بررسی تنش میان ترکیه و یونان / جنگ نمی‌شود اما...

03/07/1401 08:32:00 ب.ظ

جنگ نمی‌شود اما... بررسی تنش میان ترکیه و یونان «ممکن است در نیمه شبی و به صورتی ناگهانی به یونان حمله کنیم.»این تندترین حرفی است که اردوغان در سال‌های اخیرعلیه یونانی‌ها زده البته او همین یک تهدیدرا بارها علیه شبه نظامیان پ.ک.ک تکرارکرده بود ادامه در:

روزنامه شرق, شبکه شرق

جنگ نمی‌شود اما... بررسی تنش میان ترکیه و یونان «ممکن است در نیمه شبی و به صورتی ناگهانی به یونان حمله کنیم.»این تندترین حرفی است که اردوغان در سال‌های اخیرعلیه یونانی‌ها زده البته او همین یک تهدیدرا بارها علیه شبه نظامیان پ.ک.ک تکرارکرده بود ادامه در:

«ممکن است در نیمه شبی و به صورتی ناگهانی به یونان حمله کنیم.» این تندترین حرفی است که اردوغان در سال‌های اخیر علیه یونانی‌ها زده است البته او همین یک تهدید را بارها علیه شبه نظامیان پ.ک.ک تکرار کرده بود؛ اما استفاده از چنین لحنی برای یک همسایه اروپایی غیرمنتظره بود.

- تنش و تهدید بین یونان و ترکیه آنقدر پیش رفت که اروپا و آمریکا هم نگران پیامدهای این لفاظی‌ها شدند. اما بالاخره سروصداها کاهش پیدا کرد و دشمنی‌ها کماکان باقی ماند تا سر بزنگاه بعدی یقه آنکارا و آتن را بگیرد. چرا کار به اینجا کشید؟چند دهه است که ترکیه و یونان بر سر حاکمیت بر جزایر دریای اژه، با هم اختلاف نظر دارند. اخیرا یونانی‌ها دست به افزایش استقرار نظامی خود در این جزیره‌ها زدند و این اقدام اردوغان را تا حد ممکن عصبانی کرد. رجب طیب اردوغان به یونانی‌ها اعلام کرده بابت ادامه نقض حریم هوایی ترکیه و ایجاد مزاحمت برای هواپیماهای این کشور بر فراز دریای اژه، آتن بهای زیادی را خواهد پرداخت. او گفته بود که هواپیماهای ترکیه در اژه مورد هدف پدافند اس 300 قرار گرفته‌اند.

ادامه مطلب:
شرق »

در قضایای اخیر بسیجی‌ها مظلوم واقع شدند/بچه های تیم ملی چشم ملت ما را روشن کردند

به مناسبت هفته بسیج، صبح امروز؛ شنبه ۵ آذرماه جمع کثیری از بسیجیان با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. ادامه مطلب >>

مگه به پ ک ک حمله نکرد؟؟ زد خوار و مادرشونم گایید

پاسخ ترکیه به اظهارات اخیر نخست‌وزیر یونانترکیه اظهارات نخست‌وزیر یونان در مجمع عمومی سازمان ملل را «نمونه دیگری از تحریف حقایق و خصومت با آنکارا» دانست. - خبرگزاری آناتولی میتسوتاکیس، تو فردی نمک به حرام هستی یادت هست پدرت کنستانتین در کودتای1967 به ترکیه گریخت و ترکیه به پدرت و خانواده ش پناه داد؟اگر آنزمان شمارا پناه نمیدادند زنده نمیماندید چنان تازیانه ای به صورتت خواهیم زد که دیگر گزافه گویی نکنی و عبرتی باشد برای تمام نمک به حرامان و بیصفتان

استقبال از پهپادهای ترکیه در نمایشگاه پرتوریااستقبال از پهپادهای ترکیه در نمایشگاه پرتوریا شرکت صنایع هوا فضای ترکیه (توساش) در نمایشگاه (AAD 2022) در پرتوریا پایتخت آفریقای جنوبی بالگرد، جنگنده و پهپاد و هواپیمای رزمی ملی خود را به نمایش گذاشت.

پرتاب کوکتل مولوتوف به سفارت ایران در آتندر پی اصابت یک بطری مواد آتش‌زا به سوی دیوار سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن، پایتخت یونان، پلیس این کشور اعلام کرد که این رویداد آسیب جانی و مالی نداشته است. دوستان خارج ازکشور برین به پروفایلهای سران کشورهای دیگه،از بزرگ تا کوچیک،به انگلیسی حتی دست و‌پاشکسته کامنت بذارین که چیکار دارن میکنن،لطفا به هم اطلاع بدین MahsaAmini

اوکراین: تلفات ارتش روسیه از 56 هزار نفر گذشتستاد کل ارتش اوکراین اعلام کرد که از آغاز جنگ با روسیه 56 هزار و 700 سرباز روسی کشته شده‌اند. - خبرگزاری آناتولی

چین از روسیه و اوکراین خواست، مانع گسترش جنگ شوند – DW – ۱۴۰۱/۷/۳وزیر خارجه چین از روسیه و اوکراین خواست، جلوی گسترش جنگ را بگیرند و نگذارند اوضاع از کنترل‌شان خارج شود. با وجود گسترش مناسبات اقتصادی میان پکن و مسکو در ماه‌های اخیر، چین از تهاجم روسیه به اوکراین پشتیبانی نمی‌کند. MahsaAmini IranRevolution2022 حدیث نجفی چین هم کثافتیه مثل روسیه،مرگ بر چین، مرگ بر روسیه مهسا_امینی

مهسا مژدهی - تنش و تهدید بین یونان و ترکیه آنقدر پیش رفت که اروپا و آمریکا هم نگران پیامدهای این لفاظی‌ها شدند.ترکیه اظهارات نخست‌وزیر یونان در مجمع عمومی سازمان ملل را «نمونه دیگری از تحریف حقایق و خصومت با آنکارا» دانست.پهپادهای «آنکا» و «آک‌سونگور» ترکیه در در نمایشگاه (AAD 2022) در پرتوریا مورد توجه و استقبال گسترده‌ای قرار گرفت.اعلام حمایت از معترضان ایرانی در گوشه و کنار دنیا حمایت در شیلی شهرهای متعددی در جهان در تعطیلات آخر هفته به صحنه تظاهرات حمایت از اعتراضات ضد حکومتی مردم ایران مبدل شد.

اما بالاخره سروصداها کاهش پیدا کرد و دشمنی‌ها کماکان باقی ماند تا سر بزنگاه بعدی یقه آنکارا و آتن را بگیرد.   چرا کار به اینجا کشید؟ چند دهه است که ترکیه و یونان بر سر حاکمیت بر جزایر دریای اژه، با هم اختلاف نظر دارند.09. اخیرا یونانی‌ها دست به افزایش استقرار نظامی خود در این جزیره‌ها زدند و این اقدام اردوغان را تا حد ممکن عصبانی کرد.2022 پرتوریا/خبرگزاری آناتولی شرکت صنایع هوا فضای ترکیه (توساش) در نمایشگاه (AAD 2022) در پرتوریا پایتخت آفریقای جنوبی بالگرد، جنگنده و پهپاد و هواپیمای رزمی ملی خود را به نمایش گذاشت. رجب طیب اردوغان به یونانی‌ها اعلام کرده بابت ادامه نقض حریم هوایی ترکیه و ایجاد مزاحمت برای هواپیماهای این کشور بر فراز دریای اژه، آتن بهای زیادی را خواهد پرداخت. این هیئت در بیانیه خود تاکید کرد: متاسفانه این اظهارات نمونه دیگری از تحریف حقایق و دشمنی با ترکیه بود. او گفته بود که هواپیماهای ترکیه در اژه مورد هدف پدافند اس 300 قرار گرفته‌اند. کسی از مقامات آلمان با ابراهیم رئیسی در سفر هفته گذشته او به نیویورک دیدار نکرد.

