بحران کرونا؛ مهجورترین دوران رهبری خامنه‌ای در ایران

13/06/1399 08:47 ق.ظ

ویروس کرونا فارغ از تمام آسیب‌هایی که به مردم ایران و جهان زده، یک نفر را بیش از همه در جهان منزوی کرده است. نام آن شخص، «علی_خامنه_‌ای» است، رهبر جمهوری اسلامی که از مدتها پیش کنج عزلت گزیده است... گزارش بهنام قلی پورbeehnam 👇 اخبار_ایران

مجموعه دیدار‌ها، سخنرانی‌ها و برنامه‌های رهبر جمهوری اسلامی از اردیبهشت تاکنون کمتر از ۱۵ مورد بوده است که نشان از کاهش چشم‌گیر فعالیت‌های وی دارد.تصاویر این تنهایی در شبکه‌های اجتماعی به سرعت بازنشر و با واکنش‌ها، تعابیر و تفاسیر متفاوتی همراه شدند.

تصاویر این تنهایی در شبکه‌های اجتماعی به سرعت بازنشر و با واکنش‌ها، تعابیر و تفاسیر متفاوتی همراه شدند. آن‌ها با این شعار و ادعا که «اهل کوفه نیستند»، نوشتند اجازه نخواهند داد «علی تنها بماند». عمده‌ترین علت اتخاذ چنین رفتاری، وابستگی تمام و کمال نظام جمهوری اسلامی به فرد علی خامنه‌ای به عنوان ولی فقیه و تنها رهبر این سیستم است.

به احتمال فراوان، ارزیابی نهایی و قطعی این نهاد‌ها این است که در صورت مرگ خامنه‌ای بر اثر ویروس کرونا، ایران شاهد هرج و مرج‌ گسترده‌ای خواهد شد که سرنگونی نظام مستقر می‌تواند یکی از مهم‌ترین نتایج آن باشد.

ادامه مطلب:
iranwire »

گزارش بنیاد برومند از وخامت شرایط زندانیان در دوران شیوع ویروس کرونا؛ مسوولان دروغ می‌گویند

رکود در دوران کرونا؛ اقتصاد ایران در بهار امسال باز هم کوچک‌تر شد - BBC News فارسیمرکز آمار ایران روز سه‌شنبه ۱۱شهریورماه، گزارش عملکرد اقتصاد ایران در بهار امسال را منتشر کرد که نخستین گزارش رسمی آماری از اقتصاد ایران پس از همه‌گیری ویروس کرونا به حساب می‌آید. براساس این گزارش نرخ رشد اقتصادی ایران در بهار ۱۳۹۹ منفی ۳.۵ درصد بوده است. اقتصاد غیرنفتی نیز در همین دوره رشدی منفی را تجربه کرد و نرخ رشد اقتصادی بدون احتساب نفت منفی ۱.۷ درصد اعلام شد.

علائم افراد مبتلا به اختلال خوردن در دوران کرونا چه تغییری کرد؟مطالعه‌ای که درباره افراد مبتلا به اختلال خوردن (Eating Disorder) انجام شده نشان داده که این افراد با شیوع ویروس کرونا بدتر شده‌اند و در دوران قرنطینه نتوانسته‌اند این اختلال را کنترل کنند.

انفجار زاد و ولد گوریل‌ها در دوران قرنطینه کروناتولد پنج بچه گوریل طی ۶ هفته گذشته در پارک ملی بوئِندی، مسئولان حیات وحش اوگاندا را ناگزیر به اعلام رخداد «انفجار زاد و ولد» گوریل‌ها کرد ویروس_کرونا کووید_۱۹ جزئیات بیشتر🔽

بنیاد حقوق بشری برومند: کرونا مرداد ماه در زندان‌های ایران بیداد کرد - BBC News فارسیبنیاد عبدالرحمان برومند که در زمینه اعدام و حقوق زندانیان فعالیت می‌کند در گزارشی جدید و مفصل خود از وضعیت شیوع کرونا در زندان‌های ایران خبر داده و از دولت ایران خواسته که بنابر وظایف بین‌المللی خود برای مقابله با کرونا در زندان‌ها اقدام کند.

۲ هفته بعد از تعطیلات با افزایش مبتلایان به کرونا روبه‌رو می‌شویمسخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در هر زمانی که تعطیلی‌های رسمی داریم و مسافرت صورت می‌گیرد آمار بستری‌های دو هفته بعد از تعطیلات و آمار فوتی‌های ۴ هفته بعد از تعطیلات با افزایش روبه‌رو می‌شود.

مجموعه دیدار‌ها، سخنرانی‌ها و برنامه‌های رهبر جمهوری اسلامی از اردیبهشت تاکنون کمتر از ۱۵ مورد بوده است که نشان از کاهش چشم‌گیر فعالیت‌های وی دارد.

برگزاری مراسم ویژه ماه محرم به مدت پنج شب از مهم‌ترین برنامه‌های دفتر خامنه‌ای است که همین هفته گذشته برگزار شد اما در تصاویری که از این مراسم انتشار یافته‌اند، تنهایی علی خامنه‌ای بیش از همه به چشم می‌‌آمد.

تصاویر این تنهایی در شبکه‌های اجتماعی به سرعت بازنشر و با واکنش‌ها، تعابیر و تفاسیر متفاوتی همراه شدند.

گروهی از حامیان خامنه‌ای هم تلاش کردند تفاسیر خود از این تصاویر را به روایات اصلی در شبکه‌های اجتماعی تبدیل کنند که در این راه شکست خوردند.

آن‌ها با این شعار و ادعا که «اهل کوفه نیستند»، نوشتند اجازه نخواهند داد «علی تنها بماند».

فارغ از این ادعا‌های ریز و درشت اما علی خامنه‌ای امروز به منزوی‌ترین رهبر در جهان تبدیل شده است؛ رهبری که برخلاف سایر رهبران جهان، حاضر نیست در بحران ویروس کرونا در مجامع عمومی حاضر شود و برنامه‌های جاری خود را از سر بگیرد.

عمده‌ترین علت اتخاذ چنین رفتاری، وابستگی تمام و کمال نظام جمهوری اسلامی به فرد علی خامنه‌ای به عنوان ولی فقیه و تنها رهبر این سیستم است.

ابتلای احتمالی خامنه‌ای به ویروس کرونا و بالا رفتن ضریب مرگ این رهبر کهن‌سال، مجموع نظام و نهاد‌های امنیتی را به این نتیجه رسانده است که وی تا مدت‌های مدیدی باید در قرنطینه باشد.

به احتمال فراوان، ارزیابی نهایی و قطعی این نهاد‌ها این است که در صورت مرگ خامنه‌ای بر اثر ویروس کرونا، ایران شاهد هرج و مرج‌ گسترده‌ای خواهد شد که سرنگونی نظام مستقر می‌تواند یکی از مهم‌ترین نتایج آن باشد.

غلبه همین تفکر است که خامنه‌ای را به منزوی‌ترین رهبر جهان تبدیل کرده است و تا مادامی که درمانی برای بیماری ناشی از ابتلا به این ویروس پیدا نشود، هم‌چنان در حصر یا قرنطینه خواهد بود.

کارشناسان و محققان پزشکی پیش‌بینی کرده‌‌اند که تا سال آینده میلادی راه درمانی برای این بیماری پیدا کنند اما تا آن زمان هیچ چیز مشخص نیست و نمی‌توان با قطعیت زمان دقیقی برای این کشف جدید تعیین کرد.

از علی خامنه‌ای و سیستم امنیتی جمهوری اسلامی باید به عنوان یکی از مهم‌ترین منتظران این کشف تاریخی نام برد؛ کشفی که می‌تواند جان میلیون‌ها انسان را در برابر این ویروس نجات دهد.

خامنه‌ای از بیم ابتلا به این ویروس، بخش قابل توجهی از رابطه‌اش با حامیان و سیستم تحت نظرش را از دست داده است.

ادامه این روند در گفتمان نظام شیعه، می‌تواند منجر به سرد شدن رابطه «امت» با «ولی» شود؛ امری که اگر محقق شود، می‌تواند زمینه‌ساز مشروعیت‌زدایی دینی از جایگاه ولی فقیه شود.

خامنه‌ای و سیستم تحت اداره او با همین استدلال هم تلاش می‌کنند رابطه‌اش با امت و حامیانش را ولو از راه دور حفظ و او را هم‌چنان هادی و راهبر اصلی مردم و حامیانش در ایران معرفی کنند.

رابطه قلبی یا عقلی عبد و مولا که یکی از بنیان‌های فکری شیعه در تئوری ولایت فقیه است، حالا شش ماهی می‌شود به شدت تحت‌الشعاع ویروس کرونا قرار گرفته است.

چنان‌چه این ویروس هم‌چنان در ایران ترک‌تازی کند و احدی یارای مقابله با آن را نداشته باشد، قرنطینه و حصر خامنه‌ای تا آینده‌ای نه‌چندان معلوم ادامه خواهد یافت و جایگاهش در میان حامیان و وفادارانش به واسط این گوشه‌نشینی، دست‌خوش تغییر و تحولاتی خواهد شد؛ تغییراتی که نشانه‌های آن‌ها را می‌توان در ماه‌های اخیر دید که خود را در کم‌اثر شدن سخنرانی‌ها و برنامه‌های خامنه‌ای در میان هوادارانش متبلور کرده است.