بایراموف: روابط دوجانبه آذربایجان و ترکیه در همه زمینه‌ها در حال توسعه است

21/05/1399 10:07 ب.ظ

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد که روابط دوجانبه آذربایجان و ترکیه در همه زمینه‌ها در حال توسعه بوده و حجم مبادلات تجاری بین دو کشور نیز افزایش یافته ‌است. - خبرگزاری آناتولی

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد که روابط دوجانبه آذربایجان و ترکیه در همه زمینه‌ها در حال توسعه بوده و حجم مبادلات تجاری بین دو کشور نیز افزایش یافته ‌است. - خبرگزاری آناتولی جیحون بایراموف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان ضمن تاکید بر اینکه روابط دوجانبه آذربایجان و ترکیه در همه زمینه‌ها در حال توسعه بوده و حجم مبادلات تجاری بین دو کشور نیز در سال 2019 نسبت به سال قبلی، 33 درصد افزایش یافته است.

بایراموف طی نشست خبری پس از دیدار با مولود چاووش‌اوغلو، همتای ترکیه‌ای خود در آنکارا، خرسندی خود ناشی از انجام اولین سفر رسمی به ترکیه پس از انتصاب به این سمت اعلام کرد. وی با اشاره به روابط باکو با آنکارا گفت: روابط دو کشور در هر زمینه بطور فعال گسترش می‌یابد. حجم تجارت میان ترکیه و جمهوری آذربایجان در سال 2019 نسبت به سال قبلی، 33 درصد افزایش یافته است.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در ادامه اظهار داشت: امسال از لحاظ اقتصاد جهانی سال سختی بود بنابراین در پنج ماه اول سال جاری حجم تجارت میان کشورمان و ترکیه 20 درصد افزایش اضافی داشته است. وی افزود: حدود 2 هزار شرکت آذربایجانی در ترکیه فعالیت دارند. کشورمان به مبلغ 18.1 میلیارد دلار در اقتصاد ترکیه سرمایه‌گذاری کرده است. همچنین در کشورمان نیز 4 هزار شرکت ترک فعالیت دارند و آنها نیز به مبلغ 12.6 میلیارد دلار در کشورمان سرمایه‌گذاری دارند. headtopics.com

ادامه مطلب:
aa_persian »

آنکارا: در مناقشهٔ آذربایجان و ارمنستان کنار باکو ایستاده‌ایم«ما به عنوان جمهوری ترکیه می‌گوییم که با تمام منابع خود در کنار آذربایجان ایستاده‌ایم.»

فروش دارایی‌های غیرمنقول در ترکیه در نیمه نخست سال از یک میلیون واحد فراتر رفت

عدم عضویت ایران در FATF مانع از حضور «غضنفر بانک» در چابهار شد/ آغاز سرمایه‌گذاری ایران در معادن افغانستان/ احتمال کاهش تجارت دو کشور در سال ۹۹رییس اتاق ایران و افغانستان اظهار داشت: مجوز اصولی غضنفربانک برای فعالیت در ایران صادر شده اما به دلایلی از جمله قوانین بانکی دو کشور و اینکه ایران عضو FATF نیست، غضنفر بانک نتوانست در ایران شعبه داشته باشد.

پرواز هزاران بادکنک قرمز در اعتراض به افزایش قربانیان کرونا در برزیلمنتقدان عملکرد دولت برزیل در مقابله با شیوع ویروس کرونا به نشانه اعتراض، هزاران بادکنک قرمز را که در کنار صلیب‌های ایستاده در ساحل ریودو‌ژانیرو جانمایی شده بود، به پرواز درآوردند ویدئوی بدون شرح را ببینید🔽

ترامپ: اگر در انتخابات برنده شوم در مدت یک ماه با ایران به توافق می‌رسیمدونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا گفت درصورتی‌که در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شود، جمهوری اسلامی در عرض مدت یک‌ماه با دولت ایالات متحده به توافق خواهد رسید.

بازار بزرگ «حراج در فضای باز» برای سی‌وچهارمین سال پیاپی در شش ایالت آمریکا برگزار شدبازار بزرگ «حراج در فضای باز» برای سی‌وچهارمین سال پیاپی در شش ایالت آمریکا برگزار شد این رویداد بزرگ که از پنجشنبه ۱۶مرداد آغاز شد و تا یکشنبه ۱۹ مرداد ادامه داشت، بیش از هزاران نفر را در یک مسافت ۱۱۱۰کیلومتری گسترده در چند ایالت مرکزی آمریکا گرد هم آورد

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد که روابط دوجانبه آذربایجان و ترکیه در همه زمینه‌ها در حال توسعه بوده و حجم مبادلات تجاری بین دو کشور نیز افزایش یافته ‌است.آنکارا/ خبرگزاری آناتولی

جیحون بایراموف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان ضمن تاکید بر اینکه روابط دوجانبه آذربایجان و ترکیه در همه زمینه‌ها در حال توسعه بوده و حجم مبادلات تجاری بین دو کشور نیز در سال 2019 نسبت به سال قبلی، 33 درصد افزایش یافته است.

بایراموف طی نشست خبری پس از دیدار با مولود چاووش‌اوغلو، همتای ترکیه‌ای خود در آنکارا، خرسندی خود ناشی از انجام اولین سفر رسمی به ترکیه پس از انتصاب به این سمت اعلام کرد.

وی با اشاره به روابط باکو با آنکارا گفت: روابط دو کشور در هر زمینه بطور فعال گسترش می‌یابد. حجم تجارت میان ترکیه و جمهوری آذربایجان در سال 2019 نسبت به سال قبلی، 33 درصد افزایش یافته است.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در ادامه اظهار داشت: امسال از لحاظ اقتصاد جهانی سال سختی بود بنابراین در پنج ماه اول سال جاری حجم تجارت میان کشورمان و ترکیه 20 درصد افزایش اضافی داشته است.

وی افزود: حدود 2 هزار شرکت آذربایجانی در ترکیه فعالیت دارند. کشورمان به مبلغ 18.1 میلیارد دلار در اقتصاد ترکیه سرمایه‌گذاری کرده است. همچنین در کشورمان نیز 4 هزار شرکت ترک فعالیت دارند و آنها نیز به مبلغ 12.6 میلیارد دلار در کشورمان سرمایه‌گذاری دارند.

بایرامف با اشاره به اینکه گسترش روابط با ترکیه یکی از اهداف سیاست خارجی آذربایجان است، تصریح کرد: پروژه‌های بسیاری به نفع دو کشور و توسعه و صلح منطقه‌ را مذاکره کردیم.

وی با بیان اینکه پروژه «خط لوله انتقال گاز ترانس آناتولی (TANAP)» نیز در دیدارهای دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌ است، گفت:"قصد داریم با این پروژه‌ها قدرت‌ منطقه‌ای و بین‌المللی دو کشور را افزایش دهیم.

وی با تاکید بر تقویت همکاری ترکیه و جمهوری آذربایجان، تصریح کرد:"ترکیه همیشه از موضع مطابق با حقوق بین‌الملل جمهوری آذربایجان حمایت می‌کند. اخیرا شاهد حمایت آنکارا از کشورمان در جریان حمله توپخانه‌ای ارتش ارمنستان در تاریخ 12 ژوئيه به منطقه تووز بوده ایم.

وی ضمن تشکر از دولت و مردم ترکیه بابت حمایت آنها از آذربایجان پس از حمله ارمنستان گفت:"سیاست تهاجم‌آمیز ارمنستان مانع برقراری صلح پایدار در منطقه است. راه‌حل‌های این درگیری‌ها طبق حقوق بین‌الملل و قطع‌نامه‌های سازمان ملل مشخص شده است. موضع آذربایجان در این زمینه قطعی و غیرقابل تغییر است. این مشکل باید بر اساس اصول آذربایجان مبنی بر یکپارچگی خاک، حاکمیت کشور و مصونیت مرزها حل شود".

وی همچنین با اشاره حمایت کشورش از ترکیه در همه زمینه‌ها، اظهار داشت:"دولت و مردم آذربایجان در کنار مردم و دولت ترکیه است".

وزیر امور خارجه آذربایجان همچنین با اشاره به روابط اقتصادی میان دو کشور گفت: در 241 زمینه مختلف توافق همکاری بین باکو و آنکارا امضا شده و در 29 زمینه جدید نیز به زودی توافق حاصل خواهد شد.

وی با شاره به اینکه حجم تجارت میان دو کشور در سال 2023 با پروژه‌های نظیر خط لوله انتقال نفت خام باكو- تفلیس - جیحان، خط راه‌آهن باکو-تفلیس-قارص و خط لوله انتقال گاز ترانس آناتولی به بیش از 15 میلیارد دلار خواهد رسید، اظهار داشت:"هدف اصلی روابط برقرار شده در تمامی زمینه‌ها، تامین امنیت منطقه‌ای و ثبات است".