برگزاری ۹ تجمع اعتراضی مزد بگیران در خوزستان، ایلام و بوشهر

03/11/1400 05:29 ب.ظ

دست‌کم ۹ تجمع اعتراضی کارگران و مزد بگیران در سه استان خوزستان و ایلام و بوشهر در یک هفته منتهی به سوم بهمن‌ماه ۱۴۰۰ برگزار شده است. اخبار_ایران بیشتر بخوانید👇

استان‌وایر- دست‌کم ۹ تجمع اعتراضی کارگران و مزد بگیران در سه استان خوزستان و ایلام و بوشهر در یک هفته منتهی به سوم بهمن‌ماه ۱۴۰۰ برگزار شد.در اهواز هم این گروه از بازنشستگان، خواستار اجرای قانون مناطق جنگی که در مجلس به تصویب رسیده؛ شده و می‌گویند: «مدیرانی که در این زمینه مسئولیت دارند، موظفند قانون را برای بازنشستگان مناطق جنگی اجرا کنند.»کارگران خدماتی شهرداری مسجدسلیمان چهار ماه معوقات مزدی طلبکارند.

در اهواز هم این گروه از بازنشستگان، خواستار اجرای قانون مناطق جنگی که در مجلس به تصویب رسیده؛ شده و می‌گویند: «مدیرانی که در این زمینه مسئولیت دارند، موظفند قانون را برای بازنشستگان مناطق جنگی اجرا کنند.»کارگران خدماتی شهرداری مسجدسلیمان چهار ماه معوقات مزدی طلبکارند. به گفته آن‌ها، مسئولان شهری نسبت به پرداخت به موقع حقوق کارگران بی‌اعتنا بوده و ادعا می‌کنند بودجه و منابع مالی کافی برای پرداخت حقوق ندارند.: «با توجه به بدهی سنگین نهادهای خصوصی و دولتی به شهرداری، بعید می‌دانیم شهردار که حکم سرپرستی دارد، بتواند به این زودی بدهی خود را بابت عوارض ساخت و ساز و آلایندگی به صورت کامل دریافت کند.» کارگران در ادامه افزودند: «باتوجه به اینکه مبلغ طلب شهرداری هر ماه بیشتر ‌شده پرداخت نشدن حقوق باعث شده تا ما کارگران روزگار سختی داشته باشیم.»کارگران شهربان و حریم‌بان شهرداری بوشهر هم دست‌کم سه ماه دستمزد پرداخت نشده دارند. تمدید بیمه آن‌ها نیز با مشکل روبرو شده است.

ادامه مطلب:
iranwire »

برگزاری شش تجمع و اعتصاب کارگری در جنوب شرقی ایرانЛондон пригрозил Москве санкциями за попытку установить «марионеточный» режим на Украине silver on lite brown on black silver brown on yellow white earth 🌐 on black skin and hair 💈

کارزار اعتصاب غذا در مقابل محل مذاکرات وین در اعتراض به گروگانگیری‌های ایرانعده‌ای از شهروندان ایرانی در کنار بری روزن، دیپلمات سابق آمریکایی که در هنگام اشغال سفارت آمریکا در تهران به گروگان گرفته شده بود و همچنین نزار زکا، شهروند مردم ایران از این کارزار رنج میبرند. کاش بر ای حقوق بشر آمریکایی هم اعتصاب میکردید. عربستان و امارات با کمک اطلاعاتی آمریکا و انگلیس زنان و بچه های یمنی رو می‌کشند ولی مدافعان به اصطلاح حق ق بشری همگی خفه شدند

آمار رسمی کرونا در ایران؛ شناسایی بیشترین مبتلایان به امیکرون در نیمه غربی کشوربنا بر اعلام وزارت بهداشت ایران در روز شنبه آمار جان‌باختگان کرونا در یک شبانه‌روز گذشته افزایش و شمار مبتلایان جدید در این بازه زمانی کاهش یافته است.

۱۰۷۸ماموریت امدادونجات در حوادث جوی یک هفته گذشته/۳۰ استان در حال امدادرسانی هستندرئیس سازمان امدادونجات هلال احمر از انجام ۱۰۷۸ ماموریت توسط امدادگران برای امدادرسانی به ۹۲ هزار و ۵۴۰ نفر در ۳۰ استان خبر داد.

بریتانیا: روسیه در پی به قدرت رساندن مهره خود در اوکراین است«یوگنی مورایف، نماینده سابق مجلس اوکراین به عنوان نامزد بالقوه برای رهبری این کشور دیده شده است»، اما او تنها نیست زیرا سرویس‌های اطلاعاتی روسیه «با بسیاری از سیاستمداران پیشین اوکراین در پیوند هستند». اوکراین جز خاک روسیه است وباید به روسیه ملحق شود.

کاهش دستمزد کارگران با نادیده گرفتن تورم ۱۴۰۰/ رسانه ملی در موضوع مزد سکوت کرده/ برنامه‌های حمایتی کارگری رضایت‌بخش نبوده استحاتم شاکرمی، گفت: «افزایش حداقل مزد کارگران، حتما باید بر اساس تورم سال ۱۴۰۰ دیده شود. اگر بدون در نظر گرفتن این شاخص عمل شود یا دستمزدی را پایین‌تر از آن تعیین کنند، یعنی به جای افزایش حداقل دستمزد، کاهش یا عدم افزایش آن را در پیش گرفته‌ایم.»

استان‌وایر- دست‌کم ۹ تجمع اعتراضی کارگران و مزد بگیران در سه استان خوزستان و ایلام و بوشهر در یک هفته منتهی به سوم بهمن‌ماه ۱۴۰۰ برگزار شد. تجمع اعتراضی «جوانان جویای کار اهوازی مقابل شرکت نیشکر دعبل خزاعی»ُ همراه با کارگران «شهرداری مسجدسلیمان»، «شهرداری مهران»، «کشت و صنعت میان‌آب»، «بازنشستگان نیشکر هفت تپه»، «میدان نفتی یادآوران»، «شهرداری کوت عبدالله»، «بازنشستگان صنعت فولاد خوزستان» و «شهرداری بوشهر» از جمله معترضان بوده‌اند. محور اصلی این اعتراضات معوقات مزدی و بیمه‌ای، اجرای همسان سازی حقوق، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، وضعیت قراردادهای کاری، دستمزد پایین و مطالبات سنواتی بوده است.جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد در استانهای تهران، اصفهان و خوزستان، روز یکشنبه سوم بهمن ماه بصورت همزمان بادر مقابل ساختمان صندوق فولاد در تهران و امور بازنشستگی در این استانها، خواستار برآورده شدن مطالبات خود شدند.

بازنشستگان فولادی در تهران با تجمع در خیابان وزرا مقابل صندوق بازنشستگان فولاد با سر دادن شعارهای «حکومت عدل علی، این همه بی عدالتی»، «اجرای هم‌سان سازی، بدون حقه بازی»، «یه اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه»، «فولادی بیدار است، از تبعیض بیزار است»، «فولادگران دیروز، آوارگان امروز» نسبت به وضعیت خود اعتراض کردند.

در اهواز هم این گروه از بازنشستگان، خواستار اجرای قانون مناطق جنگی که در مجلس به تصویب رسیده؛ شده و می‌گویند: «مدیرانی که در این زمینه مسئولیت دارند، موظفند قانون را برای بازنشستگان مناطق جنگی اجرا کنند.»کارگران خدماتی شهرداری مسجدسلیمان چهار ماه معوقات مزدی طلبکارند. به گفته آن‌ها، مسئولان شهری نسبت به پرداخت به موقع حقوق کارگران بی‌اعتنا بوده و ادعا می‌کنند بودجه و منابع مالی کافی برای پرداخت حقوق ندارند.: «با توجه به بدهی سنگین نهادهای خصوصی و دولتی به شهرداری، بعید می‌دانیم شهردار که حکم سرپرستی دارد، بتواند به این زودی بدهی خود را بابت عوارض ساخت و ساز و آلایندگی به صورت کامل دریافت کند.» کارگران در ادامه افزودند: «باتوجه به اینکه مبلغ طلب شهرداری هر ماه بیشتر ‌شده پرداخت نشدن حقوق باعث شده تا ما کارگران روزگار سختی داشته باشیم.»کارگران شهربان و حریم‌بان شهرداری بوشهر هم دست‌کم سه ماه دستمزد پرداخت نشده دارند. تمدید بیمه آن‌ها نیز با مشکل روبرو شده است.از کارگران با ابراز نگرانی نسبت به افزایش میزان مطالبات مزدی خود در ماه‌های آینده می‌گویند: «عدم پرداخت مطالبات، مشکلات معیشتی بسیاری برای خانواده‌های ما به وجود آورده است.»

به گفته آنها؛ علی‌رغم اینکه مسئولان شهری از وضعیت مطالبات آن‌ها باخبرند اما، تا این لحظه به جز مبالغ اندکی که به‌صورت علی‌الحساب به آنها داده‌اند، برای پرداخت کامل مطالبات مزدی آنها اقدامی نکرده‌اند. توقع داریم مسئولان بیش از اینها به مساله معیشت و پرداخت دستمزد ماموران انضباطی شهر رسیدگی کنند.»جمعی از اهالی اهواز با برگزاریدر محوطه شرکت کشت و صنعت نیشکر دعبل خزاعی، خواستار استخدام جوانان جویای کار خود در این مجتمع تولیدی شدند. تجمع‌کنندگان نسبت به بیکاری، تبعیض و عدم استخدام جوانان بیکار منطقه در شرکت‌های استان مثل شرکت کشت و صنعت دعبل خزاعی اعتراض کردند.

بنابر اظهارات معترضان، آنها سال‌ها پیش اراضی خود را برای احداث این شرکت واگذار کرده‌اند و با توجه به اینکه ساکن آن مناطق نیز هستند،خواهان به کارگیری نیروهای بیکار در این شرکت و پروژه‌های دیگر استان و پیگیری مطالبات خود توسط مسئولان شده‌اند.در استان ایلام، روز شنبه دوم بهمن ماه جاری در اعتراض به عدم پرداخت ۵ ماه حقوق ،عدم بیمه‌‌ کارگران توسط شهرداری و عدم پرداخت ۹ ماه مزایای کاری خود مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع اعتراضی برپا کردند.کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر میان‌آب واقع در شهرستان شوش هم روز چهارشنبه ۲۹ دی ماه، دربه وضعیت قراردادهای کاری و دستمزد پایین، فعالیت‌های شغلی خود را متوقف و اقدام به برگزاری تجمع و راهپیمایی کردند. اعتصاب‌کنندگان می‌گویند: «این شرکت به مدت ۵ سال با کارگران، قراردادهای ساعتی بدون پرداخت مزایا منعقد کرده و امنیت شغلی و معیشتی آنها در خطر است.»یک‌صد نفر از کارگران بازنشسته مجتمع کشت و صنعت هفت تپه از اسفندماه سال ۱۳۹۹تا امروز در انتظار دریافت کامل مطالبات سنواتی و مرخصی ذخیره خود هستند.

به گفته آنها؛ پس از تسویه حساب، بخشی از مطالبات بازنشستگی آنان به‌صورت قانونی پرداخت شد اما، قسمت باقیمانده مزایای آن‌ها که مربوط به سنوات و مرخصی ذخیره می‌شود، کامل پرداخت نشده و آنها با کارفرما اختلاف نظر دارند.

این گروه از کارگران در ادامه افزودند: «بعد از آنکه کارفرما مطالبات بازنشستگی‌ ما را پرداخت کرد، متوجه شدیم، در نحوه محاسبه سنوات بازنشستگی‌ ما کوتاهی شده و ذخیره مرخصی ما را محاسبه نکرده‌اند.» آن‌ها بااز کارفرما و مسئولان اداره کار افزودند: «علی‌رغم اینکه اسناد قانونی مطالبات ما به مدیریت و مسئولان اداره کار شهرستان شوش و استان ارائه شده اما، کسی از احقاق حقوق و پرداخت کامل مطالبات بازنشستگی‌ ما حمایت نمی‌کند.»جمعی از کارگران شرکت افق، شاغل در میدان نفتی یادآوران، روز چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰، دست بهزده و از ادامه فعالیت خودداری کردند.کارگران معترض خواستار «پرداخت حقوق معوقه»، «اجرای طرح طبقه بندی مشاغل»، «پرداخت مابه التفاوت طرح طبقه بندی مشاغل از ابتدای ابلاغ این طرح»، «محاسبه سنوات با آخرین پایه حقوق سال جاری»، «اصلاح نوبت کاری» و دیگر مطالبات خود هستند.

میدان نفتی یادآوران در شمال خرمشهر واقع شده است. این میدان نفتی که دارای نفت سبک مرغوب است با کشور عراق مشترک بوده و به دلیل قراردادهای غیر تخصصی؛ توسعه فاز ۲ و ۳ آن همچنان بلاتکلیف مانده است.کارگران خدمات شهری و حمل زباله‌ شهرداری کوت عبدالله در استان خوزستان ۴ ماه معوقه‌ مزدی دارند. از آبان ماه سال جاری هم هیچ حق بیمه‌ای برای آن‌ها پرداخت نشده است. آنها در اعتراض به این وضع روز شنبه ۲۵ دی ماه مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند. در هفته گذشته نیز یک روز در دو شیفت صبح و شب دست از کار کشیدند.

به گفته‌ آنها، شهرداری به جای اینکه به معوقات مزدی این کارگران رسیدگی کند، از کارگران روزمزد برای جمع کردن زباله‌ها استفاده کرده است.

کارگران شهرداری کوت عبدالله ماه‌هاست بابت معوقات مزدی خود از پیمانکار معترض هستند. آنها: «پرداخت حقوق کارگران نیاز به بودجه‌ کلانی ندارد. اما عدم پرداخت حقوق کارگران تبدیل به رویه در شهرداری کوت عبدالله شده است. تا کارگران اعتراض نکنند، هیچ حقوقی به آن‌ها پرداخت نمی‌شود.»

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: