اعتمادآنلاین, گفت‌وگو, اینجا_بخوانیم

اعتمادآنلاین, گفت‌وگو

برای عبور از بحران باید زمینه گفت‌وگو بین نیروهای سیاسی فراهم شود

28/07/2020 02:00:00 ب.ظ

سعید معیدفر، جامعه‌شناس،‌ در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین :برای عبور از بحران باید زمینه گفت‌وگو بین نیروهای سیاسی فراهم شود این مطلب را اینجا_بخوانیم 👇

 سعید شمس-جامعه ایران به دلیل تنگناهای متعددی که پیش روی قشرهای مختلف مردم قرار گرفته، دچار نوعی سردرگمی و در نتیجه دور ماندن از اهداف و شعارهای اصلی‌ شده است تا این سوال به وجود بیاید که چنین شرایط نگران‌کننده‌ای ریشه در چه علت یا علت‌هایی دارد؟ از سوی دیگر این مساله هم مهم است که توجه به کدام الزام‌ها می‌تواند برای ما در گذر از این وضعیت نگران‌کننده موثر باشد؟

یکی از عوامل مهم طلاق و کاهش جمعیت مسئله مسکن است دوازدهمین شب اعتراضات سراسری؛ از شعار «مرگ بر خامنه‌ای» در تهران و کرج تا اختلال جدی اینترنت کمیته بین‌المللی المپیک، سوابق تیرانداز سپاه را بررسی می‌کند

 سعید معیدفر، جامعه‌شناس،‌ در گفت‌وگو بااعتمادآنلایندر این ‌باره اظهار داشت: انسان موجودی است که در میان سایر موجودات عالم عقل دارد و به همین دلیل نیازهایش عاطفی و متعالی‌تر است؛ یعنی انسان به حدی می‌تواند پیشرفت کند که به لحاظ اخلاقی، علمی، فرهنگی و... به استانداردهای بالا و متعالی برسد. این مهم زمانی تحقق پپدا خواهد کرد که بتوانیم مراحل تغییر سطوح نیازها را پله‌پله بپیماییم تا به بالاترین سطوح برسیم.

 این استاد دانشگاه در ادامه گفت: یکی از شعارهای اصلی نظام جمهوری اسلامی این بود که «انسان‌ها را به تعالی برساند» و جایگاه کشور به لحاظ ارزشی، ‌علمی، فرهنگی‌، شکوفایی و... در بالاترین رده‌ها قرار گیرد. سوال این است که آیا واقعاً چنین اتفاق‌هایی افتاده است؟‌ در پاسخ باید گفت که ما نه تنها به تعالی نرسیدیم، بلکه پله‌پله سقوط کردیم. در واقع امروز به قدری درگیر مسائل پیش‌پاافتاده شده‌ایم که اساساً فرصت تعالی،‌ فرصت اندیشیدن، فرصت نوآوری، فرصت علمی، فرصت اخلاقی و حتی فرصت دینداری و معنویت هم از ما گرفته شده است. headtopics.com

 او تصریح کرد: وقتی یک جامعه درگیر مشکلات پیچیده و لاینحل می‌شود،‌ انسان‌ها عملاً از انسان بودن ساقط خواهند شد. حتی آنها را در موقعیت حیوانی قرار می‌دهد؛ یعنی آنها فقط تلاش می‌کنند تا فعلاً «امروز را سر کنند» و کاری هم به فردا نداشته باشند. وضعیت جامعه ما رفته‌رفته به چنین حالت بد و نگران‌کننده‌ای نزدیک می‌شود و بدیهی است در چنین جامعه‌ای کسی به اخلاق، علم، ‌خلاقیت، توسعه، نوع‌دوستی و... توجهی نشان نخواهد داد. در چنین شرایطی انسان‌ها حتی فرصت پیدا نمی‌کنند با خدای خود راز و نیاز کنند تا به تعالی دینی و معنوی دست پیدا کنند.

 معیدفر ادامه داد: در چنین شرایطی مردم همچنین از با هم بودن و فعالیت و همکاری‌های اجتماعی محروم می‌شوند و حتی از بودن در کنار یکدیگر رنج می‌برند و اعتماد نیز در جامعه به طور پررنگی از بین می‌رود؛ به عنوان مثال در منطقه زلزله‌خیری که خانه‌ تمام اهالی خراب‌ شده، وقتی یک کامیون حامل مواد غذایی یا نیازهای اولیه انسان‌ها می‌رسد،‌ مردم دیگر برایشان مهم نیست که دوست، همسایه یا... است و برای رفع نیاز خود به سمت کامیون یورش می‌برند تا امکانات بیشتری به دست آورند.

