برندگان جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۲۱ معرفی شدند | DW | 11.10.2021

19/07/1400 04:30 ب.ظ

با اعلام برندگان جایزه نوبل اقتصاد از سوی آکادمی نوبل، معرفی برندگان جایزه‌های نوبل سال ۲۰۲۱ پایان یافت. جایزه نوبل اقتصاد سال جاری به طور مشترک به سه اقتصاددان ساکن آمریکا تعلق گرفته است.

با اعلام برندگان جایزه نوبل اقتصاد از سوی آکادمی نوبل، معرفی برندگان جایزه‌های نوبل سال ۲۰۲۱ پایان یافت. جایزه نوبل اقتصاد سال جاری به طور مشترک به سه اقتصاددان ساکن آمریکا تعلق گرفته است. برندگان جایزه نوبل اقتصاد روز دوشنبه ۱۱ اکتبر (۱۹ مهر) رسما از سوی کمیته نوبل در استکهلم، پایتخت سوئد اعلام شدند. برندگان جایزه نوبل اقتصاد سال جاری عبارتند از دیوید کارد، یوشوآ انگریست و گیدو ایمبنس.

هر سه برنده جایزه نوبل اقتصاد در مراکز پژوهشی آمریکا فعالیت می‌کنند.

اینکه جایزه نوبل اقتصاد به پژوهشگران آمریکایی یا ساکن آمریکا تعلق گیرد، پدیده عجیبی نیست. جایزه نوبل اقتصاد تنها جایزه‌ای است که در وصیت‌نامه آلفرد نوبل، پیش بینی نشده بود. این جایزه در دهه شصت میلادی به مجموعه جایزه‌های نوبل افزوده شد و در حدود شصت سالی که از عمر اهدای سالانه آن می‌گذرد، بیشتر برندگانش یا آمریکایی بوده یا ساکن آن کشور بوده‌اند.

تقسیم جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۲۱ نیمی از رقم این جایزه به دیوید کارد تعلق می‌گیرد. گوران هانسون، دبیرکل آکادمی نوبل، در توضیح این تصمیم گفته است که تحقیقات دیوید کارد در عرصه بازار کار او را شایسته دریافت این جایزه کرده است. کارد متولد کانادا است و سال‌هاست در آمریکا فعالیت می‌کند. headtopics.com

درودها فردا سه شنبه 12.10.2021 بدآرآویخته بر چرخ اقبال 5.3.1443 پاپ اعظم بر سلطان بانو 20.7.

ادامه مطلب:
dw_persian »

جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۲۱ به سه اقتصاددان آمریکایی، کانادایی و هلندی مقیم آمریکا اهدا شدآکادمی سلطنتی علوم سوئد روز دوشنبه دیوید کارد، جوشا انگریست و گویدو ایمبنس را به عنوان برندگان جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۲۱ معرفی کرد جزئیات بیشتر🔽 گور پدر نوبل سوئدیا و اون دوتا

دیوید کارد، جاشوا آنگریست و گویدو ایمبنس به صورت مشترک برنده جایزه نوبل اقتصاد 2021 شدنددیوید کارد، جاشوا آنگریست و گویدو ایمبنس به صورت مشترک برنده جایزه نوبل اقتصاد 2021 شدند

تشریح انتظارات وزارت اقتصاد از نظام بانكی كشور/ ضرورت حركت بانك ها در مسیر تقویت اقتصاد ملیوزیر امور اقتصاد و دارایی در نخستین نشست خود با مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی ضمن تأکید بر آمادگی کامل وزارت اقتصاد برای همکاری و مساعدت به نظام بانکی انتظارات وزارت متبوعش از نظام بانکی را در چند محور برشمرد. خدا قوت

تولید بیت کوین به سقف نزدیک شد- اخبار اقتصاد جهان - اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnimتولید بیت کوین به سقف نزدیک شد سقف عرضه بیت کوین توسط مخترع آن تا ۲۱ میلیون سکه تعیین‌شده و تنها ۲٫۳ میلیون بیت کوین دیگر قابل استخراج است تحلیلگران عقیده دارند اقتصاد بیت کوین باید تغییر کند تا بتوان شبکه آن را حفظ کرد Bitcoin

جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۲۱ به سه اقتصاددان آمریکایی، کانادایی و هلندی مقیم آمریکا اهدا شدآکادمی سلطنتی علوم سوئد روز دوشنبه دیوید کارد، جوشا انگریست و گویدو ایمبنس را به عنوان برندگان جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۲۱ معرفی کرد جزئیات بیشتر🔽 گور پدر نوبل سوئدیا و اون دوتا

دیوید کارد، جاشوا آنگریست و گویدو ایمبنس به صورت مشترک برنده جایزه نوبل اقتصاد 2021 شدنددیوید کارد، جاشوا آنگریست و گویدو ایمبنس به صورت مشترک برنده جایزه نوبل اقتصاد 2021 شدند

برندگان جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۲۱

برندگان جایزه نوبل اقتصاد روز دوشنبه ۱۱ اکتبر (۱۹ مهر) رسما از سوی کمیته نوبل در استکهلم، پایتخت سوئد اعلام شدند. برندگان جایزه نوبل اقتصاد سال جاری عبارتند از دیوید کارد، یوشوآ انگریست و گیدو ایمبنس. هر سه برنده جایزه نوبل اقتصاد در مراکز پژوهشی آمریکا فعالیت می‌کنند.

اینکه جایزه نوبل اقتصاد به پژوهشگران آمریکایی یا ساکن آمریکا تعلق گیرد، پدیده عجیبی نیست. جایزه نوبل اقتصاد تنها جایزه‌ای است که در وصیت‌نامه آلفرد نوبل، پیش بینی نشده بود.

این جایزه در دهه شصت میلادی به مجموعه جایزه‌های نوبل افزوده شد و در حدود شصت سالی که از عمر اهدای سالانه آن می‌گذرد، بیشتر برندگانش یا آمریکایی بوده یا ساکن آن کشور بوده‌اند.

تقسیم جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۲۱

نیمی از رقم این جایزه به دیوید کارد تعلق می‌گیرد. گوران هانسون، دبیرکل آکادمی نوبل، در توضیح این تصمیم گفته است که تحقیقات دیوید کارد در عرصه بازار کار او را شایسته دریافت این جایزه کرده است. کارد متولد کانادا است و سال‌هاست در آمریکا فعالیت می‌کند.

نیم دیگر از جایزه سال ۲۰۲۱ نوبل اقتصاد به دو پژوهشگر دیگر اهدا می‌شود. انگریست که یک شهروند آمریکایی است و ایمبنس، شهروند هلندی-آمریکایی به علت تحقیقات‌شان در حوزه تحلیل روابط علت‌ و معلولی در اقتصاد موفق به دریافت این جایزه شده‌اند.

هر سه پژوهشگر در عرصه اقتصاد ناظر بر بازار کار فعالیت می‌کردند وبه"روابط علت و معلولی" در این بازار پرداخته‌اند؛ به عنوان نمونه، به رابطه علت و معلولی بین مهاجرت و تاثیر آن بر دستمزد و همچنین سطح اشتغال در یک کشور.

دبیرکل کمیته نوبل در توضیح اهدای جایزه نوبل اقتصاد سال جاری به این سه پژوهشگر گفته است: «کسی به درستی نمی‌داند، در صورت نازل‌تر بودن سطح مهاجرت، وضعیت اشتغال و همچنین دستمزدها چگونه می‌بود.»

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

جایزه نوبل اقتصاد نیز همراه با دیگر جایزه‌های نوبل در روز ۱۰ دسامبر به برندگان اهدا خواهد شد. تا کنون، تنها یک بار یک شهروند آلمانی موفق به دریافت جایزه نوبل اقتصاد شده است.

راینهارد زلتن، تنها اقتصاددان آلمانی است که در سال ۱۹۹۴ موفق شد همراه با دو اقتصاددان دیگر به علت تحقیق در عرصه تئوری بازی‌های غیرتعاونی این جایزه را دریافت کند.

در همین زمینه: