بحران اشتغال؛ ۸۴ میلیون ایرانی، ۱۲ میلیون شغل تمام‌وقت

23/10/1399 04:08:00 ب.ظ

اقتصاد_ایران یکی از بی‌تحرک‌ترین اقتصادهای دنیاست حتی در مقایسه با همسایگان، از ترکیه تا افغانستان و پاکستان و.. آمار اشتغال ناامیدکننده است. کمتر از یک‌سوم جمعیت مولدند و مایحتاج دوسوم دیگر را تامین می‌کنند. گزارش بهرام خدابنده اخبار_ایران راستی_آزمایی

آمار نشان می‌دهد پاییز امسال چیزی حدود ۹ میلیون و ۷۰۸ هزار نفر نیمه‌وقت مشغول کارند که از این میان ۲ میلیون و ۳۰۷ هزار نفر به دلیل آنکه کار تمام‌وقت پیدا نکرده‌اند، از سر اجبار به کار پاره‌وقت تن داده‌اند و جزو آمار «اشتغال ناقص» شمارش شده‌اند.

جمعیت بیکار هم در آخرین آمارگیری ۲ میلیون و ۴۳۶ هزار نفر شمرده شده‌ است. این افراد طبق تعریف هر روز صبح به امید پیدا کردن کار از خانه خارج شده و ناامید به خانه بازگشته‌اند. بسیاری از مطبوعات و رسانه‌ها در گزارش‌های خود بیش از هر چیز طبق تازه‌ترین گزارش مرکز آمار، نرخ بیکاری را برجسته می‌کنند. ظاهرا نرخ بیکاری در ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۹ در مقایسه با نرخ بیکاری در فصل‌های مختلف سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ کاهش پیدا کرده است؛ در حالی که تشدید بحران و رکود اقتصادی و علاوه بر آن همه‌گیری کرونا شرایط اشتغال را بیش از گذشته دشوار کرده است.

این به معنی آن است که اگرچه نرخ بیکاری به نسبت پارسال بیش از یک درصد کمتر شده، اما در اصل با دنبال تشدید بحران در ایران، چیزی حدود ۳ درصد فرصت‌های شغلی از دست رفته و حدود یک و نیم میلیون نفر از بازار کار و تولید خارج شده‌اند. headtopics.com

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

۱۹ میلیون ایرانی در شرایط بد حاشیه نشینی زندگی می‌کنند/ با بحران جدی مسکن مواجه هستیمرییس انجمن مدیریت پروژه ایران اظهار داشت: شاهد مشکلات در بحث ازدواج جوانان، حاشیه نشینی و معضلات اجتماعی هستیم امروز 19 میلیون نفر در ایران حاشیه نشین هستند و در بدترین وضعیت زندگی می کنند و به طوری که نه بهداشت دارند و نه سلامت.

نشت اطلاعات ۵۳۳ میلیون کاربر فیسبوک، از جمله سی میلیون ایرانی

حقوق ۵۲ میلیون تومانی مدیران و دستمزد ۴ میلیون تومانی کارگران/ «نجومی بگیری» قانونی می‌شود!منِ نماینده کارگر نمی‌توانم با دولتی که این چنین، خودی و غیرخودی دارد و همه منابع و ثروت‌های ملی را فقط به زیرمجموعه‌های خودش اختصاص می‌دهد، مدارا و همراهی کنم!

بحران واکسن در ایران، بحران اعتماد استمزدک دانشور گفت: توزیع واکسن یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روست. این باور عمومی وجود دارد که توزیع کالاهای حساس در ایران بیش از آنکه تابع قانون و نظم باشد بنده پول و قدرت است؛ یعنی حسی ناخودآگاه که در بستر بی‌اعتمادی تاریخی به دولت شکل گرفته اجازه نمی‌دهد حرف دولتمردان و متولیان مورد قبول واقع شود.

اردوغان: سرود ملی ترکیه ارزش مشترک 84 میلیون شهروند کشور استرئیس جمهور ترکیه گفت که سرود ملی کشور ارزش مشترک تمامی مردم ترکیه است. - خبرگزاری آناتولی