بازیافت سالانه بیش از یک میلیون تُن زباله پلاستیکی در ترکیه

01/09/1400 03:26 ب.ظ

سالانه حدود 1.1 میلیون تُن ضایعات پلاستیکی در ترکیه بازیافت و دوباره استفاده می‌شود. - خبرگزاری آناتولی

سالانه حدود 1.1 میلیون تُن ضایعات پلاستیکی در ترکیه بازیافت و دوباره استفاده می‌شود. - خبرگزاری آناتولی ترکیه سالانه با بازیافت سالانه 1.1 میلیون تن ضایعات پلاستیکی، از واردات مواد خام پلاستیکی به ارزش بیش از یک میلیارد دلار جلوگیری می‌کند.

بر اساس آمار اتحادیه بازیافت ترکیه (GEKADER)، حساسیت فزاینده نسبت به بازیافت در کشور طی سال‌های اخیر با تصویب توافقنامه اقلیمی پاریس بار دیگر بیشتر شده است.

بازیافت جایگاه مهمی در میان اهداف توافقنامه آب و هوای پاریس دارد که به همه بخش‌ها از انرژی گرفته تا حمل و نقل، از شهرنشینی تا صنعت مرتبط بوده و شیوه کسب و کار را تغییر می‌دهد. در همین راستا و پس از آغاز پروژه صفر زباله در ترکیه، میزان بازیابی از 13 درصد به 22.4 درصد افزایش یافته و انتظار می‌رود این رقم پس از توافقنامه مذکور شتاب بیشتری بگیرد.

با توافقنامه اقلیمی پاریس، ترکیه به دنبال آن است که تا سال 2053 زباله‌های پلاستکی را به صفر برساند و تبدیل زباله‌های پلاستیکی و استفاده از محصولات تولید شده از مواد اولیه تبدیل شده توسط شرکت‌ها نیز به این هدف کمک خواهد کرد. headtopics.com

هم اکنون میزان زباله‌های پلاستیکی بازیافت شده در ترکیه سالانه به 1.1 میلیون تُن رسیده است. گردش مالی در این حوزه نیز حدود یک میلیارد دلار بوده و 350 هزار نفر در آن مشغول به کار هستند.

ادامه مطلب:
aa_persian »

تسریع روند خشکسالی و کاهش‌بارش‌ها در سومالیبنابر اعلام سازمان ملل متحد، بیش از دو میلیون نفر در سومالی به‌ دلیل خشکسالی که به سرعت در حال تشدید است، با کمبود شدید آب و غذا روبرو هستند.

دانشمندان در اروپا توانستند موش‌ها را در برابر بیماری آلزایمر واکسینه کنندبیش از ۴۴ میلیون نفر در سراسر جهان به آلزایمر مبتلا هستند و بر اساس گزارش انجمن جهانی آلزایمر انتظار می‌رود این تعداد هر دو دهه دو برابر شود. 😐😐😐

سخنگوی دولت از تزریق حدود صد میلیون دُز واکسن در سه ماه خبر دادسخنگوی دولت: تزریق حدود ۱۰۰ میلیون دُز واکسن در سه ماه با کار جهادی و مجاهدت ⁧ دولت مردم محقق شد

اجرای نمایش تئاتر برای کودکان پناهجوی سوری در ادلبیک انجمن ترکیه برنامه تفریحی برای حمایت از کودکان پناهجوی سوری در ادلب برگزار کرد. - خبرگزاری آناتولی

هفت شهروند تُرک ربوده شده در لیبی آزاد شدندهفت شهروند ترکیه که از دو سال پیش در لیبی ربوده شده بودند پس از آزادی وارد ترکیه شدند. - خبرگزاری آناتولی

«انقلاب در فشن»؛ تصاویری از راهپیمایی حامیان اصلاح الگوی مصرف پوشاک در اسرائيلراهپیمایی تل‌آویو از سوی سازمان غیردولتی «انقلاب در فشن» برگزار شد و هدف از آن افزایش سطح آگاهی شهروندان درباره تاثیرات زیست‌محیطی اسراف و تولید زباله بود.

سالانه حدود 1.1 میلیون تُن ضایعات پلاستیکی در ترکیه بازیافت و دوباره استفاده می‌شود.استانبول/خبرگزاری آناتولی

ترکیه سالانه با بازیافت سالانه 1.1 میلیون تن ضایعات پلاستیکی، از واردات مواد خام پلاستیکی به ارزش بیش از یک میلیارد دلار جلوگیری می‌کند.

بر اساس آمار اتحادیه بازیافت ترکیه (GEKADER)، حساسیت فزاینده نسبت به بازیافت در کشور طی سال‌های اخیر با تصویب توافقنامه اقلیمی پاریس بار دیگر بیشتر شده است.

بازیافت جایگاه مهمی در میان اهداف توافقنامه آب و هوای پاریس دارد که به همه بخش‌ها از انرژی گرفته تا حمل و نقل، از شهرنشینی تا صنعت مرتبط بوده و شیوه کسب و کار را تغییر می‌دهد.

در همین راستا و پس از آغاز پروژه صفر زباله در ترکیه، میزان بازیابی از 13 درصد به 22.4 درصد افزایش یافته و انتظار می‌رود این رقم پس از توافقنامه مذکور شتاب بیشتری بگیرد.

با توافقنامه اقلیمی پاریس، ترکیه به دنبال آن است که تا سال 2053 زباله‌های پلاستکی را به صفر برساند و تبدیل زباله‌های پلاستیکی و استفاده از محصولات تولید شده از مواد اولیه تبدیل شده توسط شرکت‌ها نیز به این هدف کمک خواهد کرد.

هم اکنون میزان زباله‌های پلاستیکی بازیافت شده در ترکیه سالانه به 1.1 میلیون تُن رسیده است. گردش مالی در این حوزه نیز حدود یک میلیارد دلار بوده و 350 هزار نفر در آن مشغول به کار هستند.

فاتح ارن، رئیس انجمن بازیافت ترکیه در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی با بیان اینکه محدودیتی در تعداد پلاستیک های بازیافتی وجود ندارد، گفت: می‌توان با افزودن 10 یا 15 درصد مواد اولیه به آن، هر چقدر که بخواهید بازیافت انجام داده و از آن استفاده کنید.

وی با اشاره به اینکه ترکیه مواد خام وارد می‌کند نه زباله، افزود: چین و آمریکا هم این کار را انجام می‌دهند. اینجا در واقع یک ارزش افزوده تولید می‌شود. چیزی که به آن زباله می‌گویند در واقع ماده اولیه ماست. ما ضایعات بسته بندی انتخابی را وارد می‌کنیم. هم چین و هم آمریکا زباله وارد می‌کنند، در واقع تمام زباله های اروپا در حال حاضر به سمت آمریکا می‌رود و سرمایه گذاری بسیار جدی در این بخش وجود دارد.

ارن همچنین با بیان اینکه قیمت هر تُن ضایعات پلاستیکی وارداتی ترکیه 400 دلار است، گفت: قیمت مواد اولیه اصلی به 2 هزار دلار می‌رسد. صادرات محصولات پلاستیکی بازیافتی کشور نیز به 1.21 میلیارد دلار افزایش یافته است.