بحران ارزی جدید ترکیه در اثر دخالت اردوغان در سیاست‌های مالی | DW | 23.03.2021

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 51 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 24%
  • Publisher: 63%

دو روز بیشتر از برکناری ناگهانی ناجی اقبال، رئیس بانک مرکزی ترکیه توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور نمی‌گذرد. نتیجه دخالت سیاست در امور مالی بحران جدید ارزی این کشور بوده است. ارزش لیر به شدت کاهش یافته است.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

خروج سرمایه از ترکیه شتاب گرفته است. ارزش سهام بار دیگر با کاهشی ده درصدی روبرو است و لیر ترکیه در قیاس با دلار آمریکا حدود ۱۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

گفته می‌شود که مردم باور خود را به استقلال بانک مرکزی از دست داده‌اند. علت این موضوع را باید در برکناری رئیس بانک مرکزی از سوی دولت اردوغان جست‌وجو کرد. اردوغان روز شنبه ۲۰ مارس (۳۰ اسفند) دست به برکناری ناجی اقبال، رئیس بانک مرکزی زد. باید یادآور شد که اردوغان در ماه نوامبر سال گذشته میلادی ناجی اقبال را با هدف کنترل نرخ تورم و مانع شدن از سقوط مستمر بهای لیر به ریاست بانک مرکزی برگزیده بود.

ناجی اقبال روز پنجشنبه ۱۸ مارس برای مهار تورم اقدام به افزایش نرخ بهره بانکی کرده بود؛ سیاستی که ظاهرا باب میل اردوغان نبود و او در واکنش به این تصمیم، دو روز پس از آن او را از مقام ریاست بانک مرکزی برکنار کرد.دخالت دولت ترکیه در امور بانکی و مالی باعث سقوط ارزش واحد پول این کشور در قیاس با دلار شد. بهای هر دلار در بازار ارز ترکیه حتی به حدود هشت و نیم لیر رسید. یورو نیز حدود ۱۰ لیر معامله شد. پدیده‌ای که از نوامبر سال گذشته به این سو سابقه نداشته است.

نرخ تورم در ترکیه در حال حاضر بیش از ۱۶ درصد اعلام شده است و این سه برابر نرخ تورمی است که دولت اردوغان به عنوان هدف اقتصادی خود تعیین کرده بود.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

قرنطینه سراسری در فرانسه؛ ماکرون ارتکاب «اشتباهاتی» در مدیریت بحران را پذیرفتمخالفان دولت فرانسه همچنین طی روزهای گذشته از تعلل امانوئل ماکرون در اجرای محدودیت‌های جدید و عدم اعلام قرنطینه سراسری در پایان ماه ژانویه طبق پیشنهاد برخی از متخصصان بیماری‌های همه‌گیر انتقاد کرده بودند. یکی به روحانی بزنه بگه یاد بگیر چجوری مردم قبول میکنن بعد به ایران میگن جهان سوم؟ شوخیه؟؟ اول که ایران همه جارو قرنطینه کرد چرا مسخره کردن؟ چه فهمیده ست
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

در پی تشدید بحران کرونا در هند، ورود مسافر از آن کشور به آمریکا محدود می‌شودصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

ادامه تجمعات اعتراضی اقشار مختلف مردم در شهرهای ایران در سایه بحران کروناصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. جمهوری اسلامی جواب هر اعتراضی رو با گلوله میده ،اما به حای زندگی،فلاکت و فقری رو برامون فراهم کرده که مرگ در برابرش آسایشه.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

ادامه پیک کرونا در تهران تا یک ماه دیگر / احتمال جهش جدید ویروس در ایرانمعاون درمان ستاد کرونا در استان تهران با اشاره به روند افزایشی این بیماری در پایتخت، تاکید کرد: تصور می‌کنم تا یک ماه آینده در پایتخت به آرامشی که مدنظرمان است نرسیم. این آرامش زمانی ممکن است رخ دهد که میزان بیماران سرپایی کاهش یابد؛ تا به این ترتیب دو هفته بعد از آن تعداد بستری و چهار هفته بعد موارد فوتی کاهش یابد. واکسیناسیون رو دیر شروع کردند ، بیچاره مردم و بی عقلیها ...
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

ایجاد قبرهای جدید در خاوران در محل دفن اعدام‌شدگان سال ۶۷تعدادی از وب‌سایت‌ها و خانواده اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷ از ایجاد قبرهای جدید در خاوران با هدف از بین بردن بقایای محل دفن زندانیان سیاسی اعدام‌شده خبر دادند. خوش بحالتون
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »