بازی استقلال و تراکتورسازی؛ از واکنش علی دایی تا 'انتقام اردوغان' | DW | 04.11.2019

13/08/1398 03:31 ب.ظ

واکنش‌ها به حوادث مسابقه استقلال و تراکتورسازی ادامه دارد. مطهری حواشی این دیدار را 'اسباب سرشکستگی' دانست. علی دایی با 'شعار تجزیه‌طلبان' مخالفت کرد. برخی آن را 'مشکوک' می‌دانند و برخی از 'انتقام اردوغان' خبر می‌دهند.

واکنش‌ها به حوادث مسابقه استقلال و تراکتورسازی ادامه دارد. مطهری حواشی این دیدار را 'اسباب سرشکستگی' دانست. علی دایی با 'شعار تجزیه‌طلبان' مخالفت کرد. برخی آن را 'مشکوک' می‌دانند و برخی از 'انتقام اردوغان' خبر می‌دهند. واکنش‌ها به حوادث مسابقه استقلال و تراکتورسازی ادامه دارد. مطهری حواشی این دیدار را"اسباب سرشکستگی" دانست. علی دایی با"شعار تجزیه‌طلبان" مخالفت کرد.

برخی آن را"مشکوک" می‌دانند و برخی از"انتقام اردوغان" خبر می‌دهند.

با گذشت سه روز از بازی پرحاشیه دو تیم استقلال و تراکتورسازی تبریز، واکنش‌ها به حوادث حاشیه‌ای آن کماکان ادامه دارد. بازی اخیر این دو تیم به بازداشت هفت نفر از تماشاگران آن به خاطر"حرکت خارج از عرف فوتبال" انجامید.

علی مطهری، نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، امروز دوشنبه ۱۳ آبان (چهارم نوامبر)"دامن زدن به تعصبات قومی" را"خلاف اسلام و مصالح کشور" عنوان کرد و خواستار برخورد با افرادی شد که در مسابقه استقلال و تراکتورسازی تبریز"شعارهای نژادپرستانه" سر داده‌اند.در این مسابقه که جمعه گذشته در تبریز برگزار شد، شماری از هواداران تراکتورسازی شعارهایی را در حمایت از ترکیه و علیه کردها سر داده بودند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

من به عنوان یک آذربایجانی اعلام میکنم که این مسائل ارتباطی با مردم آذربایجان نداشته و ما خود را دوست تمام اقوام میدانیم ببخشید از حظار دسته جمعی گوه خوردند مخصوصا علی دایی ما از DWبه عنوان رسانه دولت دموکرات آلمان انتظار داریم اخبار ایران را نه با گرایشات پان ایرانیستی بلکه بی طرف گزارش کند البته جمع شدن عدهای پان ایرانیست در این رسانه برما آشکار هست و در حال تهیه درخواست قانونی برای اعتراض به این اعمال غیر دموکراتیک کارکنان ایرانی این رسانه هستیم

معاون وزیر کشور: اقدام برخی هواداران تراکتور "خلاف امنیت ملی" است/ بازداشت 7 نفر- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnimمعاون وزیر کشور: اقدام برخی هواداران تراکتور خلاف امنیت ملی است؛ ۷ نفر بازداشت شدند حسین ذوالفقاری: به همراه داشتن پرچم کشور دیگر 'خلاف امنیت ملی' کشور است و با کسانی که بر خلاف امنیت ملی کشور اقدام می‌کنند، طبق مقررات برخورد خواهد شد

کارنامه ۵ ساله موگرینی؛ از توافق هسته‌ای تا طرح‌های دفاعی و امنیتیکارنامه ۵ ساله فدریکا موگرینی؛ از توافق هسته‌ای تا طرح‌های دفاعی و امنیتی اروپا خوب از رژیم شیطانی ولایت وقیح به حسابش پول واریز شد گورش را گم کرد بلاخره؟ کارنامه اش سیاه است، سیاه😪🤮

واکنش وزارت ورزش ایران به حوادث حاشیه‌ای مسابقه تراکتور و استقلالروی سکوهای استادیوم یادگار امام تبریز این هفته اتفاقاتی افتاد که در نهایت به دستگیری ۷ نفر برای اقدام خلاف امنیت ملی منجر شد. بی بی سی فاشیست این روزا خیلی گوه خوری تراختور میکنه

ادغام بزرگ در صنعت خودروسازی جهان | DW | 04.11.2019با ادغام دو گروه خودروسازی پژو سیتروئن و فیات کرایسلر چهارمین خودروساز بزرگ جهان شکل می‌گیرد و راه برای توسعه فناوری خودروهای الکتریکی و خودران در این گروه باز می شود. خبرهایی از تازه‌های دنیای دانش و فناوری:

خامنه‌ای: ماکرون یا خیلی ساده است یا همدست آمریکایی‌ها استعلی خامنه ای با اشاره تلویحی به تنش های موجود بین تهران و واشنگتن گفت: «یکی از راه های بستن راه نفوذ آمریکا، منع مذاکره است.» این حربه خامنه ای هم قدیمی و اما تکراری تر شده است که آمریکا و اسرائیل را می کوبد تا از روسیه و بریتانیا ادامه حکومت غصبی اش را بگیرد

ترامپ: دوست دارم زلنسکی را به کاخ سفید دعوت کنمدونالد ترامپ در جریان مکالمه تلفنی جنجالی خود با رئیس جمهوری اوکراین از وی خواسته بود تا در مورد فعالیت های جو بایدن و پسرش در این کشور تحقیق کند.

بازی استقلال و تراکتورسازی؛ از واکنش علی دایی تا"انتقام اردوغان"

واکنش‌ها به حوادث مسابقه استقلال و تراکتورسازی ادامه دارد. مطهری حواشی این دیدار را"اسباب سرشکستگی" دانست. علی دایی با"شعار تجزیه‌طلبان" مخالفت کرد. برخی آن را"مشکوک" می‌دانند و برخی از"انتقام اردوغان" خبر می‌دهند.

با گذشت سه روز از بازی پرحاشیه دو تیم استقلال و تراکتورسازی تبریز، واکنش‌ها به حوادث حاشیه‌ای آن کماکان ادامه دارد. بازی اخیر این دو تیم به بازداشت هفت نفر از تماشاگران آن به خاطر"حرکت خارج از عرف فوتبال" انجامید.

علی مطهری، نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، امروز دوشنبه ۱۳ آبان (چهارم نوامبر)"دامن زدن به تعصبات قومی" را"خلاف اسلام و مصالح کشور" عنوان کرد و خواستار برخورد با افرادی شد که در مسابقه استقلال و تراکتورسازی تبریز"شعارهای نژادپرستانه" سر داده‌اند.در این مسابقه که جمعه گذشته در تبریز برگزار شد، شماری از هواداران تراکتورسازی شعارهایی را در حمایت از ترکیه و علیه کردها سر داده بودند. چند تن از تماشاگران هم پلاکاردی را به‌همراه داشتند که بر آن شعار تجزیه‌طلبانه"یا چکسلواکی یا یوگسلاوی" نوشته شده بود؛ این شعار اشاره‌ای دارد به تجزیه مسالمت‌آمیز چکسلواکی سابق به دو کشور چک و اسلواکی و در مقابل تجزیه یوگسلاوی سابق که پس از جنگ داخلی خشونت‌بار به چند کشور تبدیل شد.مطهری در گفت‌وگوی خود با خبرگزاری ایسنا سر دادن"شعارهای قومیتی" را نشانگر"تلاش دشمنان جمهوری اسلامی" دانسته و در عین حال گفته است: «به نظر می‌رسد مربیان جامعه مثل روحانیون، صداوسیما، دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش کوتاهی‌هایی در این زمینه داشته‌اند. برای جمهوری اسلامی هم اسباب سرشکستگی است که چنین مسائلی مطرح شود.»

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: «به نظرم حواشی اخیر و شعارهای‌نژادپرستانه ریشه خارجی‌دارد و از جایی تحریک می‌شود، اینها برای کشور سم مهلک است.»

علی مطهری در نهایت گفت: «باید بررسی و پیگیری شود تا مشخص شود کسانی که این شعارها را دادند چه کسانی هستند و برخورد لازم با آنها صورت گیرد.»در همین حال علی دایی، بازیکن و مربی سرشناس سابق فوتبال ایران که متولد اردبیل است، با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود به حاشیه‌های بازی اخیر ستقلال و تراکتورسازی واکنش نشان داد و نوشت: «همه جای ایران سرای من است. به ایرانی بودن خودمون افتخار می‌کنیم و اجازه ندهیم شعار تجزیه‌طلبان در استادیوم‌ها باب شود.»

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور ایران دیروز یکشنبه با اعلام خبر بازداشت هفت نفر از تماشاگران بازی استقلال و تراکتورسازی به دلیل انجام"حرکت خارج از عرف فوتبال"، گفته بود که"۳−۴ نفر" دیگر نیز که در ورزشگاه"مطلبی نوشته بودند" تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.تقریبا تمام رسانه‌های داخلی ایران تأکید دارند که سر دادن شعارهایی در حمایت از عملیات ترکیه در شمال سوریه یا برخی شعارهایی که علیه کردها مطرح شده، متعلق به تمامی هواداران تراکتورسازی نبوده است. هواداران تیم تراکتورسازی تبریز پیش‌تر شعارهایی را که جنبه سراسری داشته و به کل ایران مربوط می‌شده، از جمله حمایت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها را مطرح کرده بودند. بخشی از هواداران تراکتور این انتقاد و اعتراض را هم دارند که بازی تراکتور در شهرهای دیگر ایران بعضا با شعارهای اهانت‌آمیز و نژادپرستانه علیه ترک‌ها همراه بوده است.در همین راستا محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، حواشی مسابقه اخیر در ورزشگاه تبریز را"مشکوک" خوانده و"گرایش به یک کشور خارجی و شعارهایی در حمایت از عملکرد کشوری در ورزشگاه" را"غیرقابل قبول" دانسته است.

