برآمدن یک اصلاح‌طلب

  • 📰 EtemadOnline
  • ⏱ Reading Time:
  • 49 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 23%
  • Publisher: 59%

برآمدن یک اصلاح‌طلب ✍️ علیرضا علوی‌تبار، فعال سیاسی اصلاح‌طلب 🔹اگر بخواهیم در اندیشه مردم‌سالار باشیم چه قواعدی را باید بپذیریم؟ در سطح نظام سیاسی نیز چه تحولی باید رخ دهد تا بتوان از تحقق مردم‌سالاری در نظام سیاسی سخن گفت؟ اینجا_بخوانیم👇

ایران اخبار, ایران سرفصلها

علیرضا علوی‌تبار، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در یادداشتی نوشت: ماه‌های آخر جنگ بود؛ به دستور پزشک ناگزیر از 45 روز استراحت مطلق بودم. داشتم از نظر روحی خودم را برای تحمل 45 روز بدون غوغا آماده می‌کردم! دوستی با دو کتاب به سراغم آمد: «خشونت» (هانا آرنت، ترجمه عزت‌الله فولادوند، خوارزمی، 1359) و «انقلاب» (هانا آرنت، ترجمه عزت‌الله فولادوند، خوارزمی، 1361). با نام آرنت و دیدگاه‌هایش کم‌ و بیش آشنا بودم و اندکی درباره‌اش خوانده بودم.

اسلامی‌سازی و ارزش‌های اسلامی جایگاه ویژه‌ای در اداره امور عمومی و شکل‌دهی به سازمان‌ها و نهادهای مختلف پیدا کرده بود. آیا ریشه مشکلات همین ‌جا نبود؟ برای فردی که باورهای دینی داشت، ریشه مشکل نه در دین بلکه در«شناخت دین» قرار داشت. ریشه مشکلات نه اسلام که نوع «اسلام‌شناسی» غالب شده پس از انقلاب بود. نوعی «ذهنی‌گرایی» در نگاه من غلبه داشته که ریشه مشکلات را در باورها و ارزش‌های ذهنی جست‌وجو می‌کرد. نگاه دینی من با نواندیشی و روشنفکری دینی شکل گرفته بود.

در واکنش به فراگیر شدن تهدید در مورد روشنفکری دینی، گرایش قدرتمندی برای پذیرش سرمشق قالب دین‌شناسی در حوزه‌های علمیه پدید آمد. آنچه که «اسلام فقاهتی» نامیده می‌شد. در واقع تاکید بر پذیرش حجیت دین‌شناسی غالب در میان روحانیون سنتی بود که در آن «فقه» اهمیت محوری می‌یافت. دهه نخست انقلاب با تلاش برای ترویج این نوع از دین‌شناسی و استخراج خط‌مشی‌های عمومی از آموزه‌های علمی آن سپری شده بود. گفتمان غالب در جنگ و درگیری‌های داخلی نیز بر همین مبنا استوار بود.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

مرگ یک دانش‌آموز در پی ابتلا به کرونا در گتوند
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

کرونا در ایران؛ 156 جان باخته در یک روزآخرین گزارش رسمی شیوع ویروس کرونا در ایران نشان می‌دهد طی یک روز گذشته 156 بیمار مبتلا به کووید-19 جان باخته و 2 هزار و 619 بیمار جدید شناسایی شده است. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

کرونا در روسیه؛ شناسایی 5509 بیمار جدید در یک روز
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

تایید مرگ یک دانش‌آموز کرونایی در شهرستان گتوندیک دانش‌آموز پسر مقطع دوم ابتدایی ساکن شهر ترکالکی از شهرستان گتوند که دارای بیماری قلبی مادرزاد بود، بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

اعدام‌ها و احکام سنگین در ایران؛ حکم‌های قضایی یا ابزار سیاسی- امنیتی؟ - BBC News فارسیاعدام نوید افکاری، بار دیگر کارنامه جمهوری اسلامی ایران را در استفاده از مجازات اعدام برای سرکوب مخالفان سیاسی، زیر ذره بین برده است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

دستگیری یک داعشی تحت تعقیب در ترکیه
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »