بحران محیط زیست؛ یک مقام دولتی: ۱۲۸ گونه جانوری ایران در خطر انقراض قرار دارند

01/03/1401 10:15 ب.ظ

🔺بحران محیط زیست؛ یک مقام دولتی: ۱۲۸ گونه جانوری ایران در خطر انقراض قرار دارند ▪️یک مقام سازمان حفاظت محیط زیست ایران گفت ۱۲۸ گونه جانوری و مهره‌دار در ایران در خطر انقراض قرار گرفته‌اند. ⬇️ بیشتر بخوانید:

یک مقام سازمان حفاظت محیط زیست ایران گفت ۱۲۸ گونه جانوری و مهره‌دار در ایران در خطر انقراض قرار گرفته‌اند و «چون زیستگاهی برای ما باقی نمانده»، تلاش‌ها از جمله برای پیش‌گیری از انقراض یوز نتیجه نداشته است. این مقام سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وجود «حدود ۲۱۵ هزار رأس» از پنج گونه شاخص «قوچ و میش، کل و بز، آهو، جبیر و گور خر» در مناطق حفاظت‌شده کشور، گفت: «این آمار کمتر از ۱۰ درصد آمار اواخر دهه ۴۰» است و «تنوع...

این مقام سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وجود «حدود ۲۱۵ هزار رأس» از پنج گونه شاخص «قوچ و میش، کل و بز، آهو، جبیر و گور خر» در مناطق حفاظت‌شده کشور، گفت: «این آمار کمتر از ۱۰ درصد آمار اواخر دهه ۴۰» است و «تنوع ژنتیکی این گونه‌های شاخص را در این مدت از دست داده‌ایم.

او با بیان این که «امروزه در مناطق آزاد چیزی به اسم زیستگاه نداریم» گفت و زیستگاه مناسب گونه آهو دیگر در کشور وجود ندارد چرا که جاده‌سازی زیاد باعث شده است زیستگاه دشتی مناسب برای این گونه‌ها نداشته باشیم.

به گفته اکبری، بخشی از این تخریب‌ها «قابل مدیریت است» اما با وجود قوانین و ضوابط کنونی ابزار مهمی برای مقابله با تخریب زیستگاه وجود ندارد.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

تأکید بلینکن و مقام دفاعی سعودی بر «دیدگاه مشترک» در قبال ایرانمعاون وزیر دفاع عربستان در واشینگتن با وزیر خارجه آمریکا دیدار کرد؛ دیداری که در آن دو طرف بر دیدگاه مشترک برای مقابله با «سیاست‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه» تأکید کردند.

هشدار انجمن جامعه‌شناسی در مورد تعمیق بحران‌ها در ایران | DW | 21.05.2022انجمن جامعه‌شناسی ایران در بیانیه‌ای ارتباط دادن اعتراض‌های صنفی در ایران به نهادهای خارجی را 'غیرقانونی و فرافکنی' برشمرد. این انجمن هشدار داد که استفاده حکومت از ابزارهای کنترلی، بحران‌های جامعه را عمیق‌تر می‌کند.

پاسخ‌های سازمان محیط زیست درباره توله‌های «ایران»رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه روز گذشته فراکسیون محیط زیست و کمیسیون اصل ۹۰ که با موضوع بررسی علت مرگ توله یوزپلنگ‌های «ایران» برگزار شد، گفت: پاسخ‌های مطرح شده از سوی محیط زیست قانع کننده نبود. واقعا حیف شد😔.شما میدونستید این حیوان حاملس و بزودی میزاد.چرا قبل از زایمانش این هماهنگیا با کارشناسان داخلی و خارجی انجام نشد؟!

وزیر خارجه یمن در دیدار با مقام آمریکایی بر ضرورت فشار علیه حوثی‌ها تاکید کرداحمد بن مبارک، وزیر خارجه یمن در اظهاراتی اعلام کرد که در دیدار با برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه و شمال آفریقا در کاخ سفید بر ضرورت اعمال فشار Investigate the kill toll before registering ?! Why should an American soldier kill innocent people?

حملات هوایی اسرائیل به محموله‌های‌ سلاح ایران در فرودگاه دمشقاسرائیل طی حملاتی هوایی مواضع نظامی سوریه در حومه دمشق و محموله‌های تسلیحات ایرانی ارسالی برای حزب‌الله را در فرودگاه پایتخت این کشور هدف قرار داد.دیدبان

تجمعات اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی در ایرانبازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی، در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌های خود، در شهرهای تبریز، اهواز، کرمان و قزوین تجمع کردند.معترضان،