بحران قره‌باغ؛ ایروان و باکو در ژنو متعهد شدند مناطق مسکونی را هدف قرار ندهند

31/10/2020 02:00:00 ق.ظ

مذاکرات ژنو؛ ایروان و باکو متعهد شدند مناطق مسکونی را هدف قرار ندهند بیشتر بخوانید🔽

ناگورنو قره باغ, جمهوری آذربایجان

مذاکرات ژنو؛ ایروان و باکو متعهد شدند مناطق مسکونی را هدف قرار ندهند بیشتر بخوانید🔽

دو طرف توافق کردند که به عمد افراد غیرنظامی را هدف قرار ندهند و برای تبادل اجساد سربازان باقی مانده در میدان جنگ و فهرست اسرای جنگ ی اقدام خواهند کرد.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز جمعه ۳۰ اکتبر (۹ آبان) پس از یک روز گفت‌وگو در شهر ژنو سوئیس متعهد شدند که از گلوله‌باران مناطق مسکونی در جنگ بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ خودداری کنند.دو طرف توافق کردند که طبق قانون بشردوستانه بین‌المللی، به عمد افراد غیرنظامی را هدف قرار ندهند و برای تبادل اجساد سربازان باقی مانده در میدان جنگ اقدام کنند و همزمان در مدت یک هفته فهرست اسرای جنگی را ارائه دهند تا شرایط دسترسی و تبادل نهایی فراهم شود.

نمایندگان گروه مینسک، سازمان امنیت و همکاری اروپا به ریاست مشترک روسیه، آمریکا و فرانسه مذاکرات صلح قره باغ در ژنو را بین وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان هدایت می‌کنند. سازمان امنیت و همکاری اروپا در بیانیه‌ای که پس از مذاکرات صادر شد گفت که ارمنستان و آذربایجان همچنین متعهد شده‌اند تا پیشنهادهای خود را درباره سازوکارهای احتمالی تایید آتش‌بس ارائه دهند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

با نقض تعهدات توافق شده در ژنو، نیروهای مسلح جمهوری_آذربایجان شهر های مسکونی و زیستگاه های غیرنظامیان جمهوری_آرتساخ را گلوله باران می کنند.

سیاست توئیتر در برابر رهبر جمهوری اسلامی در سنای آمریکا مورد انتقاد قرار گرفت🔺سیاست توئیتر در برابر رهبر جمهوری_اسلامی در سنای آمریکا مورد انتقاد قرار گرفت ⚡️سناتور کوری گاردنر از اظهارات مدیر توئیتر در نشست سنا در مورد پیام‌های ضدیهودی در این شبکه اجتماعی پرطرفدار ابراز تعجب کرد. رهخر جمهوری عسلامی توئیتر رو برای مردم فیلتر کرده و حرام میدونه ولی خودش به هر طریقی از اون استفاده میکنه و دولت‌ها رو تهدید به نابودی میکنه باید حساب دیکتاتور‌ جمهوری عسلامی بسته بشه لجن یه عمامه کم داره ریش وپشمم ونگاه ! راستی این مغز گوهی ها چرا قیافشون این شکلیه .؟فک کنم دست آخوند به ننش رسیده. آیا خامنه ای اسپانسر مالی توییتره؟واسه همین جک این همه در برابر نفرت پراکنی نژادی خامنه ای سکوت میکنه؟

اتحادیه اروپا «تحریک‌های آنکارا» را غیرقابل قبول خواند و تحریم‌ را به دسامبر موکول کردبه گفته شارل میشل،‌ اتحادیه اروپا پیش‌تر طی نشستی در اوایل ماه اکتبر تصمیم گرفت برای مواجهه با «تحریکات» ترکیه «دو مسیر مثبت و کم‌تر مثبت را در پیش گیرد اما ترکیه تا کنون تعامل در مسیر مثبت را انتخاب نکرده است.» این چرندیات خردوغان بی ربط با کشتار در فرانسه نیست و باعث تحریک مشتی احمق گردیده است

اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم فهمیدند رای مردم را از دست داده‌اندناصر ایمانی گفت‌: اصلاح‌طلبان جامعه را از خود بیزار کرده‌اند و به همین دلیل، تلاش‌های عوام‌فریبانه‌ای را در دستور کار قرار داده‌اند تا شکست حتمی‌شان را به مسایلی چون نظارت استصوابی و... ربط بدهند. اصلاح‌طلبان در هشتمین روز از اسفند سال گذشته بود که فهمیدند، رای مردم را از دست داده‌اند. 🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕 حتما شرکت کنید، خیلی هم خوب شرکت کنید تا عمق روسیاهی و فضاحتتان بیشتر مشخص بشه پدرسوخته‌ها اصل مردم هستن كه شركت نميكنند

مهاجمی با چاقو نگهبان کنسولگری فرانسه در شهر جده عربستان را زخمی کردخبرگزاری رسمی عربستان سعودی روز روز پنجشنبه ۲۹ اکتبر/۸ آبان از حمله مهاجمی به نگهبان کنسولگری فرانسه در عربستان سعودی خبر داد. یعنی یه عده از این مسلمونها اینقدر وحشی که حیوونهای وحشی در مقابلشون فیلسوف محسوب میشن کی دنیا از شرشون راحت میشه چرا کشورهای دیگه اروپا وارد عمل نمیشن تا فشار از رو فرانسه کم بشه آفرین

سازمان امور دینی ترکیه حمله به کلیسایی در فرانسه را محکوم کردچراغ سبز و غلط کردن رجب به ماکرون شروع شد

بریتانیا در اعتراض به کیفرخواست جدید علیه نازنین زاغری سفیر ایران را احضار کردحمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا روز پنجشنبه از سوی توماس درو، مدیر بخش خاورمیانه وزارت خارجه بریتانیا به این وزارتخانه احضار شد تا «نگرانی جدی» لندن نسبت به سرنوشت نامعلوم خانم زاغری را به کشورش منتقل کند. وقت کسی جاسوسی مکنه باید منتظر هر اتفاقی باش

Aa ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز جمعه ۳۰ اکتبر (۹ آبان) پس از یک روز گفت‌وگو در شهر ژنو سوئیس متعهد شدند که از گلوله‌باران مناطق مسکونی در جنگ بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ خودداری کنند.جک دورسی به صورت اینترنتی در جلسه سنا حضور داشت سناتور کوری گاردنر از اظهارات مدیر توئیتر در نشست روز چهارشنبه ۷ آبان کمیته سنا در مورد پیام‌های ضدیهودی در این شبکه اجتماعی پرطرفدار ابراز تعجب کرد.Aa اتحادیه اروپا اعلام کرده که دیگر قصد ندارد از آنچه «اقدامات تحریک‌‌آمیز» ترکیه خوانده شده چشم‌پوشی کند و به زودی این کشور را تحت تحریم‌ها و مجازات‌هایی قرار خواهد داد.اعتمادآنلاین| «اصولگرایان در فکر یک‌دست کردن قدرت هستند».

دو طرف توافق کردند که طبق قانون بشردوستانه بین‌المللی، به عمد افراد غیرنظامی را هدف قرار ندهند و برای تبادل اجساد سربازان باقی مانده در میدان جنگ اقدام کنند و همزمان در مدت یک هفته فهرست اسرای جنگی را ارائه دهند تا شرایط دسترسی و تبادل نهایی فراهم شود. نمایندگان گروه مینسک، سازمان امنیت و همکاری اروپا به ریاست مشترک روسیه، آمریکا و فرانسه مذاکرات صلح قره باغ در ژنو را بین وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان هدایت می‌کنند.» سناتور گاردنر پرسید: «پس موافق هستید کسی که می‌گوید هولوکاست ممکن است اتفاق نیافتاده باشد اطلاعات نادرست پخش می‌کند؟» مدیر توئیتر دوباره پاسخ مثبت داد. سازمان امنیت و همکاری اروپا در بیانیه‌ای که پس از مذاکرات صادر شد گفت که ارمنستان و آذربایجان همچنین متعهد شده‌اند تا پیشنهادهای خود را درباره سازوکارهای احتمالی تایید آتش‌بس ارائه دهند. جدا از تحرکات آنکارا در شمال سوریه و حضور نظامی در لیبی، بحران مهاجرت، مناقشه شرق مدیترانه، نقش غیرمستقیم در جنگ قره‌باغ و نیز اظهارات تند رئیس جمهوری ترکیه بر ضد همتای فرانسوی خود در ارتباط با مبارزه با اسلام‌گرایی و ماجرای انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام در این کشور از جمله موضوعات اصلی تنش‌زا میان آنکارا و رهبران اروپایی به حساب می‌آید. منطقه ناگورنو قره‌باغ در جمهوری آذربایجان قرار دارد اما از زمان پایان جنگ در سال ۱۹۹۴ تحت کنترل نیروهای ارمنی مورد حمایت ارمنستان بوده است. او گفت: «برای من عجیب است شما توئیت‌های رئیس جمهوری [آمریکا] را علامت‌دار کرده‌اید، اما توئیت‌های آیت‌الله در رد هولوکاست و درخواست برای حذف اسرائیل از نقشه را حذف نکرده‌اید. ویدئو؛ موسیقی سنتی آذربایجان در پناهگاه ترتر در بحبوحه جنگ قره‌باغ دور جدید درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ از روز ۲۷ سپتامبر (۶ مهر ) آغاز شد زمانی که باکو اعلام کرد ارمنستان مواضع ارتش جمهوری آذربایجان را گلوله باران کرده است اما در مقابل ایروان نیز اعلام کرد که نیروهای آذربایجان حمله به منطقه ناگورنو-قره‌باغ را آغاز کرده و شهرک‌های منطقه‌ای را به توپ بستند. اصلاح‌طلبان در حالی خودشان را نگران یک‌دست شدن قدرت نشان می‌دهند که به مدت 4 سال دولت‌ آقای خاتمی با مجلس ششم کاملا هم‌نظر بود.

