برگزاری انتخابات فرانسه در زمانه مرگ احزاب

21/01/1401 11:35:00 ق.ظ

انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه درحالی برگزار می‌شود که احزاب این کشور، بر اساس تعاریفی که از قرن نوزدهم ساختار سیاسی زندگی دموکراتیک فرانسه را شکل بخشیده، در حال از بین رفتن هستند.

انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه درحالی برگزار می‌شود که احزاب این کشور، بر اساس تعاریفی که از قرن نوزدهم ساختار سیاسی زندگی دموکراتیک فرانسه را شکل بخشیده، در حال از بین رفتن هستند. انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه در حالی برگزار می‌شود که احزاب در این کشور، بر اساس تعاریفی که پیشتر...

انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه در حالی برگزار می‌شود که احزاب در این کشور، بر اساس تعاریفی که پیشتر از قرن نوزدهم ساختار سیاسی زندگی دموکراتیک فرانسه را شکل بخشیده، در حال از بین رفتن هستند؛ هرچند که به‌عقیده فیلسوفان سیاسی، مرگ احزاب مرگ یک‌شبه نیست.

بررسی سیر تحول احزاب در همین «جمهوری پنجم» فرانسه نشان‌دهنده این تغییر ساختاری و بزرگ است و به نظر می‌رسد کم‌کم این نظریه که احزاب یکی از ارکان دموکراسی است، به چالش کشیده می‌شود. در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، تشکل‌های سیاسی در فرانسه از سنت‌های گلیسیتی، کمونیستی یا سوسیالیستی برمی‌آمدند و با اتکا به پایگاه اجتماعی خود، دینامیسم و انرژی خود برای مبارزات سیاسی را در قالب برگزاری کنگره‌های سالانه و ایجاد شبکه‌های درون‌حزبی نشان می‌دادند.

اما اکنون رویه‌های پیشین احزاب سنتی در احزاب کنونی فرانسه تقریباً ناپدید شده‌ یا به حداقل رسیده است. دیگر از بروکراسی حزبی خبری نیست و هواداران و حتی فعالان حزبی با یک کلیک ساده در اینترنت به یکدیگر می‌پیوندند و دیگر از کنگره‌های بزرگ حضوری و سخنرانی‌های طولانی و پرشور پایانی آن خبری نیست.

ادامه مطلب:
RadioFarda‌|‌راديو فردا »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌ این ویدو را یک مخاطب بی‌بی‌سی از پلمب چند آبمیوه و بستنی فروشی در یک نقطه توریستی شیراز فرستاده است. در تصاویر برچسب پلمب دیده می‌شود. فرستنده ویدیو می‌گوید این مغازه‌ها به دلیل باز بودن و فروش خوراکی در ماه رمضان (پیش از افطار) پلمب شده‌اند. پیشتر اداره تعزیرات شهرهای مختلف از پلمب ده‌ها مغازه به دلیل فروش خوراکی پیش از افطار خبر داده بودند.'‎

9,165 Likes, 479 Comments - ‎BBC NEWS فارسی (@bbcpersian) on Instagram‎‎: '‌ این ویدو را یک مخاطب بی‌بی‌سی از پلمب چند آبمیوه و ...'‎ ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

از اروپای کارگران تا اروپای ملت‌ها؛ برنامه اروپایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه چیست؟در حالی‌ که ۹ نامزد از ۱۲ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با شکل و سازوکار کنونی اتحادیه اروپا مشکل دارند، برنامه احزاب سیاسی این کشور برای دگرگونی ساختار اروپا تفاوت چشمگیری با یکدیگر دارد. در این مطلب نگاهی می‌اندازیم به برنامه‌های اروپایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه.

پایان کارزار انتخابات ریاست جمهوری فرانسه؛ رقابت شانه به شانه ماکرون و لوپنکارزار انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نیمه‌شب جمعه پایان یافت. نتایج آخرین نظرسنجی‌ها حاکی از رقابت تنگاتنگ امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور با مارین لوپن، رهبر حزب راست‌گرای افراطی «اجتماعی ملی» است.

سایه جنگ اوکراین بر انتخابات فرانسهدر آستانه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، مناقشه میان امانوئل مکرون، به عنوان نامزد اصلی این انتخابات با مانتوش موراویتسکی، نخست‌وزیر لهستان بالا گرفته است. این مناقشه بر سر چیست؟

انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه در سایه ابهام در مشارکت مردمانتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه از صبح روز یکشنبه، ۲۱ فروردین آغاز خواهد شد، اما هنوز بخش مهمی از واجدین شرایط رای‌دهی نه تصمیمی برای مشارکت در انتخابات گرفته و نه نامزد خود را...

رای‌گیری انتخابات فرانسه در سرزمین‌های فرادریایی آغاز شد | DW | 09.04.2022رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز شنبه، نهم آوریل در سرزمین‌های فرادریایی این کشور شروع شد. در خود فرانسه شهروندان از صبح یک‌شنبه می‌توانند در رای‌گیری شرکت کنند و انتظار می‌رود انتخابات به دور دوم بکشد. لوپن رای میاره من بیشتر طرفدار مواضع ایمانوئل مکرون هستم تا مارین لِه‌پن.

آغاز کار حوزه‌های اخذ رای انتخابات ریاست جمهوری فرانسهشهروندان فرانسه روز یکشنبه از ساعت ۸ صبح برای انتخاب رئیس جمهوری این کشور پای صندوق‌های رای می‌روند. در انتخابات این دوره ۱۲ نامزد حضور دارند. براساس نتایج آخرین نظرسنجی‌ها، رقابت میان امانوئل ماکرون و مارین لوپن تنگانگ است. *Iran Ukraine ماریو لوپن ازحمایت پوتین دردور قبلی برخوردارودرمسکو بااودیدارکرده بود دوران مکرون به اتمام رسیده اروپا با ماریو لوپن شروع خواهد کرد فرانسه،کشوری ریاکار درآزادیهای آبکی و مبدع گیوتین...باکارنامه سیاه وننگین ازتجاوز وجنایت در آفریقا، به راستی مایه حیرت وننگ است...