بحث‌وجدل میان وکیل شاکیان و حمید نوری در جلسه ششم دفاع

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 79 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 35%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

ششمین جلسه دفاع و بازپرسی از حمید_نوری متهم به مشارکت در اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ امروز پنجشنبه ۱۲ آذرماه در دادگاه استکهلم برگزار شد.حمید نوری در این جلسه بار دیگر گفت اعدام‌شدگان نه در زندان که در حمله مسلحانه به ایران کشته شده‌اند. دادخواهی کشتار۶۷

ششمین جلسه دفاع و بازپرسی از حمید نوری دادیار سابق قوه قضاییه ایران و متهم به مشارکت در اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ امروز پنجشنبه ۱۲ آذرماه ۱۴۰۰ در سالن ۳۸ دادگاه استکهلم برگزار شد.

حمید نوری همچنین مدعی شد که سازمان مجاهدین با هدف «جمع‌آوری اطلاعات و خیانت به ایران» نیروهای خود را به جبهه‌های جنگ می‌فرستاد. حمید نوری در جلسات پیشین در دفاع از خود مدعی شد که هرگز در زندان گوهردشت نبوده و در فاصله سال‌های ۱۳۶۱ تا سال ۱۳۷۲ در زندان اوین بوده است.این مقام سابق قوه قضاییه در بخشی از دفاعیات خود با اشاره به اختلاف عددی میان تعداد افراد اعدام شده از سوی سازمان مجاهدین خلق و آیت‌الله منتظری و کتاب خاطرات ایرج مصداقی برای چندمین بار وقوع اعدام‌ها در زندان را انکار کرد و گفت:‌«سازمان مجاهدین در آماری نوشته‌اند که ۳۰ هزار نفر در سال ۶۷ کشته شده‌اند. منتظری می‌گوید ۲۸۰۰ نفر و ایرج می‌گوید ۳۸۰۰ نفر.

حمید نوری درباره نام زندان گوهردشت نیز چنان‌که پیشتر ادعا کرده بود گفت این زندان پس از کشته‌شدن محمدعلی رجایی در ابتدای انقلاب به رجایی‌شهر تغییر نام داده بود و « هیچ‌کس در زندان اوین اصلا نمی‌گفت گوهردشت. جرم بود. خلاف بود و با او برخورد می‌کردند.» در این جلسه از دفاعیات حمید نوری کنت لوییس وکیل شاهدان و شاکیان پرونده بارها به حمید نوری تذکر داد که پاسخ سوالاتش را بدهد و در نهایت گفت: « کی می‌خواهید از خر شیطان پایین بیایید؟»بنا بر روایت شاهدان و جان‌به‌دربردگان اعدام‌ها در تابستان ۱۳۶۷ هزاران زندانی سیاسی عضو گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی در زندان‌های اوين و گوهردشت در تهران و زندان‌های مشهد، شيراز، اهواز و برخی دیگر از شهرهای ايران با دستور مستقیم آیت‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی اعدام شدند.

ابراهیم رئیسی از اعضای هیات مرگ که امروز رییس دولت ایران است پس از انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه ۱۴۰۰ گفت که در مورد اعدام‌های ۶۷ باید مورد «تقدیر و تشویق» هم قرار بگیرد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ششمین جلسه دفاع حمید نوری در دادگاه جرایم جنگی سوئدچهل‌وهشتمین جلسه دادگاه دفاعیات حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج و از متهمان اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در ایران، پنج‌شنبه، 2 دسامبر، در
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

جلسه چهل‌و‌هفتم دادگاه حمید نوری؛ واکنش بنیاد عبدالرحمان برومند به اظهارات متهم🔺 جلسه چهل‌و‌هفتم دادگاه حمید_نوری ؛ واکنش بنیاد عبدالرحمان برومند به اظهارات متهم ▪ متهم در این جلسه مدعی شد که تا قبل از دستگیری در مورد خاوران چیزی نشنیده بود، خاوران وجود خارجی ندارد، و «ساخته و پرداخته کمونیست‌ها» است. ⬇ بیشتر بخوانید:
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

حکم محکومین در بخش اول پرونده «کرسنت» در مرحله اجرای احکام استقوه قضائیه اعلام کرد که حکم محکومین در بخش اول پرونده کرسنت صادر شده و در مرحله اجرا است.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

طالبان: حادثه در بین محافظین سرحد افغان و ایرانی در ولایت نیمروز کنترول شدخبرگزاری محترم لطفا از نفس های آخر دریاچه اورمیه هم توییت بزارین از کشور دوست و برادر ترکیه هم خواستار کمک فوری برای خشک نشدن کامل این دریاچه هستیم و الا غرب آزربایجان با خاک و نمک یکسان خواهد شد ‌صدای ما را به دولت دوست و برادر ترکیه برسانید. این درگیری براساس یک سوء تفاهم رخ داده و قضیه حل شده طالبان هم گفتن که سوء تفاهم بوده بدنبال تفرقه بین دو ملت و دولت‌ نباشیم درگیری مرزی اگرچه کاری نادرستی بود که از طرف طالبان صورت گرفت اما روابط دو کشور ایران وافغانستان مهم تر ازین قضیه هاست وبا این در گیری کوچک این رابطه قطعا بهم نمیخورد
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

کودک همسری در ایران؛ مرگ رویاهای کودکی در بستر نهادهای قانونگذار🔺کودک همسری در ایران؛ مرگ رویاهای کودکی در بستر نهادهای قانونگذار نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ایران اخیرا گفته است، کودک همسری به موارد ازدواج بچه های ۹ یا ۱۰ ساله اطلاق شود و دختر ۱۳ ساله دیگر کودک همسر نیست. ⬇️ بیشتر بخوانید: ما میدونیم اینا چه موجوداتین، اینارو به انگلیسی بذار بلکم اونوریا بفهمن با کی طرفن یکی دیگر از دستاور جمهوری اسلامی مرگ_بر_خامنه‌ای مرگ_بر_کلیت_و_تمامیت_جمهوری_اسلامی ریدم_تو_اسلام به جای عروسک ، نوزاد واقعی تو بغلشون میزارن
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

بارش برف و باران در کشور/کاهش غلظت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتیبارش برف و باران در کشور رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به کاهش دما و وزش باد و رعد و برق برای امروز (۱۰ آذر)، در عین حال از پیش‌بینی کاهش غلطت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت به دلیل فعالیت سامانه بارشی خبر داد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »