اخبار_ایران اردبیل معیشت_کارگران

، مجتمع مس سونگون ورزقان به کارگران پروژه‌های در دست احداث که خارج از محدوده‌ نگهبانی اصلی مجتمع هستند، پاداش پرداخت نمی‌کند.

کارگران ‌پروژه‌های این مجتمع نسبت به عدم تخصیص پاداش معترض بوده و نیروهای شرکت آهن آجین شاغل در‌ پروژه‌ لیچینگ در اعتراض به این موضوع دست به تجمع زدند.

کارگران کارخانه سبلان پارچه در کارخانه سبلان پارچه نزدیک به یک هزار کارگر مشغول کارند که هر چند ماه یکبار تعدادی از آنها به بهانه پیگیری مطالبات صنفی خود اخراج و یا تهدید به اخراج می‌شوند. معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل درباره وضعیت این کارخانه گفته است: «در یک سال گذشته که مالکیت این شرکت به صاحب اصلی خود بازگشته است نه تنها مدیریت کارخانه تعهدات خود را به شایستگی انجام نداده بلکه در پرداخت حقوق و مزایای کارگران موجود نیز نتوانسته به تعهدات عمل کند. نارضایتی‌ها منجر به اعتراض کارگران در هفته‌های اخیر شده است.

گفته حجازی نیا مدیرعامل کارخانه سبلان پارچه مشکلات بانکی را از عوامل مشکلات پیش آمده عنوان کرده و گفته است: «به معنای واقعی کلمه در سیستم بانکی فلج شده‌ایم. با توجه به مشکلات بوجود آمده، نمی‌توانیم حساب جاری داشته باشیم. این موضوع باعث شده تا نتوانیم خریدها و ضمانت‌ها را در زمان مناسب انجام دهیم.

ادامه مطلب:
iranwire »

کوه یخ بحران بیکاری کارگران و تعطیلی واحدهای تولیدی در گفته‌های مسئولان

در نشست کشورهای همسایه افغانستان در تهران چه گذشت؟ | DW | 27.10.2021دومین نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان به همراه روسیه با موضوع محوری حل بحران آن کشور در تهران برگزار شد. دبیرکل سازمان ملل و وزیران امور خارجه چین و روسیه به شکل ویدیویی در این نشست شرکت کرده بودند.

بررسی رویکرد ترکیه به «حکمرانی جهانی در دوران پسا کرونا» در رُمپنل بررسی رویکرد ترکیه در مورد شیوه‌های «حکمرانی جهانی در دوران پسا کرونا» پیش از آغاز اجلاس گروه 20 در رم برگزار خواهد شد. - خبرگزاری آناتولی

اتخاذ تدابیر امنیتی در واشنگتن در پی تهدید به بمب‌گذاریبسیاری از کوچه‌ها و خیابان‌های منتهی به کنگره آمریکا به دلیل «تهدید بمب گذاری» در وزارت بهداشت آمریکا مسدود و تدابیر امنیتی اتخاذ شده است. - خبرگزاری آناتولی

آغاز بارندگی در برخی استان‌ها طی دو روز آینده/ بارش برف در ارتفاعات و مناطق سردسیرآغاز بارندگی در برخی استان‌ها طی دو روز آینده رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ضمن اشاره به بارندگی در بخش‌هایی از کشور طی دو روز آینده و تداوم آن در برخی مناطق تا پنج آتی، از بارش برف در ارتفاعات و مناطق سردسیر خبر داد.

کشورهای «گروه ۲۰» برابری واکسیناسیون در جهان را در رم به بحث می‌گذارند🔺کشورهای «گروه ۲۰» برابری واکسیناسیون در جهان را در رم به بحث می‌گذارند گزارش جدید گروه مبارزه با فقر «وان» نشان می‌دهد از بیش از ۶۵۷ میلیون دز واکسن وعده داده شده توسط کشورهای گروه ۲۰، حدود ۴۴ درصد تحویل داده شده است. ⬇️ بیشتر بخوانید:

استان وایر- در یک هفته منتهی به ششم آبان‌ماه، دست کم پنج تجمع کارگری تنها در استانهای اردبیل و آذربایجان شرقی و غربی برگزار شده است. در یکی از آخرین اعتراضات،

ورزقان از نیروهای «شرکت آهن آجین»

،

روز یکشنبه دوم ‌آبان‌ماه، در اعتراض به عدم پرداخت مزایا اعتصاب کردند.