آتش‌بس با میانجی‌گری آمریکا بلافاصله پس از اجرایی شدن آن در روز دوشنبه گذشته به مانند دو آتش‌بس قبلی با میانجی‌گری روسیه شکسته شد. وی پیشتر در ماه مه در نامه‌ای به وزارتخانه‌های دادگستری و خزانه‌داری آمریکا خواستار تحقیق از توئیتر بابت «نقض تحریم‌های ایران» توسط این شرکت، شده بود. آقای اردوغان به تازگی با طرح انتقادهایی تند و بی‌سابقه به امانوئل ماکرون به دلیل دفاع از حق آزادی بیان و اصول لائیسیته و نیز حمایت از انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام توسط نشریه فکاهی شارلی ابدو تاخت و وی را به اسلام‌هراسی متهم کرد. طرفین درگیری‌‌ بارها یکدیگر را به دلیل نقض آتش‌بس مقصر دانسته‌اند. روسای مشترک گروه مینسک در جریان گفت‌وگوهای روز جمعه از طرفین خواستند که به تعهدات خود درباره آتش‌بس احترام بگذارند. حساب کاربری کاخ سفید در توئیتر در ادامه نوشته بود: «با این حال توئیتر مصمم است که بگذارد تروریست‌ها، دیکتاتورها، و تبلیغاتچی‌های خارجی از این شبکه اجتماعی سوء‌استفاده کند. آن‌ها در بیانیه خود تاکید کردند: «روسای مشترک به همکاری فشرده با طرفین برای یافتن یک راه‌حل صلح آمیز ادامه خواهند داد. آنکارا همچنین با یونان و قبرس نیز به دلیل اختلاف بر سر مرزهای دریایی در مناطق غنی از گاز در شرق مدیترانه دچار تنش‌های فزاینده شده است.» ادامه نبردها در قره‌باغ از سوی نیروهای جمهوری آذربایجان طبق گزارش آسوشیتدپرس همزمان با مذاکرات پر تنش در ژنو، نیروهای آذربایجان پس از یک ماه نبرد سنگین، به حملات خود به قره‌باغ ادامه دادند..

وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که درگیری‌های شدیدی در جنوب قره‌باغ در جریان است. از طرف دیگر ارتش آذربایجان نیز گزارش داد که مناطقی در ترتر و قبادلی آذربایجان هدف گلوله‌باران ارمنستان قرار گرفته است. اتحادیه اروپا رویکردی دوگانه در قبال آنکارا اتخاذ کرده است: سران اروپا متعهد شده‌اند در صورتی که ترکیه به حفاری‌های غیرقانونی در آب‌های قبرس پایان دهد و باب گفتگو با آتن را برای حل مشکلات فی مابین آغاز کند برخی همکاری‌ها با ترکیه به خصوص درباره مسائل گمرکی به شکلی خاص بهبود خواهد یافت. الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان تاکید کرده است که این کشور حق دارد پس از سه دهه که میانجی‌گری‌ بین‌المللی نتیجه‌ای نداشته است قلمرو خود را با زور پس بگیرد. وی گفت: «ارمنستان باید متعهد شود که از قره‌باغ به‌عنوان شرط آتش‌بس پایدار خارج شود.» به گفته‌ مقام‌های قره‌باغ در جنگ یک ماهه اخیر هزار و ۱۶۶ نفر از نیروهای جدایی‌طلب و ۳۹ غیرنظامی کشته شده‌اند. در گزارش خبرگزاری فرانسه همچنین آمده است که برلین دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را نیز به پیوستن به این دیدگاه ترغیب کرده است. اما عملکرد دولت روحانی که بیشتر وزرا و مدیرانش اصلاح‌طلب هستند، به قدری بد بود که جامعه از اصلاح‌طلبان به کل ناامید شده‌ است.

مقام‌های آذربایجان تلفات نظامی خود را اعلام نکرده‌اند اما می‌گویند که در این جنگ دست‌کم ۹۱ غیرنظامی کشته شده‌اند. با این حال ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هفته گذشته گفت که طبق اطلاعات مسکو، تعداد واقعی کشته‌ها به‌طور قابل توجهی بیشتر و .