محمود صادقی در عین حال با انتقاد تلویحی از عدم رسیدگی به برخی مطالبات قومی در ایران، گفت: «هدف برخی از کسانی که این شعارها را سر می‌دهند و تیم را به حاشیه می‌کشانند این است که باید اصل ۱۵ قانون اساسی در رابطه با آموزش زبان مادری در مدارس اجرا شود که نمایندگان نیز پیگیر این موضوع هستند.»

با وجود اینکه اصل ۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی آموزش زبان مادری را"آزاد" اعلام کرده، اما این اصل که از مطالبات اقوام ایرانی است کماکان در این کشور به اجرا درنیامده است.

هم‌زمان نادر قاضی پور، نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز از هواداران تیم تراکتورسازی تبریز خواسته بود که «به هیچ وجه به قومیت‌ها، فارس‌ها، کردها و گیلک‌ها توهین نکنند.»در این میان اما برخی رسانه‌های ایران از"سوءاستفاده" ترکیه از حواشی این مسابقه خبر داده‌اند. به گزارش"انتخاب": «تنها ساعاتی بعد از پایان بازی دو تیم تراکتور و استقلال، روزنامه ینی شفق تیتر می‌زند:"۱۲۰ هزار نفر در ورزشگاه تبریز شعار جانم فدای ترکیه سر دادند".

به گزارش این سایت خبری، روزنامه اسلام‌گرا و محافظه‌کار"ینی شفق" که غالب نظران آن را ارگان غیررسمی حزب عدالت و توسعه -حزب اردوغان- می‌دانند نوشته است: «۱۲۰ هزار طرفدار تراکتور در تبریز، یک‌صدا فریاد زدند: جان و خونمان فدای تو ترکیه، وطن مادری‌مان.»

خبرگزاری آناتولی ترکیه با انتشار این عکس مدعی شد: «بسیاری از طرفداران تیم تراکتورسازی پیش از آغاز مسابقه با دادن سلام نظامی و گرفتن و انتشار عکس یادگاری حمایت از نیروهای ارتش ترکیه و عملیات چشمه علیه تروریست‌های پ.ک.ک/ی.پ.گ را ابراز داشتند.»

نویسنده"انتخاب" همچنین با اشاره به حواشی ورزشگاه تبریز، نوشته است که عملیات ترکیه در شمال سوریه موسوم به"چشمه صلح"، «نه تنها صلح و دوستی را با خود به همراه نیاورده، بلکه بیشتر به زمینه‌ای برای کینه‌توزی و نفرت‌پراکنی در میان مردمان منطقه خاورمیانه تبدیل شده است.»

بر اساس این گزارش، هم‌زمان با گزارش روزنامه"ینی شفق"، خبرگزاری آناتولی ترکیه با حدود ۴۹ درصد سهام دولتی نیز با انتشار عکسی به حاشیه‌های بازی استقلال و تراکتورسازی واکنش نشان داده و نوشته است: «طرفداران پرشمار تیم فوتبال تراکتور تبریز امروز هنگام بازی با استقلال تهران در چارچوب هفته نهم لیگ برتر فوتبال ایران با شعار"ترکیه، ترکیه، ترکیه" از این کشور حمایت کردند... گفتنی است بسیاری از طرفداران این تیم پیش از آغاز مسابقه با دادن سلام نظامی و گرفتن و انتشار عکس یادگاری حمایت از نیروهای ارتش ترکیه و عملیات چشمه علیه تروریست‌های پ.ک.ک/ی.پ.گ را ابراز داشتند.»

طبق گزارش"انتخاب"، واکنش‌های این‌چنینی به بازی اخیر استقلال و تراکتورسازی تنها محدود به"بازوهای رسانه‌ای اردوغان و حزب عدالت و توسعه" نمی‌شود و بسیاری از دیگر رسانه‌های ترکیه نیز با انتشار عکس، تهیه گزارش و بازنشر برخی ویدئوها حواشی مربوط به این بازی را بازتاب داده‌اند.

این سایت خبری تحلیلی واکنش این رسانه‌ها به حواشی بازی اخیر استقلال و تراکتورسازی و نوع پوشش آن را «انتقام اردوغان از ایران بابت مخالفت تهران با عملیات"چشمه صلح"» دانسته و از «سوءاستفاده رسانه‌های"سلطان"» از شعارهای مطرح‌شده در این مسابقه خبر داده است.

یک روز پس از حوادث ورزشگاه تبریز، مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان ایران، اعلام کرد که پس از"برخی حواشی در بازی‌های اخیر لیگ برتر" دستور تشکیل"کارگروه صیانت از ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی" را صادر کرده است. به گفته او، این کارگروه با حضور نمایندگان وزارت اطلاعات، وزارت ارشاد اسلامی، صداوسیما، فدراسیون فوتبال، کمیسیون فرهنگی مجلس، نیروی انتظامی، معاونت فرهنگی سپاه و نمایندگان باشگاه‌های ورزشی ایران تشکیل خواهد شد.