برکناری مسئول پاویون ایران در «اکسپو ۲۰۲۰ دبی»؛ واکنش‌ها به «بی‌نظمی و آشفتگی»

14/10/1400 10:16 ب.ظ

▪️وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت سیزدهم روز سه‌شنبه حسن_زمانی، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی و‌ کمیسر جنرال ایران در اکسپو۲۰۲۰ دبی، را برکنار کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت سیزدهم روز سه‌شنبه حسن زمانی، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی و‌ کمیسر جنرال ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دبی را برکنار کرد. وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت سیزدهم روز سه‌شنبه حسن زمانی، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی و‌ کمیسر جنرال ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دبی، را برکنار کرد.

نمایشگاه «اکسپو ۲۰۲۰ دبی»، که که از ابتدای اکتبر ۲۰۲۱ آغاز به کار کرده است، یکی بزرگترین محل‌های ارائه جدیدترین دستاوردهای جهان در حوزه‌های مختلف فناوری، اقتصادی و فرهنگی با تمرکز بر نوآوری‌های جدید جهان است که ۱۹۰ کشور در آن حضور دارند.شعار اکسپو امسال «پیوند ذهن‌ها، خلق آینده» است. تهران هم با روایتی برگرفته از شخصیت داستانی «شهرزاد قصه‌گو» و با شعار «ایران؛ تمدن کهن و استوار: تنوع اقوام و میزبان ملت‌ها» در پاویونی ۲۰۱۴ متری که ۱۴ میلیون درهم امارات، معادل سه میلیون و هشتصد هزار دلار، برای آن هزینه شده حضور یافته است.

خبرگزاری تسنیم در گزارشی پیرامون برکناری مسئول پاویون ایران نوشته است: «ضعف و نارسایی و عدم هم‌توانی طراحی پاویون با شعار اکسپو بدون درک صحیح از هدف برگزاری این رویداد تنها در بی‌توجهی کامل به ظرفیت های مختلفی مثل هنر فرش بافی معادن عظیم ایران، آب هوا و طبیعت بکر و چهار فصل و... قابل مشاهده و خلاصه نبود.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

تلفات سیل در ایران: مرگ دستکم ۸ نفر در استان‌های جنوبی

افزایش «نگران‌کننده» موارد ابتلا به امیکرون در ایران؛ امیکرون در «سراسر خورستان» گسترش یافته است🔺افزایش «نگران‌کننده» موارد ابتلا به امیکرون در ایران؛ امیکرون در «سراسر خورستان» گسترش یافته است ▪️محمدحسین سرمست گفت تنها از یک درصد موارد مثبت کرون، تست امیکرون گرفته می‌شود و‌ این یک مورد، «به معنی وجود ۱۰۰ مورد ابتلا به امیکرون در این استان است.»

آیا به‌ زودی اینترنت آزاد در ایران قطع می‌شود؟AmirMiresmaeili شما باید کمک کنید تا شبکه های این ها در ماهواره ها قطع کنند تا اینترنت را فیلتر نکنند

عراق جایگزین ایران در ترانزیت کالا بین امارات و ترکیه می‌شود | DW | 03.01.2022ظاهرا توافق‌های اولیه بین امارات و ترکیه برای جایگزینی عراق به جای ایران برای ترانزیت کالا حاصل شده است. وزیر خارجه ترکیه می‌گوید امارات در این زمینه پیشنهادهایی ارائه کرده که آنکارا از آنها استقبال می‌کند. هر کس نمک ناشناسی کند عاقبت گرفتار ناسپاس تر از خودش خواهد شد

سیلاب در جنوب ایران چند کشته برجای گذاشتسیلاب در جنوب ایران چند کشته برجای گذاشت مجاهد دبستانی، مسئول آتش نشانی داراب در استان فارس در خصوص خسارات وارد شده بارش باران و جاری شدن سیلاب گفت: تجمع آب در کانال‌های جدول خیابان سبب شد یک خانم 53 ساله در آب بیفتد و غرق شود.

درخواست احتمالی ایران در ازای آزادی دو شهروند ایرانی-اتریشی | DW | 03.01.2022به نوشته یک روزنامه اتریشی، جمهوری اسلامی در ازای آزادی دو شهروند ایرانی-اتریشی ''احتمالا'' خواستار آزادی اسدلله اسدی، دیپلمات محبوس در بلژیک است. اسدی به اتهام طراحی عملیات تروریستی به ۲۰ سال زندان محکوم شده است. شایدم کوتاه بیان خیلی بیجا کرده! مگه میشه عوامل تروریستی خودشون هرجنایتی مرتکب بشن بعد با معامله از مجازات فرار کنند. ایرانیهای دوتابعیتی با آگاهی به شرایط ایران سفر کردند و مسئول عملکردشون خودشون هستند. اینا که میگن مافرش قرمز انداختیم برای دوتابعیتیا

برکناری مسئول پاویون ایران در «اکسپو ۲۰۲۰ دبی»؛ واکنش‌ها به «بی‌نظمی و آشفتگی»چاپ

وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت سیزدهم روز سه‌شنبه حسن زمانی، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی و‌ کمیسر جنرال ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دبی، را برکنار کرد.

نمایشگاه «اکسپو ۲۰۲۰ دبی»، که که از ابتدای اکتبر ۲۰۲۱ آغاز به کار کرده است، یکی بزرگترین محل‌های ارائه جدیدترین دستاوردهای جهان در حوزه‌های مختلف فناوری، اقتصادی و فرهنگی با تمرکز بر نوآوری‌های جدید جهان است که ۱۹۰ کشور در آن حضور دارند.شعار اکسپو امسال «پیوند ذهن‌ها، خلق آینده» است. تهران هم با روایتی برگرفته از شخصیت داستانی «شهرزاد قصه‌گو» و با شعار «ایران؛ تمدن کهن و استوار: تنوع اقوام و میزبان ملت‌ها» در پاویونی ۲۰۱۴ متری که ۱۴ میلیون درهم امارات، معادل سه میلیون و هشتصد هزار دلار، برای آن هزینه شده حضور یافته است.

خبرگزاری تسنیم در گزارشی پیرامون برکناری مسئول پاویون ایران نوشته است: «ضعف و نارسایی و عدم هم‌توانی طراحی پاویون با شعار اکسپو بدون درک صحیح از هدف برگزاری این رویداد تنها در بی‌توجهی کامل به ظرفیت های مختلفی مثل هنر فرش بافی معادن عظیم ایران، آب هوا و طبیعت بکر و چهار فصل و... قابل مشاهده و خلاصه نبود. حتی ظاهر پاویون ایران نیز دچار نوعی بی‌نظمی و آشفتگی بود تاجایی که مطابق اخبار منتشرشده پاویون کشورمان چندین بار ضمن دریافت اخطار به دلیل مسائل ایمنی در معرض پلمب و تعطیلی قرار گرفت.»

برخی از کارشناسان، فعالان، و کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به طراحی و برنامه‌های پاویون مربوط به ایران در این نمایشگاه انتقاد کرده‌ بودند.

نشید نبیان، از طراحان «پاویون ایران» در ارتباط با انتقادها نسبت به ناهماهنگی‌های فرمی و محتوایی به خبرگزاری ایسنا گفته «علتش این است که شرکت نمایشگاه‌ها موظف است محتوای تولید شده توسط نهادهای مختلف مدیریتی ـ حکومتی را در پاویون ایران به نمایش بگذارد.»

این عضو تیم طراحی پاویون ایران توضیح داده که «هر کدام از وزارتخانه‌ها برداشت‌شان این بود که چون یکی از وزارتخانه‌های دولت جمهوری اسلامی ایران هستند، باید دستاوردهای خود را به پاویون ایران بیاورند.»علاوه بر برخی از بازدیدکنندگان و کارشناسان، حتی بعضی از متولیان دولتی نیز انتقاداتی را از پاویون ایران داشته‌اند. علی‌اصغر شالبافیان حسین‌آبادی، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز مهرماه گفته بود: «روی محتوای پاویون و به‌ویژه سالن گردشگری و درهم تنیدگی مفاهیم آن با موضوع گردشگری باید بیشتر کار شود.»

دوازدهم دی‌ماه ۱۴۰۰ نیز ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی از برگزاری «جلسه بررسی ارتقاء وضعیت پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی» با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور و وزرای صمت، فرهنگ و ارشاد و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دولت ابراهیم رئیسی خبر داده بود که سرانجام آن، به ارتقا نیانجامید و صرفا مدیر منصوب دولت قبلی توسط مسئولان جدید برکنار و فردی جایگزین او شد.برگزاری نمایشگاه فرهنگی، صنعتی و هنری بین‌المللی «اکسپوی ۲۰۲۰ دوبی» که به دلیل شیوع ویروس کرونا یکسال به تعویق افتاده بود، سرانجام از اکتبر ۲۰۲۱ رسما آغاز به کار کرده و فعالیت آن همراه با اجرای برنامه‌های مختلف از کشورهای گوناگون تا مارس ۲۰۲۲ ادامه دارد.

این نمایشگاه که توانسته است توانمندی‌های امارات متحده عربی را به نمایش جهانی بگذارد، فرصتی برای معرفی بیشتر داشته‌ها و توانمندی‌های سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس و منطقه خاورمیانه نیز محسوب می‌شود. موضوعی که به نظر می‌رسد با توجه به انتقادات فراوان نسبت به شیوه حضور و معرفی ایران در آن و همچنین برکناری مسئول پاویون در میانه برگزاری، دستاورد چندانی برای تهران نداشته باشد.