بایدن: پوتین منزوی‌تر از همیشه است

11/12/1400 06:48 ق.ظ

بایدن: پوتین منزوی‌تر از همیشه است تاریخ خواهد نوشت که او ضعیف از اوکراین بیرون می‌آید او مرتکب اشتباه محاسباتی فاحشی شد پوتین بهای گزافی خواهد پرداخت نیروهای ما در نبرد با روسیه شرکت نمی‌کنند حریم هوایی آمریکا را به روی تمامی پروازهای روسی می‌بندیم

رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه (امروز) در سخنرانی سالانه خود خطاب به نمایندگان کنگره و مردم کشورش، موسوم به سخنرانی «وضعیت کشور» گفت: «آزادی همیشه بر استبداد پیروز خواهد شد.» سفیر اوکراین در آمریکا نیز در این مراسم سخنرانی حضور داشت. بایدن افزود:‌ «جنگ ولادیمیر پوتین (رئیس‌جمهوری روسیه) بدون دلیل موجه صورت گرفته و از پیش طراحی شده بود. او تلاش‌ها برای دیپلماسی را رد کرد.

او فکر کرد غرب و ناتو واکنش نشان نمی‌دهند و خیال کرد می‌تواند میان آمریکا و اروپا تفرقه ایجاد کند، اما اشتباه می‌کرد. ما آماده هستیم.»

بایدن همچنین گفت: «ما چندین ماه صرف ایجاد ائتلافی با حضور دیگر کشورهای دوستدار آزادی کردیم تا با پوتین مقابله کنیم؛ از اروپا گرفته تا آمریکای شمالی و جنوبی، آسیا و آفریقا. ساعت‌های بی‌شماری را صرف متحدکردن هم‌پیمانان اروپایی‌مان کردم. ما از قبل آن چه درباره نقشه پوتین - و خصوصا این که چطور قرار بود حمله‌اش به اوکراین را به دروغ توجیه کند - می‌دانستیم، با جهان به اشتراک گذاشتیم. ما دروغ روسیه را با حقیقت پاسخ دادیم و اکنون که او دست به کار شده، دنیای آزاد او (پوتین) را مسئول می‌داند.»

جو بایدن در ادامه گفت که آمریکا در حال ضربه‌زدن به روسیه و حمایت از مردم اوکراین بوده و افزود: امروز پوتین در جهان منزوی‌تر از همیشه است.»

ادامه مطلب:
isna_farsi »

یعنی به فنارفت پوتین حرومزاده با زیر دستاش توی ج ا پوتین خیلی اشتباه کرد حمله کرد به اوکراین !! مردم دنیا بخاطر شنیده شدن آژیر خطر در کیِف و آواره شدن ۵۰۰ هزار نفر اوکراینی؛ به شدت با پوتین لج برداشته و علیه او خشمگین هستند !!

هنوز دانشجویی از اوکراین به ایران نیامده است/ ظرفیت هیچ‌کدام از دانشگاه‌های پزشکی کشور خالی نیستمعاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان گفت: هنوز هیچ کدام از دانشجویانی ایرانی از اوکراین به کشور نیامده‌اند؛ برخی از آن‌ها به کشورهای همسایه اوکراین از جمله لهستان، مولداوی و رومانی رفته‌اند. قرار است وزارت راه و ترابری و سازمان هواپیمایی با هماهنگی سفارت یک هواپیما بفرستد تا به ایران بیایند.

خودداری از اعطای مرخصی استعلاجی به سپیده قلیان؛ «می‌خواهند از او انتقام بگیرند»شماری از فعالان سیاسی از «محرومیت عمدی» سپیده قلیان از مرخصی استعلاجی با وجود «علائم حاد کرونا و مشکلات شدید گوارشی ناشی از اعتصاب غذا» خبر می‌دهند.

یهودی‌کشی در اوکراین؛ از هیتلر تا پوتیناین روزها قلب کی‌یف ناآرام است و هجوم ارتش روسیه به خاک اوکراین بر همه ساکنان این کشور تاثیر گذاشته است. اما وضعیت فاجعه‌بار جنگ، برای یهودیان این کشور بسیار اسفناک‌تر است. آيا يهوديان اوكراين وضعيتشان از فلسطينيان در خاك و وطن خودشون زير تيغ قتل عام و كودك كشي و جنايت و نژادپرستي اسراييلي ها بدتر است ؟ بعيد ميدونم نظرتون در مورد قتل عام و نسل كشي سعوديها و اماراتيها با پشتيباني و دخالت مستقيم انگليس و امريكا و غرب چيست؟ اصلا يمني ها از ديد نژادپرستانه ي غرب ، انسان به شمار مي آيند؟! غلط کرد به امریکا اعتماد کرد

نخست‌وزیر انگلیس: پوتین از «تاکتیک‌های وحشیانه» در اوکراین استفاده می‌کندنخست‌وزیر انگلیس: پوتین از «تاکتیک‌های وحشیانه» در اوکراین استفاده می‌کند نه که شماها تو جنگ هاتون مردم رو ناز میکردین !!! وحشی ترین مردم جهان حالا مدعی هم شدن ! هنوز کشتر عظیم مردم ایران بر اثر قحطی عمدی انگلیسی ها یادمونه !! ایا وحشیانه تر از این فتنه سازیها ایجاد جنک با زلنسکی بین اوکراین و روسیه و تحریمهای جنایتکارانه بر علیه روسیه و شرق و منحرف کردن افکار عمومی در اروپا توسط انگلستان به سرآب رسیده وجود دارد؟

همسویی خامنه‌ای با پوتین در اولین واکنش او به جنگ در اوکراین

بی‌خبری از «محمد عینی» در ششمین هفته از بازداشت توسط اطلاعات رشت

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای، بایدن در این سخنرانی گفت: «ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، تلاش کرد تا بنیان‌های جهان آزاد را متزلزل کند و فکر کرد که می‌تواند آن را به سوی روش‌های تهدیدآمیز و رعب‌آور خود منحرف کند اما مرتکب اشتباه محاسباتی فاحشی شد. او با دیواری از قدرت مواجه شد که هرگز پیش‌بینی‌اش را نمی‌کرد. او با مردم اوکراین مواجه شد.»

سفیر اوکراین در آمریکا نیز در این مراسم سخنرانی حضور داشت.

بایدن افزود:‌ «جنگ ولادیمیر پوتین (رئیس‌جمهوری روسیه) بدون دلیل موجه صورت گرفته و از پیش طراحی شده بود. او تلاش‌ها برای دیپلماسی را رد کرد. او فکر کرد غرب و ناتو واکنش نشان نمی‌دهند و خیال کرد می‌تواند میان آمریکا و اروپا تفرقه ایجاد کند، اما اشتباه می‌کرد. ما آماده هستیم.»

بایدن همچنین گفت: «ما چندین ماه صرف ایجاد ائتلافی با حضور دیگر کشورهای دوستدار آزادی کردیم تا با پوتین مقابله کنیم؛ از اروپا گرفته تا آمریکای شمالی و جنوبی، آسیا و آفریقا. ساعت‌های بی‌شماری را صرف متحدکردن هم‌پیمانان اروپایی‌مان کردم. ما از قبل آن چه درباره نقشه پوتین - و خصوصا این که چطور قرار بود حمله‌اش به اوکراین را به دروغ توجیه کند - می‌دانستیم، با جهان به اشتراک گذاشتیم. ما دروغ روسیه را با حقیقت پاسخ دادیم و اکنون که او دست به کار شده، دنیای آزاد او (پوتین) را مسئول می‌داند.»

جو بایدن در ادامه گفت که آمریکا در حال ضربه‌زدن به روسیه و حمایت از مردم اوکراین بوده و افزود: امروز پوتین در جهان منزوی‌تر از همیشه است.»

او با اشاره به تحریم‌های جدید علیه مسکو گفت: «دسترسی بانک‌های بزرگ روسیه به سامانه مالی بین‌المللی مسدود می‌کنیم. نمی‌گذاریم بانک مرکزی روسیه از روبل (واحد پول روسیه) محافظت کند و «بودجه جنگ» ۶۳۰ میلیون دلاری پوتین را بی‌ارزش می‌کنیم.

بایدن همچنین گفت که آمریکا با قطع دستری روسیه به تکنولوژی روز، تا سالیان سال ارتش این کشور را تضعیف کرده و قدرت اقتصادی روسیه را از پا درمی‌آورد.

او گفت: امشب من به الیگارش‌های روسیه و رهبران فاسدی که میلیاردها دلار از این حکومت خشن کنده‌اند، می‌گوید که دیگر بس است.

بایدن گفت که به سراغ «اموال نامشروع» اولیگارش‌های روسی رفته و آپارتمان‌های لوکس و جت‌های شخصی آنان را ضبط می‌کند.

این رئیس‌جمهوری آمریکا از این هم فراتر رفته و گفت که حریم هوایی کشورش را به روی تمامی پروازهای روسی می‌بندد؛ اقدامی که به گفته بایدن، روسیه را «منزوی‌تر» کرده و «فشار مضاعفی» بر اقتصاد آن اعمال خواهد کرد.

بایدن گفت: روبل ۳۰ درصد ضعیف‌تر شده، بازار سهام روسیه ۴۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و معاملات همچنان در تعلیق هستند. اقتصاد روسیه تعادل خود را از دست داده و تنها مقصر آن، پوتین است.

بایدن همچنین در این سخنرانی به اعزام نیروها و تجهیزات آمریکایی به اروپا اشاره کرده و گفت: نیروهای زمینی، گردان‌های هوایی و استقرار کشتی‌های آمرکایی را برای حفاظت از کشورهای ناتو از جمله لهستان، رومانی، لتونی، لیتوانی و استونی بسیج کرده‌ایم.

وی افزود: همان طور که پیش از این صراحتا بیان کرده‌ام، آمریکا و متحدانش با تمام تمان جمعی خود از وجب به وجب خاک کشورهای ناتو حفاظت خواهند کرد. ما تیزبین و آگاه باقی می‌مانیم. اوکراینی‌ها دارند با شجاعت تمام می‌جنگند اما روزها، هفته‌ها و ماه‌های آینده برایشان سخت خواهد بود. پوتین خشونت و هرج و مرج به راه انداخته و ممکن است در میدان نبرد به موفقیت‌هایی دست یابد اما در درازمدت بهای گزافی خواهد پرداخت.

رئیس جمهوری ۷۹ساله آمریکا همچنین از آزادسازی ۳۰ میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفت کشورش خبر داد. این بخشی از ائتلاف میان ۳۰ کشور جهان است تا ۶۰ میلیون بشکه از ذخایر نفتی خود را آزاد کنند.

بایدن گفت: اگر لازم باشد، آماده هستیم تا در اتحاد با متحدان خود، بیش از این هم انجام دهیم. این اقدامات به کاهش قیمت بنزین در آمریکا کمک می‌کند.

او خطاب به نمایندگان مردم کشورش گفت: می‌دانم که اخبار وقایع جاری می‌تواند نگران‌کننده به نظر برسد اما می‌خواهم بدانید که ما مشکلی نخواهیم داشت.

او گفت: وقتی تاریخ این جنگ را بنویسند، (خواهیم دید که) جنگ پوتین علیه اوکراین، روسیه را ضعیف‌تر و بقیه جهان را قوی‌تر کرده است.