بحران اوکراین؛ فرانسه «جنگ اقتصادی و مالی تمام عیار» علیه روسیه اعلام کرد

10/12/1400 10:44 ب.ظ

برونو لو مایره، وزیر دارایی فرانسه، گفت تحریم‌هایی که تاکنون فرانسه و سایر کشورهای غربی علیه روسیه وضع کرده‌اند «بسیار موثر» خواهند بود.

او در مصاحبه‌ با یک رادیوی فرانسوی گفت: «ما علیه روسیه یک جنگ تمام عیار اقتصادی و مالی را آغاز کرده‌ایم و این تحریم‌ها اقتصاد روسیه را ساقط خواهد کرد».

دولت روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که خروج نقدینگی سرمایه‌گذاران خارجی را به‌طور موقت ممنوع می‌کند. تحریم‌های غرب علیه مسکو؛ روبل سقوط کرد، نرخ بهره در روسیه دو برابر شدهمزمان، ۴۱ قانونگذار حزب جمهوریخواه آمریکا در نامه‌ای از جانت یلن، وزیر خزانه‌داری اين کشور خواستند از معاوضه حدود ۱۷ میلیارد دلار از ذخایر ارزی روسیه در صندوق بین‌المللی پول که سال گذشته برداشت شده است جلوگیری کند و اجازه ندهد که مسکو از این پس از ذخایر خود در این صندوق برداشت کند.

تمام کشورهای عضو صندوق بین‌المللی پول حق برداشت ویژه از ذخایر ارزی خود را دارند که معمولا پشتوانه آن ارزهای معتبر جهان از جمله دلار، یورو، پوند استرلینگ، ین و یوآن هستند. یکی از اهداف اصلی دولت‌های غربی در تحریم بانک مرکزی روسیه جلوگیری از دسترسی آن کشور به حدود ۶۴۰ میلیارد دلار ذخایر ارز خارجی آن کشور است. به همین دلیل همکاری هر کشور دیگری با روسیه برای تبدیل ذخایر ارزی خود به روبل بسیار دشوار است و ممکن است مشمول تحریم شود.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

تحریم‌های غرب علیه مسکو؛ روبل سقوط کرد، نرخ بهره در روسیه دو برابر شداذعان به تاثیر تحریم‌ها روی سیاست‌های پولی روسیه نشان می‌دهد که تحریم‌های غرب تا حدی توانسته است قابلیت روسیه برای استفاده از ۶۴۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی خارجی و طلا را محدود کند.

زلنسکی: زندانیانی که مایل به جنگ علیه روسیه هستند را آزاد می‌کنیمرئیس جمهوری اوکراین از تصمیم خود برای آزادی زندانیانی خبر داد که مایلند علیه روسیه بجنگند.

وزیر خارجه اوکراین: تحریم‌های بیشتری علیه روسیه وضع کنیدوزیر خارجه اوکراین: *تحریم‌های بیشتری علیه روسیه وضع کنید *جهان می‌تواند کار بیشتری انجام دهد و باید این کار را بکند *فشار را افزایش دهید و روسیه را کاملا منزوی کنید *پوتین قادر به شکستن و خرد کردن اوکراین نیست

دختر شایسته سابق اوکراین به نیروهای مقاومت علیه روسیه می‌پیونددآناستازیا لنا، دختر شایسه سابق اوکراین، یکشنبه 27 فوریه برای همبستگی با ارتش کشورش لباس سربازان اوکراینی را به تن کرد و به نیروهای مقاومت علیه روسیه البته با چهار تا عکس

لیز تراس: تحریم علیه همه‌چیز و همه‌کس در روسیه روی میز استوزیر امور خارجه انگلیس: *تحریم علیه همه‌چیز و همه‌کس در روسیه روی میز است *در تلاشیم تا دولت پوتین را با تنگ‌تر کردن اوضاع و شرایط بیشتر تحت فشار بگذاریم *مردم عادی روسیه کم کم خود را در صف‌های بانکی خواهند یافت قبلا میز و زیر میز امریکا و ناتو را همه تجربه کرده اند . اوکراین را چند به روسیه فروختید ؟

وعده گروه ۷ به تحریم‌های جدید علیه روسیه در صورت ادامه عملیات در اوکراین«جی هفت»، گروه متشکل از هفت کشور قدرتمند جهان، تهدید کرد که اگر اشغال اوکراین ادامه پیدا کند تحریم‌های جدیدی متوجه روسیه خواهد شد. این گروه طی بیانیه‌ای تاکید کرد که دستاوردهای نظامی روسیه در این جنگ به رسمیت شناخته نخواهند شد.

او در مصاحبه‌ با یک رادیوی فرانسوی گفت: «ما علیه روسیه یک جنگ تمام عیار اقتصادی و مالی را آغاز کرده‌ایم و این تحریم‌ها اقتصاد روسیه را ساقط خواهد کرد».

آمریکا و سایر قدرت‌های غربی بانک مرکزی روسیه، تعدادی از مقامات ارشد از جمله ولادیمیر پوتین و وزیر دفاع روسیه را تحریم و دسترسی تعدادی از بانک‌های بزرگ آن کشور به سوئیفت را قطع کرده‌اند.

دولت روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که خروج نقدینگی سرمایه‌گذاران خارجی را به‌طور موقت ممنوع می‌کند.

اظهار نظر وزیر دارایی فرانسه با واکنش شدید دمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر پیشین و نایب رئیس فعلی شورای امنیت فدراسیون روسیه، مواجه شد. او در توئیتی نوشت: «حضرت عالی، لطفا مراقب زبان خود باشید و فراموش نکنید که در طول تاریخ جنگ‌های اقتصادی به جنگ واقعی بدل شده‌اند».

تحریم‌های غرب علیه مسکو؛ روبل سقوط کرد، نرخ بهره در روسیه دو برابر شدهمزمان، ۴۱ قانونگذار حزب جمهوریخواه آمریکا در نامه‌ای از جانت یلن، وزیر خزانه‌داری اين کشور خواستند از معاوضه حدود ۱۷ میلیارد دلار از ذخایر ارزی روسیه در صندوق بین‌المللی پول که سال گذشته برداشت شده است جلوگیری کند و اجازه ندهد که مسکو از این پس از ذخایر خود در این صندوق برداشت کند.

جمهوریخواهان در نامه خود می‌گویند: «تهاجم نظامی روسیه به اوکراین نشان داد که صندوق بین‌المللی پول در ماه اوت سال گذشته نمی‌باید حق ویژه برای برداشت از ذخایر ارزی ۶۵۰ میلیارد دلاری روسیه را تصویب می‌کرد».

تمام کشورهای عضو صندوق بین‌المللی پول حق برداشت ویژه از ذخایر ارزی خود را دارند که معمولا پشتوانه آن ارزهای معتبر جهان از جمله دلار، یورو، پوند استرلینگ، ین و یوآن هستند.

ولی روسیه برای استفاده از ۱۷ میلیارد دلاری که سال گذشته از پشتوانه پس‌انداز صندوق بین‌المللی پول برداشت کرده است محتاج همکاری یک کشور دیگر است تا بتواند این مبلغ را در شکل یک وام با بهره به روبل تبدیل کند.

یکی از اهداف اصلی دولت‌های غربی در تحریم بانک مرکزی روسیه جلوگیری از دسترسی آن کشور به حدود ۶۴۰ میلیارد دلار ذخایر ارز خارجی آن کشور است. به همین دلیل همکاری هر کشور دیگری با روسیه برای تبدیل ذخایر ارزی خود به روبل بسیار دشوار است و ممکن است مشمول تحریم شود.

قانونگذاران جمهوریخواه در گذشته نیز به نحوه برداشت از پشتوانه پس‌انداز صندوق بین‌المللی پول که معمولا در شرایط ویژه‌ای نظیر بحران‌های اقتصادی و یا بحران کرونا برای کمک به کشورهای فقیر مورد استفاده قرار می‌گیرد اعتراض کرده‌اند. در موارد قبلی دلیل اعتراض آن‌ها برداشت دولت‌های ایران و چین بود.

آن‌ها در نامه روز سه‌شنبه از وزیر خزانه‌داری آمریکا خواستند که به تمامی کشورهای عضو صندوق بین‌المللی پول فشار بیاورد که مبلغ برداشتی روسیه را معاوضه نکنند و در آینده نیز با برداشت بیشتر روسیه از این صندوق مخالفت کنند.

آن‌ها در عین حال از دولت آمریکا و متحدان آن کشور خواستند که در صورت ورشکستگی اقتصاد روسيه و مراجعه به صندوق بین‌المللی پول برای دریافت وام، درخواست مسکو را رد کنند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا تاکنون در این مورد اظهار نظر نکرده است.

ولی مارک سوبل یک مقام سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا و صندوق بین‌المللی پول گفت ۱۷ میلیارد دلاری که روسیه برداشت کرده، در مقایسه با ۶۴۰ میلیارد دلار ذخایر ارز خارجی آن کشور که بخش اعظم آن توسط بانک‌های غربی مسدود شده است، رقم ناچیزی است.

او به خبرگزاری رویترز گفت: «چین و روسیه به برداشت ویژه از پشتوانه صندوق پس‌انداز صندوق بین‌المللی پول نیازی ندارند و به نظر می‌رسد که ایران نیز از مبلغی که سال گذشته به آن کشور اختصاص یافت برداشت نکرده است».رادیو فردا

رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.