بحران کرونا در ایران؛ هشدار به فروپاشی نظام سلامت

02/08/2021 10:00:00 ق.ظ

بحران کرونا در ایران؛ هشدار به فروپاشی نظام سلامت #العربيه_فارسى

العربيه_فارسى, واکسیناسیون

بحران کرونا در ایران ؛ هشدار به فروپاشی نظام سلامت العربيه_فارسى

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران ، گفت که 90 درصد شهرستان‌های کشور از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز به سر می‌برند و هر 4 دقیقه یک ایران ی فوت می‌کند و

حریرچی، شامگاه یک‌شنبه، 10 مرداد، در یک برنامه تلویزیونی از رشد 38 درصدی فوت بیماران مبتلا به کرونا خبر داده و گفته است در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌ها، ممکن است آمار مرگ کرونا به 800 نفر در روز برسد.Advertisementاین در حالی ‌است که گونه جدید دلتای کرونا، ایران را وارد فاز پنجم کرده است. گزارش‌ها و ویدئوهای منتشر شده به وضوح بحران موجود در کشور را نشان می‌دهد.

پیشتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفته بود: «با توجه به آغاز پیک پنجم کرونا وضعیت شیوع بیماری در کشور فاجعه است». به گفته محرز: «دلتای هندی قدرت وحشیانه‌ای دارد و نمی‌توان ویروس را کشت کرد به همین دلیل هنوز نتوانسته‌ایم آزمایشاتی روی آن انجام دهیم.»

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران و خارج؛ میرحسین موسوی خطاب به نیروهای مسلح: سمت حقیقت و ملت بایستید

ایرانیان خارج از کشور در فراخوانی بین‌المللی قرار است امروز، شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) در شهرهای مختلف دنیا به خیابان‌ها بیایند و ضمن ابراز همدردی با درگذشت مهسا امینی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز دارند. ادامه مطلب >>

کرونا در ایران - مقامات بهداشتی و دانشگاهی از «طغیان کرونا» در مناطق مختلف کشور خبر می‌دهندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. از کرونا در امریکا چه خبر ؟ اونجا خبری نیست که فقط دنبال اخبار ایرانید.امار مبتلایان امریکا ۵۱۸۹۸ و فوت شدگان۲۴۱ نفر اونجا مشکلی نیست؟؟

تظاهرات اعتراضی در واکنش به حمله مرگبار به اعضای یک خانواده کرد در ترکیه برگزار شدصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. ما هم می کشیم . ardeshiramiri 'طرف دیگر خانواده ای است که کورد نیست' دیگه چ کسشریه؟ طرف دیگه تورک بوده و این خانواده قربانی فاشیسم تورکی شدن اطلاعاتوون ناقصه یا لکنت دارید کلمه تورک تو دهنتون نمیچرخه؟ گه بگیرن در دکونتون رو با این طرز خبررسانیتون فاشیست ترین ملت دنیا تورک فرهنگ فاشیستی . جامعە فاشیستی . هنر فاشیستی . ملت فاشیست از چپ ِ چپ تا راست ِ راست

معترضان به محدودیت‌ها برای جلوگیری از شیوع کرونا در برلین با پلیس درگیر شدندشماری از شرکت‌کنندگان در تظاهرات روز یکشنبه شعارهای «آزادی» و «نه به دیکتاتوری کرونا » سر دادند.

ابتلای نیلوفر بیانی به کرونا در زندان اوین

آمار روزانه ابتلا به کرونا در توکیو رکورد جدیدی ثبت کردصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

اعتراضات در فرانسه به اجباری شدن گذرنامه سلامت و واکسن کروناصدها هزار نفر در فرانسه برای سومین هفته متوالی به اجباری شدن گذرنامه سلامت و واکسن کرونا اعتراض کردند. - خبرگزاری آناتولی

در 10 روز آینده نیز روند افزایشی خواهیم داشت.ایران - آرشیو همزمان با شدت گرفتن شیوع بیماری کرونا در ایران، مقام‌های بهداشتی و دانشگاهی ایران از «طغیان کرونا» و «وجود شرایط بسیار وخیم» در مناطق مختلف کشور خبر می‌دهند.آرشیو در اعتراض به یک حمله مسلحانه‌ که منجر به کشته شدن هفت عضو یک خانواده کرد شد، روز شنبه ۹ مرداد در شهر وان در مرکز ترکیه تظاهراتی اعتراضی برگزار شد.به روز شده در: ۰۱/۰۸/۲۰۲۱ هزاران نفر از معترضان به محدودیت های وضع شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا روز یکشنبه در برلین، پایتخت آلمان تظاهرات کردند.

حریرچی، شامگاه یک‌شنبه، 10 مرداد، در یک برنامه تلویزیونی از رشد 38 درصدی فوت بیماران مبتلا به کرونا خبر داده و گفته است در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌ها، ممکن است آمار مرگ کرونا به 800 نفر در روز برسد. Advertisement این در حالی ‌است که گونه جدید دلتای کرونا، ایران را وارد فاز پنجم کرده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران ایران، حریرچی با بیان اینکه آمار موارد سرپایی، موارد بستری و تعداد فوت شدگان بیماران کرونایی نسبت به هفته گذشته افزایش پیدا کرده است گفت همین موضوع مقامات را نگران تر کرده است. گزارش‌ها و ویدئوهای منتشر شده به وضوح بحران موجود در کشور را نشان می‌دهد.» آقای قارابولوت و حزب اپوزیسیون حامی کردها اعلام کردند که این خانواده قبلاً نیز به خاطر کرد بودن، هدف قرار گرفته بود. پیشتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفته بود: «با توجه به آغاز پیک پنجم کرونا وضعیت شیوع بیماری در کشور فاجعه است». در این میان، پرویز قزلباش، رئیس دانشگاه علوم‌ پزشکی استان زنجان از «جولان» و «حالت طغیانی» ویروس کرونا «در همه نقاط استان» خبر داد و گفت: «روند سرپایی و بستری بیماران مبتلا به کرونا صعودی بوده و در روزهای آتی شاهد تندتر شدن شیب صعودی بستری‌ها در استان خواهیم بود. به گفته محرز: «دلتای هندی قدرت وحشیانه‌ای دارد و نمی‌توان ویروس را کشت کرد به همین دلیل هنوز نتوانسته‌ایم آزمایشاتی روی آن انجام دهیم..

» به گفته کارشناسان میزان سرایت ویروس دلتای هندی در ایران 97 درصد است. به نظر می رسد با گذشت بیش از یک سال و نیم از آغاز همه گیری کرونا، مقامات بهداشتی ایران هنوز نتوانسته‌اند سیاست منسجم و روشنی برای مقابله با این بیماری در پیش بگیرند. به گزارش آسوشیتدپرس، چندین نفر پس از حمله ماه مه دستگیر شدند و دو مظنون همچنان در بازداشت به سر می برند. گزارش‌ها حاکی از آن است که وضعیت تخت‌ها و امکانات درمانی در اکثر استان‌های ایران مناسب نیست و بیماران مبتلا به کرونا حتی در کلان‌شهرهای ایران با کمبود تخت‌ در بخش مراقبت‌های ويژه، گرانی و کمبود دارو و معضل رانت‌بازی در پذیرش برخی از بیمارستان مواجه هستند. نامه ده‌نمکی به خامنه‌ای: به کدام مرجع پناه ببریم؟ همزمان با گسترش ویروس کرونا در ایران، سعید ده‌نمکی، وزیر بهداشت، در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی خواستار تعطیلی دو هفته‌ای در کشور شد. آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با ممنوع کردن ورود واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی در نظر داشت با استفاده از واکسن‌های ساخت داخل، و واکسن‌های چینی و روسی برنامه واکسیناسیون را پیش ببرد؛ برنامه ای که حتی به اذعان آقای خامنه‌ای موفق نبوده است. در این نامه وزیر بهداشت ایران با بیان اینکه وضعیت سلامتی کشور رو به فروپاشی است گفته است که اعضای کادر پزشکی ایران در 18 ماه گذشته «یک روز استراحت» نداشته‌اند و یک شب راحت نخوابیده‌اند. خبرهای بیشتر. او در این نامه ضمن گلایه از وضع موجود گفته است: «در این برهوت تنهایی به کدام مرجع پناه ببریم تا شاید ماشین تولید بی‌وقفه بیماری متوقف شود؟» در قسمتی از این نامه آمده است: «شاید دو هفته تعطیلی جدی و ایستادگی و بکارگیری نیروهای نظامی و انتظامی و برخورد محکم با شکستن پروتکل‌ها بتواند تا حدقابل توجهی از چرخش ویروس و بار بیمارستان‌ها و فشار نفس‌گیر بر همکاران ما بکاهد. به گفته او، با توجه به روند فعلی واکسیناسیون، قطع این زنجیره «تا پایان سال» محقق نخواهد شد.

» این نامه ابتدا در خبرگزاری «ایسنا» منتشر و پس از مدتی از خروجی این خبرگزاری حذف شد. واکسیناسیون در ایران با افزایش تعداد مبتلایان، آمار مرگ و میر و پر شدن تخت‌های بیمارستانی، جمهوری اسلامی همچنان از واردات کافی واکسن‌های خارجی تایید شده امتناع می‌کند و مدعی است تا پایان مرداد قصد تولید انبوه واکسن ایرانی را دارد. همچنین ظرف این مدت، ۳۶۶ نفر دیگر جان خود را از دست داده و مجموع جان ‌باختگان ویروس کرونا در آمار رسمی ایران به ۹۰ هزار و ۹۹۶ نفر رسیده است. طبق آمار رسمی، نوبت‌دهی واکسیناسیون کرونا در ایران به گروه سنی زیر 60 سال رسیده است. در برخی از استان‌ها هم گفته می‌شود افراد 45 تا 48 سال نیز ثبت نام می‌شوند. در حال حاضر ۲۸۵ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهر در وضعیت نارنجی، و ۵۳ شهر در وضعیت زرد هستند. آخرین اخبار رسمی که وزارت بهداشت ایران گفته حاکی از آن است که تا روز جمعه 8 مرداد مجموعا 9 میلیون و 336 هزار و 290 نفر اولین دوز واکسن کرونا را زده‌اند.

گفته می‌شود واکسن‌های تزریقی اسپوتنیک و سینوفارم چینی هستند. ایران از محدود کشورهایی است که از واکسن‌های روسی و چینی وارداتی استفاده می‌کند. اگرچه حکومت به مردم وعده تولید انواع داخلی انبوه را می‌دهد اما تا کنون هیچ یک از شش واکسن داخلی به مقدار زیاد توزیع نشده است. حسن جلیلی، مدیر تولید واکسن «کوو برکت» ایران در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی ایران از تحویل 200 هزار دُز جدید از این واکسن به وزارت بهداشت ایران خبر داده است. با این حساب، از 25 خرداد و پس از صدور مجوز تزریق عمومی واکسن برکت توسط وزارت بهداشت ایران، مجموع تعداد دُز واکسن‌ کوو برکت که تحویل این وزارتخانه شده به 1.

5 میلیون دوز رسیده است. همزمان، کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر ایران نیز یکشنبه 10 مرداد، از ورود دهمین محموله واکسن تهیه شده توسط جمعیت هلال احمر شامل یک میلیون و 120 هزار دُز واکسن کرونا خبر داده است. بیش از 4 میلیارد و 140 میلیون دوز واکسن کرونا در جهان تزریق شده است. روند واکسیناسیون در ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان بسیار کند است. با ادامه کندی روند تولید واکسن، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاون وزیر بهداشت در ایران در گفت‌وگو با روزنامه «همشهری» گفته است که برای قطع زنجیره کرونا باید واکسن وارد شود.

رئیسی مدعی شده که از ‌ماه آینده به‌ طور ثابت ماهانه بین 5 تا 7 میلیون واکسن و تا پایان سال 45 تا 50 میلیون واکسن تولید داخل عرضه شود. به گفته کارشناسان یکی از دلایل اصلی کندی واکسیناسیون در ایران ممنوعیت ورود واکسن‌های معتبر جهان به ایران است. پیش‌تر خرید واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی توسط علی خامنه‌ای، منع شده بود اما بعدها اعلام شد که استفاده از واکسن آسترازنکا، در صورتی که ساخت کشوری غیر از بریتانیا باشد، مجاز است. اخیرا نیز خامنه‌ای پس از دریافت واکسن گفت که واکسن خارجی هم ایرادی ندارد. .