بررسی ادعای رییس سازمان بسیج مستضعفین؛ ایران در ردیف قدرت‌های برتر نظامی دنیا قرار دارد؟

29/06/1399 09:46:00 ق.ظ

غلامرضا_سلیمانی مدعی شده که ایران از قدرت‌های برتر نظامی دنیاست. اما بررسی‌ها نشان می‌دهد ایران در رده ۱۴ دنیا و نیروی هوایی آن در رتبه ۲۴ قرار دارد. نیروی هوایی مهم‌ترین رکن قدرت نظامی کشورهاست. درستی_سنجی این ادعا👇 راستی_آزمایی توان_نظامی_ایران

موقعیت جغرافیایی در واقع در بررسی توان نظامی کشورها، قدرت نیروهای مسلح (هوایی، دریایی و زمینی) به...

موقعیت جغرافیایی در واقع در بررسی توان نظامی کشورها، قدرت نیروهای مسلح (هوایی، دریایی و زمینی) به تنهایی، تعیین‌کننده رتبه آن‌ها در رده‌بندی جهانی نیست، بلکه جمعیت، موقعیت جغرافیایی، منابع طبیعی و مالی نیز در سنجش قدرت نظامی کشورها در نظر گرفته شده‌اند.

رتبه ایران در هر بخش از توان نظامی براساس گزارش سال ۲۰۲۰ Global Firepower ایران صاحب رتبه‌های زیر در هر بخش است: نگاهی به رده‌بندی کشورهای برتر نظامی دنیا نشان می‌دهد که بالاترین امتیاز را در توان‌بخشی به نیروهای مسلح، نیروی هوایی کشورها تشکیل داده‌اند. کشورهایی که نیروی هوایی قدرتمندتری دارند، نیروی نظامی آن‌ها قدرتمندتر به شمار می‌رود. به عبارت دیگر، مهم‌ترین عنصر در تعیین رتبه کشورها در توان نظامی، میزان قدرت نیروی هوایی آن‌هاست. بر اساس این گزارش، آمریکا، روسیه، چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، پاکستان، فرانسه، ترکیه و مصر قدرتمندترین نیروهای هوایی دنیا را در اختیار دارند. تنها پاکستان (۱۵) و ترکیه (۱۲) در میان ده کشور برتر صاحب نیروی هوایی قدرتمند قرار دارند که رتبه کلی نیروی نظامی آن‌ها در میان ۱۰ قدرت برتر قرار ندارد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

طالب به‌مثابه قربانی | نرگس کارخانه‌ای

اول که یکی از آنها را دیدم، تقریبا هنوز وارد افغانستان نشده بودم. باور نمی‌کردم تجربه یکی از عمیق‌ترین لایه‌های افغانستان به این سرعت، چند قدم آن طرف‌تر از مأموران مرز ایران، خودش را به من رسانده باشد. مردی نه‌چندان بلند، با چشمانی سرمه‌کشیده به رنگ طوسی، همان رنگ معروفی که منتظر بودم در افغانستان ببینم. طالبی بود که هیچ فارسی نمی‌دانست و با دستاری مشکی به دور سر، پاسپورت‌ها را بررسی می‌کرد و سمت‌و‌سوی جایی را نشان می‌داد که باید می‌رفتیم. از آنجا به بعد هم تنها نبودم، هرکجا می‌رفتم مردی از طالبان همراهم بود که اغلب تنها پشتون می‌دانستند و طوری رفتار می‌کردند که انگار من آنجا نیستم. یک بار هم که متوجه نگاه زیر‌چشمی یکی از آنها شدم، دستپاچه نگاهش را دزدید. روزهای بعد فهمیدم تنها او نیست که دیدن یک زن برایش سخت است. سفر از هرات شروع شد و در تمام روزها و شهرهای بعد، اثر و حضور طالبان دائمی بود، همه جا و هر لحظه. حالا باید هر یک از عکس‌هایی را که در اخبار و تلویزیون از افغانستان دیده‌ بودم، زندگی می‌کردم. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

آژانس امنیت آفریقای جنوبی ادعای ضدایرانی واشنگتن را رد کردآفریقای_جنوبی ادعای واشنگتن را رد کرد | آژانس امنیت کشور، آفریقای جنوبی روز جمعه با رد ادعای تارنمای «پولیتیکو» و واشنگتن درباره قصد ایران برای ترور سفیر آمریکا، اعلام کرد که هیچ شواهدی در این باره نیافته است

ادعای سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره ایرانسخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تکرار ادعاهای خود علیه ایران مدعی شد که ترامپ به جای دادن پول به ایران، متحدان آمریکا در منطقه را تقویت کرد.

ادعای مدل سابق: ترامپ ۲۳سال پیش مرا دستمالی و زبانش را در حلقم فرو کرداِمی دوریس، مدل سابق در ادعای تازه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را متهم کرد که در جریان برگزاری مسابقات تنیس آزاد ایالات متحده در سال ۱۹۹۷ به زور بدن او را لمس کرده و زبانش را در دهان و حلق او فرو کرده است.

پرونده نجفی، عادی بود/حکم اعدام زم، اولیه و در حال بررسی استرئیس دیوان عالی کشور: *پرونده نجفی، عادی بود *حکم اعدام زم، اولیه و در حال بررسی است *در صورت تایید حکم دادگاه در شعب دیوان عالی کشور، این حکم لازم‌الاجرا خواهد بود

نماینده پارلمان آلمان: نقض مستمر حقوق بشر در ایران را نمی‌توان تحمل کرد | DW | 18.09.2020در جریان بحث در مجلس آلمان در باره نقض حقوق بشر در ایران، فراکسیون احزاب مسیحی با محکوم کردن اعدام نوید_افکاری، خواهان بررسی نقادانه سیاست آلمان در قبال ایران شد.

گوترش: تعبیر و تفسیر قطعنامه های شورای امنیت بر عهده خود شوراستگوترش: تعبیر و تفسیر قطعنامه های شورای امنیت بر عهده خود شوراست دبیرکل سازمان ملل در پی ادعاهای اخیر مقامات آمریکا علیه ایران در شورای امنیت، گفت که باید طبق تعبیری که شورای امنیت از قطعنامه‌هایش ارائه می‌دهد عمل کرد.