باید برای سازمان زندان‌ها سازوکار پاسخگویی پیش‌بینی کنیم

22/09/2019 03:13:00 ب.ظ

🔻نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، در گفت‌وگو با #اعتمادآنلاین:#قوه_قضاییه هر بار درخواست بازدید از زندان‌ها را دادیم یا مخالفت کرد یا موافقت مشروط داشت/در بازدید اخیر از #زندان اوین تنها اجازه دادند از یک بند بازدید کنیم #اینجا_بخوانیم👇

اعتمادآنلاین, قوه_قضاییه

🔻نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین : قوه_قضاییه هر بار درخواست بازدید از زندان ‌ها را دادیم یا مخالفت کرد یا موافقت مشروط داشت/در بازدید اخیر از زندان اوین تنها اجازه دادند از یک بند بازدید کنیم اینجا_بخوانیم 👇

محمد کاظمی گفت: کمیسیون اصل 90، که در قانون اساسی مسئولیتش نظارت و بررسی شکایات است، حتماً باید نقش پررنگ‌تری ایفا کند. این کمیسیون باید به شکایت‌ها رسیدگی کند. کمیته مخصوص تشکیل دهد و این کمیته که در رأس آن یک نماینده حضور دارد مدام بر عملکرد سازمان زندان ‌ها نظارت کند.

 کاظمی با تاکید بر لزوم انجام اقدامی برای زندان‌ها گفت: در برنامه ششم توسعه اجازه داده‌ایم که زندان‌ها بتوانند ساختمان‌های قدیمی خود را در داخل شهرها بفروشند و خارج از شهر زندان مدرن بسازند، که متاسفانه سازمان زندان‌ها در اجرای این کار هم قصور می‌کند و عملکرد خوبی در این زمینه ندارد.

 نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اضافه کرد: باید مشکلات اساسی سازمان زندان‌ها را با تامین اعتبار، ساخت زندان‌های جدید، درخواست از قوه قضاییه برای نظارت بیشتر اصلاح کنیم. او با تاکید بر پاسخگو نبودن سازمان زندان‌ها گفت: اما این پاسخگو نبودن را این‌طور نمی‌توان حل کرد. باید یک سازوکار قانونی برای نظارت بر زندان‌ها تدوین کنیم.

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

نطق امسال روحانی در سازمان ملل بسیار مهم است/ هیأت ایرانی در دیدارهای خود مسئله کارشکنی آمریکایی‌ها در صدور ویزا را بیان کند/ ایالات متحده جرأت حمله به منطقه را نداردنقوی حسینی در گفت وگو با ایلنا: نطق امسال روحانی در سازمان ملل بسیار مهم است/ هیأت ایرانی در دیدارهای خود مسئله کارشکنی آمریکایی‌ها در صدور ویزا را بیان کند/ ایالات متحده جرأت حمله به منطقه را ندارد

آمریکایی‌ها باید شکست سیاست تحریم را قبول کنندسخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به شکست سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران تاکید کرد: تحریم اعلام شده موضوع جدیدی نبوده و فقط تحریم های قدیمی به شکل دیگری بیان شده است و آمریکایی‌ها باید قبول کنند که سیاست تحریم آن‌ها علیه ایران یک سیاست شکست خورده است. zortema2 لابد اینکه برای فروش 7هزار بشکه نفت به دست و پای مکرون می افتید که براتون از ترامپ اجازه بگیره هم به خاطر شکست تحریمهاست

حاجی زاده: اگر دشمن غلطی کند پاسخ کوبنده ای می گیردفرمانده هوافضای سپاه: *اگر دشمن غلطی کند پاسخ کوبنده‌ای می‌گیرد *دشمنان باید عبرت بگیرند و ادبیات خود را نسبت به ملت ایران تغییر دهند *ما همچون چهل سال گذشته ایستاده‌ایم *جزو پنج کشور برتر دنیا در حوزه پهپاد هستیم دروغ که کنتور نمیندازه! Pure propaganda , you stand no chance against the Americans. Why don't you mess with the Israelis , chicken . 😂😂😂😂😂 البته منظور همون دژمن هست

بعد از سال‌ها تلفات، راهور می‌خواهد از شماره‌گذاری پراید جلوگیری کندکواکبیان: *بعد از سال‌ها تلفات، راهور می‌خواهد از شماره‌گذاری پراید جلوگیری کند *چرا زودتر به این موضوع فکر نشد؟ *محصولات باید در همه موارد تست شوند *برای دو خودروسازی بزرگ کشور فکری شود و هرچه سریعتر به بخش خصوصی واگذار شوند هرچه زودتر مثل هپکو واگذار شود .

