باید بیدار باشیم ولی نیستیم!/وضعیت را خطرناک می‌بینم

  • 📰 isna_farsi
  • ⏱ Reading Time:
  • 106 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 46%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

پروفسور گلشنی، چهره ماندگار فیزیک: *باید بیدار باشیم ولی نیستیم! *وضعیت را خطرناک می‌بینم *باید حِس هویت ملی را زنده کنیم *یک علت خروجی‌ها از کشور همین (عدم زنده کردن حس هویت ملی) است *هم اکنون بچه‌ها با دین وارد می‌شوند و بی‌دین خارج می‌شوند!

به گزارش ایسنا، پروفسور"مهدی گلشنی"، فیزیکدان برجسته، بنیان‌گذار گروه «فلسفه علم» دانشگاه"صنعتی شریف"، چهره ماندگار فیزیک، عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران و عضو سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی، سال ۱۳۱۷ در شهر اصفهان بدنیا آمد. همزمان با تحصیل در دبیرستان به یادگیری دروس حوزوی، علوم ادبی، منطق و حکمت پرداخت و بعد از اخذ دیپلم ریاضی، در رشته فیزیک دانشگاه تهران پذیرفته شد.

آن زمان کنکور رشته‌ها جدا بود و من فقط در رشته فیزیک دانشگاه تهران شرکت کردم و نفر هفدهم شدم. سال‌های ۳۹-۱۳۳۶ دوره دانشجویی‌ام را در دانشگاه تهران گذراندم. در دوره کودتا ۲۸ مرداد محیط دانشگاه کاملاً ضد شاه بود و قضیه ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ هم در همان دوران اتفاق افتاد و دانشکده‌ها مخالف بودند، اما با سرکوبی که صورت گرفت، اظهارنظرها کمتر شد ولی جَو دانشگاه کاملاً جَو "مصدق" بود. یک عده از اساتید دانشکده فنی از جمله مهندس"بازرگان" را به دلیل اعتراض به قرارداد نفت مدتی برکنار کردند.

حدود دو سال رئیس دانشکده بودم و در این مدت دوره فوق لیسانس را هم راه‌اندازی کردیم و بعد برای فرصت مطالعاتی به دانشگاه"پنسیلوانیا" رفتم. بعد از پیروزی انقلاب، سال ۱۳۵۹ دانشگاه‌ها تعطیل شدند و مدتی بنا به درخواست دکتر"معادی‌خواه" وزیر فرهنگ و ارشاد وقت، به این وزارتخانه رفتم که داستان مفصلی دارد و کارهای بسیار مهمی در آن زمان انجام دادیم تا دانشگاه‌ها مجدداً در سال ۱۳۶۲ بازگشایی شدند.

پس از آن، آن فرد را قبول نمی‌کنند و به دانشگاه"خواجه نصیر" برمی‌گردد و کمی بعد، همان استاد برنده جایزه اول جشنواره خوارزمی میشود! آن زمان بارها به دکتر"فتوحی"، رئیس وقت دانشگاه صنعتی شریف پیشنهاد کردم که پرونده اساتیدی که جذب و آنهایی که رد شده‌اند را بررسی کنند تا مشخص شود که چه کسانی را در مقابل چه کسانی رد کرده‌اند .

کشور ما قبل از انقلاب از کُره‌جنوبی جلوتر بود، اما الان تمام محصولات کُره، خیابان جمهوری را فراگرفته است! آمار دادم در سالی که انقلاب شد، ما از کُره‌جنوبی جلوتر بودیم؛ اما خوابیم. نفوذی‌های غرب همه جا هستند. آدمی که زمان شاه مشاور بوده حالا هم جز مشاوران است! واقعیت این است که حواسشان کاملاً جمع بوده است. ما باید بیدار باشیم. چرا باید در صادرات از مالزی عقب‌تر باشیم؟ سال ۱۳۸۵ یک گزارش مفصل به شورای عالی انقلاب فرهنگی دادم که ۳ درصد از صادرات ما محصولات تکنولوژیکی و آمار مالزی مالزی ۷۰ درصد بود.

ما باید بیدار باشیم. باید این حِس هویت ملی را زنده کنیم و بدانیم به عنوان یک ایرانی، وظایفی داریم. اصلاً این موضوع در حال حاضر برای دانشجویان مطرح نیست! و یک علت خروجی‌ها از کشور همین است. هم اکنون بچه‌ها با دین وارد می‌شوند و بی‌دین خارج می‌شوند! بارها این مسئله را گفته‌ایم. باید حواس‌ها جمع باشد که نیست. الان وضعیت را خطرناک می‌بینم.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

باید به اون دینی که به برای انسانیت هیچ ارزشی قائل نیست همون معامله رو کرد که میزاده عشقی با مجلس او زمان کرد

اگر در سرزمین دین با ایشان گفتگو کنیم.قرائتشون ممکنه فرق کنه اما خارج نمیشن.دین منظری ایست برای تفسیر هستی و چیستی.خوشبختانه تمام ادیان در این باب گزاره معنی داری دارد که همواره معنی خودش را حفظ میکند فارغ از اینکه دیندارها آن را چگونه می فهمند.اما اینکه حواسمون جمع نیست درسته

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 2. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

مرگ کهنه‌سربازی که چه گوارا را کشته بود | DW | 11.03.2022یک افسر ارتش بولیوی که گفته می‌شود بیش از نیم قرن پیش، ارنستو چه گوارا را به ضرب گلوله از پای درآورده بود، در سن ۸۰ سالگی در گذشت. چه گوارا در اکتبر سال ۱۹۶۷ در جنگل‌های بولیوی دستگیر و کشته شد. ? maca=per-tco-dw روحش شاد یادش گرامی 🤣 خدابیامرزدش رحمت خدا شامل حالش بشه آمین🤲 عدالت همیشه کور بود
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

سرلشکر سلامی: برابر دشمنان دست برتر را داریم/هیچگاه مردم را تنها نمی‌گذاریمفرمانده کل سپاه با بیان اینکه ایران اسلامی امروز در میدان مرکزی همه مخاطرات و تهدیدات دشمنان قرار دارد، گفت: برغم تمامی توطئه ها، دشمنان ما امروز در تمامی صحنه ها شکست خورده و مستأصل هستند و برابر دشمنان دست برتر را داریم.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

نخست وزیر استونی: باید به اوکراین یک چشم انداز اروپایی ارائه کنیمکایا کالاس: «اوکراینی‌ها به معنای واقعی کلمه برای اروپا می جنگند. بنابراین ما هم باید به آنها یک مسیر واقعی برای پیوستن به خانواده اروپایی ارائه دهیم. و این همان چیزی است که ما درباره اش بحث خواهیم کرد.» Globalconversation درست مثل باغ سرخ و سبزی که آمریکا و ناتو از ماه‌ها پیش به این سو، به اوکراینی‌ها در قبال تحریک و تهدید روسیه نشان دادند و الان زیرساخت‌های اوکراین را ویران، و مردمش را بیچاره و بدبخت و آواره کردند. درست مثل باغ سرخ و سبزی که آمریکا و ناتو از ماه‌ها پیش به این سو، به اوکراینی‌ها در قبال تحریک و تهدید روسیه نشان دادند و حالا با رهاکردنشان، موجب نابودی زیرساخت‌های اوکراین و آوارگی و بیچارگی مردمش شدند. برای مردم اوکراین باز چه نقشه‌ای کشیده‌اید که برایشان رویا می‌بافید؟! حالا خوبه خودشون تو اروپا درجه چندم اند ... ببین از فرصت چقدر داره استفاده میکنه که خودشون رو جا بی‌اندازه... ولی با شناختی که از اروپا دارم اینا مث اوکراین گوشت دم توپ اند... به همین سادگی...
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

ایالات متحده می‌گوید، تصمیم برای احیای برجام باید در مسکو و تهران گرفته شودایالات متحده روز جمعه از مسکو و تهران خواست که «تصمیمات» لازم برای احیای توافق هسته‌ای وین را بگیرند در حالی که درخواست‌های لحظات آخر روسیه مذاکرات را از مسیر خود منحرف کرده است. مرگ_بر_روسیه مرگ_بر_روسیه خاک تو سر مردمی که همچین حکومت رذل و داغونی ، حاکمشه
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

رئیس‌جمهوری منتخب کره‌جنوبی اولویت خود را نزدیکی بیشتر با آمریکا خواندآقای یون ۶۱ ساله که دوره ۵ سال ریاست جمهوری‌اش از ماه می شروع می‌شود مون جائه-این، رئیس جمهوری فعلی را به نزدیکی به پکن و پیونگ‌یانگ و دور شدن از ایالات متحده آمریکا متهم کرده است. جزئیات بیشتر🔽
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

مقام‌های اطلاعاتی آمریکا: اراده اوکراین برای جنگیدن مقابل روسیه را دست کم گرفته بودیممقامات ارشد اطلاعاتی ایالات متحده روز پنجشنبه اذعان کردند که عزم و اراده اوکراین برای دفاع از خود در برابر تهاجم روسیه را دست کم گرفته بوده‌اند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »