بایدن: برای برگشتن به برجام، 'امتیازات عمده' نخواهیم داد - BBC News فارسی

28/01/1400 07:52:00 ق.ظ

بایدن: برای برگشتن به برجام، 'امتیازات عمده' نخواهیم داد

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید هنوز زود است که معلوم شود مذاکرات غیر مستقیم با ایران در احیای توافق هسته‌ای برجام موفق خواهد شد یا نه. آقای بایدن بار دیگر تاکید کرد از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ حمایت می‌کند اما برای بازگشت به آن 'امتیازات عمده' نخواهد داد. آقای بایدن گفت هنوز برای قضاوت درباره‌ نتیجه‌ نهایی این مذاکرات زود است، چون مذاکرات جریان دارد. آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران نسبت به "فرسایشی" شدن این گفت‌وگوها به مسئولان دولت هشدار داده است.

آقای بایدن بار دیگر تاکید کرد از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که در زمان حضور او در معاونت ریاست‌جمهوری باراک اوباما به دست آمد، حمایت می‌کند اما برای بازگشت به آن "امتیازات عمده" نخواهد داد.

طبق این توافق در برابر وقفه در برخی از جنبه‌های برنامه اتمی ایران، تحریم‌های بین‌المللی هسته‌ای علیه این کشور برطرف شد اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق پس از روی کار آمدن با خروج از این توافق، همه تحریم‌های اتمی ایالات متحده را دوباره اعمال کرد و تحریم‌های بیشتر و شدیدتری علیه این کشور به اجرا گذاشت.

ایران انتظار دارد دولت جو بایدن، تحریم‌های دوران دونالد ترامپ را برطرف کند و دوباره به توافق هسته‌ای برگردد اما ایالات متحده تاکید کرده ایران ابتدا باید به تمامی تعهدات خود بازگردد. دو کشور تاکید می‌کنند طرف مقابل باید در اجرای تعهدات برجامی پیش‌قدم شود. headtopics.com

نه برجام را می‌خواهیم نه هسته را محدود می کنیم

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.