بحران اقتصادی در افغانستان؛ افزایش بیکاری موجب رشد قالیبافی شد

13/10/1400 08:53:00 ب.ظ

بحران اقتصادی در افغانستان؛ افزایش بیکاری موجب رشد قالیبافی شد جزئيات بیشتر:

در چند ماه اخیر، به دلیل بیکار شدن بسیاری از شهروندان افغان، خیلی‌ها برای امرار معاش به بافندگی روی آورده‌اند. بسیاری از آنها زنان بیکار شده و دختران جوانی که از تحصیل محروم شده‌اند هستند، اما تعداد قابل ملاحظه‌‌ای از مردانی که کار خود را از دست داده‌اند نیز دیده می‌‌شود. در هرات، در نزدیکی مرز ایران، حاجی عبدالقادر در حال حاضر حدود ۱۵۰ خانوار را برای قالی‌بافی استخدام...

در هرات، در نزدیکی مرز ایران، حاجی عبدالقادر در حال حاضر حدود ۱۵۰ خانوار را برای قالی‌بافی استخدام کرده است. او در این باره می‌گوید که هر روز حداقل دو تا سه نفر برای درخواست کار به او مراجعه می‌کنند چرا که شغل دیگری برای امرار معاش موجود نیست.

قالیبافان برای بافتن چهار قالی دو در سه متری ۱۲۰ روز زمان نیاز دارند و در نهایت آن را حدود پانصد دلار می‌فروشند. اما برای تاجران فرش نیز مازاد عرضه مشکلات خاص خود را به همراه دارد. حاجی عبدالقادر که هفته‌ای پنج قالی بافته شده، دریافت می‌کند، می‌گوید که محدودیت ۴۰۰ دلاریِ برداشت بانکی او را با مشکل کمبود نقدینگی برای پرداخت دستمزدها روبرو می‌کند. از سوی دیگر، مشتریان خرید فرش افغان در حال حاضر کمیابند.

کبیر رئوف، از قالی‌فروشان کابل، از نبود خریداران خارجی شکایت دارد. به گفته او، خروج خارجی‌ها ازجمله کارکنان سازمان‌های بین‌المللی «بدترین زمان» را برای تجارت فرش افغان رقم زده است.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

رفرمیسم یا ملحد | فرخ نگهدار

گفت‌وگو با فرخ نگهدار به پیش از اعتراضات اخیر بازمی‌گردد و زمانی برای انتشار آماده شد که فضای عمومی جامعه ملتهب بود و در چنین فضایی بعید به نظر می‌رسید این‌گونه مطالب مخاطبی داشته باشد. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

انتشار گزارش‌هایی از کشته شدن غیرنظامیان در حملات سپاه به روستایی در شهرستان زاهداندر پی حمله توپخانه‌ای و زمینی نیروهای نظامی و سپاه به روستای توابع کورین در شهرستان زاهدان، سپاه پاسداران اعلام کرد که در این حمله غلام شه‌بخش و پنج عضو گروه او کشته شده‌اند. غیرنظامیان 😂🤣😂 جنگ داخلی شروع شده و خود ج.ا آغاز گر آنست فعلا چنگ داخلی شروع نشده مزخرف نگو برادر پفیوز

از سرگیری ادامه دور هشتم مذاکرات وین از عصر امروزاز سرگیری ادامه دور هشتم مذاکرات وین از عصر امروز دور هشتم مذاکرات وین که همزمان با آغاز سال نو میلادی به مدت سه روز متوقف شده بود از عصر امروز (دوشنبه) در هتل کوبورگ از سر گرفته می‌شود.

اومیکرون و طوفان فریدا بیش‌ از ۲هزار پرواز را در آمریکا کنسل کردنددر نخستین روز کاری سال ۲۰۲۲ و همزمان با پایان تعطیلات، نزدیک به ۲ هزار و ۷۰۰ پرواز در فرودگاه‌های ایالات متحده آمریکا به‌دلیل شیوع گسترده گونه اومیکرون ویروس کرونا و طوفان زمستانی فریدا لغو شد.

یکسال پس از حمله به کنگره؛ نگرانی آمریکایی‌ها از آینده دموکراسیبر اساس دو نظرسنجی که نتایج آن روز یکشنبه منتشر شد، یک سال پس از حمله خشونت‌آمیز طرفداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا، بسیاری از آمریکایی‌ها عمیقا نگران سلامت دموکراسی خود هستند.

خشم فمینیست‌ها از «زن‌کشی» در فرانسهجمعیت فمینیستی «ما زنان» که علیه خشونت‌های جنسیتی و جنسی در فرانسه مبارزه می‌کند شمار زنان به قتل رسیده در این کشور طی سال گذشته میلادی را ۱۱۳ نفر بر شمرده است. آخه پفیوز اینهم شد خبر؟ اونهمه زن و دختر بدست شوهر یا برادر در ایران با بدترین نحو کشته شدن یه توئیت گذاشتید؟ پای فمینستها را هم کشیدی وسط که مثلن این خبر مهمیه؟ حتمن پول هم بهتون میدن بابت این توئیت

دستگیری 243 مهاجر غیرقانونی از داخل یک کامیون در استانبولدستگیری 243 مهاجر غیرقانونی از داخل یک کامیون در استانبول استانداری استانبول با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که پلیس در پی وصول اطلاعات مربوط به حضور شمار زیادی تبعه خارجی در داخل یک کامیون پارک شده در یک مرکز خرید، عملیاتی را ترتیب داد.