با باقیمانده بافت مغز پس از جراحی چه می‌توان کرد؟

با باقیمانده بافت مغز پس از جراحی چه می‌توان کرد؟

16/02/2020 04:45:00 ب.ظ

با باقیمانده بافت مغز پس از جراحی چه می‌توان کرد؟

دانشمندان آمریکایی می‌گویند تحقیق با استفاده از قطعاتی که پس از جراحی مغز باقی‌ می‌ماند بیشتر از تحقیق با استفاده از مغز موش و موش خرما به درمان‌های نو منجر می‌شود.

پنجره همرسانی را ببندیدALLEN INSTITUTEImage captionپژوهشگران موسسه آلن با تحقیق روی باقی مانده بافت مغز پس از جراحی می‌کشوند درک بهتری از کارکرد مغر پیدا کننددانشمندان آمریکایی می‌گویند تحقیق با استفاده از قطعاتی که پس از جراحی مغز باقی‌ می‌ماند بیشتر از تحقیق روی مغز موش و موش خرما به درمان‌های نو منجر می‌شود.

ملی‌پوش سابق کشتی فرنگی ایران زیر پرچم آلمان کشتی می‌گیرد - BBC News فارسی اعتراض های آمریکا؛ انتقاد از حضور ترامپ در یک مکان مذهبی «بدون عدالت صلحی در کار نیست»؛ بازداشت معترضان به نژادپرستی در واشنگتن

دکتر لین در نشست"اتحادیه آمریکایی پیشرفت علم" در سیاتل جزییات این پروژه تحقیقاتی را توضیح داد:"کمی دیوانگی است که در یک عرصه علمی عظیم سعی می‌کنیم بیماری‌های مغز را درمان کنیم اما درک اندکی از مغز خود انسان داریم.""این عرصه علمی در کل فرض کرده که مغز انسان شبیه مدل‌های حیوانی است بدون اینکه این فرض را محک زده باشد."

"مغز موش هزار بار کوچکتر از مغز انسان است و هر بار که محققی به آن نگاه می‌کند به این نتیجه می‌رسد که بین این دو تفاوت‌های زیادی وجود دارد."دکتر لین و همکارانش در موسسه آلن تسهیلاتی برای جراحان مغز منطقه فراهم کرده‌اند تا با اجازه مریض، چند ساعت بعد از جراح مغز، روی بافت‌های باقی مانده تحقیق کنند.

بافت مغز تا ۴۸ ساعت بعد خروج از بدن به کار عادی خود ادامه می‌دهد.حق نشر عکسALLEN INSTITUTEImage captionبرش کوچکی از مغز کمی بعد از جراحی که تا ۴۸ ساعت بعد از خروج از بدن به کار خود ادامه می‌دهدبه همین دلیل وقتی دکتر لین و همکارانش خبردار می‌شوند که یک تکه بافت مغز از بدنی جدا شده مجبور می‌شوند تمام کارهایشان را کنار بگذارند و حتی شب‌ها هم کار کنند.

او می‌گوید:"ما می‌بینیم که سلول‌های مغز انسان انواع بیشتری از مدل‌های حیوانی دارد و خواص الکتریکی و آناتومیک مغز موش و انسان می‌تواند تفاوت‌های چشمگیری داشته باشد."دکتر لین معتقد است به همین دلیل است که تلاش برای یافتن درمان بیماری‌های مغزی مانند پارکینسون و آلزایمر"بی‌ثمر" مانده است.

او می‌گوید بیمارانی که به دلیل بیماری‌هایی مثل صرع باید بافت مغزشان جراحی شود به شرکت در این تحقیق علاقه نشان می‌دهند.نظر دکتر لین به مذاق متخصصان ژنتیک بریتانیا که روی موش یا موش‌خرما تحقیق می‌کنند چندان خوش نیامده است.پرفسور رابین لاول بج پژوهشگر موسسه کریک در لندن می‌گوید:"درست است که بین اندازه، شکل و پیچیدگی مغز موش و انسان تفاوت وجود دارد و این مغزها به بدن‌های متفاوتی متصلند. اما هیچ عصب‌پژوهی را نمی‌شناسم که غیر از این فکر کند. این ادعای او که آنها تفاوت‌ها را نادیده نمی‌گیرند واقعا مسخره است."

"تحقیق روی موجود زنده را در حیوانات می‌توان انجام داد وگرنه کار بسیار دشواری است. طوری که ما می‌توانیم متغیرهایی مانند ژنتیک، سن، تغذیه و غیره را در حیوانات کنترل کنیم در انسان غیر ممکن است."حق نشر عکسALLEN INSTITUTEImage captionیکی از میلیاردها سلول مغز انسان. دانشمندان تفاوت‌های چشمگیری میان این سلول‌ها و سلول‌های مغز موش پیدا کرده‌اند

اطلاعیه روابط عمومی ارتش درخصوص مصاحبه اخیر امیر دریادار سیاری کشف آثار مصرف مخدر توهم‌زا در مناسک مذهبی یهودیان توسط باستان‌شناسان آیا ترامپ از اعتراضات اخیر به نفع خود بهره می‌برد؟ | DW | 02.06.2020

شورای پژوهش‌های پزشکی بریتانیا قصد دارد مرکز تحقیقات ژنتیکی موش خود را در هارول در آکسفوردشایر تعطیل کند. یک محقق ژنتیک ارشد که نمی‌خواست نامی از او برده شود به بی‌بی‌سی گفت دیدگاه‌های دکتر لین در این تصمیم تاثیر داشته است:"موجی بوجود آمده که تحقیق بر موش و سایر ارگانیسم‌ها و حیوانات را در کل کم ارزش می‌کند و این باور ساده‌لوحانه را رواج می‌دهد که تحقیقات ژنتیک انسانی همه مشکلات را حل می‌کند. ولی کلید اصلی در مکانیسم‌ها است و برای بررسی و تائید پیش‌فرض‌ها به دستکاری کل یک ارگانیسم نیاز است."

"مقابله با این موج ضد تحقیقات روی حیوانات بسیار مهم است و به نظر من اکثریت جامعه پژوهشگران با آن کاملا مخالفند و نگرانی زیادی دارند."پرفسور رابین لاول بج کارایی نظریه دکتر لین را در دراز مدت زیر سوال می‌برد: ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

مبارزه فیس‌بوک با اطلاعات جعلی از جمله از سوی ایران | DW | 16.02.2020پایه‌گذار فیس‌بوک از شناسایی و حذف کارزارهای اطلاعاتی و دروغ‌پراکنی هدایت‌شده از سوی برخی کشورها مانند ایران در فیس‌بوک سخن می‌گوید. فیس‌بوک با هوش مصنوعی و هزینه میلیاردها دلار به جنگ اطلاعات و هویت‌های جعلی می‌رود. عجب، خودشان بزرگترين شايعه ساز ودروع پراكنده هستند وبعدايران رامتهم ميكنند ؟ اين را ميگويند'نعل وارونه' و ديگر روشى شناخته شده وكنهه ست. چندان پایه گذاری درست نکردید حالا جمعیت کره زمین به هفت میلیارد و 767 میلیون و 575 هزار نفر میرسد اما تعداد صفحات فیسبوک دو برابر جمعیت کره زمین است حتی طفل در بطن مادر است پدر جان و مادر جان برایش فیسبوک درست کردن نوزاد که وقت تولد دسترسی به موبایل لپتاپ پدر دارد قضاوت کنید ؟ خفه شید دیگه آزادیتون کجا بود الان

سامسونگ به ارایه خدمات پس از فروش در ایران ادامه می‌دهدتهران-ایرنا- شرکت سامسونگ اعلام کرد: به تعهد خود برای پشتیبانی و ارایه خدمات پس از فروش، پشتیبانی و تامین قطعات محصولات خود در بازار ایران ادامه خواهد داد.

با عمل به قانون از سختگیری‌های بلاوجه در مورد اعطای مرخصی و پذیرش وثایق خودداری شودصبح امروز (جمعه) و در آستانه سالروز ولادت حضرت زهراء (س) و روز زن، آیت‌الله رئیسی، رئیس دستگاه قضا از ندامتگاه شهرری (زنان) بازدید کرد.

درخواست کشورهای مرتبط با هواپیمای اوکراینی از ایران برای تحویل جعبه‌های سیاهدرخواست کشورهای مرتبط با هواپیمای اوکراینی از ایران برای تحویل جعبه‌های سیاه نمایندگان کشورهای مرتبط با سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، خواستار تحویل هرچه زودتر جعبه‌های سیاه این هواپیما به کشور ثالث شدند.

ترکیه: تٌرک‌های اویغور از حقوق برابر با شهروندان چینی بهره مند شوندترکیه: تٌرک‌های اویغور از حقوق برابر با شهروندان چینی بهره مند شوند

همزمان با روز جهانی عشاق؛ بار دیگر برخورد با عرضه‌کنندگان نماد‌های ولنتاین در ایراندر حالیکه روز ۱۴ فوریه برابر با ۲۵ بهمن ماه روز ولنتاین یا همان روز عشاق نامگذاری شده است و در خیلی از کشورها جشن گرفته می‌شود، اما در ایران، برخی گزارش‌ها از محدودیت برای فروش کالاهای مربوط به ولنتای