بحران «اوکوس»؛ لغو دیدار وزرای دفاع فرانسه و بریتانیا

29/06/1400 08:22 ق.ظ

بحران «اوکوس»؛ لغو دیدار وزرای دفاع فرانسه و بریتانیا العربيه_فارسى

خبرگزاری «رویترز»، به نقل از دو منبع آگاه گزارش داد که فرانسه دیدار فلورنس پارلی وزیر دفاع این کشور، با بن والاس همتای بریتانیایی خود را در پی توافقنامه آمریکا، بریتانیا و استرالیا، چهارشنبه، 15 سپتامبر در جریان یک پیمان سه جانبه امنیتی موسوم به «اوکوس» متعهد شدند که استرالیا در راستای تقویت امنیت و بازدارندگی نظامی خود از واشینگتن زیردریایی‌های اتمی خریداری کند.

در همین راستا استرالیا سفارش خرید زیردریایی از فرانسه، را لغو کرد. فسخ این قرارداد منجر به خشم پاریس و تنش روابط دیپلماتیک پاریس و کانبرا و واشینگتن شده است. پاریس پیش‌تر در توافقی 56 میلیارد یورویی، قرارداد ساخت 12 زیردریایی جدید را با کانبرا به امضا رسانده بود. استرالیا با توافق «اوکوس» دیگر نیازی به زیردریایی‌های فرانسوی نخواهد داشت.

فرانسه این اقدام را «دورویی» و «خنجری از پشت» نامید و سفیران خود را از دو پایتخت آمریکا و استرالیا فراخواند. هم زمان اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا با اشاره به این‎‌که ناامیدی پاریس از لغو این قرارداد را درک می‌کند گفت که از تصمیم خود در لغو قرارداد خرید ناوگان زیردریایی از فرانسه پشیمان نیست.

او اتهام فرانسه درباره «دروغگویی» را رد کرد و گفت پاریس باید برای لغو سفارش خرید 12 زیردریایی آمادگی می‌داشت.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

دفاع نخست‌وزیر استرالیا از لغو قرارداد تسلیحاتی با فرانسهاسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا با تاکید بر منافع ملی این کشور اذعان کرد که از تصمیم خود در لغو قرارداد خرید ناوگان زیردریایی از فرانسه پشیمان نیست.به

دیدار رؤسای جمهور ترکیه و صربستان در استانبولرئیس جمهور ترکیه با همتای صربستانی خود در استانبول دیدار و گفتگو کرد. - خبرگزاری آناتولی

وزیر خارجه فردا راهی نیویورک می شود/ دیدار با هیات آمریکایی در دستورکار نیستسخنگوی وزارت خارجه: *وزیر خارجه فردا راهی نیویورک می‌شود *امیرعبداللهیان با وزیران خارجه ۴+۱ جداگانه دیدار خواهد داشت *دیدار با هیات آمریکایی در دستور کار نیست پس فقط میری نیویورک مکان های زیارتی سیاحتی شو ببینی؟

توضیح فرمانده سپاه کرمان پیرامون شایعات استاندار شدنش/ برنامه های هفته دفاع مقدسفرمانده سپاه ثارالله استان کرمان درباره مطالب منتشر شده مبنی بر استاندار شدنش گفت: شایعه است. اما ما سرباز ولایت، مردم و نظام هستیم و چهل سال یاد گرفتیم رسالت محور و تصمیم گرا باشیم. منظورش این است اگر به ما مقامی بدهند ما می پذیریم حتی اگر آن پست را بلد نباشیم . یکی باید بهش بگه برو قوتو بخور خداوند پاسداران میهن را حفظ کند

وزیر دفاع: سردار سلیمانی منادی عدالت و صلح بودوزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: صلح تنها در سایه ایستادگی در مقابل سلطه جویان و زیاده‌خواهان میسر است.

خطیب‌زاده: عضویت در سازمان شانگهای پایان عملی شکست پروژه انزوای ایران بود/ دیدار امیرعبداللهیان با همتایان 1+4 در نیویورک- اخبار دیپلماسی ایران - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimخطیب‌زاده: وزیر خارجه فردا به نیویورک می‌رود در این سفر ۴۵ ملاقات دوجانبه با وزرای خارجه کشورهای مختلف و با روسای سازمان‌های بین‌المللی که درخواست داشتند تنظیم شده است اگر لبنان از ما درخواست خرید سوخت داشته باشد باز هم حاضر به کمک به آنها خواهیم بود مگه لبنان سوخت را میخرد ؟ جمهوری اسلامی همه ساله میلیارد ها دلار پول مردم بینوای ایران را خرج تروریست های حماس و حزب اله میکند. مال مفته دیگه، بدین بهشون

امنیتی استرالیا با آمریکا و بریتانیا که به فسخ قرارداد کانبرا با پاریس انجامید، لغو کرد.

آمریکا، بریتانیا و استرالیا، چهارشنبه، 15 سپتامبر در جریان یک پیمان سه جانبه امنیتی موسوم به «اوکوس» متعهد شدند که استرالیا در راستای تقویت امنیت و بازدارندگی نظامی خود از واشینگتن زیردریایی‌های اتمی خریداری کند.در همین راستا استرالیا سفارش خرید زیردریایی از فرانسه، را لغو کرد. فسخ این قرارداد منجر به خشم پاریس و تنش روابط دیپلماتیک پاریس و کانبرا و واشینگتن شده است. پاریس پیش‌تر در توافقی 56 میلیارد یورویی، قرارداد ساخت 12 زیردریایی جدید را با کانبرا به امضا رسانده بود. استرالیا با توافق «اوکوس» دیگر نیازی به زیردریایی‌های فرانسوی نخواهد داشت.

فرانسه این اقدام را «دورویی» و «خنجری از پشت» نامید و سفیران خود را از دو پایتخت آمریکا و استرالیا فراخواند.

هم زمان اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا با اشاره به این‎‌که ناامیدی پاریس از لغو این قرارداد را درک می‌کند گفت که از تصمیم خود در لغو قرارداد خرید ناوگان زیردریایی از فرانسه پشیمان نیست.

او اتهام فرانسه درباره «دروغگویی» را رد کرد و گفت پاریس باید برای لغو سفارش خرید 12 زیردریایی آمادگی می‌داشت.

به گفته فرانسه، این کشور تنها ساعاتی پیش از امضای توافق از لغو آن آگاه شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم بعد از فراخوانده شدن سفیر پاریس در واشینگتن به فرانسه، در یک رشته‌توییت نوشت: «ما از نزدیک با متحدان فرانسوی خود در تماس بوده‌ایم. ما موقعیت آن‌ها را درک کرده و از تصمیم آن‌ها برای مشورت با فیلیپ اتیان، سفیر این کشور و فراخواندن وی به پاریس مطلع هستیم.»

او در ادامه از تمایل واشینگتن برای انجام گفت‌وگو در سطح مقام‌های ارشد بین این دو کشور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در هفته آینده خبر داد.

سخنگوی دولت فرانسه روز گذشته اعلام کرد که امانوئل مکرون و جو بایدن، روسای جمهور فرانسه و ایالات متحده، در روزهای آینده درباره این بحران تلفنی گفت‌وگو خواهند کرد.