مجتمع مس سونگون ورزقان به کارگران پروژه‌های در دست احداث که خارج از محدوده‌ نگهبانی اصلی مجتمع هستند، پاداش پرداخت نمی‌کند. کارگران ‌پروژه‌های این مجتمع نسبت به عدم تخصیص پاداش معترض بوده و نیروهای شرکت آهن آجین شاغل در‌ پروژه‌ لیچینگ در اعتراض به این موضوع دست به تجمع زدند.

تجمع کارگران معترض اردبیلی

کارگران کارخانه سبلان پارچه

۲۹ مهرماه۱۴۰۰ همزمان با سفر ابراهیم رئیسی به استان اردبیل در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و حق بیمه ۳ ماهه، مقابل استانداری تجمعی را برگزار کردند. به گفته آنها در محوطه این کارخانه با صرف مبالغی آلاچیق‌های جذب گردشگری، رستوران و… احداث و به تعدادی سیاسیون سابق تحت عناوین مشاور و عضو هیات مدیره و… پرداخت‌هایی صورت می‌گیرد. اما پرداخت حقوق کارگران انجام نشده است.

در کارخانه سبلان پارچه نزدیک به یک هزار کارگر مشغول کارند که هر چند ماه یکبار تعدادی از آنها به بهانه پیگیری مطالبات صنفی خود اخراج و یا تهدید به اخراج می‌شوند.

در پی تجمع کارگران، معاون سیاسی و امنیتی استانداری اردبیل از پرداخت حقوق کارگران کارخانه سبلان پارچه تا مردادماه خبر داد و گفت: «حقوق شهریورماه نیز در دست پرداخت است.» او در خصوص تعویق پرداخت بیمه تامین اجتماعی کارکنان گفته است: «با رایزنی‌های انجام شده، مشکل بیمه حل شده و لیست اعضا جهت پرداخت ارسال شده است. اگر درباره بیمه نیز بدهی وجود داشته باشد بر عهده شرکت است.»

معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل درباره وضعیت این کارخانه گفته است: «در یک سال گذشته که مالکیت این شرکت به صاحب اصلی خود بازگشته است نه تنها مدیریت کارخانه تعهدات خود را به شایستگی انجام نداده بلکه در پرداخت حقوق و مزایای کارگران موجود نیز نتوانسته به تعهدات عمل کند. نارضایتی‌ها منجر به اعتراض کارگران در هفته‌های اخیر شده است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل پیشتر

گفته

بود: «قرار است جلسه‌ای را با مدیریت این کارخانه داشته باشیم تا در مورد نحوه پرداخت مطالبات، جذب ۴۰۰ نفر نیروی جدید و علل تغییر کاربری در برخی از بخش‌های کارخانه مباحث مطرح و پیگیری های لازم انجام شود.»

حجازی نیا مدیرعامل کارخانه سبلان پارچه مشکلات بانکی را از عوامل مشکلات پیش آمده عنوان کرده و گفته است: «به معنای واقعی کلمه در سیستم بانکی فلج شده‌ایم. با توجه به مشکلات بوجود آمده، نمی‌توانیم حساب جاری داشته باشیم. این موضوع باعث شده تا نتوانیم خریدها و ضمانت‌ها را در زمان مناسب انجام دهیم.» او در خصوص معوقات مزدی کارگران افزود: «تنها ۲۰ درصد حقوق پرسنل در ماه گذشته پرداخت نشده و مابقی حق و حقوق پرسنل، در ماه‌های گذشته به صورت کامل واریز شده است.»

مطالبات کارگران شهرستان خوی

جمعی از کارگران حاضر در مراسم افتتاحیه خانه کارگر شهرستان خوی در اعتراض به اینکه چرا در این مراسماتی به تعدادی از کارگران فرصت سخن گفتن داده نمی‌شود، اعلام کردند: «باید مسئولین حاضر در مراسم از نزدیک با مشکلات کارگران آشنا شده و به درخواست آنان گوش دهند.»

کارگران موضوعاتی چون: «عدم شمول سختی کار»، «عدم امنیت شغلی»، «عدم ارائه قرارداد و سوابق کاری»، «عدم پرداخت کامل مزایای ماهیانه» و… را از مهم‌ترین درخواست‌های خود عنوان کرده و

افزودند

: «با توجه به اینکه سختی کار شامل ما می‌شود، از مسئولین تقاضا داریم دستور دهند تا موضوع سختی کار در پرداخت حق بیمه منظور شود. متاسفانه در برخی از ماهها پرداخت حق بیمه با کسر روزهای کاری انجام می‌گیرد. این مسائل ضمن اجحاف نسبت به حق و حقوق قانونی، در آینده و در زمان بازنشستگی کارگران را با مشکلات اساسی مواجه خواهد کرد.»

پرداخت یک ماه از معوقات مزدی کارگران ابنیه فنی آذربایجان

به دنبال تجمع اعتراضی شش روزه کارگران ابنیه فنی آذربایجان شاغل در خطوط ریلی شهرستانهای سلماس، جلفا، آذرشهر، مرند، عجب‌شیر، کارفرما یک ماه از مطالبات دو ماهه آنان را پرداخت کرد و کارگران به اعتراض خود خاتمه دادند.

منابع کارگری در نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن آذربایجان از ادامه اعتراضات صنفی همکاران خود به دلیل عدم واریز معوقات کارگران این واحد خبر می‌دهند.

این کارگران که در خطوط ریلی شهرستان‌های سلماس، جلفا، آذرشهر، مرند و عجب شیر مشغول کار هستند،

: «هنوز کارفرما اقدامی در جهت پرداخت مطالبات کارگران انجام نداده است.» آنها که خواستار دریافت دو ماه حقوق معوقه، اجرای طرح همسان‌سازی و تامین امنیت شغلی‌ هستند

،

از روز شنبه ۱۷مهرماه علی

رغم حضور در محل کار؛ از انجام کار خودداری کرده ‌بودند.

به گفته کارگران در نتیجه حضور پیمانکاران در راه‌آهن هر ماه حقوق کارگران با تاخیر پرداخت می‌شود. کارگران فاقد امنیت شغلی بوده و در صورت اخراج؛ هیچ یک از آن‌ها امکان پیگیری مطالبات خود را ندارند.

درخواست تبدیل وضعیت شغلی

جمعی از کارگران قرارداد پیمانی شهرداری تبریز که در بخش خدمات به عنوان پاکبان و سبزبان مشغول کارند، خواستار تبدیل وضعیت قراردادهای خود از پیمانکاری به قرارداد مستقیم هستند. این گروه از کارگران با اشاره به اینکه چرا در یک مجموعه بزرگ شهری، باید بین کارگران تبعیض وجود داشته باشد؛ می‌گویند: «چرا باید تعدادی رسمی و قراردادی باشند و دستمزدهای بالاتر بگیرند. عده‌ای هم مثل ما به صورت قرارداد حجمی بوده و طرف حساب شرکت‌های پیمانکاری که اهمیتی به پرداخت مطالبات کارگران، آن‌هم به صورت قانونی نمی‌دهند. ما نه امنیت شغلی داریم و نه دستمزدمان به اندازه رسمی‌ها و قراردادی‌هاست.»

آنها

می‌گویند

: «نزدیک به ۲ هزار نفر هستیم که برابر مقررات قانون کار در ۱۰ منطقه شهر تبریز تحت مسئولیت ۲۷ پیمانکار طرف قرارداد با شهرداری تبریز مشغول کاریم. در نتیجه حضور پیمانکاران مطالبات‌مان کاهش پیدا کرده و این موضوع ما را در شرایط بد مالی قرار داده است.»

کارگران قرارداد پیمانی شهرداری تبریز که خواهان تبدیل وضعیت خود از قرارداد پیمانکاری به قرارداد مستقیم با مجموعه شهرداری هستند؛ می‌گویند: «رفع تبعیض، خواسته قانونی و حق مسلم ما کارگران است. وقتی ما برای شهرداری در سطح شهر کار می‌کنیم، چرا قرارداد مستقیم نداشته باشیم؟»

در شهرداری تبریز حدود دو هزار و ۵۰۰ کارگر پاکبان و نگهبان فضای سبز به همراه ۲۰۰ راننده استیجاری کامیون حمل زباله با سوابق ۱۵ تا ۲۰ سال مشغول کار هستند.

📩اگر