بحران ورود مهاجران غیرقانونی از مرز لیتوانی؛ ۳ هزار نفر در یک ماه بازداشت شدند

29/07/2021 02:02:00 ب.ظ

بحران ورود مهاجران غیرقانونی از مرز لیتوانی؛ بیش از ۳ هزار نفر در یک ماه بازداشت شدند بیشتر بخوانید🔽

لیتوانی, بحران مهاجرت

بحران ورود مهاجران غیرقانونی از مرز لیتوانی ؛ بیش از ۳ هزار نفر در یک ماه بازداشت شدند بیشتر بخوانید🔽

مرزبانی لیتوانی روز چهارشنبه ۲۸ ژوئیه (۶ مرداد) اعلام کرد با دستگیری ۱۷۱ مهاجر غیرقانونی که سه‌شنبه شب وارد مرزهای این کشور شده بودند، تعداد کل مهاجران بازداشت‌شده در سال جاری به ۳ هزار و ۲۷ نفر رسیده است.

مهاجرت غیرقانونی به لیتوانی پس از اعمال تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه مقامات دولتی کشور همسایه‌اش بلاروس رشد چشمگیری داشته است. طی ماه گذشته در لیتوانی ۴۷۳ پناهجو بازداشت شدند، این در حالی است که تعداد مهاجران بازداشتی در کل سال گذشته تنها ۸۱ نفر بوده است.

لیتوانی بلاروس را متهم می‌کند که تعمدا گذرگاه‌های مرزی را به روی پناهجویانی که عمدتا از عراق و سایر کشورهای خاورمیانه و آفریقا می‌آیند، باز کرده است. آژانس کنترل مرزی اتحادیه اروپا متعهد شده است که برای جلوگیری از ورود پناهجویان از لیتوانی حمایت کند.جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیش از این هشدار داده بود که بروکسل وضع تحریم‌های اقتصادی جدید علیه بلاروس را مد نظر دارد تا به این ترتیب بتواند روند مهاجرت غیرقانونی از بلاروس به خاک اتحادیه را متوقف کند. وی در این باره گفته بود: «حکومت رئیس‌جمهور لوکاشنکو باید درک کند که موظف به پایبندی به تعهدات بین‌المللی خود است. اگر [بلاروس] بر ادامه این روند اصرار ورزد اتحادیه اروپا مجبور خواهد شد تا در تحریم‌هایش تجدیدنظر کند و تحریم های اقتصادی شدیدتری را در دستور کار قرار دهد.»

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

بنگلادش؛ تخلیه ۱۰ هزار آواره روهینگیایی سانحه دیده از سیل و رانش زمینصدها هزار اقلیت مسلمان روهینگیایی سال ۲۰۱۷ در پی سرکوب مقامات میانماری از این کشور گریخته و راهی اردوگاه‌هایی در کشورهای هم‌جوار از جمله بنگلادش شدند.

آمریکا در هفته گذشته بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا در جهان را ثبت کردشمار آمریکایی‌های متبلا به ویروس کرونا در هفتهٔ گذشته به ۵۰۰۳۲ هزار نفر رسید که نسبت به همین رقم در هفته پیش از آن ۱۳۱ درصد افزایش داشت.

بازداشت 20 فعال مدنی ترک در تظاهرات حمایت از خوزستاندر تظاهرات منطقه آذربایجان در حمایت از اعتراضات خوزستان به بحران بی‌آبی 20 نفر از فعالان مدنی بازداشت و برخی از آنها با قرار وثیقه آزاد شدند. - خبرگزاری آناتولی لازمه تکرار کنم،حمایت از تظاهرات عرب‌ها تنها یکی از انگیزه‌های اعتراضات تورک‌ها بود.در متن گزارش هم هیچ اشاره‌ای به شعارهای هویت‌طلبانه‌ی معترضان تورک نشده‌است. KargerSuheyla KargerSuheyla اتفاقا، یکی از فعالین تالش نیز در جمهوری آذربایجان زندانی است و تحت شکنجه. او زجر می‌کشد، تنها به دلیل فعالیت فرهنگی برای تالش و به همراه داشتن پرچم_ملی_تالش در خانه‌اش.

بستری‌شدن 10 هزار مبتلا در تهران؛ نمکی: جهان از کنترل کرونا در ایران در حیرت استسعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان ایران، هشدار داد که اگر پروتکل‌های بهداشتی همچنان رعایت نشود، امید چندانی به خارج شدن از وضعیت قرمز در اکثر شهرهای کشور وجود حیرتی هم باشه از شدت حماقت نمکی و جنایت خامنه‌ای میتونه باشه

افغان‌هایی که غیرقانونی وارد ترکیه شده‌اند: سربازان ایرانی ما را با کتک در مرز رها کردندبرخی از افغان‌هایی که غیرقانونی وارد ترکیه شده‌اند ادعا می‌کنند که پس از ضرب و شتم توسط سربازان ایرانی در مرز رها شده‌اند. - خبرگزاری آناتولی

تصاویری از طوفان شن که یک شهر توریستی چین را در بر گرفت\u062f\u06cc\u0648\u0627\u0631\u06cc \u0627\u0632 \u0634\u0646 \u0648 \u0645\u0627\u0633\u0647 \u0628\u0647 \u0627\u0631\u062a\u0641\u0627\u0639 \u0628\u06cc\u0634 \u0627\u0632 \u06f1\u06f0\u06f0 \u0645\u062a\u0631 \u0634\u0647\u0631\u06cc \u0631\u0627 \u062f\u0631 \u062d\u0627\u0634\u06cc\u0647 \u0628\u06cc\u0627\u0628\u0627\u0646 \u06af\u0628\u06cc \u062f\u0631 \u0634\u0645\u0627\u0644 \u063a\u0631\u0628\u06cc \u0686\u06cc\u0646 \u0628\u0644\u0639\u06cc\u062f.\n\n\n

مقامات لیتوانی گفته‌اند این گروه از مهاجران که همگی از عراق آمده و در حال تلاش برای گذر از مرز بلاروس به لیتوانی بودند، در یکی از مراکز نگهداری مهاجران در این کشور استقرار پیدا خواهند کرد.Aa مسئولان دولتی در بنگلادش روز چهارشنبه از تخلیه ۱۰ هزار مسلمان روهینگیایی از اردوگاه‌های حادثه دیده بر اثر رانش زمین خبر دادند.Aa سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد ظرف یک هفتهٔ گذشته ایالات متحده در میان دیگر کشورهای جهان بیشترین شمار مبتلایان به کووید ۱۹ را داشته است.در تظاهرات منطقه آذربایجان در حمایت از اعتراضات خوزستان به بحران بی‌آبی 20 نفر از فعالان مدنی بازداشت و برخی از آنها با قرار وثیقه آزاد شدند.

لیتوانی پیشتر مدرسه‌ای در یکی از روستاهای جنوب این کشور را به اردوگاهی برای اسکان پناهجویان تبدیل کرده بود. مهاجرت غیرقانونی به لیتوانی پس از اعمال تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه مقامات دولتی کشور همسایه‌اش بلاروس رشد چشمگیری داشته است. شمار زیادی از اقلیت مسلمان روهینگیا سال ۲۰۱۷ در پی سرکوب مقامات میانماری از این کشور گریخته و راهی اردوگاه‌هایی در کشورهای هم‌جوار از جمله بنگلادش شدند. طی ماه گذشته در لیتوانی ۴۷۳ پناهجو بازداشت شدند، این در حالی است که تعداد مهاجران بازداشتی در کل سال گذشته تنها ۸۱ نفر بوده است. این در حالی است که هفتهٔ گذشته شمار کلی مبتلایان به ویروس کرونا در جهان ۳. لیتوانی بلاروس را متهم می‌کند که تعمدا گذرگاه‌های مرزی را به روی پناهجویانی که عمدتا از عراق و سایر کشورهای خاورمیانه و آفریقا می‌آیند، باز کرده است. ده‌ها هزار روهینگیایی به دلیل نبود امکان دسترسی به اردوگاه‌ها، با پاکسازی جنگل‌های واقع در تپه‌های اطراف برای خود پناهگاه ایجاد کرده‌ و به زندگی در آوارگی ادامه می‌دهند؛ این دسته از آوارگان روهینگیایی هر سال همزمان با باران‌های موسمی باید با تبعات حوادثی چون سیل و رانش زمین دست و پنجه نرم کنند. آژانس کنترل مرزی اتحادیه اروپا متعهد شده است که برای جلوگیری از ورود پناهجویان از لیتوانی حمایت کند. صمد لادوندی، محمد محمودی و هادی محمودی که در اعتراضات 24 جولای در تبریز بازداشت شده بودند، آزاد شده‌اند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیش از این هشدار داده بود که بروکسل وضع تحریم‌های اقتصادی جدید علیه بلاروس را مد نظر دارد تا به این ترتیب بتواند روند مهاجرت غیرقانونی از بلاروس به خاک اتحادیه را متوقف کند.» پناهگاه‌هایی که برخی از آوارگان در تپه‌های جنگلی مجاور به اردوگاه‌ها برای سکونت ساخته‌اند Shafiqur Rahman/AP به گفته مقامات بنگلادش دست کم شش روهینگیا در میان قربانیان باران‌های شدید موسمی قرار دارند و چندین تن دیگر از اقلیت مسلمانِ آواره بر اثر حوادث اخیر زخمی شده‌اند. میانگین جهانی شمار مبتلایان به کووید نیز در همین مدت از ۴۹ هزار تن به ۵۴ هزار تن در هفته رسید. وی در این باره گفته بود: «حکومت رئیس‌جمهور لوکاشنکو باید درک کند که موظف به پایبندی به تعهدات بین‌المللی خود است. اگر [بلاروس] بر ادامه این روند اصرار ورزد اتحادیه اروپا مجبور خواهد شد تا در تحریم‌هایش تجدیدنظر کند و تحریم های اقتصادی شدیدتری را در دستور کار قرار دهد.» مسئولین دولتی لیتوانی بر این باورند که بیشتر مهاجران بازداشی با هواپیما از عراق به بلاروس آمده‌اند. طبق اعلام سازمان بهداشت آمریکا تنها ۴۹/۲ درصد از کل جمعیت ایالات متحده به‌طور کامل واکسینه شده‌اند و این میزان بسیار کمتر از شمار مورد نیاز برای ایجاد ایمنی توده‌ای برای جمعیت است. هر هفته چهار پرواز از بغداد به مینسک پایتخت بلاروس به طور متوسط حدود ۵۰۰ مسافر عراقی را به این کشور منتقل می‌کند. گفتنی است از 15 جولای مردم شهرهای مختلف استان خوزستان در اعتراض به بحران بی‌آبی تظاهراتی ترتیب دادند.

اعلام وضعیت اضطراری در لیتوانی؛ قانون مهار ورود مهاجران تصویب شد گابریلیوس لندزبرگیس، وزیر امور خارجه لیتوانی، در ماه جاری برای گفتگو با مقامات عراقی از بغداد دیدار کرده بود. وی پیشتر گفته بود مهاجرانی که وارد این کشور می‌شوند از «طاعون، جنگ یا قحطی» فرار نمی‌کنند، بلکه «ابزاری» هستند که بلاروس برای مقاصد خود از آنها استفاده می‌کند. پارلمان لیتوانی همزمان قانون جدیدی را برای محدود کردن هجوم مهاجران از سمت مرز بلاروس تصویب کرده است. این قانون امکان اخراج سریع‌تر و آسان‌تر پناهجویان را برای دستگاه قضایی این کشور فراهم می‌کند و همچنین زمان رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی در این کشور از چندین ماه به ۱۰ روز کاهش خواهد یافت. برخی سازمان‌های مردم‌نهاد با انتشار بیانیه‌ای مشترک، از این که اصلاحات جدید موجب نقض حقوق بشر شده است ابراز نگرانی کرده‌اند.

این گروه‌ها گفته‌اند که قانون جدید به مقامات اجازه می‌دهد تا مهاجران را برای مدت نامشخص و بدون حکم دادگاه بازداشت کنند. به گفته آنها این قانون همچنین دسترسی سازمان‌های مردم‌نهاد به مراکز بازداشت مهاجران را محدود خواهد کرد. روابط بین لیتوانی و بلاروس پس از انتخاب مجدد بحث‌برانگیز الكساندر لوكاشنكو به ریاست جمهوری بلاروس در اوت ۲۰۲۰، تیره شد و همچنان نیز متشنج باقی مانده است. اعلام نتایج انتخابات در بلاروس به اعتراضات خیابانی گسترده‌ مخالفان و سرکوب شدید آنها به دست رژیم استبدادی لوکاشنکو انجامید و رهبر اپوزسیون بلاروس به لیتوانی پناه برد. لیتوانی از روز جمعه گذشته به منظور مقابله با هجوم مهاجران، کار حصارکشی مرز ۵۵۰ کیلومتری خود با بلاروس را آغاز کرده است.

.