بحران خشک‌سالی در ایران؛ پلیس هشدار امنیتی داد

02/07/1400 06:41:00 ب.ظ

خشک‌سالی, راستی_آزمایی

کم‌آبی و خشک‌سالی در ایران هم‌چنان بیداد می‌کند و شهر‌ها و روستا‌هایی بیشتری در آینده با این بحران دست به گریبان خواهند شد. تبعات امنیتی یکی از مهم‌ترین نتایج بحران خشکسالی در ایران است. راستی_آزمایی گزارش بهنام قلی‌پور beehnam 👇

او گفت آب در مخازن ۱۹۹ سد ملی کشور به حداقل رسیده و ظرفیت این سدها نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است.***سال آبی ۱۳۹۷-۱۳۹۶ از نظر کاهش بارش، یکی از بدترین سال‌ها طی ۵۰ سال اخیر بوده است. در تابستان سال ۱۳۹۷، شهرهای زیادی با تنش آب شرب مواجه بودند به طوری که در مواردی، این تنش‌ها به مناقشات اجتماعی و سیاسی تبدیل شدند.

در تازه‌ترین گزارشی که در این‌ باره منتشر کرده، نوشته در همه حوضه‌های آبریز درجه یک ایران، کاهش چشم‌گیر بارندگی نسبت به متوسط دراز مدت ۵۲ ساله رخ داده که این امر حاکی از خشک‌سالی شدید و فراگیر در کشور است. بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، به احتمال زیاد شهرهای زیادی در تابستان و حتی پاییز سال ۱۴۰۰ دچار تنش آبی خواهند شد. جدول زیر هم پیش‌بینی تعداد شهرها با تنش آب شرب به تفکیک حوضه‌های آبریز اصلی را نشان می‌دهد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

انتشار تصاویر عملیات‌های ضد تروریستی ارتش ترکیه در شمال عراق

وزارت دفاع ترکیه تصاویر مربوط به اجرای عملیات‌های ضد تروریستی ارتش کشور در شمال عراق را منتشر کرد. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

هرانا: اعدام‌های گروهی در زندان‌های ایران در حال اجرا است

دیدار وزرای خارجه آمریکا و فرانسه در نیویورک پس از بحران زیردریایی‌هاآنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه قرار است شامگاه پنج‌شنبه، 23 سپتامبر، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در

روایت رئیس جمهوری تاجیکستان از «بحران انسانی» در پنجشیر؛ رحمان:حکومت غیرفراگیر فلاکت‌ به بار می‌آوردامام‌علی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان در سخنرانی مجازی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تشریح ابعاد «بحران انسانی» رخ داده در پنجشیر خواستار تشکیل حکومتی فراگیر بر پایه مشارکت انتخاباتی همه گروه‌های سیاسی، قومی و مذهبی در افغانستان شد. تاجکستان بهتر اس در مسایل افغانستان مداخله نکنه خودش بیست سال است رو قدرت است حالا میگه حکومت همه شمول در افغانستان باشد دیکتاتور از خودش نیست

هشدار رسانه‌های ایران در مورد برنامه‌های بی‌پشتوانه دولت رئیسی و افزایش شدید تورم🔺هشدار رسانه‌های ایران در مورد برنامه‌های بی‌پشتوانه دولت رئیسی و افزایش شدید تورم بنا بر گزارش، تورم سالانه با شش دهم درصد افزایش نسبت به ماه پیشین، در شهریور ماه به ۴۵.۸ افزایش یافته است. ⬇️ بیشتر بخوانید:

آخرین وضعیت شیوع کرونا و روند واکسیناسیون در ایرانطی یک روز اخیر 15 هزار و 294 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و 284 بیمار نیز جان باختند. - خبرگزاری آناتولی

اختصاصی ایران وایر: همکاری قالیباف با اطلاعات سپاه در تحویل خانه‌های امنaidaghajar این عالیجناب یک لعبت هزار چهره است

« قاسم تقی‌زاده خامسی» امروز جمع ه دوم مهر ۱۴۰۰ در صفحه اینستاگرام خود از سال آبی اخیر به عنوان یکی از خشک‌سال‌ترین سال‌های نیم قرن اخیر یاد کرد.استان‌وایر- وبسایت حقوق بشری هرانا اعلام کرده که گزارش‌های متعددی از اعدام گروهی زندانیان در شهرهای شمال‌شرق ایران دریافت کرده است.نیویورک دیدار کنند.Aa رئیس جمهوری تاجیکستان در سخنرانی مجازی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تشریح ابعاد «بحران انسانی» رخ داده در پنجشیر خواستار تشکیل حکومتی فراگیر بر پایه مشارکت انتخاباتی همه گروه‌های سیاسی، قومی و مذهبی در افغانستان شد.

