بحران سموم خطرناک؛ صادرات محصولات کشاورزی ایران «۱۵ درصد» سقوط کرده است

08/10/1400 09:01 ب.ظ

آمارهای سازمان توسعه تجارت نشان می‌دهد که در هشت ماهه امسال، ارزش صادرات محصولات کشاورزی و غذایی ایران با افتی ۱۵.۴ درصدی به ۳.۳ میلیارد دلار سقوط کرده است.

نسخه چاپی

آمارهای سازمان توسعه تجارت ایران نشان می‌دهد که در هشت ماهه سال ۱۴۰۰ ارزش صادرات محصولات کشاورزی نسبت به دور مشابه پارسال بیش از ۱۵ درصد افت کرده است. طی روزهای اخیر اخبار مربوط به عودت محصولات کشاورزی صادراتی ایران به روسیه، هند، ازبکستان، امارات و ترکمنستان به خاطر استفاده از سموم «غیر استاندارد» داغ بوده است و خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه هشتم دی گزارش داد که تقریبا در هشت ماهه سال جاری ۱۷۰ میلیون دلار سموم و کودهای شیمیایی کشاورزی وارد کشور شده است.

این در حالی است که بر اساس آمارهای سازمان توسعه تجارت، طی دوره یاد شده، ارزش صادرات محصولات کشاورزی و غذایی ایران با افتی ۱۵.۴ درصدی به ۳.۳ میلیارد دلار سقوط کرده است.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

آیا صادرات کیوی به هند متوقف شده است؟آیا صادرات کیوی به هند متوقف شده؟ سرپرست دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی: مدت کوتاهی است که صادرات کیوی به هند متوقف شده قرار است در این خصوص با طرف هندی وارد مذاکرات شویم تصور داریم که شاید این برگشت خوردن‌ها ناشی از شیطنت‌های برخی از کشورها باشد

آیا صادرات کیوی به هند متوقف شده است؟آیا صادرات کیوی به هند متوقف شده؟ سرپرست دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی: مدت کوتاهی است که صادرات کیوی به هند متوقف شده قرار است در این خصوص با طرف هندی وارد مذاکرات شویم تصور داریم که شاید این برگشت خوردن‌ها ناشی از شیطنت‌های برخی از کشورها باشد

انریکه‌ مورا: ایران از مفاد توافق هسته‌ای سال 2015 تخطی کرده استانریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی مذاکرات وین در ارتباط با توافق هسته‌ای ایران با بیان این که «زمان زیادی برای دستیابی به توافق نداریم و همچنین نمی‌توان باشه تو راست میگی... 7خوب وه چی؟ چه غلطی میخواهید بکنید؟ به گاو_شیرده آل_سعود چه ربطی داره؟ موشک های یمن خو هستند؟

ارتش اسرائیل برای حمله احتمالی به اهداف در ایران «چندین سناریو» ارائه کرده استبه نوشته رسانه‌های اسرائیل، ارتش این کشور چندین سناریو احتمالی را برای حمله به اهداف در ایران به رهبری سیاسی این کشور ارائه کرده است. بیا عزیزم منتظرتیم فقط موقع برگشت اگه برگردید جایی به اسم اسرائیل وجود خارجی نداره مردم اسرائیل رو تبدیل به کمپست میکنیم تا درس عبرتی برای مردم جهان شن که هر که با ایران درافتاد ور افتاد مافیای حکومتی و کرگدن های نظام این شغالان و چپاولگران به زودی به زباله دان سرازیر میشوند این اراده ما برای ایران آزاد و دمکراتیک و عدالت گستر است قیام_تا_سرنگونی ایران انحلال_سپاه_پاسداران چند ساله این اراجیف رو میشنویم

وزارت خارجه آمریکا: اولویت ما ازسرگیری سازنده گفت‌وگوها برای بازگشت سریع و متقابل به برجام است▪️همزمان با ادامه گفت‌وگوهای احیای توافق_هسته‌ای ایران موسوم به برجام در وین یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید که اولویت آمریکا ازسرگیری سازنده گفت‌وگوها برای بازگشت سریع به توافق هسته‌ای است.