آتن هم دل‌نگرانی‌های خود را دارد. هیئت مذکور با یادآوری اینکه ترکیه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل را اجرا کرده است، تصریح کرد کرد متهم کردن ترکیه به عدم اعمال تحریم‌ها در حالی که یونان نفت انتقال داده و تحریم‌ها را نقض می‌کند، یک استاندارد دوگانه است.آکسونگور در حال حاضر با موتور PD170 پرواز می‌کند. در سال‌های اخیر جاه‌طلبی‌های اردوغان باعث شد تا ترکیه مورد خشم اروپایی‌ها قرار بگیرد. اما حالا رئیس‌جمهور این کشور در صدد است تا هرچه سریع‌تر روابط خارجی خود را بهبود بخشد و بتواند اوضاع را عوض کند. بالعکس، ترکیه یونان را به گفتمان صادقانه منطبق بر قوانین بین‌المللی برای حل و فصل اختلافات در دریای اژه تشویق می‌کند. این موضوع یونانی‌ها را نگران کرده است. وی در ادامه اضافه کرد: «پهپادهای سفارش قزاقستان آماده است.   آیا تنش بیشتر میشود؟ تحلیل‌گران ترکیه معتقدند یونان از اکتشاف گاز طبیعی ترکیه در شرق مدیترانه ناراحت است. تجمع حامیان مردم ایران روز جمعه اول مهر در برابر ساختمان یادبود لینکلن در واشینگتن نیز برگزار شد.

بنابراین آتن قصد دارد با افزایش دادن تنش، ترکیه را در اکتشاف گاز طبیعی تنها بگذارد. آتن می‌گوید پرواز هواپیماهای ترکیه بر فراز جزایر یونانی، امنیت این کشور را به خطر می‌اندازد و به همین دلیل ارسال نیروهای نظامی به این منطقه ضروری است. تلاش‌ و فعالیت‌ها برای تولید پهپاد حمل بار با قابلیت حمل 200 تا 250 کیلوگرم را آغاز کرده‌ایم». با این حال این چیزی نیست که آنکارا بخواهد زیر بارش  برود. هر دو این کشورها مایلند تا سلاح‌های پیشرفته‌ای را از ایالات متحده بخرند. با این حال واشنگتن روی خوشی به این درخواست‌ها نشان نمی‌دهد. در تل‌آویو، ریتا جهان‌فروز، خواننده زاده اصفهان که چهار دهه جزو هنرمندان برتر اسرائیل بوده، با ضبط کلیپی حمایت قاطع خود را از خیزش زنان ایران برای گرفتن حق طبیعی خود بیان کرد.

جالب اینکه هر دو این کشورها در سال‌های اخیر بخشی از تسلیحات خود را از روسیه تامین کرده‌اند.   ازمیر را فراموش نکنید «ازمیر را فراموش نکنید »این عبارت تنها از سوی اردوغان علیه یونانی‌ها به کار نرفت. پس از آنکه ترکیه یونان را عملا تهدید به حمله کرد، روزنامه‌های این کشور، تیتر زدن که یونان نباید ازمیر را فراموش کند.   ازمیر یا اسمیرنا یونانی‌ها ازمیر را اسمیرنا می‌نامند. شهری ساحلی در دریای اژه که آتن آن را در جنگ جهانی اول تصرف کرده بود و بعد در جنگی که سال 1922 رخ داد، ترک‌ها آن را از یونانی‌ها بازپس گرفتند.

این جنگ بیش از 20 هزار کشته داد اما سرانجام ازمیر به ترکیه برگشت. امسال در این شهر ساحلی جشن 100 سالگی این اتفاق را به باشکوه‎ترین شکل ممکن برگزار کردند.    تصمیمات عجیب به‌نظر نمی‌رسد که جنگ و درگیری بین یونان و ترکیه به سرعت در راه باشد. اما ادامه این تنش‌ها از سوی دو عضو ناتو، آن چیزی نیست که غرب انتظارش را بکشد. اردوغان بارها ثابت کرده که می‌تواند یک شبه تصمیمات عجیبی بگیرد و یونانی‌ها هم اعلام کرده‌اند اگر دولت آنکارا دست به اقدامی بزند، پاسخی فوری و قاطعانه به آنها خواهد داد.

واقعیت این است که نظرات اردوغان در مورد فعالیت‌های یونان در دریای اژه، که با تهییج طرفدارانش همراه است، بازخورد داخلی دارد. انتخابات 2023 نزدیک است و او نیاز دارد تا چهره خود را بار دیگر احیا کند. .