باقر مومنی؛ از مبارزه و زندان تا واکاوی تاریخ

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 66 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 30%
  • Publisher: 63%

🔻یادداشتی از اسد سیف باقر_مومنی، نویسنده و پژوهشگر سرشناس تاریخ، بامداد ۱۹ نوامبر در سن ۹۷ سالگی در پاریس درگذشت. اسد سیف، پژوهشگر و منتقد ادبی، در یادداشت خود نگاهی دارد به زندگی، آثار و اندیشه‌های این نویسنده و پژوهشگر سخت‌کوش.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

باقر مومنی، نویسنده، مترجم و پژوهشگر تاریخ، بامداد روز ۱۹ نوامبر ۲۰۲۳ در ۹۷ سالگی در بیمارستانی در پاریس درگذشت.

باید این را نیز یادآور شد که کتاب باقر مومنی در دوره‌ای منتشر شد که"غرب‌زدگی" آل‌احمد منتشر شده بود. به نظر آل‌احمد، مخالفت با استعمار و استبداد در ایران باید در"غرب‌ستیزی" ببالد. آشفته‌فکری‌های آل‌احمد در این اثر که به قول فریدون آدمیت بنیان در"آشفته‌فکری تاریخی" او دارد، اثری مخرب و جبران‌ناپذیر بر روند فکر در ایران گذاشت.

اوج دوران روشنگری در غرب، خود را در نقد دین و جایگاه آن در زندگی اجتماعی نشان می‌دهد. راهی را که ما در این روند با جنبش مشروطه آغاز کرده بودیم، نتوانستیم به پایان برسانیم. نتیجه آن‌که نام‌های فراموش‌شده بر زبان‌ها جاری گشت. استقبال از این آثار نقطه آغاز مرحله‌ای تازه از بازنگری در گذشته بود. اندک‌اندک شرایطی فراهم می‌آمد که مقوله گسست و علت آن در ذهن‌ها طرح شود. طوفان انقلاب سال ۵۷ و پیامد آن دگربار تمامی پرسش‌ها را به نهانخانه تاریخ کشاند.

در پی سرکوب‌های پس از انقلاب ما تازه درک کردیم که در خفقان آریامهری نه اسلام را آن‌سان که باید شناخته‌ایم و نه سوسیالیسم را. شناخت ما از قرآن پایین صفر بود. در رژیم آریامهری نشر هرآنچه نام سوسیالیسم بر خود داشت ممنوع بود. نقد دین نیز مجاز نبود. آن چند کتابی هم که از تاریخ اسلام و یا نقد دین ترجمه شده بود، فقط با حذف و سانسور و زیرنویس‌های عوامانه آخوندهای قم اجازه نشر یافت. در واقع در برابر سیل آثاری که مدرسان"حوزه"های قم انتشار می‌دادند، بی‌دینان مجاز به نقد آن‌ها نبودند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

اهدای جایزه دانیله پو به زینب بایزیدی و تقدیر از تلاش و مبارزه زنان ایراناهدای جایزه دانیله پو به زینب بایزیدی و تقدیر از تلاش و مبارزه زنان ایران
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

اطلاعیه ثبت درخواست وام‌های دانشجویی دانشگاه تهرانبه گزارش ایلنا از دانشگاه تهران، دانشجویان می‌توانند از تاریخ ۱۴۰۲/۰۸/۰۱ تا تاریخ ۱۴۰۲/۰۸/۱۵ نسبت به ثبت درخواست وام‌های دانشجویی ودیعه مسکن متاهلی و ضروری، همچنین ثبت درخواست وام تحصیلی از تاریخ ۱۶/۰۸/۱۴۰۲‬ تا تاریخ ۳۰/۰۸/۱۴۰۲‬ و وام شهریه از تاریخ ۰۱/۰۹/۱۴۰۲‬ تا تاریخ ۱۵/۰۹/۱۴۰۲‬ در سامانه یکپارچه صندوق رفاه دانشجویان به نشانی (/https://refah.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

پوران ناظمی خواستار محاکمه منصفانه با حضور وکیل و هیات منصفه شدپوران ناظمی، فعال حقوق بشر در ایران از زنان زندانی به اتهام مخالفت با حجاب اجباری تا مادران دادخواه در زندان می‌گوید | بخشی از ویژه برنامه زندان؛ دانشگاه یا قتلگاه
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

فعالان اقتصادی فارس از ظرفیت‌های درون استانی استفاده کنندجعفر قادری، نماینده شیراز و زرقان در مجلس از صنعتگران و فعالان اقتصادی استان فارس خواست تا از ظرفیت‌های درون استانی استفاده کرده تا با سهولت بهتری از خدمات گمرکی استفاده کنند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

ادامه فشار جمهوری اسلامی بر خانواده معترضان؛ تمدید قرار بازداشت برادران فاطمه سپهریفاطمه سپهری از پایان مرخصی و احضار مجدد به زندان مشهد خبر داد
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

دختر فرحناز نیکخو از وضعیت نگران‌کننده او در زندان و افزایش فشارهای امنیتی می‌گویددختر فرحناز نیکخو از وضعیت نگران‌کننده او در زندان و افزایش فشارهای امنیتی می‌گوید
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »