برگزاری دادگاه حمید نوری؛ پایانی بر انکار جنایت ۶۷

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 102 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 44%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

ده روز به برگزاری دادگاه «حمید_نوری»‌ یا همان شکنجه‌گر زندان گوهردشت در دهه شصت که با نام «حمید عباسی» در کشتار هزاران زندانی سیاسی نقش داشت، باقی مانده و جامعه دادخواهان منتظر روزشمار این واقعه تاریخی است. آن_سوی_خبر گزارش aidaghajar 👇

در شهر «استکهلم» سوئد به شکل علنی برگزار خواهد شد؛ هشت هزار صفحه پرونده با بیش ازشاکی و شاهد که قرار است با متهم به «قتل عمد» و «جنایت جنگی» رویاروی شوند؛ همان فردی که هم شکنجه کرد، هم به پای دار برد و هم بر تاریک نگه‌ داشتن هرچه بیشتر آن جنایت کوشید.

در این جلسه «میهن جزنی»، «شیرین عبادی»، «محسن یلفانی»، «سیما صاحبی»، «لادن برومند»، «نسیم خاکسار»، «میهن روستا»، «شهلا شفیق»، «تقی رحمانی»، «رضا فرخفال»، «منصوره بهکیش»، «سرور کسمایی»، «اسفندیار منفردزاده»، «حسین دولت‌آبادی»، «پرویز دستمالچی»، «گلرخ جهانگیری»، «ناصر مهاجر»، «اسد سیف»، «حمید نوذری»،...

مساله حقوقی دیگر در پرونده حمید نوری از نظر شیرین عبادی «زمان» است: «چنین اتهاماتی مشمول مرور زمان نمی‌شوند. یک قتل عادی نیست که زمان در آن اثر داشته باشد و نتوان مورد تعقیب قرار داد. اتهام جنایت علیه بشریت مشمول مرور زمان نمی‌شود. صد سال دیگر هم هر کدام از این عاملان و آمران گیر بیفتند، تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.»‌

«ناصر مهاجر» نویسنده و پژوهش‌گر در این جلسه، برگزاری دادگاه حمید نوری را مهم و حساس توصیف کرد؛ چون «برای نخستین بار است که مساله کشتار بزرگ زندانیان سیاسی ایران در تابستاناز سوی مقامات قضایی یک دولت قانون‌مدار [سوئد] بررسی و بازبینی می شود.» و تاکید کرد: «این‌که حمید نوری، دادیار زندان گوهردشت در این دادگاه چه‌گونه رفتار خواهد کرد و وکیل او چه راه و رویه‌ای برای دفاع از موکل‌اش در پیش خواهد گرفت، بر ما دانسته نیست.

«تقی رحمانی»، فعال ملی مذهبی که دهه شصت را هم در زندان گذرانده است، به مساله دیگری اشاره کرد، یعنی انقطاع میان کنش‌گران دهه شصت و نسل جوان امروز: «دادخواهی شاید فرصتی باشد که به جوانان توضیح داد در دهه شصت انسان‌ها برای عدالت و آزادی کشته شدند و بگوییم که مشی ترور چه‌طور آغاز شد. باید قبول کنیم که اگر امروز سعید مرتضوی دستگیر می‌شد، شور و هیجان در جامعه جوان بیشتر از حمید نوری بود.

«سرور کسمایی»‌، رمان‌نویس و مترجم اما از سه بُعد دادگاه حمید نوری را حائز اهمیت دانست و در انتهای صحبت‌های خود آرزویی شخصی را بیان کرد. او این دادگاه را از بعد تاریخی، نقش ادبیات در دادخواهی و همین امر را در ساحت فردی و انسانی بررسی کرد. او دادگاه حمید نوری را نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران دانست.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

صدور مجدد حکم ۳۰ سال حبس برای امیرسالار داودی در دادگاه انقلاباون قاضی الاغی که حکم به ۳۰ سال حبس میدهد اصلا میفهمد ۳۰ سال یعنی چه؟
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

دادگاه عالی کیفری بحرین سه بانک بزرگ ایرانی و یک بانک بحرینی را در زمینه پولشویی مجرم شناختدادگاه عالی کیفری بحرین سه بانک بزرگ ایرانی و یک بانک بحرینی را در زمینه پولشویی مجرم شناخت پنج تن از مقام‌های بانک مستقبل هر یک به ۱۰ سال زندان و نفر ششم نیز به پنج سال زندان محکوم شده‌اند و هر یک از آنها باید یک میلیون دینار جریمه بپردازند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

تمدید وضعیت فوق‌العاده در میانمار؛ رهبر کودتاچیان: انتخابات را دو سال دیگر برگزار می‌کنممین آنگ هلینگ، رهبر نظامی حکومت کودتا در میانمار روز یکشنبه و شش ماه پس از ساقط کردن دولت منتخب این کشور، در جریان یک نطق ضبط شده که از تلویزیون رسمی این کشور پخش شد بر پایبندی خود به تعهد برگزاری انتخابات در دو سال آینده تاکید کرد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

ترکیب ۲ تیم استقلال و سپاهان مشخص شدترکیب استقلال مقابل سپاهان مشخص شد سید حسین حسینی، محمد حسین مرادمند، سیاوش یزدانی، محمد دانشگر، مسعود ریگی، آرش رضاوند، فرشید اسماعیلی، وریا غفوری، متین کریم‌زاده، ارسلان مطهری و مهدی قایدی
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

نتایج و جدول هفته پایانی لیگ برتر؛ پرسپولیس قهرمان لیگ بیستم/ سایپا به لیگ یک سقوط کردهفته سی‌ام و پایانی لیگ برتر؛ نتایج و جدول هفته پایانی لیگ برتر؛ پرسپولیس قهرمان لیگ بیستم/ سایپا به لیگ یک سقوط کرد
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

شیوع بی‌سابقه کرونا در ژاپن همزمان با افزایش نارضایتی‌ها از برگزاری مسابقات المپیکنزدیک به نیمی از ظرفیت بیمارستان‌های توکیو پر شده است و برخی از بیمارستان‌ها نیز دیگر امکان پذیرش بیمار جدید ندارند. بیش از ۱۰ هزار نفر نیز در پایتخت ژاپن به دلیل ابتلا به «کووید ۱۹» یا تماس با یک فرد مبتلا، در منازل یا هتل‌ها قرنطینه شده‌اند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »