برای عبور از بحران باید زمینه گفت‌وگو بین نیروهای سیاسی فراهم شود

07/05/1399 02:00:00 ب.ظ

اعتمادآنلاین, گفت‌وگو

سعید معیدفر، جامعه‌شناس،‌ در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین :برای عبور از بحران باید زمینه گفت‌وگو بین نیروهای سیاسی فراهم شود این مطلب را اینجا_بخوانیم 👇

 سعید شمس-جامعه ایران به دلیل تنگناهای متعددی که پیش روی قشرهای مختلف مردم قرار گرفته، دچار نوعی سردرگمی و در نتیجه دور ماندن از اهداف و شعارهای اصلی‌ شده است تا این سوال به وجود بیاید که چنین شرایط نگران‌کننده‌ای ریشه در چه علت یا علت‌هایی دارد؟ از سوی دیگر این مساله هم مهم است که توجه به کدام الزام‌ها می‌تواند برای ما در گذر از این وضعیت نگران‌کننده موثر باشد؟

 سعید معیدفر، جامعه‌شناس،‌ در گفت‌وگو بااعتمادآنلایندر این ‌باره اظهار داشت: انسان موجودی است که در میان سایر موجودات عالم عقل دارد و به همین دلیل نیازهایش عاطفی و متعالی‌تر است؛ یعنی انسان به حدی می‌تواند پیشرفت کند که به لحاظ اخلاقی، علمی، فرهنگی و... به استانداردهای بالا و متعالی برسد. این مهم زمانی تحقق پپدا خواهد کرد که بتوانیم مراحل تغییر سطوح نیازها را پله‌پله بپیماییم تا به بالاترین سطوح برسیم.

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »

ویدئو / بازگشت روند عادی زندگی به شهرهای چین

مقامات چین با برداشته شدن بخشی از محدودیت‌های سختگیرانۀ کرونایی در این کشور موافقت کرده‌اند.این تصمیم، پس از اعتراضات گسترده شهروندان چین به بازگشت محدودیت‌های کرونایی گرفته شده است.پس از افزایش موارد جدید کرونا، مقامات چین تصمیم گرفته بودند، محدودیت‌هایی مانند قرنطینه شهرهای بزرگ را دوباره اجرایی کنند، اقدامی که نارضایتی شهروندان را به دنبال داشت. ادامه مطلب >>

از کلینیک‌ سیار تا سنگ‌ استریل برای رمی جمرات؛ آمادگی عربستان برای حجامسال برای اولین بار در تاریخ نوین این کشور، شمار زائران به دلیل شیوع ویروس کرونا محدود شده است و تنها ۱۰ هزار نفر از شهروندان سعودی و زائران خارجی مقیم این کشور اجازه دارند در حج شرکت کنند.

دولت بریتانیا برای مسافرانی که از اسپانیا باز می‌گردند قرنطینه اجباری وضع کرد🔺دولت بریتانیا برای مسافرانی که از اسپانیا باز می‌گردند قرنطینه اجباری وضع کرد ⚡️در پی افزایش موارد جدید کووید۱۹ در اسپانیا، دولت بریتانیا به طور ناگهانی برای مسافرانی که از اسپانیا باز می‌گردند یک قرنطینه دو‌هفته‌ای اجباری را وضع کرده است.

راهکار دولت برای رفع نگرانی از سرعت تند رشد بورستهران- ایرناپلاس- در شرایطی که بسیاری از تحلیل‌گران نسبت به شیب تند صعود شاخص بورس ابزار نگرانی کرده و معتقدند رشد شاخص باید به‌صورت تدریجی و با اتکا به عوامل بنیادین انجام شود، مصوبه دولت درباره افزایش ۲۵ درصدی سهام شناور شرکت‌ها می‌تواند با جلوگیری از ایجاد حباب در بازار، چنین نگرانی‌هایی را بر طرف کند.

تشکیل پرونده برای بیش از ۲۰ هزار مدیر و مسئول طی ۶ سالتشکیل پرونده برای بیش از ۲۰ هزار مدیر و مسئول طی ۶ سال دادستان سابق دیوان محاسبات از تشکیل پرونده برای بیش از ۲۰ هزار مدیر و مسئول در دوره‌های مختلف طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ خبر داد.

درخواست رئیس کمیسیون بهداشت از روحانی برای تعویق کلیه کنکورها در کشوررئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از رئیس جمهور خواست کنکورهای سراسری کشور در زمان دیگری برگزار شود.

قطر نامزدی خود را برای میزبانی از بازی‌های المپیک ۲۰۳۲ اعلام کردبر اساس تغییراتی که سال ۲۰۱۴ در مقررات کمیته بین المللی المپیک ایجاد شد، کشورهای علاقمند به میزبانی از بازی‌های المپیک باید تمایل خود را در قالب نامه‌ای به کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کنند تا به فرایند «گفتگو و تعامل مداوم» برای ارزیابی و سنجش اعتبار درخواست میزبانی بپیوندند.

سعید معیدفر گفت: برای پایان دادن به بحران لازم است زمینه گفت‌وگو بین نیروهای اجتماعی و سیاسی فراهم شود و جامعه از محل منافشه،‌ حذف‌ و طرد در همه حوزه‌ها به محلی برای تعامل و همصدایی و البته گفت‌وگو تبدیل شود.سال گذشته شمار زائران حج ۲.فرودگاه هیترو لندن، بریتانیا در پی افزایش موارد جدید کووید۱۹ در اسپانیا، دولت بریتانیا به طور ناگهانی برای مسافرانی که از اسپانیا باز می‌گردند یک قرنطینه دو‌هفته‌ای اجباری را وضع کرده است.در تابلوی نمادهای بورسی، اطلاعات مختلفی وجود دارد که می‌تواند نشان‌دهنده وضعیت شرکت‌ها باشد.

  سعید شمس- جامعه ایران به دلیل تنگناهای متعددی که پیش روی قشرهای مختلف مردم قرار گرفته، دچار نوعی سردرگمی و در نتیجه دور ماندن از اهداف و شعارهای اصلی‌ شده است تا این سوال به وجود بیاید که چنین شرایط نگران‌کننده‌ای ریشه در چه علت یا علت‌هایی دارد؟ از سوی دیگر این مساله هم مهم است که توجه به کدام الزام‌ها می‌تواند برای ما در گذر از این وضعیت نگران‌کننده موثر باشد؟   سعید معیدفر، جامعه‌شناس،‌ در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در این ‌باره اظهار داشت: انسان موجودی است که در میان سایر موجودات عالم عقل دارد و به همین دلیل نیازهایش عاطفی و متعالی‌تر است؛ یعنی انسان به حدی می‌تواند پیشرفت کند که به لحاظ اخلاقی، علمی، فرهنگی و.. امسال نمایندگان رسانه‌های خارجی نیز اجازه حضور در مراسم حج را ندارند.. اسپانیا در چند هفته گذشته شاهد افزایش موارد جدید کووید۱۹ بود و بریتانیا در ساعات پایانی روز شنبه ۴ مرداد اعلام کرد که این کشور را از فهرست کشور‌های امن خارج می‌کند. به استانداردهای بالا و متعالی برسد. جریمه و زندان در انتظار زائران غیرقانونی حج امسال ریاض اعلام کرده است که استفاده از ماسک برای همۀ زائران اجباریست. این مهم زمانی تحقق پپدا خواهد کرد که بتوانیم مراحل تغییر سطوح نیازها را پله‌پله بپیماییم تا به بالاترین سطوح برسیم. در مقابل، سهام شناور، در اختیار سرمایه‌گذاران و معامله‌گرانی است که با هدف کسب سود در بازار حضور دارند.

  این استاد دانشگاه در ادامه گفت: یکی از شعارهای اصلی نظام جمهوری اسلامی این بود که «انسان‌ها را به تعالی برساند» و جایگاه کشور به لحاظ ارزشی، ‌علمی، فرهنگی‌، شکوفایی و. بر اساس سندی که از سوی وزارت حج عربستان منتشر شده، به هر کدام از زائران کیت‌هایی داده شده است که در داخل آن سنگریزه‌های استریل شده برای مراسم رمی جمرات، مواد ضدعفونی کننده، تعدادی ماسک، یک فرش کوچک برای نماز و همچنین یک دست لباس احرام گذاشته شده است.» سال گذشته، بریتانیایی‌ها یک پنجم گردشگران خارجی اسپانیا را تشکیل می‌دادند... گردشگری مذهبی هر سال حدود ۱۲ میلیارد دلار برای عربستان سعودی درآمد دارد. در بالاترین رده‌ها قرار گیرد.. سوال این است که آیا واقعاً چنین اتفاق‌هایی افتاده است؟‌ در پاسخ باید گفت که ما نه تنها به تعالی نرسیدیم، بلکه پله‌پله سقوط کردیم. افزایش شناوری سهم تا جایی که مدیریت شرکت‌ها را تحت شعاع قرار ندهد، هیچ آسیبی به بازار نمی‌رساند.

در واقع امروز به قدری درگیر مسائل پیش‌پاافتاده شده‌ایم که اساساً فرصت تعالی،‌ فرصت اندیشیدن، فرصت نوآوری، فرصت علمی، فرصت اخلاقی و حتی فرصت دینداری و معنویت هم از ما گرفته شده است.   او تصریح کرد: وقتی یک جامعه درگیر مشکلات پیچیده و لاینحل می‌شود،‌ انسان‌ها عملاً از انسان بودن ساقط خواهند شد. حتی آنها را در موقعیت حیوانی قرار می‌دهد؛ یعنی آنها فقط تلاش می‌کنند تا فعلاً «امروز را سر کنند» و کاری هم به فردا نداشته باشند. وضعیت جامعه ما رفته‌رفته به چنین حالت بد و نگران‌کننده‌ای نزدیک می‌شود و بدیهی است در چنین جامعه‌ای کسی به اخلاق، علم، ‌خلاقیت، توسعه، نوع‌دوستی و.. با همین قاعده، همزمان با حفظ اختیارات مدیریتی خود می‌تواند حمایت خود از سهم را نیز دنبال کند.

. توجهی نشان نخواهد داد. در چنین شرایطی انسان‌ها حتی فرصت پیدا نمی‌کنند با خدای خود راز و نیاز کنند تا به تعالی دینی و معنوی دست پیدا کنند.   معیدفر ادامه داد: در چنین شرایطی مردم همچنین از با هم بودن و فعالیت و همکاری‌های اجتماعی محروم می‌شوند و حتی از بودن در کنار یکدیگر رنج می‌برند و اعتماد نیز در جامعه به طور پررنگی از بین می‌رود؛ به عنوان مثال در منطقه زلزله‌خیری که خانه‌ تمام اهالی خراب‌ شده، وقتی یک کامیون حامل مواد غذایی یا نیازهای اولیه انسان‌ها می‌رسد،‌ مردم دیگر برایشان مهم نیست که دوست، همسایه یا.. حباب‌شکن بازار سهام اشتیاقی درباره مزایای افزایش سهام شناور شرکت‌های بورس گفت: این موضوع اجازه نمی‌دهد جریان پول ورودی که در عرضه اولیه به بازار سهام آمده، روی سهم‌های کنونی انباشته شده و سبب تشکیل حباب شود زیرا توجه فعالان بازار را به سهم‌هایی که در ارزش ذاتی و زیر ارزش ذاتی خود معامله می‌شوند، سوق می‌دهد.

. است و برای رفع نیاز خود به سمت کامیون یورش می‌برند تا امکانات بیشتری به دست آورند.   او توضیح داد: همچنین باید متذکر شد،‌ اینکه کشور ما با جهان در رویارویی است فقط یکی از دلایل مشکلات است. اساساً موضوع ما این است که جامعه دچار نوعی ازهم‌گسیختگی شده است که در چنین شرایطی اگر با دنیا به تعامل برسیم هم مشکلات‌مان پابرجا خواهد ماند چراکه یک نوع تعارض و گسیختگی در میان نیروهای اجتماعی و سیاسی شکل گرفته؛ بدین معنا که رابطه ما با آمریکا خیلی دورتر از رابطه خودمان با خودمان نیست به طوری که اختلاف و تنازع حتی به درون خانواده‌ها هم کشیده شده است.   سعید معیدفر در پایان صحبت‌هایش گفت: برای پایان دادن به بحران لازم است زمینه گفت‌وگو بین نیروهای اجتماعی و سیاسی فراهم شود و جامعه از محل منافشه،‌ حذف‌ و طرد در همه حوزه‌ها به محلی برای تعامل و همصدایی و البته گفت‌وگو تبدیل شود تا بتوانیم با همبستگی بحران‌ها و موانع را یکی پس از دیگری از پیش رو برداریم. وی تاکید کرد، لازم است برآوردی نسبت به افرادی که به تازگی به معاملات آنلاین اضافه می‌شوند داشته باشیم.

  چکیده گفت‌وگو با سعید معیدفر   -مشکلات پیچیده عملاً انسان را از انسان بودن ساقط می‌کند -ما نه تنها به تعالی نرسیدیم، بلکه پله‌پله سقوط کردیم -جامعه دچار نوعی ازهم‌گسیختگی شده است -جامعه به محلی برای تعامل و همصدایی و البته گفت‌وگو تبدیل شود .