بررسی ادعای مدیر سابق دلفیناریوم کیش: آیا در امریکا دلفین‌هایی برای پیش‌بینی زلزله تربیت شده‌اند؟

26/02/1399 03:54:00 ب.ظ

«واقعا حیوانات قبل از انسان زلزله را تشخیص میدهند؟» هومن ملوک‌پور جراح دامپزشک و مدیر سابق «دلفیناریوم» کیش در پاسخ این سوال ایسنا مدعی شد حیوانات قدرت پیش‌بینی زلزله را دارند. ایران وایر این ادعا را مورد راستی_آزمایی قرار داده👇 اخبار_ایران درستی_سنجی

به قلم «امیلی سان» به این پرسش پاسخ داده است: «قدرت دامنه دید و قدرت شنوایی برخی حیوانات از انسان‌ها بیشتر است، پس آن‌ها زودتر می‌توانند فرکانس زمین لرزه را زودتر از انسان بشنوند و به آن واکنش نشان دهند.

»

امیلی سان با اقتباس از «ناسا»، نموداری را برای ترسیم تفاوت بصری و شنوایی انسان و حیوان استفاده کرده است که به سادگی نشان می‌دهد دامنه دید و شنود حیوان چه تفاوتی با انسان دارد: در واقع مبنای علمی این قضیه که می‌گویند حیوانات زودتر از انسان‌ها وقوع زلزله را تشخیص می‌دهند، به این دلیل است که سرعت صوت از سرعت لرزش زمین بسیار بیشتر است؛ یعنی قبل از این که لرزش زمین به ما برسد، صدای لرزش می‌رسد ولی گوش انسان قادر به شنیدن این صدا نیست چون فرکانس آن پایین‌تر از فرکانسی است که گوش انسان می‌شنود. ولی برخی حیوانات مثل سگ و اسب قادرند این فرکانس را بشنوند.

این ادعا سال‌ها است اثبات شده که برخی حیوانات زلزله را زودتر از انسان در می‌یابند. ولی این سوال مطرح است که آیا آن‌ها قادرند با رفتار غیرمعمول، این پیام را به انسان منتقل کنند که زلزله در پیش است؟ پاسخ این پرسش منفی است. سازمان زمین‌شناسی امریکا مدعی است: «تاکنون هیچ ارتباط مستقیمی بین رفتار خاصی از حیوانات با وقوع زلزله یافت نشده است.» headtopics.com

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

تلاش آمریکا برای اقدام خصمانه جدید علیه ایران با ادعای فروش بنزین به ونزوئلایک مقام آمریکایی با ادعای این‌که ایران به ونزوئلا بنزین ارسال کرده است، گفت که واشنگتن با استناد به این مساله به دنبال اقدام جدید علیه تهران است.

ادعای اف‌بی‌آی درباره حمله هکرهای وابسته به چین علیه موسسات تحقیقاتی کروناادعای اف‌بی‌آی درباره حمله هکرهای وابسته به چین علیه موسسات تحقیقاتی کرونا نهادهای امنیتی آمریکا درباره آنچه تلاش هکرهای مرتبط با چین برای دسترسی و سرقت اطلاعات مربوط به پژوهش‌های موسسات علمی و دانشگاهی آمریکا درباره ویروس کرونا عنوان کرده‌اند،هشدار دادند عنصر مخرب، حزب کمونیست چین در کنار هم‌پیمانانش بشریت رو به گند کشوندن.

سازمان ملل: دریاچه ارومیه الگویی الهام‌بخش برای همه ما استمدیر برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد گفت که اتفاقات رخ داده در دریاچه ارومیه می‌تواند الگویی برای همه باشد. - خبرگزاری آناتولی

هدف باید بهبود وضع اقتصاد و زندگی مردم باشددر جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور، چگونگی تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم و مدیریت عرضه و تقاضا در سال 99 بررسی شد. روحانی یک روی خواهد آمد که که از عرش به فرش میرسی، دیگه رئیس جمهور نیستی، مردم از تو انتقام خواند گرفت، جوانی ما رو تلف کردی، همین جوانان که عمرشونو تباه کردی به صورتت تف خواهند انداخت، تورو مثل یک کتافت گوشه ای پرت میکنیم و به زباله دان تاریخ خواهی پیوست Rouhani_ir دکتر روحانی ریس جمهور خوبی هستش فقط یک عده تندرو سواستفاده گر سواستفاده میکنند زمان برجام که دکتر روحانی ارمغان اورد تورم به زیر ده درصد رسید سال به سال اجناس تکان نمیخورد واقعا تعامل با دنیا یعنی همین ولی نگذاشتن خدا لعنتشون کنه دکتر روحانی مرسی ما به جای تو خجالت میکشیم .مرد حسابی وًضع کشور ومردم را نمیبینی خجالت بکش صد روز یادت هست .البته تقسیر شما نیست خود ما ملت بخاطر منافع خود همه هموطن را زیر پا میگذاریم از سیاسی ها بگیر تا هنر پیشه ها ونویسنده ها

حسین دهقانی: اتحادیه اروپا می‌تواند از نابودی برجام جلوگیری کندسفیر جمهوری اسلامی ایران در بروکسل در مقاله‌ای برای یورونیوز از چالش‌هایی می‌گوید که در سالهای اخیر توافق هسته‌ای ایران را تهدید کرده است. فکر نکنم .تابع امریکاست .

بارش پراکنده و وزش باد در برخی استان‌های کشورمدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه امروز (۲۶ اردیبهشت ماه) در ارتفاعات البرز واقع در استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و مازندران بارش پراکنده و وزش باد پیش‌بینی می‌شود، گفت: این شرایط جوی همچنین در جنوب شرق به‌ویژه در ارتفاعات استان کرمان نیز دور از انتظار نخواهد بود.