بازگشایی حضوری مدارس خراسان رضوی در وضعیت قرمز

03/09/2020 06:15:00 ب.ظ

با وجود اینکه خراسان رضوی از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار دارد، مدیر کل آموزش و پرورش استان از بازگشایی حضوری مدارس خبر داد.

بازگشایی حضوری مدارس خراسان رضوی در وضعیت قرمز با وجود اینکه خراسان رضوی از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار دارد، مدیر کل آموزش و پرورش استان از بازگشایی حضوری مدارس خبر داد.

با وجود اینکه خراسان رضوی از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار دارد، مدیر کل آموزش و پرورش استان از بازگشایی حضوری مدارس خبر داد.

وی در پاسخ به این پرسش که خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار داد و چگونه در این شرایط کلاس‌ها حضوری برگزار می‌شود، ادامه داد: وضعیت‌ها را ستاد ملی کرونا در تهران تعیین می‌کند، اما ما استعلاممان را از استانداری می‌گیریم و طبق اطلاعاتی که ما از ستاد مقابله با کرونای استانداری گرفتیم، آنها اعلام کردند امکان تشکیل کلاس‌ها در خراسان رضوی وجود دارد.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی درخصوص اینکه چه زمانی استعلام از استانداری گرفته شده گفت: استعلام دیروز  و امروز انجام شده است.خدابنده در پاسخ به این پرسش که از چه زمانی مشخص شد کلاس‌ها در خراسان رضوی حضوری برگزار خواهد شد، بیان کرد: در اجلاس روسای آموزش و پرورش کشور که طی  دو روز گذشته برگزار شد، وزارتخانه اعلام کرد که مبنای کار برای همه، تشکیل کلاس‌ها به صورت حضوری است. مگر اینکه در جایی تشخیص داده شود که حضور دانش آموزان ممکن است باعث شیوع کرونا شود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

واکنش وزیر بهداشت به بازگشایی حضوری مدارسوزیر بهداشت گفت: مردم بدانند اگر کوچیکترین آسیبی را مورد توجه سلامت فرزندانمان ببینیم، ما در وزارت بهداشت اولین کسانی خواهیم بود که از تشکیل هر گردهمایی ممانعت خواهیم کرد و خوشبختانه وزارت آموزش و پرورش از ما حمایت می کند.

سه شهر خوزستان در وضعیت قرمز / بازگشایی حضوری مدارس از ۱۵ شهریور، منتفیسرپرست علوم پزشکی اهواز: *شاهد ورود سه شهر خوزستان به وضعیت قرمز کرونا هستیم *هم‌اکنون وضعیت کلی استان خوزستان نیز در حالت هشدار است *نسبت به عواقب ناشی از پایین آمدن سطح مشارکت مردم در رعایت مسائل بهداشتی به شدت نگران هستیم

روحانی: اولویت دولت آموزش حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی استهیچ کودک ایرانی نباید از تحصیل باز بماند | روحانی: همه باید بتوانند از آموزش بهره مند شوند. البته علاوه بر آموزش حضوری، صدا و سیما هم با آموزش و پرورش همکاری می‌کند که این کار ‌با کمک صدا و سیما انجام شود و امسال باید تلاش بیشتری در این زمینه صورت بگیرد شبکه شاد برای مدارس دولتی رایگان می‌شود | روحانی: مردم برای استفاده از شبکه شاد متحمل پرداخت مالی و هزینه اینترنت می‌شدند اما به سازمان برنامه و بودجه، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر آموزش و پرورش دستور دادم که شبکه شاد برای مدارس دولتی و برای دانش‌آموزان بدون هزینه باشد

سه شهر خوزستان در وضعیت قرمز / بازگشایی حضوری مدارس از ۱۵ شهریور، منتفیسرپرست علوم پزشکی اهواز: *شاهد ورود سه شهر خوزستان به وضعیت قرمز کرونا هستیم *هم‌اکنون وضعیت کلی استان خوزستان نیز در حالت هشدار است *نسبت به عواقب ناشی از پایین آمدن سطح مشارکت مردم در رعایت مسائل بهداشتی به شدت نگران هستیم

اینفوگرافی| وضعیت استانی و آمار کرونا در ایران - 12 شهریور 1399بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استانهای تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند.

اینفوگرافی| وضعیت استانی و آمار کرونا در ایران - 13 شهریور 1399بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند.

قاسم‌علی خدابنده در گفت‌وگو با ایسنا درخصوص نحوه بازگشایی مدارس در خراسان رضوی اظهار کرد: سال تحصیلی جدید برای دانش‌آموزان همه مقاطع تحصیلی در مدارس دولتی و غیردولتی از روز ۱۵ شهریور ماه به صورت حضوری آغاز خواهد شد.به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در حاشیه مراسم افتتاح گام نخست خدمات دوراپزشکی با یاد شهدای مدافع سلامت (پویش ره سلامت) در جمع خبرنگاران با تسلیت ایام شهادت سرورو و سالار شهیدان حضرت اباعبدلله الحسین، اظهار کرد: از مردم، روحانیون معزز، وعاظ و در راس همه از مقام معظم رهبری تشکر می کنیم.دکتر فرهاد ابول‌نژادیان امروز (۱۳ شهریورماه) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: متاسفانه با وجود تلاش شبانه روزی همکاران‌مان در حوزه بهداشت و درمان، شاهد ورود سه شهر بهبهان، امیدیه و آغاجاری به وضعیت قرمز کرونا هستیم.به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت اظهار داشت: امسال عزاداری مردم یک شکوه خاص و ویژه ای داشت و از جهاتی یک عزاداری استثنایی بود علیرغم اینکه مردم به دلیل مراقبت نسبت به پروتکل‌های بهداشتی به طور طبیعی محدودیت‌هایی دارند اما از ابتکارات بسیار خوبی امسال عزاداری ما بهره‌مند شد.

در ادامه اگر ستاد ملی مبارزه با کرونا برخی از مناطق را قرمز اعلام کند و حضور دانش‌آموزان خطر شیوع بیماری کرونا را افزایش دهد، کلاس‌ها در آن مناطق مجازی و از طریق سامانه شاد برگزار خواهد شد. وی در پاسخ به این پرسش که خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار داد و چگونه در این شرایط کلاس‌ها حضوری برگزار می‌شود، ادامه داد: وضعیت‌ها را ستاد ملی کرونا در تهران تعیین می‌کند، اما ما استعلاممان را از استانداری می‌گیریم و طبق اطلاعاتی که ما از ستاد مقابله با کرونای استانداری گرفتیم، آنها اعلام کردند امکان تشکیل کلاس‌ها در خراسان رضوی وجود دارد. گرچه گله مندیم از آنهایی که به تمناهای ما در رفتن به سفر و برگزاری مراسم محرم گوش ندادند و این حرکت ها همکاران ما را مضطرب خواهد کرد. مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی درخصوص اینکه چه زمانی استعلام از استانداری گرفته شده گفت: استعلام دیروز  و امروز انجام شده است. سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: با توجه به فصل بازگشایی مدارس، مخالفت صریح خود با بازگشایی مدارس به صورت حضوری از نیمه شهریور را اعلام کرده‌ایم که این موضوع با تصویب ستاد استانی مقابله با کرونا تصویب و قطعی شده است. خدابنده در پاسخ به این پرسش که از چه زمانی مشخص شد کلاس‌ها در خراسان رضوی حضوری برگزار خواهد شد، بیان کرد: در اجلاس روسای آموزش و پرورش کشور که طی  دو روز گذشته برگزار شد، وزارتخانه اعلام کرد که مبنای کار برای همه، تشکیل کلاس‌ها به صورت حضوری است. گرچه مضطرب هستیم خیزهایی داشته باشیم. مگر اینکه در جایی تشخیص داده شود که حضور دانش آموزان ممکن است باعث شیوع کرونا شود. رییس جمهوری افزود: عزاداران هم استفاده از ماسک و هم فاصله گذاری و همه دستورالعمل ها را به خوبی اجرا و عمل کردند.

وی در پاسخ به این پرسش که پس با این حساب وضعیت زرد، سفید و قرمز استان‌ها در نحوه برگزاری کلاس‌ها معنایی نخواهد داشت، گفت: اینکه بگوییم مبنای ما حضوری است با اینکه بگوییم کلا کلاس‌ها حضوری برگزار شود، فرق می‌کند. امروز شاهد افتتاح بزرگترین، مهمترین و کیفی ترین پروژه نظام سلامت به نام تله مدیسین یا پزشکی از راه دور بودیم و این طرح ایجاد زیر ساختی بود که مدت ها روی آن کار می کردیم. انتهای پیام. وقتی می‌گوییم مبنای ما برگزاری حضوری کلاس‌هاست؛ یعنی برنامه‌ریزی‌های ما به سمتی است که کلاس‌ها حضوری تشکیل شود. وقتی بگوییم کلا کلاس‌هاحضوری است یعنی به شرایط سفید، زرد قرمز کاری نداریم، در حالی که اگر وضعیت قرمز باشد ما می‌گوییم بچه ها به مدرسه نیایند. وزیر بهداشت افزود: ما توانستیم پزشکی از راه دور را برای اولین بار در تاریخ مملکت رقم بزنیم و از محروم ترین و دورترین نقاط کشور شروع کردیم. مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در مورد نحوه حضور دانش‌آموزان در مدارس اظهار کرد: شورای مدرسه با توجه به امکانات و ظرفیت می‌تواند تصمیم بگیرد که نحوه حضور دانش‌آموزان چگونه باشد. با توجه به اینکه در روزهای اولیه بازگشایی مدارس هستیم، تقسیم‌بندی دانش‌آموزان به میزان حضور آنها در مدارس بستگی دارد. پزشکی از راه دور در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر است. بسیار عزاداری خوب و باشکوهی و با رعایت همه اصول مذهبی و اخلاقی و دینی انجام شد و بهانه ای به دشمنان داده نشد.

قطعا تعدادی از مدیران گروه‌بندی دانش‌آموزان را انجام دادند و در بسیاری مدارس پرجمعیت برای دانش‌آموزان مشخص کردند که در چه روزی به مدرسه مراجعه کنند. در مدرسه‌هایی که کلاس خلوت‌تر است و امکان برگزاری کلاس‌ها با تمام دانش‌آموزان وجود دارد، آنها از روز شنبه در کلاس حاضر خواهند شد. وزیر بهداشت درباره بازگشایی مدارس و دغدغه های والدین گفت: همه شهروندان بدانند که فرزند هیچ شهروندی برای ما کمتر از پدران و مادران شان کمتر نیست و اگر سلامت شهروندان را در خطر ببینیم محکم می ایستیم. اگر شرایط تغییر کرد یا ستاد ملی کرونا مصوبه دیگری داشت اطلاع رسانی خواهیم کرد اما در حال حاضر بنای ما تشکیل کلاس‌ها به صورت حضوری است. وی تصریح کرد: خانواده‌هایی که فرزندانشان بیماری زمینه‌ای، تنفسی، قلبی عروقی، دیابت و. وزیر بهداشت افزود: جلسه ای امشب با وزیر آموزش و پرورش داریم و ایشان از تصمیم ستاد به شدت پیروی می کنند.. رییس جمهوری گفت: آموزش و پرورش به همه مدارس و مدیران خود ابلاغ کرده هر دانش آموزی که وارد مدرسه می‌شود، اعم از شستن دست‌ها، داشتن ماسک، حرارت سنج، نحوه نشستن باید به دقت مراعات شود از خانواده‌های عزیز می‌خواهم آنها هم مشارکت کنند و بدون مشارکت آن‌ها این کار امکان پذیر نیست.

. مردم بدانند اگر کوچیکترین آسیبی را مورد توجه سلامت فرزندانمان ببینیم، ما در وزارت بهداشت اولین کسانی خواهیم بود که از تشکیل هر گردهمایی ممانعت خواهیم کرد و خوشبختانه وزارت آموزش و پرورش از ما حمایت می کند. دارند، آنها را به مدرسه نفرستند و از آموزش‌های مجازی بهره‌مند شوند. محتوای آموزشی را هم ما در شبکه‌های مجازی خودمان و هم خود مدارس محتوای دبیران‌شان را از طریق سامانه شاد معرفی خواهند کرد و آموزش مجازی هم انجام خواهد شد. ما قول دادیم کنکور را طوری برگزار خواهیم کرد که کمترین خطر متوجه فرزندانمان نشود و دیدید که در آزمون های دکتری، کارشناسی ارشد و کنکور سراسری با نظارت های مستمر توانستیم آزمون ها را مطابق با شیوه نامه ها برگزار کنیم و در رابطه با بازگشایی مدارس و دانشگاه ها با هرچه سلامت فرزندان را تهدید کند،برخورد خواهیم کرد. خدابنده بیان کرد: فاصله یک و نیم متری در تمام کلاس‌ها رعایت خواهد شد. حداکثر تعداد دانش‌آموزان در کلاس‌های ما  که معمولا ۴۲ متری هستند،  ۲۰ نفر است. انتهای پیام. شبکه شاد برای مدارس دولتی رایگان می‌شود روحانی ادامه داد: مدارس مختلف از شبکه‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف در آموزش به دانش آموزان استفاده کردند مدارس خصوصی با شرایط خاصی به دانش‌آموزان در تماس بودند و در مدارس دولتی نیز وزارت آموزش و پرورش شبکه شاد را در اختیار دانش آموزان قرار داد.

مدت زمان هر کلاس درس ۳۵ دقیقه و زنگ تفریح دانش‌آموزان ۱۰ دقیقه است. همچنین از هرگونه تجمع و حضور دسته‌جمعی دانش‌آموزان در مدرسه جلوگیری می‌شود. تهویه مطلوب هوای کلاس با بازگذاشتن پنجره‌ها، آموزش رعایت فاصله فیزیکی، رفتارهای صحیح و لازم بهداشتی به دانش‌آموزان هنگام حضور در کلاس و مسیر رفت‌وآمد به مدرسه تاکید شده است. مدیر کل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی بیان کرد: دانش‌آموزان باید از دستکش و ماسک استفاده کنند. همراه داشتن مواد ضدعفونی الزامی است، به ویژه برای دانش‌آموزان پایه ابتدایی که در تمام مدت معلمان باید کنترل لازم را داشته باشند. زیرا هیچ کشوری فکر نمی‌کرد در چنین تحریم شدید سه ساله‌ای که اکنون دو سال و نیم آن گذشته، مردم بتوانند مقاومت و خم به ابرو نیاورند.

مدرسه نیز موظف است کلاس‌ها را مدام ضدعفونی کند تا محیط امنی برای دانش آموزان و معلم فراهم شود. خدابنده با اشاره به اینکه دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی هنوز با محیط مدرسه و  معلم خود آشنا نیستند و آموزش به‌صورت مجازی برای آنها خیلی سخت است، عنوان کرد: کلاس‌های پایه اول باید در مدرسه حضور داشته باشند تا آموزش را به‌صورت حضوری ببینند و در صورت بالا بودن تعداد دانش‌آموزان مدرسه موظف است که آنها را تقسیم‌بندی کنند بعد از اینکه دانش‌آموز تا حدودی با مباحث  آشنا شد آموزش را مجازی ادامه دهند. وی در پاسخ به این پرسش که اگر خانواده‌ای نخواهد فرزندش از آموزش حضوری بهره‌مند شود و اورا به مدرسه نفرستند، تکلیف دانش‌آموز چه می‌شود، تصریح کرد: ما سعی می‌کنیم در یکی دو هفته اول با این خانواده‌ها مدارا کنیم تا آنها اطمینان حاصل کنند که مدرسه از نظر شیوع کرونا محیطی امن و سالم است. خدابنده در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است بعد از دو هفته اجبار شود که همه دانش‌آموزان به مدرسه بیایند؟  افزود: نمی‌خواهم از لفظ اجبار استفاده کنم. اما می‌گویم این اطمینان در خانواده‌ها ایجاد خواهد شد که حضور دانش‌آموز در مدرسه مشکلی برایشان ایجاد نخواهد کرد. وی با اشاره به تلاشهای آمریکا برای استفاده از مکانیسم ماشه خاطرنشان کرد: اینها فکر کردند می‌توانند از این طریق کسب آبرو کنند و عنوان کردند که می‌توانند از ساز و کار درون برجام استفاده کند که یکی از حرف‌های خنده‌دار تاریخ است.

ما تلاش خواهیم کرد محیط را برای دانش‌آموزان ایمن کنیم تا هیچ خطری آنها را تهدید نکند ما قول می‌دهیم که مدارس از بسیاری خانه‌ها و فضاهای شهری امن‌تر باشد. وی افزود: آنچه از ظواهر امر بر می‌آید این است که قرار است کرونا مهمان ما باشد و اینطور نیست که اگر آموزش را یکی دو ماه به تعویق بیندازیم، کرونا از بین برود، بنابراین باید یاد بگیریم در کنار کرونا زندگی کنیم. از همکاران و خانواده‌ها  تشکرمی‌کنم  و از دانش‌آموزان  می‌خواهم همکاری داشته باشند و با حضور در مدرسه شور و نشاط و تحرک را به شهر هدیه کنند. مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی عنوان کرد: معلم‌ها هم نگران سلامتی  خود و بچه‌ها هستند اما بسیاری از نیروهای دولتی در این چند ماه که کرونا بوده سر کار حاضر بودند به صرف نگران بودن نمی‌شود کار را تعطیل کرد. از معلمان، دانش‌آموزان و خانواده‌ها می‌خواهیم که همکاری لازم را داشته باشند تادانش‌آموزان در مدارس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدرسه حضور پیدا کنند. رییس جمهوری افزود: یک فرد و یک کشور اینچنینی حالا عنوان کند که درست است که من این خانه را ویران و نابود کرده‌ام و هر کاری که خواسته‌ام برخلاف مقررات انجام داده‌ام اما گوشه خانه به عنوان مثال یک جعبه خرمایی بوده و می خواهم بروم و آن را بردارم و بخورم.

انتهای پیام .