بازگشت مجدد آمریکا به جمع اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل | DW | 15.10.2021

23/07/1400 10:22 ق.ظ

سه سال پس از خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل این کشور مجددا به جمع اعضای این شورا پیوسته است. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، دفاع از دموکراسی، حقوق بشر و آزادی را از اولویت‌های دولت بایدن اعلام کرده است.

سه سال پس از خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل این کشور مجددا به جمع اعضای این شورا پیوسته است. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، دفاع از دموکراسی، حقوق بشر و آزادی را از اولویت‌های دولت بایدن اعلام کرده است. در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا خروج آن کشور از شورای حقوق بشر سازمان ملل را رسما اعلام کرد. تصمیم ترامپ از جمله به علت انتقادهای این شورا به عملکرد دولت اسرائیل بود.

خبرگزاری آلمان روز جمعه ۱۵ اکتبر با انتشار گزارشی از نیویورک، به بازگشت مجدد آمریکا به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پرداخته است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید روز پنجشنبه ۱۴ اکتبر، آمریکا به عنوان ۴۷مین عضو این شورا انتخاب شد. مرکز شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو قرار دارد. ۱۷ کشور دیگر نیز به جمع اعضای این شورا پیوستند. از آن بین می‌توان به کشورهای هند، آرژانتین و لوکزامبورگ اشاره کرد. دوره عضویت این کشورها در سال ۲۰۲۲ آغاز می‌شود و دو سال ادامه دارد.

افزون بر آن کشورهایی همچون قطر، امارات متحده عربی و اریتره نیز به جمع اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل محلق شده‌اند. این در حالی است که این کشورها به علت نقض حقوق بشر با انتقادهایی زیادی روبرو هستند. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در ارتباط با عضویت مجدد این کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل تصریح کرد، دولت بایدن دفاع از ارزش‌های دموکراتیک، همچون آزادی، حقوق بشر و قانون‌مداری را در شمار وظایف اصلی خود تلقی می‌کند. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

آمریکا پس از ۴ سال غیبت به شورای حقوق بشر سازمان ملل باز می‌گرددمفهوم حقوق بشر در دهه‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ قرن بیستم حرف اول را در روابط و حقوق بین‌الملل می‌زد. با این حال در دو دهه گذشته به‌ویژه پس از جنگ‌های ایالات متحده در افغانستان و عراق، بهار عربی و بحران مالی سال ۲۰۰۸ میلادی گفتمان حقوق بشر با یک چالش مفهومی جدی رو‌به‌رو شده است.

آمریکا آماده بازگشت به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد است🔺آمریکا آماده بازگشت به شورای حقوق_بشر سازمان ملل متحد است مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار است امروز پنجشنبه ۲۲ مهر، به ۱۸ عضو جدید برای پیوستن به این شورای ۴۷ نفره رای دهد. ⬇️ بیشتر بخوانید:

سرپیچی ۶۳۲ دستگاه از اعلام حقوق!بعد از گذشت چند سال از تکلیف قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر الزام دستگاه های اجرایی برای ثبت اطلاعات حقوق کارکنان در سامانه 'ثبت حقوق و مزایا' در حالی دوره پایانی برنامه در حال طی شدن است که گزارش های رسمی نشان می دهد هنوز حدود ۶۳۲ دستگاه اطلاعات خود را در سامانه ثبت نکرده‌اند.

امام جمعه بیرجند: استکبار برای از بین بردن ما از طریق سقط جنین تلاش می‌کند

صیانت از محیط زیست از اولویت‌های کشور است/ اجرای طرح‌های صنعتی و تولید باید پیوست محیط زیستی داشته باشد/ تاکید بر ضرورت پیشگیری از مفاسد اداری و اقتصادیرئیس جمهور در جلسه هیأت دولت:صیانت از محیط زیست از اولویت‌های کشور است/ اجرای طرح‌های صنعتی و تولید باید پیوست محیط زیستی داشته باشد/ تاکید بر ضرورت پیشگیری از مفاسد اداری و اقتصادی پیوست عدالت چی؟

احمدی‌نژاد نخواست کرسنت اجرایی شود/ چقدر از قرارداد ضرر کردیم؟یک کارشناس ارشد حوزه انرژی با بیان اینکه گازی که قرار بود طبق قرارداد کرسنت به امارات برود، هر قیمتی هم که داشته سوزانده شده است، گفت: محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت در مصاحبه‌ها عنوان کرد که قرارداد با رشوه منعقد شده و به این لحاظ نباید اجرایی شود، به طور کلی در زمینه قیمت و نحوه انعقاد قرارداد بحث بود و ما باید ثابت می‌کردیم اما هیچ‌وقت ثابت نشد.