او گفت آب در مخازن ۱۹۹ سد ملی کشور به حداقل رسیده و ظرفیت این سدها نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز اخیرا در گزارشی، نسبت به کاهش چشم‌گیر بارندگی و بروز خشک‌سالی در ایران هشدار داده است. گزارش شده که روزپنجشنبه ۱ مهرماه در زندان تربت جام، ۹ زندانی جهت اجرای حکم منتقل شدند که از این تعداد حکم ۸ تن از آن ها به اجرا درآمده است.  فصل‌نامه‌های «دانش انتظامی» خراسان رضوی و کردستان، وابسته به پلیس نیز در شماره‌های اخیر خود نسبت به پیامدهای امنیتی و سیاسی کم آبی هشدار داده‌‌اند. گفت‌وگوی تلفنی میان بایدن و ماکرون، روسای جمهور آمریکا و فرانسه، 6 روز پس از بحران زیردریایی‌ها اتفاق افتاد و طی آن بایدن تصریح کرد که مذاکره و مشورت دوجانبه میان متحدان می‌توانست مانع ایجاد این بحران شود. گزارش زیر، خلاصه‌ای است از آن چه در پژوهش‌های اخیر درباره بحران آب در ایران آمده است. در زندان تایباد هم در روزهای اخیر دستکم ۵ نفر اعدام شده‌اند. *** کم‌آبی و خشک‌سالی در ایران هم‌چنان بیداد می‌کند و حالا نتیجه برخی از تحقیقات جاکی از آن هستند که توقف یا کنترل این وضعیت و روند وخیم، با بارش‌های متناوب و کافی هم ممکن نیست و شهر‌ها و روستا‌هایی بیشتری در آینده با این بحران دست به گریبان خواهند شد که تبعات امنیتی یکی از مهم‌ترین نتایج آن است.» او وضعیت به وجود آمده در پنجشیر را «بحران انسانی» توصیف کرد و افزود: «شدت روزافزون مبارزه‌های قومی و گروه‌های مذهبی در افغانستان عامل دیگری است که موجب ناامن شدن بیشتر وضعیت سیاسی و امنیتی در کشور همسایه تاجیکستان شده است.

آمار‌ها می‌گویند در سال آبی جاری در ایران نسبت به متوسط درازمدت ۵۲ ساله، حدود ۳۶ درصد کاهش بارندگی ثبت شده و میزان کل آب تجدیدپذیر هم از متوسط بلندمدت ۱۳۰ میلیارد متر مکعب به ۸۹ میلیارد متر مکعب رسیده است. به نظر می‌رسد تصمیم دستگاه قضایی جمهوری اسلامی برای اعدام دسته جمعی این زندانیان به تحولات اخیر در افغانستان مرتبط باشد. پیشتر فرانسه رفتار بایدن در بحران اخیر را مانند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا توصیف کرده بود.  سال آبی ۱۳۹۷-۱۳۹۶ از نظر کاهش بارش، یکی از بدترین سال‌ها طی ۵۰ سال اخیر بوده است. در تابستان سال ۱۳۹۷، شهرهای زیادی با تنش آب شرب مواجه بودند به طوری که در مواردی، این تنش‌ها به مناقشات اجتماعی و سیاسی تبدیل شدند. 📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید:. آمار‌ها می‌گویند با توجه به وضعیت کاهش بارندگی‌ها در سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ و هم‌چنین افزایش دمای هوا، در سال‌ جاری شهرهای متعددی با تنش آب شرب مواجه می‌شوند. جن‌ ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز گفت‌وگوی بایدن و مکرون را «دوستانه» توصیف کرد و گفت که رئیس جمهوری آمریکا خواستار بازگشت شرایط عادی میان دو متحد دیرینه شده است. مرکز پژوهش‌های مجلس در تازه‌ترین گزارشی که در این‌ باره منتشر کرده، نوشته در همه حوضه‌های آبریز درجه یک ایران، کاهش چشم‌گیر بارندگی نسبت به متوسط دراز مدت ۵۲ ساله رخ داده که این امر حاکی از خشک‌سالی شدید و فراگیر در کشور است.» هم‌رسانی این مطلب:.

  بیشترین این کاهش‌ها هم مربوط به حوضه‌های آبریز مرز شرق و «قره‌قوم» و کمترین کاهش نیز مربوط به حوضه‌های آبریز دریاچه ارومیه و دریای خزر بوده است. مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرده است با توجه به وجود چالش‌ها و مشکلات اساسی در زیرساخت‌های تامین آب شرب در برخی از نقاط ایران و کاهش شدید بارش در سال آبی جاری، وقوع تنش آب شرب در مناطق مختلف کشور محتمل» خواهد بود.. بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، به احتمال زیاد شهرهای زیادی در تابستان و حتی پاییز سال ۱۴۰۰ دچار تنش آبی خواهند شد. جدول زیر هم پیش‌بینی تعداد شهرها با تنش آب شرب به تفکیک حوضه‌های آبریز اصلی را نشان می‌دهد. طبقه‌بندی میزان تنش آب شرب به‌صورت وضعیت زرد، نارنجی و قرمز انجام می‌شود که براساس آن، وضیعت زرد بیان‌گر میزان کمبود آب در اوج مصرف تا ۱۰ درصد نسبت به آب مورد نیاز، وضعیت نارنجی بیان‌گر میزان کمبود آب در اوج مصرف از ۱۰ تا ۲۰ درصد نسبت به آب مورد نیاز و وضعیت قرمز هم بیان‌گر میزان کمبود آب در اوج مصرف بیش از ۲۰ درصد نسبت به آب مورد نیاز است.

جدول بالا پیش‌بینی کرده بود در تابستان سال ۱۴۰۰، شهرهای متعددی (۲۸۲ شهر) دچار تنش آبی می‌شوند. این جدول هم‌چنین برآورد کرده بود در حوضه آبریز مرکز هم تعداد ۱۰۴ شهر دچار تنش آبی می‌شوند که از این میان، حدود ۳۸ درصد شهرها وضعیت تنش آبی قرمز را تجربه خواهند کرد.  این گزارش می‌گوید وضعیت در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان هم بحرانی است و در این نواحی نیز ۹۳ شهر دچار تنش آبی خواهند شد. در مناطق گرمسیر جنوبی نیز به دلیل استفاده از آب برای خنک‌سازی و تعدیل هوا، ایجاد این تنش‌ها می‌تواند شرایط زندگی را بسیار طاقت‌فرسا کرده و از طرف دیگر فشار بر شبکه برق را مضاعف کند.  این مرکز اعلام کرده که علایم این تنش‌ها از در بعضی نقاط کشور به صورت ناآرامی‌ها و نارضایتی‌ها اجتماعی بروز کرده‌اند.

جدول بالا هم بیان کننده تعداد شهرهایی است که دچار تنش آبی شرب در سال‌های اخیر هستند. همان‌‌گونه که این جدول نشان می‌دهد، با کاهش بیشتر بارندگی، تعداد شهرهای تحت تنش آبی افزایش می‌یابد. مرکز پژوهش‌‌های مجلس در تفسیر و تحلیل این جدول‌ها نوشته است: «موضوع تنش آب شرب را به طور کامل نمی‌توان به کاهش بارندگی مرتبط دانست. زیرا در سال‌هایی که بارندگی بیش از نرمال بوده نیز شهرهای متعدد تحت تنش آب شرب قرار داشته‌اند که این امر نشان از وجود چالش در زیرساخت‌های تامین آب شرب و مدیریت آن‌ها دارد.» این مرکز اضافه کرده است: «مطلوب بودن بارندگی‌ها و پر بودن مخازن سدها لزوماً به معنی وضعیت مطلوب تأمین آب شرب در کشور نیست.

زیرا علاوه بر موجودیت آب، وجود زیرساخت‌های مربوطه، از جمله خطوط آب‌رسانی و انتقال، مخازن، تصفیه‌خانه‌ها و به‌طورکلی، شبکه توزیع مناسب در تامین آب شرب موثر هستند و وجود مشکلاتی در زیرساخت‌ها، تامین آب شرب با کیفیت مناسب را با محدودیت مواجه کرده‌ است.» بررسی شاخص‌های کلان آب و آبفا نشان می‌دهد کمتر از ۵۴ درصد از جمعیت شهر‌ی در ایران تحت پوشش شبکه فاضلاب هستند و در مابقی مناطق، دفع فاضلاب اغلب از طریق چاه‌ها‌ جذبی انجام می‌شود که این مساله، به‌ویژه در مناطقی که منبع تامین آب شرب از منابع آب زیرزمینی است، مشکلاتی را در کیفیت آب شرب ایجاد  کرده است.  به دلیل نبود شبکه فاضلاب در این مناطق و وجود چاه‌های جذبی، نشت فاضلاب به منابع آب زیرزمینی هم باعث آلودگی این منابع شده است. با افزایش میزان آلاینده‌ها در چاه‌های تامین کننده آب شرب، این چاه‌ها از مدار خارج و در نتیجه آلودگی این منابع کاهش و ایجاد چالش در تامین آب شرب شده است. کمبود آب و خشک‌سالی مستمر علاوه بر آثار زیان‌بار زیست محیطی و اقتصادی و اجتماعی، اثر امنیتی و سیاسی هم در برخی از مناطق کم‌آب در پی داشته است که هر روز به دامنه این بحران‌های امنیتی افزوده می‌شود.

فصل‌نامه دانش انتظامی ، وابسته به پلیس استان خراسان رضوی در تازه‌ترین شماره خود، تحقیقی با عنوان «بررسی وضعیت بحران آب و پیامدهای امنیتی و اجتماعی» در این استان منتشر کرده است. پلیس در گزارش خود آورده که استان خراسان رضوی سالانه به طور متوسط ۱۰۸۱ میلیون متر مکعب کمبود آب دارد که از این نظر، در رده نخست در میان سایر استان‌ها قرار گرفته است. پلیس براساس این جدول و برخی دیگر از آمار‌های رسمی نوشته است پیامد‌های امنیتی کمبود آب و خشک‌سالی در استان خراسان رضوی، خود را در درگیری‌های دسته‌جمعی، درگیری و قطع روابط سیاسی با کشور‌های همسایه، درگیری و اختلاف مرزی، حاشیه‌نشینی، جنگ آب، کاهش مشارکت مردمی و درگیری با مسوولان نشان می‌دهد. در تازه‌ترین شماره فصل‌نامه دانش انتظامی ، وابسته به پلیس استان کردستان نیز هم‌سو با تحقیقات پلیس استان خراسان رضوی، گزارشی از پیامد‌های امنیتی کمبود آب در مرز‌های غربی ایران منتشر شده است. در این تحقیق، پلیس موضوع کمبود آب در استان کردستان را معطوف به حوزه‌های آبریز مشترک با کردستان عراق کرده و نوشته است بحران در این حوزه‌ها می‌تواند پیامد‌های امنیتی برای ایران داشته باشد.

پلیس اعلام کرده است ساخت سد در بالادست و استفاده بی‌رویه از حوزه‌های آب‌ریز مشترک می‌تواند به تنش‌های امنیتی میان دو کشور تبدیل شود. کارشناسان شرکت‌کننده در این تحقیق پلیس استان کردستان توصیه کرده‌اند به منظور جلوگیری از تنش آبی میان دو کشور، بهتر است طرفین سیاستی معتدل را در پیش بگیرند. پلیس نوشته بحران کمبود آب در ایران بسیار جدی است و بستن مسیر آب‌‌های ورودی به عراق از سوی ایران می‌تواند قدرت مانور بیشتری به ایران به عنوان کشور بالادست در حوزه آبریز بدهد. پلیس در عین حال اعلام کرده است چنین اقدامی باید بسیار دقیق انجام شود تا موجب بروز تنش‌های امنیتی و سیاسی نشود. بحران کم‌آبی و خشک‌سالی ابعاد پنهان و پیدا و ریز و درشت دیگری هم دارد که سال‌ها است کارشناسان و نهاد‌های مطالعاتی در حوزه‌های مختلف نسبت به بروز و تشدید آن‌ها هشدار می‌دهند اما این هشدار‌ها تاکنون نتوانسته‌اند مانع از گسترش بی‌آبی در ایران شوند.

.