با ساده‌‌انگاری دچار خیز جدید کرونا شدیم/ جریمه برای کسانی که توصیه‌‌های بهداشتی را رعایت نمی‌‌کنند- اخبار پزشکی - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnim

11/08/2020 03:26:00 ب.ظ

نمکی: رویکرد جدیدمان، فشار و جریمه است با ساده‌‌انگاری و عادی پنداری مردم و برخی دستگاه‌‌ها دچار خیز جدید بیماری شدیم #كرونا

كرونا, وزارت بهداشت

نمکی: رویکرد جدیدمان، فشار و جریمه است با ساده‌‌انگاری و عادی پنداری مردم و برخی دستگاه‌‌ها دچار خیز جدید بیماری شدیم كرونا

وزر بهداشت گفت: با ساده‌‌انگاری و عادی پنداری مردم و برخی دستگاه‌‌ها دچار خیز جدید بیماری شدیم. رویکرد جدیدمان جریمه برای کسانی است که سهل‌‌انگاری می‌‌کنند و اگر کسی باعث ضرر به جامعه شود باید با او قاطعانه برخورد کرد.

؛ دکتر سعید نمکی در نشست مجازی با وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی گفت: جمهوری اسلامی ایران در بین 22 کشور شرق مدیترانه با وجود تحریم‌‌ها و سختی‌‌ها جزو هفت کشوری است که به‌‌عنوان کشور برگزیده برای مدیریت عرصه کووید19 انتخاب شد. در نشستی که با دفتر منطقه‌‌ای سازمان جهانی بهداشت داشتیم گزارشی از فعالیت‌‌های خود ارائه کردیم و اگرچه در اوایل پاندمی کرونا پوشش واکسیناسیون ما مانند همه کشورها دچار افت شد و مراقبت‌‌های بهداشتی به دلیل ترس مردم از مراجعه به مراکز و درگیر بودن ما با مداوای بیماری کرونا کاهش یافت اما امروز خوشبختانه پوشش واکسیناسیون در حد وضعیت قبلی قرار گرفت و مراقبت‌‌ از زنان باردار با وجود مراکز عاری از کووید19 به سطح مناسبی برمی‌‌گردد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری تسنیم 🇮🇷 »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

مخالفت صریح دو مرجع تقلید قم با برگزاری مراسم محرم همزمان با شیوع کرونادر حالی که حکومت جمهوری اسلامی و مراجع تقلید شیعه بر برگزاری مراسم عزاداری محرم با وجود شیوع ویروس کرونا تاکید کرده‌اند، دو مرجع تقلید ساکن قم با برگزاری این مجالس به شیوه پیشین صریحا مخالفت کردند

محرمی با شکوه همراه با صیانت از سلامت مردم خواهیم داشتوزیر بهداشت با بیان اینکه در سخت ترین شرایط تحریم های ظالمانه، بیماری کووید_۱۹ را مدیریت می کنیم، درباره مراسم محرم و رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: تردید ندارم که رعایت این پروتکل ها به دست همه عزیزان اعم از مدیران هیات های مذهبی و... اجرا می شود و ما هم همراه شان خواهیم بود و هرگونه کمک، مشاوره، نظارت و ... از سوی همکاران ما انجام خواهد شد.

همبستگی جهانی با مردم رنج دیده لبنان نشانه وجدان بیدار بشریت استرئیس جمهور ضمن ابراز تأسف و تأثر مجدد دولت و ملت ایران از فاجعه بیروت و همدردی با دولت و ملت لبنان، از همبستگی جهانی با مردم آسیب دیده لبنان اظهار خشنودی کرد و آن را نشانه وجدان بیدار و زنده بودن حس نوع دوستی و دیگردوستی در میان بشر معاصر دانست.

همبستگی جهانی با مردم رنج دیده لبنان نشانه وجدان بیدار بشریت استرئیس‌جمهور در جلسه امروز هیات دولت ضمن ابراز تأسف و تأثر مجدد دولت و ملت ایران از فاجعه بیروت و همدردی با دولت و ملت لبنان، از همبستگی جهانی با مردم آسیب دیده لبنان اظهار خشنودی کرد و آن را نشانه وجدان بیدار و زنده بودن حس نوعدوستی و دیگردوستی در میان بشر معاصر دانست.

مرزبانان لهستان کامیونی را با ۳۴ مهاجر غیرقانونی از خاورمیانه توقیف کردنددر میان این افراد، مهاجرانی از ایران و عراق و سوریه همچنین شماری زن و کودک دیده می‌شدند.

وزیر خارجه آمریکا برخورد دولت چین با فعالان هنگ‌کنگ و مسلمانان اویغور را محکوم کرد🔺وزیر خارجه آمریکا برخورد دولت چین با فعالان هنگ‌کنگ و مسلمانان اویغور را محکوم کرد ⚡️مایک پمپئو در توئیتی اقدامات دولت چین در کنترل مردم آن کشور و تحت فشار گذاشتن آنها، از جمله فعالان در هنگ کنگ و اقلیت مسلمان در استان ژین‌ژیانگ، را محکوم کرد.

خبرگزاری تسنیم ؛ دکتر سعید نمکی در نشست مجازی با وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی گفت: جمهوری اسلامی ایران در بین 22 کشور شرق مدیترانه با وجود تحریم‌‌ها و سختی‌‌ها جزو هفت کشوری است که به‌‌عنوان کشور برگزیده برای مدیریت عرصه کووید19 انتخاب شد.اری این مجالس به شیوه پیشین صریحا مخالفت کردند.به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در جلسه ستاد ملی پیگیری های آیین  ماه محرم در شرایط بیماری کرونا، گفت: فکر می کنم اولین راوی حماسه کربلا حضرت زینب (س) بود که وقتی از او پرسیدند بانوی بزرگوار چه دیدی، گفت جز زیبایی ندیدم.به گزارش ایلنا، در جلسه عصر یکشنبه هیات وزیران که به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی برگزار شد، روندهای تازه و مخاطرات نوپدید عصر بعد از کرونا مورد بحث و بررسی اعضای دولت قرار گرفت و تصمیمات مقتضی در این خصوص اتخاذ شد.

در نشستی که با دفتر منطقه‌‌ای سازمان جهانی بهداشت داشتیم گزارشی از فعالیت‌‌های خود ارائه کردیم و اگرچه در اوایل پاندمی کرونا پوشش واکسیناسیون ما مانند همه کشورها دچار افت شد و مراقبت‌‌های بهداشتی به دلیل ترس مردم از مراجعه به مراکز و درگیر بودن ما با مداوای بیماری کرونا کاهش یافت اما امروز خوشبختانه پوشش واکسیناسیون در حد وضعیت قبلی قرار گرفت و مراقبت‌‌ از زنان باردار با وجود مراکز عاری از کووید19 به سطح مناسبی برمی‌‌گردد. لزوم پرهیز از مدیریت جزیره‌‌ای کرونا در منطقه وی افزود: با توجه به بیماری کووید19 و احتمال ورود آنفلوانزا و سایر بیماری‌‌ها به منطقه مانند سل، ایدز، مالاریا و .» او تاکید کرد: «بنابراین اگر میان اقامه مجالس عزاداری و حفظ جان مردم و مؤمنین، تزاحم وجود داشته باشد نباید مجالس برپا شود، چون قطعا حفظ جان مومنین با التزام به منع تجمعات مقدم است، حتی نسبت به برگزاری این مجالس.. وی افزود: کسانی که عاشق امام‌حسین هستند این را می فهمند که وزیر بهداشت به عنوان کسی که از کودکی در آغوش مادر در روضه امام حسین(ع) بوده، امسال خیلی برایش سخت است که بگوید من دلم می خواهد پروتکل هایی را رعایت کنیم که در رعایت این پروتکل ها نام حسین را نشنویم.. صانعی گفت به نظر او، رعایت هرچه که موجب پیشگیری از بیماری مذکور گردد «واجب و لازم» است. پیشنهاد کردیم که با همکاری کشورهای منطقه بتوانیم مدیریت یکپارچه‌‌ای داشته باشیم و با توجه به نقش برجسته ایران در مدیریت این بیماری‌‌ها در منطقه می‌‌توانیم لیدر این گروه در منطقه باشیم. این لایحه پس از تصویب در دولت، به مجلس شورای اسلامی ارسال و پس از بررسی، به تصویب نهایی می رسد.

من از مدیر منطقه‌‌ای سازمان جهانی بهداشت هم این مسئله را خواستم و گفتم باید ارگان‌‌های بین‌‌المللی به صورت مشترک با هم به تقویت زیرساخت‌‌ها و دانش فنی مورد نیاز کشورها کمک کنند و نباید با کرونا جزیره‌‌ای برخورد شود و باید بر سایرابعاد فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و روانی کرونا نیز فائق بیاییم. او همچنین تاکید کرد که بر فرض عدم رعایت، چنانچه شخص ناقل باعث بیمار شدن افراد دیگر شود، او «ضامن تمام خسارت‌های وارده» است. آنچه که امروز به عنوان پرچم تشیع در منطقه در دست ما قرار دارد و باید آن را به عنوان کشوری مترقی و پیشگام در جهان اسلام، برافراشته نگه داریم، مسوولیت جدیدی بر دوش ما می گذارد. رویکرد جدید وزارت بهداشت برای برخورد با متخلفین وزیر بهداشت با بیان این‌‌که در کنار خواهش‌‌ها و تمناهای مستمر برای رعایت موازین بهداشتی، رویکرد جدیدی داریم گفت: رویکردی که داریم ایجاد جریمه برای کسانی است که سهل‌‌انگاری می‌‌کنند و اگر کسی باعث ضرر و زیان به جامعه شود باید با او قاطعانه برخورد کرد. کسی که می‌‌گوید من دیگر خسته شده‌‌ام و نمی‌‌توانم ماسک بزنم نمی‌‌داند که پزشک و پرستار و پرسنل ما در آن لباس‌‌ها چگونه دو شیفت زحمت می‌‌کشند. همچنین علی سیستانی، مرجع تقلید شیعه ساکن نجف با وجود تاکید بر «مجالس خانگی»، با «مجالس عمومی» به شرط آن که «همه ضوابط بهداشتی با دقت تمام رعایت گردد» مخالفت نکرده بود. از مردم تمنا می‌‌کنم در ارتقای رفتار بهداشتی تلاش کنند و از همه مسئولین اعم از نیروهای انتظامی، نظامی و قضایی می‌‌خواهم به یاری و کمک همکاران من در این شرایط سخت بیایند و نگذارند با شکستن پروتکل‌‌ها، بار روی دوش کادر درمان سنگین‌‌تر شود. نمکی با بیان اینکه ویروس کرونا از همه طرف به ما حمله می کند، گفت: ما در سخت ترین شرایط تحریم های ظالمانه، بیماری کووید_۱۹ را مدیریت می کنیم. دچار خیز جدید بیماری شدیم وی ادامه داد: ما یک دستاورد تا اردیبهشت ماه در کاهش مرگ و میرها و موارد ابتلا در اوج تحریم‌‌های ظالمانه داشتیم که در دنیا موردتوجه ویژه قرار گرفت اما متأسفانه با ساده‌‌انگاری و عادی پنداری مردم و برخی دستگاه‌‌ها دچار خیز جدید بیماری شدیم. در این نامه اعلام شده که «هیچ نهاد ناظری توانایی ضمانت رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی میلیون‌ها» شرکت کننده در این مراسم‌ها را ندارد.

با وجود این‌‌که گفته بودم ویروس کرونا را ساده نپنداریم و در دقیقه‌‌های نود از گوشه‌‌های این زمین گل خواهیم خورد. نمکی با بیان اینکه در این خیز جدید همکارانم زحمت‌‌های فراوان کشیدند، خاطرنشان کرد: در استان‌‌های مختلف بعضی از همکاران به ویروس کرونا مبتلا و از چرخه خدمت خارج و در بیمارستان‌‌ها بستری و یا شهید شدند. همچنین علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی خواستار رعایت مصوبات ستاد مقابله با کرونا درباره عزاداری ماه محرم شده، اما دستوری به نهادهای مذهبی زیر نظر خود برای تعطیل کردن این مراسم نداده است. وقتی رهبر ما می فرمایند که من هم‌ منتظرم که ببینم ستاد ملی کرونا چه می گوید تا بر اساس آن عمل کنم، خود به خود این حربه را از جهان گرفتیم، مگر کسانی بخواهند از این دایره بیرون باشند یا جلوتر از مقام معظم رهبری حرکت کنند. امروز همکاران من در فشار 6 ماهه دچار خستگی شدند و اگرچه بهورزان و تکنسین ‌‌های اورژانس، ماماها و کارشناسان علوم آزمایشگاهی و پزشکان و پرستاران هنوز با محبت و جان‌‌فشانی عاشقانه به مردم خدمت می‌‌کنند اما واقعا خجالت می‌‌کشم از مادر و پدر پرستار جوان و پزشکی که ما در این دوران به دلیل بی‌‌احتیاطی و ساده‌‌انگاری برخی افراد از دست دادیم. گاهی این شهادت به دلیل هجمه بیماری است و گاهی این از دست دادن‌‌ها به دلیل سهل‌‌انگاری، ساده‌‌اندیشی و عادی پنداری اوضاع است. پزشکان و کادر درمان در نامه‌ خود به مراجع تقلید تاکید کرده‌اند که «ضمانت متراکم و مسقف نبودن صدها هزار مجلس عزاداری در سراسر کشور غیرممکن است و در این شرایط حتی با استفاده از ماسک و رعایت فاصله بین عزاداران، امکان جدی سرایت بیماری وجود دارد». . وی با اشاره به برخی اتفاقات خوزستان، کردستان، سیستان و بلوچستان و استان های مرز نشین و تلاش عده ای  بر اینکه آن را  عامل گسست بین اهل تشیع و اهل تسنن عنوان کنند، گفت: خوشبختانه این حربه ها را از دشمن گرفتیم، در جریان کرونا حتی یک بیمار اهل تسنن در استان های سُنی نشین، لحظه ای، بیرون از بیمارستان معطل نماند  .