آیا دولت جدید چپ‌گرای شیلی راه را برای نفوذ رژیم ایران باز می‌کند؟امانوئل اتولنگی، پژوهشگر ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»، در مقاله‌ای برای «جروزالم پست» نوشته است که نفوذ فرهنگی رژیم ایران در شیلی رو به افزایش است، و به گفته این پژوهشگر ، «مرکز فرهنگی» ایران در سانتیاگو پایتخت شیلی را یک روحانی عضو حزب‌الله لبنان، که نیروی نیابتی رژیم ایران است، اداره می‌کند. این فرد روابط خانوادگی و اقتصادی قوی با این سازمان تروریستی دارد، و در شیلی برای حزب‌الله کمک مالی جمع و نیرو استخدام می‌کند. علاوه بر این، شبکه‌های مالی غیرقانونی حزب‌الله لبنان نیز در شیلی فعال هستند، و به عملیات پولشویی و قاچاق مواد_مخدر می‌پردازند. با وجودی که روابط این افراد با رژیم_ایران کاملا مستند است، دولت شیلی تا به امروز از «تروریستی» خواندن حزب‌الله خودداری کرده است. آره داداش تازه داریم میریم برزیل و کشورای دیگه آمریکای جنوبی آمریکا بای بای لازمم باشه از اونجا آمریکا رو با موشک میزنیم

نسخه چاپی

در حالی که بحران سموم «خطرناک» و «برگشت محصولات کشاورزی صادراتی» ایران طی روزهای گذشته در صدر اخبار داخلی بوده است، آمارهای گمرک نشان می‌دهد که صادرات محصولات کشاورزی و غذایی کشور افت چشمگیری داشته است.

آمارهای سازمان توسعه تجارت ایران نشان می‌دهد که در هشت ماهه سال ۱۴۰۰ ارزش صادرات محصولات کشاورزی نسبت به دور مشابه پارسال بیش از ۱۵ درصد افت کرده است.

این در حالی است که آمارهای سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد از افزایش چشمگیر و پیاپی قیمت جهانی محصولات کشاورزی در سال جاری خبر داده و گفته است در ماه نوامبر تورم اقلام کشاورزی نسبت به ماه مشابه پارسال ۲۷ درصد بوده است.

طی روزهای اخیر اخبار مربوط به عودت محصولات کشاورزی صادراتی ایران به روسیه، هند، ازبکستان، امارات و ترکمنستان به خاطر استفاده از سموم «غیر استاندارد» داغ بوده است و خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه هشتم دی گزارش داد که تقریبا در هشت ماهه سال جاری ۱۷۰ میلیون دلار سموم و کودهای شیمیایی کشاورزی وارد کشور شده است.

این گزارش می‌افزاید واردات سموم تکنیکال شیمیایی در سال جاری ۴۷ درصد از نظر وزنی و ۲۳ درصد ارزش رشد داشته است.

این در حالی است که بر اساس آمارهای سازمان توسعه تجارت، طی دوره یاد شده، ارزش صادرات محصولات کشاورزی و غذایی ایران با افتی ۱۵.۴ درصدی به ۳.۳ میلیارد دلار سقوط کرده است.

چنین افتی در ارزش صادرات محصولات کشاورزی و غذایی ایران در حالی است که آمارهای سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، فائو، نشان می‌دهد که طی ۱۰ ماهه سال ۲۰۱۰ ارزش این محصولات در جهان ۲۷ درصد رشد داشته است.

گمرک ایران و سازمان توسعه تجارت، آرشیو آمارهای «وزن» صادرات محصولات کشاورزی و غذایی ایران در هشت ماهه سال گذشته خورشیدی را از دسترس خارج کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد با توجه به تورم محصولات کشاورزی در جهان و افت ارزش صادرات این محصولات، صادرات آن‌ها از لحاظ وزنی حدود ۳۲ درصد افت داشته باشد.

هنوز آمارهای آذرماه امسال که گزارش‌های زیادی از برگشت محصولات کشاورزی صادراتی ایران در همین ماه برای اولین بار رسانه‌ای شده، منتشر نشده است.

آمارهای سازمان توسعه تجارت ایران همچنین هیچ جزئیاتی از واردات ۱۷۰ میلیون دلار کود و سم شیمیایی نداده است، اما حیدر ساکن برجی، رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد، روز پنجم دی در گفت‌وگو با وب‌سایت تجارت‌نیوز، با اشاره به این‌که با ماجراهای اخیر حوزه صادرات فعلا کل محصولات کشاورزی «زیر سوال رفته»، گفته است مسئولان باید در زمینه واردات سم دقت می‌کردند.

آقای ساکن برجی با اشاره به برگشت خوردن محصولات کشاورزی صادراتی ایران از کشورهای مختلف،‌ گفته است: «معمولا این محصولات کشاورزی در داخل کشور مصرف می‌شوند».

محمدرحیم نیازی، عضو هیئت مدیره انجمن ملی سیب زمینی، نیز روز یکشنبه با اشاره به «تقلب» در تولید و کیفیت سموم چینی گفته است که «مافیای اقتصادی» برای متوقف کردن صادرات غیرنفتی و بی‌اعتبار کردن محصولات داخلی برنامه‌ریزی کرده‌اند.

رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود اخیرا اعلام کرده بود که ۲۳ درصد از سموم مصرف‌شده در کشور که بیشتر آن از چین وارد می‌شود، «پرخطر» است.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا، سازمان توسعه تجارت و رادیو فردا/د.خ/ک.ررادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.