دشمن غلطی کند، قطعا پاسخ کوبنده‌ای دریافت خواهد کردفرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: امروز بعد از چهل سال از انقلاب اسلامی شاهد پیشرفت فراوان در حوزه های مختلف به ویژه هواپیماهای بدون سرنشین هستیم و جزو پنج کشور برتر دنیا در حوزه پهپاد هستیم.

باید دعا کنیم پروژ‌ه‌های پتروشیمی متوقف نشودسید حمید حسینی از نبود استراتژی در صنعت نفت گلایه دارد، او می‌گوید: به دلیل اشتباهات گذشته حالا در شرایطی قرار داریم که فرصت‌مان برای طرح‌های توسعه‌ای صنعت نفت از دست رفته؛ همه سیاست‌های دولت در حال حاضر برای جلوگیری از تشدید بحران است.

محمد کاظمی، نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین درباره طرح انفکاک سازمان زندان‌ها از قوه‌ قضاییه و الحاق آن به وزارت کشور گفت: اولاً سازمان موجودیت زندان‌ها وابسته به قوه قضاییه به عنوان یک قوه مستقل است.سید حسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباه اهمیت حضور وزیر امورخارجه و رئیس‌جمهور در مجامع بین‌المللی در مقاطع کنونی گفت: حضور در سازمان ملل متحد و نطقی که در مجمع عمومی توسط رئیس‌جمهور محترم ارائه می‌شود از اهمیت ویژه‌ای برخودار است.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «سیدعباس موسوی» امور خارجه در واکنش به تحریم های جدید ایالات متحده آمریکا اعلام کرد: تحریم اعلام شده موضوع جدیدی نبوده و  فقط تحریم های قدیمی به شکل دیگری بیان شده است.به گزارش ایسنا، سردار امیرعلی حاجی فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ظهر امروز (شنبه) در حاشیه افتتاح نمایشگاه شکار پهپادها و در جمع خبرنگاران، گفت: امروز بزرگترین کلکسیون پهپادی جهان در موزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی افتتاح شد.

ثانیاً الان که اختیار بر عهده قوه قضاییه است، قطعاً بهتر می‌تواند سازمان زندان‌ها را اداره کند.   این نماینده عضو فراکسیون امید مجلس، با بیان اینکه مشکل زندان‌ها این نیست که زیرمجموعه قوه قضاییه باشد یا دولت،‌ گفت: مشکل این است که ما در هر زندانی بیشتر از چند برابر ظرفیت آنها زندانی نگه می‌داریم.  وی تاکید کرد: امروز ما در کش‌وقوس مسائل برجام هستیم و کشورهای ۱+۴ در این مجمع حضور دارند. مشکل نحوه اداره سازمان زندان‌ها نیست بلکه مشکل بر سر مسائل مالی، مشکلات اقتصادی جامعه و بیماری است که سرریز همه این بیماری‌ها به سمت قوه قضاییه و زندان است. موسوی در ادامه اظهار داشت: امیدوارم دولتمردان آمریکا درک کنند که آنها دیگر تنها ابر قدرت اقتصادی جهان نیستند و کشورهای زیادی هستند که مایلند از بازار ایران و فرصت‌های اقتصادی روابط خوب با ایران بهره مند شوند.   کاظمی با تاکید بر لزوم انجام اقدامی برای زندان‌ها گفت: در برنامه ششم توسعه اجازه داده‌ایم که زندان‌ها بتوانند ساختمان‌های قدیمی خود را در داخل شهرها بفروشند و خارج از شهر زندان مدرن بسازند، که متاسفانه سازمان زندان‌ها در اجرای این کار هم قصور می‌کند و عملکرد خوبی در این زمینه ندارد. نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه چهارشنبه نشست ۱+۴ برگزار می‌شود و ایران شرط حضور آمریکا را توقف تروریسم اقتصادی دانسته است؛ آیا ایالات متحده حاضر به پذیرش این مساله می‌شود یا خیر گفت: آمریکایی‌ها همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند باید از گذشته خودشان ابراز پشیمانی کنند و به برجام بازگردند.   نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره استدلال برخی طراحان و موافقان جداسازی سازمان زندان‌ها مبنی بر نظارت‌پذیر و پاسخگو کردن این سازمان در برابر مجلس توضیح داد: الان هم سازمان زندان‌ها پاسخگو هست اما نه زیاد. انتهای پیام.

منتها ما باید یک سازوکار پاسخگویی پیش‌بینی کنیم نه اینکه بخواهیم اداره زندان‌ها را از قوه قضاییه بگیریم. این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به رفتار ایالات متحده درخصوص صدور وزیرا برای رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان، گفت: یکی از موضوعاتی که حتما هیأت ایرانی باید در دیدارهایی که دارد، عنوان خواهد کند قلدرمأبی و اقدامات خلاف موازین بین‌المللی ایالات متحده است. موسوی همچنین تصریح کرد: یک‌ بار دیگر تاکید می کنیم ملت ایران یک ملت آزاده و صلح دوست است و آمادگی دارد با همه ملت‌ها و دولت‌هایی که با احترام و موضع برابر با آن روبرو شوند، تعامل نماید. قوه قضاییه بعد از صدور حکم هم مرتب با زندانی کار دارد.   او ادامه داد: مرخصی، زندان، عفو، مریضی، عفو مشروط و. نقوی حسینی بیان کرد: درست نیست کشوری که میزبان سازمان ملل است مقررات کاملا مصوب این سازمان را زیر پا بگذارد، برای هرکسی دلش بخواهد ویزا صادر کند، به هرکه نخواست ویزا ندهد و یا دیر صادرکند تا مشکل به وجود بیاورد طبق آنچه که قانون سازمان ملل است آمریکا موظف به صدور روادید برای هیأت ایرانی در زمان مقرر بود.. رئیس جمهوری آمریکا در ادامه تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران، بانک مرکزی کشورمان را در فهرست تحریم قرار داد..

قوه قضاییه بعد از زندان به واسطه همه این موارد با زندانی در ارتباط است، بنابراین بهتر می‌تواند این کار را انجام دهد تا قوه مجریه و وزارت کشور. به نظر من این طرح حتی اگر تصویب هم شود شورای نگهبان آن را رد می‌کند. ما امروز بانک مرکزی را در فهرست قرار دادیم.   نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اضافه کرد: باید مشکلات اساسی سازمان زندان‌ها را با تامین اعتبار، ساخت زندان‌های جدید، درخواست از قوه قضاییه برای نظارت بیشتر اصلاح کنیم.   کاظمی درباره تاکید عده‌ای بر اینکه نمایندگان هر زمان بخواهند از زندان‌ها بازدید می‌کنند، گفت: نه این‌طور نیست، قوه قضاییه هر زمان که ما درخواست دادیم از زندان‌ها بازدید کنیم، یا مخالفت کرد یا اینکه موافقت مشروط داشت.   این نماینده مجلس ادامه داد: به عنوان نمونه اخیراً به زندان اوین رفتیم و به جای اینکه همه بندها را ببینیم تنها اجازه دادند از یک بند مختصر بازدید کنیم، در واقع صرفاً یک کار تشریفاتی انجام شد.

  او با تاکید بر پاسخگو نبودن سازمان زندان‌ها گفت: اما این پاسخگو نبودن را این‌طور نمی‌توان حل کرد. باید یک سازوکار قانونی برای نظارت بر زندان‌ها تدوین کنیم.   نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره راهکارهایی که برای پاسخگو کردن و نظارت بر سازمان زندان‌ها وجود دارد گفت: کمیسیون اصل 90، که در قانون اساسی مسئولیتش نظارت و بررسی شکایات است، حتماً باید نقش پررنگ‌تری ایفا کند.   او همچنین به شکایت‌هایی اشاره کرد که در حال حاضر از طرف زندانی‌ها نسبت به عملکرد زندان‌ها می‌رسد: کمیسیون اصل 90 باید به این شکایت‌ها رسیدگی کند. کمیته مخصوص تشکیل دهد و این کمیته که در رأس آن یک نماینده حضور دارد مدام بر عملکرد سازمان زندان‌ها نظارت کند.

علاوه بر این باید تعامل بیشتری با قوه قضاییه وجود داشته باشد که البته در دوره ریاست جدید بهتر شده و باید تقویت شود.   کاظمی درباره کوچک شدن جامعه کیفری در کشور گفت: باید برای پایین آمدن آمار زندانی‌ها جامعه را اصلاح کرد. اداره زندان‌ها را به هر نهاد، وزارتخانه و سازمانی بدهیم، با این وضعیت، همین می‌ماند که هست.   او در همین راستا توضیح داد: در حال حاضر باید خیلی هم شکرگزار باشیم که به همین ترتیب هم اداره می‌شود. چگونه می‌توان در روز صرفاً با 20 هزار تومان غذای زندانی را تهیه کرد؟ چگونه می‌توان زندان را با این ارقام چرخاند؟ وقتی امکانات پزشکی زیر صفر است چطور می‌خواهیم بیماری زندان را درمان کنیم؟   این نماینده مجلس در پایان توضیح داد که مشکل از جامعه است نه از زندان: ما نباید زندان و سازمان زندان‌ها را ورای مشکلات جامعه ببینیم.

به هر زندان به میزان استاندارد زندانی بدهید، بعد هم از رئیس زندان بخواهید به بهترین نحو آن را اداره کند؛ اما زمانی که به جای 100 زندانی هزار زندانی به او داده‌اید، باید چه کار کند؟ هر طور هم اداره کند نواقصی وجود خواهد داشت. موضوعات مرتبط .