برای کنترل کرونا راهی جز 'واکسن' نیست / دو میلیون واکسن تا قبل از عید به ایران می رسد

22/10/1399 03:25:00 ب.ظ

رییس کل سازمان نظام پزشکی: *در برنامه دولت ما خرید واکسن آمریکایی اساسا در دستور کار نبوده است *وزارت بهداشت اعلام کرده که تا قبل از عید واکسن از روسیه وارد می کنیم *طبق اعلام وزارت بهداشت حدود ۲ میلیون دوز واکسن قبل از عید تهیه می‌شود

رییس کل سازمان نظام پزشکی با تاکید بر اینکه راهی جز استفاده از واکسن برای کنترل بیماری کشنده کرونا نداریم، گفت: اگر واکسیناسیون در زمان مناسب انجام نشود، جهش های ویروس می تواند اثر واکسن را کم کرده و به اصطلاح ویروس از واکسن فرار کند. برای کنترل کرونا راهی جز"واکسن" نیست وی گفت: کرونا یک تا یک و نیم درصد مرگ و میر و چهار درصد بستری دارد و تولید واکسن برای کنترل آن موفقیت علمی بزرگی محسوب می شود.

چه واکسن هایی که MRNÀ هستند، چه واکسن های پروتئین بِیس و چه واکسن های ویروس کشته شده و ضعیف شده می توانند موثر باشند.

ظفرقندی تاکید کرد: اگر در یک زمان مناسب واکسیناسیون انجام نشود، این جهش ها می تواند اثر واکسن را کم کرده و به اصطلاح ویروس از واکسن فرار کند. بنابراین موضوع مهم این است که واکسن برای جلوگیری از مرگ و میر و قطع زنجیره انتقال اهمیت دارد. از طرفی ما هر روز به نتایج جدیدی می رسیم‌ مثلا گفته می شد که واکسن برای افرادی که قبلا مبتلا شدند نیاز نیست، اما مطالعات جدید نشان می دهد اگر سطح آنتی بادی این افراد کاهش یافته باشد، باید تزریق کنند که این در میزان تولید واکسن‌ هم‌ موثر است. یا اینکه باید تزریق واکسن بعد از مدتی تجدید شود. به طوری که برخی کشورها پیش خرید زیادی از واکسن و چند برابر جمعیت شان انجام دادند تا نیاز به دوزهای تکراری حتی برای سال های بعد را تامین کنند.

ظفرقندی تاکید کرد: واکسن باید هرچه سریعتر در کشور خریداری شود. با توجه به اینکه یک واکسن کرونای ایرانی که ویروس ضعیف شده است، فاز یک انسانی را شروع کرده که تا اخر بهمن ماه این فاز ادامه دارد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »
Loading news...
Failed to load news.

اخه خاک تو سرتون با دومیلیون دوز که ۱میلیون نفر واکسینه میشن اینطوری میخواید کرونا رو ریشه کن کنید واكسن_بخرید واكسن_كرونا_مطالبه_ملى اعتماد به روسیه؟؟؟؟ 😐😐😐😐😐 آره از اولشم نمیخواسیم تیشه بخوره به کمر و ریشه‌ی دروغ‌گو