روزشمار چهره‌های تاریخی

روزشمار چهره‌های تاریخی

بانوی گل سرخ | DW | 10.02.2021

۲۲ بهمن ۱۳۸۳؛ ۱۶ سال پيش در چنين روزی شهيندخت سرلتی (صنعتی زاده) در تهران درگذشت. او با ايجاد كشتزار گل سرخ سرنوشت كشاورزی يك منطقه را در ايران دگرگون كرد.

10/02/2021 11:29:00 ق.ظ

روزشمار: بانوی گل سرخ ۲۲ بهمن ۱۳۸۳؛ ۱۶ سال پيش در چنين روزی شهيندخت سرلتی (صنعتی زاده) در تهران درگذشت. او با ايجاد كشتزار گل سرخ سرنوشت كشاورزی يك منطقه را در ايران دگرگون كرد.

۲۲ بهمن ۱۳۸۳؛ ۱۶ سال پيش در چنين روزی شهيندخت سرلتی (صنعتی زاده) در تهران درگذشت. او با ايجاد كشتزار گل سرخ سرنوشت كشاورزی يك منطقه را در ايران دگرگون كرد.

ديری نپاييد كه سرپرستی پرورشگاه صنعتيزاده را كه توسط پدر همسرش بنياد شده بود، به عهده گرفت. او كه فرزندی نداشت كودكان آن پرورشگاه را مانند فرزندانش پرورد و نام خانوادگی همه آنها را صنعتي‌زاده گذاشت.۴۴ ساله بود كه در منطقه لاله‌زار در جنوب باختری كرمان، گلابگيری"زهرا" (واژه عربی شكوفه) را گشود و حدود ۳۰ سال آنجا را مديريت كرد.

سی‌ان‌ان: طالبان یک مترجم نیروهای آمریکایی را سر بریدند گلایه رهبر انقلاب از رعایت‌نشدن توصیه‌های متعدد قبلی درباره آب خوزستان و فاضلاب اهواز عفو بین‌الملل: علیه معترضان خوزستان از گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده شده | DW | 23.07.2021

كشتزار گل سرخ او كه از پدر همسرش به ارث رسيد، محل كشت خشخاش و عمل آوردن ترياك بود و همين مخالفت بوميان آنجا را برانگيخت.بسياری او و همسرش را ريشخند مي‌كردند كه اين زمين خشك گلی بار نخواهد داد. اما آن دو با مديريت درست و پشتكار بالا نه تنها بوميان را مجاب كردند، بلكه باروری را به جايی رساندند كه گلاب آن منطقه به تأييد"انجمن خاك انگليس" رسيد و"گلاب اورگانيك كرمان" از صادرات ويژه ايران به شمار آمد.

در اين مجموعه افزون بر گلاب، فراورده های ديگر عصاره‌گيری تهيه مي‌شد و در يك بازه زمانی دراز، ۵ درصد روغن گل جهان از اين كارخانه به دست مي‌آمد.در ميان توليدات آن فراورده‌هايی مانند خشت‌های ساخته‌شده از بقايای گل سرخ برای سوخت شومينه بي‌سابقه بود و به كشورهای اروپايی هم صادر مي‌شد. headtopics.com

او پروردگان پرورشگاهش را در مجموعه گلاب‌گيری‌اش آموزش مي‌داد و به كار مشغول می‌كرد.۶۶ ساله بود كه نشان ارگانيك را از انجمن خاك انگلستان برای گلاب و روغن گل سرخ و بسته‌بندی در شيشه‌های مرغوب دريافت كرد.پس از درگذشت او و همسرش بخشی از سهام اين كارخانه به"بنياد خيريه فرهنگی تربيتی صنعتی" واگذار شد.

در فيلم مستندی كه از زندگی و فعاليت‌های بازرگانی او تهيه شده، عكس او را در بسياری از خانه‌های كارگرانش می‌بينيم. ادامه مطلب: DW فارسی »

نشت بنزین در یکی از جایگاه‌های سوخت تهران + فیلم و تصاویر- اخبار حوادث - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

زهرا رو چرا ترجمه کردید ؟! ببخشید ایشون در تهران فوت نکردن ایشون در اثر تصادف رانندگی از دنیا رفتن. اقای صنعتی توی اون فیلم مستند اینو میگن رخشان بنی اعتماد و مجتبی میر طهماسب در مجموعه کارستان یک مستند از کار او ساختند به نام “بانوی گل سرخ” او در زمین‌هایی که برای سالیان خشخاش کشت می شد مزرعه گل سرخ و مواد بدست آمده از آن ایجاد کرد.