بانوی گل سرخ | DW | 10.02.2021

10/02/2021 11:29:00 ق.ظ

۲۲ بهمن ۱۳۸۳؛ ۱۶ سال پيش در چنين روزی شهيندخت سرلتی (صنعتی زاده) در تهران درگذشت. او با ايجاد كشتزار گل سرخ سرنوشت كشاورزی يك منطقه را در ايران دگرگون كرد.

روزشمار چهره‌های تاریخی

روزشمار: بانوی گل سرخ ۲۲ بهمن ۱۳۸۳؛ ۱۶ سال پيش در چنين روزی شهيندخت سرلتی (صنعتی زاده) در تهران درگذشت. او با ايجاد كشتزار گل سرخ سرنوشت كشاورزی يك منطقه را در ايران دگرگون كرد.

۲۲ بهمن ۱۳۸۳؛ ۱۶ سال پيش در چنين روزی شهيندخت سرلتی (صنعتی زاده) در تهران درگذشت. او با ايجاد كشتزار گل سرخ سرنوشت كشاورزی يك منطقه را در ايران دگرگون كرد.

ديری نپاييد كه سرپرستی پرورشگاه صنعتيزاده را كه توسط پدر همسرش بنياد شده بود، به عهده گرفت. او كه فرزندی نداشت كودكان آن پرورشگاه را مانند فرزندانش پرورد و نام خانوادگی همه آنها را صنعتي‌زاده گذاشت.۴۴ ساله بود كه در منطقه لاله‌زار در جنوب باختری كرمان، گلابگيری"زهرا" (واژه عربی شكوفه) را گشود و حدود ۳۰ سال آنجا را مديريت كرد.

كشتزار گل سرخ او كه از پدر همسرش به ارث رسيد، محل كشت خشخاش و عمل آوردن ترياك بود و همين مخالفت بوميان آنجا را برانگيخت.بسياری او و همسرش را ريشخند مي‌كردند كه اين زمين خشك گلی بار نخواهد داد. اما آن دو با مديريت درست و پشتكار بالا نه تنها بوميان را مجاب كردند، بلكه باروری را به جايی رساندند كه گلاب آن منطقه به تأييد"انجمن خاك انگليس" رسيد و"گلاب اورگانيك كرمان" از صادرات ويژه ايران به شمار آمد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

زهرا رو چرا ترجمه کردید ؟! ببخشید ایشون در تهران فوت نکردن ایشون در اثر تصادف رانندگی از دنیا رفتن. اقای صنعتی توی اون فیلم مستند اینو میگن رخشان بنی اعتماد و مجتبی میر طهماسب در مجموعه کارستان یک مستند از کار او ساختند به نام “بانوی گل سرخ” او در زمین‌هایی که برای سالیان خشخاش کشت می شد مزرعه گل سرخ و مواد بدست آمده از آن ایجاد کرد.