 او توضیح داد: همچنین باید متذکر شد،‌ اینکه کشور ما با جهان در رویارویی است فقط یکی از دلایل مشکلات است. اساساً موضوع ما این است که جامعه دچار نوعی ازهم‌گسیختگی شده است که در چنین شرایطی اگر با دنیا به تعامل برسیم هم مشکلات‌مان پابرجا خواهد ماند چراکه یک نوع تعارض و گسیختگی در میان نیروهای اجتماعی و سیاسی شکل گرفته؛ بدین معنا که رابطه ما با آمریکا خیلی دورتر از رابطه خودمان با خودمان نیست به طوری که اختلاف و تنازع حتی به درون خانواده‌ها هم کشیده شده است.

 سعید معیدفر در پایان صحبت‌هایش گفت: برای پایان دادن به بحران لازم است زمینه گفت‌وگو بین نیروهای اجتماعی و سیاسی فراهم شود و جامعه از محل منافشه،‌ حذف‌ و طرد در همه حوزه‌ها به محلی برای تعامل و همصدایی و البته گفت‌وگو تبدیل شود تا بتوانیم با همبستگی بحران‌ها و موانع را یکی پس از دیگری از پیش رو برداریم. headtopics.com

"سید‌حسن نصرالله" خادم افتخاری مسجد مقدس جمکران ‌می‌شود- اخبار قم - اخبار استانها تسنیم | Tasnim تکذیب خبر'تصادف خودروی سفیر بلاروس با سرباز راهور' نگرانی‌ها در زمینه آب در خوزستان هنوز زیاد است

 چکیده گفت‌وگو با سعید معیدفر -مشکلات پیچیده عملاً انسان را از انسان بودن ساقط می‌کند-ما نه تنها به تعالی نرسیدیم، بلکه پله‌پله سقوط کردیم-جامعه دچار نوعی ازهم‌گسیختگی شده است ادامه مطلب: 🌐 اعتمادآنلاين »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

از کلینیک‌ سیار تا سنگ‌ استریل برای رمی جمرات؛ آمادگی عربستان برای حجامسال برای اولین بار در تاریخ نوین این کشور، شمار زائران به دلیل شیوع ویروس کرونا محدود شده است و تنها ۱۰ هزار نفر از شهروندان سعودی و زائران خارجی مقیم این کشور اجازه دارند در حج شرکت کنند.

دولت بریتانیا برای مسافرانی که از اسپانیا باز می‌گردند قرنطینه اجباری وضع کرد🔺دولت بریتانیا برای مسافرانی که از اسپانیا باز می‌گردند قرنطینه اجباری وضع کرد ⚡️در پی افزایش موارد جدید کووید۱۹ در اسپانیا، دولت بریتانیا به طور ناگهانی برای مسافرانی که از اسپانیا باز می‌گردند یک قرنطینه دو‌هفته‌ای اجباری را وضع کرده است.

راهکار دولت برای رفع نگرانی از سرعت تند رشد بورستهران- ایرناپلاس- در شرایطی که بسیاری از تحلیل‌گران نسبت به شیب تند صعود شاخص بورس ابزار نگرانی کرده و معتقدند رشد شاخص باید به‌صورت تدریجی و با اتکا به عوامل بنیادین انجام شود، مصوبه دولت درباره افزایش ۲۵ درصدی سهام شناور شرکت‌ها می‌تواند با جلوگیری از ایجاد حباب در بازار، چنین نگرانی‌هایی را بر طرف کند.

تشکیل پرونده برای بیش از ۲۰ هزار مدیر و مسئول طی ۶ سالتشکیل پرونده برای بیش از ۲۰ هزار مدیر و مسئول طی ۶ سال دادستان سابق دیوان محاسبات از تشکیل پرونده برای بیش از ۲۰ هزار مدیر و مسئول در دوره‌های مختلف طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ خبر داد.

درخواست رئیس کمیسیون بهداشت از روحانی برای تعویق کلیه کنکورها در کشوررئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از رئیس جمهور خواست کنکورهای سراسری کشور در زمان دیگری برگزار شود.

قطر نامزدی خود را برای میزبانی از بازی‌های المپیک ۲۰۳۲ اعلام کردبر اساس تغییراتی که سال ۲۰۱۴ در مقررات کمیته بین المللی المپیک ایجاد شد، کشورهای علاقمند به میزبانی از بازی‌های المپیک باید تمایل خود را در قالب نامه‌ای به کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کنند تا به فرایند «گفتگو و تعامل مداوم» برای ارزیابی و سنجش اعتبار درخواست میزبانی بپیوندند.