برخوردهای سلبی و محدودسازی‌های چکشی در ارتباطات و رسانه‌ جواب نمی‌دهد/ درحال تکرار مدیریت غلط فرهنگی و حاکمیتی قدیم برای ابزارهای ارتباطی کنونی هستیم

16/12/2019 09:31:00 ق.ظ

کارگردان مستند کاست مطرح کرد؛ برخوردهای سلبی و محدودسازی‌های چکشی در ارتباطات و رسانه‌ جواب نمی‌دهد/ درحال تکرار مدیریت غلط فرهنگی و حاکمیتی قدیم برای ابزارهای ارتباطی کنونی هستیم

اجتماعی و سیاسی, رسانه

کارگردان مستند کاست مطرح کرد؛ برخوردهای سلبی و محدودسازی‌های چکشی در ارتباطات و رسانه ‌ جواب نمی‌دهد/ درحال تکرار مدیریت غلط فرهنگی و حاکمیتی قدیم برای ابزارهای ارتباطی کنونی هستیم

حامد سعیدی‌راد می‌گوید: یکی از مشکلاتی بزرگی که ما داریم، این است که برخوردمان با ابزارهای ارتباطی تغییر نمی‌کند. یعنی به نوعی مثل بسیاری از حوزه‌های دیگر از تاریخ درس نمی‌گیریم. درست همان برخوردی که با یک ابزار ارتباطی در نیم قرن پیش داشتیم و نتیجه آن را دیدیم را مجددا تکرار می‌کنیم.

چه اتفاقی رخ داد که در این زمان به سراغ ساخت مستندی درباره نوار کاست رفتید که به نوعی در زمان خود یک ابزار تکنولوژیک به شمار می‌آمده است؟ما در سال‌های گذشته با چیزی طرف بودیم به نام فناوری‌های رسانه‌ای. هر کدام از فناوری‌های رسانه‌ای فارغ از حوزه خاصی که برای آن اختراع یا اکتشاف شده و تغییراتی را رقم می‌زدند، این تغییرات را به حوزه‌های دیگری هم سرایت می‌دادند. نوار کاست نمونه‌ای از همین موضوع است. چراکه هم در حوزه ضبط صدا و هم حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و مواردی از این دست زمینه‌ساز ایجاد تغییراتی شد. در واقع این روندی است که با فناوری‌های بعدی نیز در ارتباط است. به عنوان مثال فناوری اینترنت آمد و باز همین اتفاق رخ داد. همچنین فردا نیز فناوری دیگری آمده و مجدد اتفاقی به این صورت رخ می‌دهد. 

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

مگه حکومت خونریز جمهوری اسلامی برخورد و مدیریت دیگه‌ای هم بلدِ؟!!! چهل سال اختناق و سرکوب، نحوه مدیریت و ابزار حاکمیت خمینی و خامنه‌ای و عوامل سرکوبگرشون بوده چون خوب میدونن کمی کوتاه بیان مردم این علف هرز حکومت دینی رُ ریشه‌کن میکنن... هرچند این اتفاق دیر یا زود میفته

ده‌ها زخمی در برخورد نیروهای امنیتی با معترضان در بیروت | DW | 16.12.2019اعتراضات مردمی در پایتخت لبنان همچنان ادامه دارد. شهروندان بیروت برای دومین شب پیاپی راهی خیابان‌ها شدند تا اعتراض و نارضایتی خود را بیان کنند. نیروهای امنیتی با گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش با معترضان برخورد کردند.

تهران ۴۹ درصد درآمدهای مالیاتی کشور را در سال ۹۹ تامین می‌کندمالیات تهرانی‌ها| رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تهران: استان تهران در بودجه، ۴۹ درصد درآمدهای مالیاتی کل کشور را تامین می‌کند.درآمدهای استان تهران ۷۶.۴ هزار میلیارد از مالیات، ۱۰۰.۳ میلیارد از حقوق گمرکی و ۳.۷ هزار میلیارد تومان از سایر منابع است.

پیش‌بینی همتی درباره تورم و بازار ارزپیش‌بینی بانک مرکزی درباره میزان تورم و نرخ ارز رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: روند کاهنده نرخ تورم در کشور ادامه دارد و بازار ارز را نیز کنترل می‌کنیم و آرامش و تعادل آن برقرار خواهد بود. شما چهل ساله همین غلط رو میکنید ، شما بجز دزدی و اختلاس هیچ کاری از دستتون برنمیاد، کشور رو به لجن کشیدید و هر ساعت میگید فردا درست میشه و فعلا همه چی ارومه!!!!!!

فردا تمام مدارس اراک تعطیل استفردا ۲۴ آذرماه تمام مدارس اراک در تمام مقاطع تحصیلی در شهر و روستا به دلیل افزایش شدید آلاینده های جوی تعطیل هستند این تمامیت رژیم آخوند و ج.ا. هست. تمامی کشور ایران رو به 💩 کشیده. نابود باد این سیاهی آخوند.

صداوسیما مسوول اقناع افکار عمومی در طرح مدیریت مصرف سوخت بودتهران - ایرنا - وزارت کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مسئولیت تبلیغات و اقناع افکارعمومی و بسترسازی لازم برای اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت برعهده سازمان صدا وسیما قرار داشت و در این راستا، این سازمان صدها ساعت برنامه تولیدی، خبر و گزارش‌های ویژه در دو سال گذشته منتشر کرده است. من از سیمای میلی متنفرم اما چطور می‌توانست اقناع کند سوال اصلی اینجاست چرا حاکمیت اول سراغ بنزین رفت و اینهمه رانت اختلاس و فرار مالیاتی را نادیده گرفت کسانیکه یک‌شبه میلیاردر شدنند کسانیکه صدها خانه دارند کسانیکه میلیونها تومن در ماه سود پول دارند اما ریالی مالیات نمیدهند

ژاپن تایمز: سفر روحانی به توکیو فرصتی برای کاهش تنش‌ها استایران-ژاپن | روزنامه ژاپن تایمز نوشت سفر «حسن_روحانی» به ژاپن یکی از معدود و مهمترین فرصت‌ها برای کاستن از تنش‌ها در منطقه است. ژاپن تایمز نوشت تهران به دنبال آن است توافق هسته‌ای را به پیش ببرد البته به شرط اینکه از تحریم ها کاسته شود ایران-ژاپن | تارنمای نیکی ژاپن با اشاره به سفر حسن_روحانی به ژاپن گزارش داد: برای ژاپن که حجم زیادی از نفت خود را از منطقه خلیج_فارس و تنگه_هرمز تامین می‌کند، ثبات و امنیت منطقه مهم است و آبه خواستار ایفای نقش سازنده طرف‌های مختلف برای این منظور است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مستند «کاست» ازجمله آثار شبکه مستند سیماست که از حیث تاریخی به نحوه ورود نوار کاست به ایران و تاثیرات آن در جامعه آن روز ایران پرداخته است.پایتخت لبنان شامگاه یکشنبه ۲۴ آذر (۱۵ دسامبر) برای دومین شب پیاپی شاهد اعتراضات مردم بود.نعمت الله ترکی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: مجموع درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده در برنامه بودجه سال ۹۹، برای استان تهران به ۷۶.به گزارش ایسنا، هشتمین نشست دوره‌ای رئیس کل بانک مرکزی با اقتصاددانان درباره راهکارهای ثبات بازار ارز، کنترل و هدایت نقدینگی، کاهش تورم و موضوعاتی نظیر لایحه بودجه ۹۹ و راهکار مقابله با تاثیرات آن بر سیاست‌های پولی، مسائل مربوط به طرح بانکداری مجلس برگزار شد.

پیرامون چگونگی ساخت این مستند و تاثیراتی که برخورد سلبی و ایجاد محدودیت برای تکنولوژی همچون نوار کاست در زمان خود به همراه داشته است، با حامد سعیدی‌راد که کارگردانی این اثر را برعهده دارد، به گفتگو پرداختیم. چه اتفاقی رخ داد که در این زمان به سراغ ساخت مستندی درباره نوار کاست رفتید که به نوعی در زمان خود یک ابزار تکنولوژیک به شمار می‌آمده است؟ ما در سال‌های گذشته با چیزی طرف بودیم به نام فناوری‌های رسانه‌ای. گزارش‌های رسانه‌های خبری حاکی از زخمی شدن ده‌ها نفر در بیروت طی ناآرامی‌های شامگاه یکشنبه است. هر کدام از فناوری‌های رسانه‌ای فارغ از حوزه خاصی که برای آن اختراع یا اکتشاف شده و تغییراتی را رقم می‌زدند، این تغییرات را به حوزه‌های دیگری هم سرایت می‌دادند. ترکی اظهارداشت: بناست بر اساس همین سیاست در سال ۹۹ برای یک میلیون نفر اشتغالزایی انجام شود که از این میان سهم استان تهران به ۱۲۶ هزار فرصت شغلی می رسد. نوار کاست نمونه‌ای از همین موضوع است. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید صحنه‌‌ای از درگیری نیروهای امنیتی با معترضان یک روز پیش از آن (شامگاه شنبه ۲۳ آذر) نیز بیروت صحنه اعتراضات گسترده بود؛ اعتراضاتی که با درگیری‌های شدید همراه بود و ده‌ها زخمی به دنبال داشت. چراکه هم در حوزه ضبط صدا و هم حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و مواردی از این دست زمینه‌ساز ایجاد تغییراتی شد. انتهای پیام.

در واقع این روندی است که با فناوری‌های بعدی نیز در ارتباط است. طبق اعلام یک سازمان امدادی در لبنان ۱۶ نفر زخمی طی اعتراضات شنبه به بیمارستان انتقال یافته و ۵۴ نفر دیگر نیز در محل حادثه به صورت سرپایی مورد درمان قرار گرفتند. ترکی ادامه داد: برای اصلاح ساختاری بودجه ۹۹، چهار محور، ۹ بستر و ۶۶ برنامه و پروژه در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال فناوری اینترنت آمد و باز همین اتفاق رخ داد. همچنین فردا نیز فناوری دیگری آمده و مجدد اتفاقی به این صورت رخ می‌دهد. اعتراضات مردمی روزهای اخیر در آستانه رایزنی‌های پارلمان لبنان در ارتباط با معروفی نخست‌وزیر جدید این کشور شکل گرفته‌اند.  مسئله این است که ما به عنوان یک کشور ۸۰ میلیونی که قبلا در معرض این فناوری‌ها قرار گرفتیم و در آینده هم قرار می‌گیریم، خوب بوده که تجربیات خودمان را بررسی کنیم و ببینیم چطور با این موارد برخورد کردیم و چه موضعی در مواجهه با آنها داشتیم و نهایتا چه تاثیری از این موارد گرفتیم.۶ هزار میلیارد تومان است که ۲۶۱ هزار میلیارد تومان آن از محل درآمدها تامین خواهد شد. بر همین اساس سعی کنیم برای آسیب‌شناسی این موارد را مطالعه کنیم و ببینیم در آینده و حتی همین امروز در مواجهه با فناوری‌هایی که در دسترس داریم چطور می‌توانیم عمل کنیم. به رغم این، معترضان که تمام ساختار سیاسی لبنان را ناکارآمد و درگیر فساد می‌دانند همچنان به تظاهرات خود ادامه می‌دهند .

  برای شخص من دلیل پرداختن به این موضوع، بیشتر این بود که حس می‌کردم نیاز به چنین اتفاقی وجود دارد. حتی ما در این حوزه به صورت تاریخی یک ضعف داریم که مختص به ۳۰ یا ۴۰ سال قبل نبوده و بسیار قدیمی‌تر است و متاسفانه تا امروز هم ادامه داشته است. طبق برنامه‌های از پیش اعلام شده قرار است فراکسیون‌های پارلمان لبنان روز دوشنبه ۲۵ آذر (۱۶ دسامبر) در مورد معرفی جانشینی برای سعد حریری با میشل عون دیدار و گفت‌وگو کنند. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: درآمدهای این استان ۷۶.  تاثیر تکنولوژی در ساختار اجتماعی و سیاسی جامعه همیشه امری محسوس به شمار می‌آمده است. ساخت این مستند در زمان کنونی که تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت بوده، با چه هدفی انجام شد؟ امروز با پیشرفت تکنولوژی شاید بیشتر از همه، در معرض نکات مثبت و منفی آن قرار گرفتیم. به نوعی امروز زندگی ما به شکل عجیبی کاملا تحت سیطره ابزارهای ارتباطی جلو می‌رود، خصوصا با ظهور و بروز اینترنت که به نحوی تمام شئون زندگی ما را با خود درگیر کرده است.۷ هزار میلیارد تومان از محل سایر منابع پیش بینی شده است.

اکنون شاید بتوان گفت که ماجرا قدری پررنگ‌تر شده است. یعنی اکنون از جزئیات زندگی تا بزرگترین تصمیماتی که می‌خواهید در زندگی بگیرید، شاید مرتبط و متصل به همین ابزارهای ارتباطی باشد که اینترنت یکی از آنها به شمار می‌آید.  در نتیجه اگر ما یک عقب‌گرد تاریخی می‌داشتیم و می‌دیدیم که یک ابزار رسانه‌ای دیگر همچون نوار کاست، به چه صورت در زندگی شخصی و اجتماعی ما نقش ایفا کرد، شاید برای امروزمان که در معرض ابزارهای جدیدتر هستیم یا فردایمان که در معرض ابزارهای جدیدتری قرار خواهیم گرفت، نگاه و دید جامع‌تری را می‌توانستیم داشته باشیم. وی اضافه کرد: دولت در بودجه سال ۹۹ فروش روزانه یک میلیون بشکه به قیمت ۵۰ دلار برای هر بشکه را پیش بینی کرده است. آیا با پرداختن به زمان ورود کاست در ایران، در پی همسان‌سازی ابزارهای تکنولوژیک دیگر در زمان کنونی بودید؟ یعنی به نوعی با اشاره به تغییراتی که تکنولوژی می‌تواند در ساختار اجتماعی و سیاسی به همراه داشته باشد، قصد دادن هشداری را داشتید؟ دقیقا تاحدی به همین صورت است، یعنی ما باید بدانیم که ابزارهای ارتباطاتی تغییر می‌کنند اما یک چیز عوض نمی‌شود و آن نوع برخورد ما با این ابزارها است. شاید نحوه برخوردمان با بسیاری از این ابزارها در طول تاریخ اشتباه بوده است.

شاید در خیلی از موارد با آنها برخورد سلبی داشتیم و سعی کردیم آنها را محدود کنیم، بدون اینکه در جهت شناختن فرهنگ آنها تلاش کنیم و بتوانیم از آنها استفاده کنیم. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: منابع حاصل از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای بالغ بر ۹۸. به هر حال این موارد در حال تغییر هستند و به طور مرتب ابزارهای پیشرفته‌تر با اسم‌های متفاوتی به بازار می‌آید.  به شخصه فکر می‌کنم، یکی از مشکلاتی بزرگی که ما داریم، این بوده که برخوردمان با این ابزارها تغییر نمی‌کند. یعنی به نوعی مثل بسیاری از حوزه‌های دیگر از تاریخ درس نمی‌گیریم.۷ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است. درست همان برخوردی که با یک ابزار ارتباطی در نیم قرن پیش داشتیم و نتیجه آن را دیدیم را مجددا تکرار می‌کنیم.

در گذشته محدودسازی یا مدیریت غلط فرهنگی و حاکمیتی را پیش گرفتیم که امروز به شکل دیگر برای ابزارهای ارتباطی کنونی در حال رخ دادن است. اما این موضوع یک‌جایی باید تمام شود. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: در سر فصل اعتبارات هزینه ای بخش مصارف عمومی برای کل کشور ۳۶۷. یعنی باید یک فردایی باشد که نهایتا به این نتیجه برسیم که شکل برخورد سلبی و محدودسازی‌های چکشی در حوزه ارتباطات و رسانه‌ای خیلی جواب نمی‌دهد چراکه نهایتا این ابزارها راه خود را پیدا کرده و استفاده کننده‌های آنها نیز راهی برای استفاده می‌یابند و نهایتا محتوای آن را به سلیقه خودشان تولید می‌کنند. حال این محدودیت‌های ایجابی می‌تواند مجوزی یا فیلترینگ باشد. به هر حال راه دور زدن این موارد پیدا می‌شود و این اتفاق بارها در تاریخ رخ داده است. وی اضافه کرد: در سرفصل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای بخش مصارف عمومی برای کل کشور ۷۰.

یک روزی این اتفاق برای روزنامه‌ها می‌افتاد که در واقع در بستر شبنامه‌ها و فرمت‌های‌ مکتوب دیگر، مجوز‌های آن دوره را دور می‌زدند و ما چنین اتفاقی را از اواخر دوره قاجار داشتیم. یک روز هم موضوع نوار کاست بود که برای انتشار نیاز به مجوز‌هایی داشت. همچنین رسانه‌ها نیز برای پخش بسیاری از محتواها اجازه نداشتند، اما به هر حال آنها راه خود را پیدا کردند. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای این استان در سال ۹۹ بالغ بر یک هزار و ۲۵ میلیارد تومان پیش بینی شده است که نسبت به سال ۹۸، هشت درصد رشد دارد. بعدها نوار وی اچ اس آمد و مجدد همین اتفاق رخ داد. امروز هم اینترنت بوده و باز همین اتفاق در حال رخ دادن است.

  می‌توان اینطور نتیجه گرفت که شما در این مستند در حال صحبت از سانسور و فیلترینگ هستید، اما به نوعی انگار صحبت درباره سانسور نیز با سانسور همراه شده است. روند خرد شدن استان تهران از سال ۴۲ آغاز شده است رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران به موضوع طرح استان تهران جنوبی در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: این استان از سال ۱۳۴۲ شاهد خرد و تقسیم شدن به بهانه خدمت رسانی بهتر بوده است. آیا در انتخاب موضوع با محدودیت مواجه بودید و از این حیث به جای پرداختن به موضوعی همچون فیلترینگ فضای مجازی، به سراغ نوار کاست رفتید؟     نهایتا موضوعی که ما روی آن کار کردیم، نوار کاست بود، اینطور نبود که ما بخواهیم درباره اینترنت کار کنیم و نتوانیم و سپس به سراغ کاست برویم. البته در برنامه‌ام بوده که به موضوعات دیگر درباره این موضوع نیز بپردازم. یعنی در این بازه تاریخی جلوتر بیایم و اتفاقات بعدی را تک تک مطالعه کنم و به نوعی اتفاقاتی که با این موضوع در تاریخ رخ داده را روایت کنم.. در نهایت باید بگویم به این صورت نبود که بخواهیم فیلمی درباره سانسور اینترنت بسازیم و نتوانیم و سپس به سراغ ساخت مستند کاست برویم.

به نوعی این منظور ما نبود. ما می‌خواستیم درباره کاست فیلم بسازیم، در مطالعه و پژوهشی که انجام دادیم، متوجه شدیم که در واقع در طول تاریخ با گسست‌های مدیریتی مواجه بودیم که خود را با نمودهای مختلف نشان داده است. ولی اینکه ما بخواهیم درباره سانسور و اینترنت فیلم بسازیم و اجازه آن را نداشته باشیم، نبوده است.  با توجه به توضیحاتی که ارائه کردید در مستند شما نیز روی این موضوع تاکید می‌شود که سانسور و فیلترینگ نمی‌تواند با تکنولوژی مقابله کند و مردم در نهایت راه استفاده از تکنولوژی‌های تازه را پیدا می‌کنند. کلمه سانسور شاید خیلی درباره ابزارهای ارتباطاتی موضوعیت نداشته باشد.

ما بیشتر در حال صحبت از محتواها هستیم، که این بیشتر به مدیریت کلان جامعه مربوط می‌شود و به این شکل خودش را نشان می‌دهد که محدودیت‌هایی مانع از رسیدن پدیده‌ای به یک شکل خاصی به دست مخاطبانش بشود. این درست بوده و ما حداقل در دوره‌ صد ساله‌ای زندگی می‌کنیم که تجربه‌های متعدد به ما نشان دادند که نمی‌توان جلوی ابزارهای ارتباطاتی را گرفت. همچنین به تبع نمی‌توان جلوی محتواهایی را گرفت که در بستر این ابزارها برای مخاطب خودشان تولید و توزیع می‌شوند و گسترش پیدا می‌کنند. این موضوع در تاریخ نمونه‌های متفاوتی داشته و شاید امروز هم به شکل‌های دیگری شاهد این ماجرا باشیم.‌ یکی از این نمونه‌ها هم نوار کاست بوده است که به شکل خاص خود در این مستند به آن پرداخته شده است.

این تنها دربرگیرند دستگاه‌های سیاسی نبوده و بحث فرهنگی ماجرا و تاثیری که در ساختارهای هنری هم می‌گذارد، همین است. یعنی سیاست‌گذاری‌هایی که آن زمان صورت می‌گرفت تا شکل خاصی از موسیقی گسترش پیدا کند و شکل دیگری از موسیقی و به طور کل هنر محدود شوند و مخاطبان کمتری پیدا کنند.  این موضوع در این بخش‌ها هم خودشان را نشان می‌دهند و بخش عمده‌ای از مستند «کاست» نیز درباره همین موضوع است. تاثیری که کاست روی مخاطب شناسی گونه‌های هنری همچون موسیقی می‌گذارد. اینکه این گونه‌ها با توجه به سیاست‌گذاری‌های کلان چقدر در بستر یک رسانه ارزان و در دسترسی همچون نوار کاست گسترش پیدا می‌کنند، این یکی از مسائلی است که در این فیلم هم مطرح می‌شود.

اکنون این ماجرا مقداری سخت‌تر شده است. چراکه این ابزارها پیشرفته‌تر شدند، در نتیجه کنترل و هدایت و محدودسازی آنها سخت‌تر شده است. اما در آن دوره هم به همین صورت بود و شاید در بخش‌ها و رسانه‌های مختلف خیلی تلاش می‌شد که محدودسازی و کنترل صورت بگیرد ولی نهایتا اتفاقی که در دهه ۵۰ افتاد و ما آن را دیدیم، این بود که ابزارهای رسانه‌ای راه خودشان را پیدا کردند.  مخاطبانی که دنبال تولید محتوای خاص و انتشار آن بودند، نهایتا راه خودشان را پیدا کردند و توانستند موازی با جریان رسمی حاکم به حیات خودشان ادامه دهند و نهایتا مثل تجربه‌های مشابه دیگر دیدیم که مثل همیشه موفق نبود. نه در ایران و نه در هیچ کشور دیگری چنین اتفاقاتی موفق نبوده است.

.