بازنشستگان و رویای خدمات درمانی مناسب و ارزان/ بازنشستگان برای دریافت خدمات با کیفیت هزینه اضافی می‌پردازند

15/07/2020 08:50:00 ق.ظ

ایلنا گزارش می‌دهد؛ بازنشستگان و رویای خدمات درمانی مناسب و ارزان/ بازنشستگان برای دریافت خدمات با کیفیت هزینه اضافی می‌پردازند

بازنشستگی, تامین اجتماعی

ایلنا گزارش می‌دهد؛ بازنشستگان و رویای خدمات درمانی مناسب و ارزان/ بازنشستگان برای دریافت خدمات با کیفیت هزینه اضافی می‌پردازند

اینکه فرد حق بیمه بدهد، اما خدمات ارائه شده جوری باشد که مجبور به دادن هزینه اضافی شود، مشکل عجیب و غریبی است. بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی سال‌هاست از این مشکل رنج می‌برند.

باید عنوان کرد که وقتی از هزینه دوران بازنشستگی حرف می‌زنیم، فقط هزینه‌های خورد و خوراک، مسکن و... مدنظر نیست. اگر دریافتی بازنشستگان جوابگوی آنها نیست، این مهم را هم باید مدنظر داشت که آنها از بسیاری مزایا که در زمان اشتغال از آن بهره‌مند بوده، محروم شده‌اند و خدمات رفاهی و درمانی هم به گونه‌ای نیست که جبران کننده هزینه‌های آنها باشد.

زندگی با پولی ثابت«من در طول ۳۰ سالی که کار می‌کردم هیچ وقت یک رقم ثابت دریافتی نداشتم. حداقلی وجود داشت، اما در ماه‌هایی از سال دریافتی‌ام به دلیل اضافه‌کاری، کارانه، پاداش و... بیشتر می‌شد. در دو سال اخیر که بازنشسته شده‌ام، دریافتی همواره ثابت بوده است.»

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

زندگی همراه با آرامش و بی‌دغدغه حق بازنشستگان استوزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: زندگی همراه با آرامش و بی‌دغدغه حق بازنشستگان است. اگراین افراد نتوانند عزتمندانه زندگی کنند شاغلان نیز نسبت به آینده خود ناامید می‌شوند.

محدودیت‌های جدید کرونایی در آموزشگاه‌ها و کلاس‌های رانندگیمعاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا، از لغو کلاس‌های آموزش آیین‌نامه و امتحانات آیین‌نامه در یک هفته پیش رو برای مقابله با کرونا خبر داد.

گفتگوی تلفنی ظریف با وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimگفتگوی تلفنی ظریف با وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان در پی بروز درگیری‌ میان نیروهای آذری و ارمنی، ظريف ضمن توصیه به طرفین برای خویشتنداری و آغاز گفتگو برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات، آمادگی ایران را برای کمک به پایان دادن به تنش‌ها اعلام کرد

منتظر تصمیم‌گیری درباره کاهش ساعت کار ادارات و لغو طرح ترافیک هستیم/ کارگران پسماند در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارندفرمانده ستاد مقابله با کرونای شهر تهران: منتظر تصمیم‌گیری درباره کاهش ساعت کار ادارات و لغو طرح ترافیک هستیم/ کارگران پسماند در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند

به روزرسانی فهرست دریافت‌کنندگان ارز نیمایی و دولتیبانک مرکزی در راستای شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی عمومی فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی و سامانه نیما را به روزرسانی و منتشر کرد جزئیات کامل را در لینک زیر بخوانید:

فهرست جدید دریافت‌کنندگان ارز نیمایی و دولتی منتشر شد- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimبانک مرکزی در راستای شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی عمومی فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی و سامانه نیما را به روزرسانی و منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، همزمان با هفته تامین اجتماعی اظهارات مختلفی درباره بایدهای و نبایدهای دریافتی‌های بازنشستگان بیان می‌شود.به گزارش ایسنا محمد شریعتمداری در نشستی مشترک با کانون صنفی بازنشستگان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت توسعه مدیریت و منابع این وزارتخانه که به منظور رفع مشکلات بازنشستگان و شنیدن دغدغه‌های آن‌ها در مجموعه فرهنگی ، ورزشی تلاش برگزار شد، افزود: تلاش‌های ما در وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی همواره بر این بوده که مسیر بهبود شرایط زندگی برای این عزیزان هموار شود.سرهنگ عین‌الله جهانی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مصوبه ستادملی مقابله با کرونا و ایجاد یک‌سری محدودیت‌های جدید در برخی از صنوف و اماکن در پی افزایش آمارهای مبتلایان به کرونا در کشور، گفت: پیرو این مصوبه، به تمامی آموزشگاه‌های رانندگی ابلاغ کردیم که کلاس‌های تئوری آموزش آیین‌نامه و آزمون آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی به‌مدت یک هفته متوقف شود.خبرگزاری تسنیم ، در پی بروز درگیری های اخیر میان نیروهای آذری و ارمنی، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر امروز سه‌شنبه در تماس‌های تلفنی جداگانه با وزرای امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان ضمن توصیه به طرفین برای خویشتنداری و آغاز گفتگو برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای کمک به پایان دادن به تنش‌ها اعلام کرد.

امسال دو موضوع افزایش حقوق و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به عنوان مهم‌ترین موضوعات‌ مربوط به آنها بارها مورد بحث قرار گرفته است. در شرایطی که سازمان تامین اجتماعی از اجرای فورمولی برای افزایش دریافتی‌های بازنشستگان خبر می‌دهد، بسیاری از فعالان این حوزه ناراضی و خواستار بازنگری در دریافتی‌های این بخش به گونه‌ای هستند که حداقل معاش آنها تامین شود. دراین نشست غلامرضا پناه - معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی - ضمن تکریم و تجلیل از بازنشستگان اظهارکرد: خدمت به این عزیزان در جامعه اسلامی ارزش محسوب می‌شود و بیش از همیشه باید در راستای رفع دغدغه‌های مهم آنان قدم برداشت و مشکلات معیشتی را برطرف کرد.  باید عنوان کرد که وقتی از هزینه دوران بازنشستگی حرف می‌زنیم، فقط هزینه‌های خورد و خوراک، مسکن و. جهانی با تاکید بر این‌که ابلاغیه‌های پلیس راهور به آموزشگاه‌های رانندگی لازم‌الاجراست، گفت: افراد در صورتی‌که با موارد نقض ابلاغیه‌ها و اصول یادشده مواجه شدند، می‌توانند موضوع را با شماره تلفن ۱۹۷ اطلاع دهند..  به گزارش سایت وزارت رفاه، پناه در پایان اظهارکرد: دراین راستا خدمات مختلفی در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و رفاهی نظیر امکانات درمانی مناسب، هتل‌ها، استراحتگاه‌ها و پرداخت‌های نقدی و غیر نقدی به بازنشستگان در سطح وزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی فراهم شده است همچنین در قدم بعدی به موضوع حقوق و معیشت این عزیزان به‌طور جدی‌تر پرداخته می‌شود..

مدنظر نیست. اگر دریافتی بازنشستگان جوابگوی آنها نیست، این مهم را هم باید مدنظر داشت که آنها از بسیاری مزایا که در زمان اشتغال از آن بهره‌مند بوده، محروم شده‌اند و خدمات رفاهی و درمانی هم به گونه‌ای نیست که جبران کننده هزینه‌های آنها باشد. زندگی با پولی ثابت «من در طول ۳۰ سالی که کار می‌کردم هیچ وقت یک رقم ثابت دریافتی نداشتم. حداقلی وجود داشت، اما در ماه‌هایی از سال دریافتی‌ام به دلیل اضافه‌کاری، کارانه، پاداش و..

. بیشتر می‌شد. در دو سال اخیر که بازنشسته شده‌ام، دریافتی همواره ثابت بوده است.» از دست رفتن امکان داشتن دریافتی بیشتر در ماه که یک بازنشسته تامین اجتماعی آن را مطرح می‌کند، مشکل اصلی بسیاری از بازنشستگان است. آنها در دوران بازنشستگی دیگر نه می‌توانند اضافه کار بگیرند، نه مورد تشویق واقع می‌شوند و به این ترتیب همیشه دریافتی ثابتی دارند.

این بازنشسته تامین اجتماعی می‌گوید: وقتی مشغول به کار هستی فرصت‌هایی داری که در دوران بازنشستگی وجود ندارد. علاوه بر مواردی مثل اضافه کار، حق ماموریت و پاداش، در زمان کار مواردی مثل وام، بن و استفاده از خدمات رفاهی نیز امکان‌پذیر است. واقعیت این است که دسترسی به خدمات درمانی تامین اجتماعی برای افرادی سخت است یا اینکه خدمات کافی نیست. فکر بیمه تکمیلی از همین جا آمد. البته ما از ابتدا با آن مخالف بودیم، اما برای دسترسی بازنشستگان به خدمات، آنها می‌توانند حق بیمه تکمیلی را که ۵۰ هزار تومان در ماه است، پرداخت کنند موضوعاتی که به آنها اشاره شد، واقعیت‌هایی هستند که وقتی آنها را از منظر قانونی بررسی کنیم، می‌بینیم در واقع این خدمات باید وجود داشته باشند، اما ندارند.

بازنشستگی با کیفیت یکی از شاخص‌های رفاه اجتماعی است. در کشورهای توسعه یافته تلاش می‌شود یک فرد بازنشسته علاوه بر خدماتی که به صورت معمول می‌گرفته، به دلیل شرایط ویژه دوران سالمندی و بازنشستگی‌ از خدماتی دیگری نیز بهره‌مند شود؛ اتفاقی که در ایران نیفتاده و تا وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم.  مزایای بازنشستگی چیست؟  این روزها مدام حرف بر سر مستمری بازنشستگان است، اما جز حقوق، یک فرد بازنشسته‌ باید مزایای دیگری هم بگیرد.  علی ترکاشوند (پیشکسوت کارگری و دبیر اجرایی خانه کارگر شهر ری) در گفتگو با ایلنا می‌گوید: حق مسکن، خواروبار، عائله‌مندی و..

. مواردی هستند که به عنوان دیگر مزایا برای بازنشستگان در نظر گرفته می‌شود، اما رقم آنها آنقدر ناچیز است که عملا به حساب نمی‌آید.  او با تاکید بر اینکه باید اذعان کرد که دریافتی بازنشستگان در نهایت بسیار کم است، عنوان می‌کند: حقوق یک بازنشسته نه تنها با تورم سازگار نیست که شکاف عمیقی بین درآمد و هزینه بازنشستگان هست که‌ باید ترمیم شود. این اتفاق با طرح ها و روش‌های فعلی نظیر همسان‌سازی‌ در دست اجرا، رخ نمی‌دهد. به صورت کلی دولت باید از مداخله‌گر در مورد تامین اجتماعی به نظاره‌گر تبدیل شود.

استقلال تامین اجتماعی می‌تواند گامی در راستای بهبود وضعیت بازنشستگان باشد.  از این پیشکسوت کارگری می‌پرسیم جز موضوع پرداختی‌های نقدی، سازمان تامین اجتماعی چه خدماتی باید به بازنشستگان ارائه دهد؟  ترکاشوند می‌گوید: تا قبل شیوع کرونا سفرهای زیارتی برای بازنشستگان ترتیب داده می‌شد که خدمت خوبی بود، اما نقطه‌ ضعف در خدمات درمانی است که به دلایل مختلف راضی کننده نیست.  عمده خدمات درمانی در نظر گرفته شده برای بازنشستگان در درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های تامین اجتماعی متمرکز شده است. شلوغی این مراکز، در دسترس نبودن آنها و الزام به مراجعه حضوری و ضعف در خدمات غیر حضوری مشکلاتی است که بازنشستگان با این مراکز دارند. برخی از آنها به دلیل همین مشکلات عطای استفاده از خدمات درمانی تامین اجتماعی را به لقایش می‌بخشند و راهی مراکز خصوصی می‌شوند.

اما واقعیت این است که درصد کمی از بازنشستگان توان مالی چنین کاری را دارند.  ترکاشوند می‌گوید: تامین اجتماعی بر اساس قانون ملزم به ارائه خدمات درمانی به افراد تحت پوشش خود است و حتی اگر خدمات در روستا یا شهری در دسترس نباشد، این سازمان باید افراد را به جاهایی که خدمات می‌دهند ارجاع دهد.  او ادامه می‌دهد: واقعیت این است که دسترسی به خدمات درمانی تامین اجتماعی برای افرادی سخت است یا اینکه خدمات کافی نیست. فکر بیمه تکمیلی از همین جا آمد. البته ما از ابتدا با آن مخالف بودیم، اما برای دسترسی بازنشستگان به خدمات، آنها می‌توانند حق بیمه تکمیلی را که ۵۰ هزار تومان در ماه است، پرداخت کنند.

  حقوق یک بازنشسته نه تنها با تورم سازگار نیست که شکاف عمیقی بین درآمد و هزینه بازنشستگان هست که‌ باید ترمیم شود. این اتفاق با طرح ها و روش‌های فعلی نظیر همسان‌سازی‌ در دست اجرا، رخ نمی‌دهد. به صورت کلی دولت باید از مداخله‌گر در مورد تامین اجتماعی به نظاره‌گر تبدیل شود. استقلال تامین اجتماعی می‌تواند گامی در راستای بهبود وضعیت بازنشستگان باشد این پیشکسوت کارگری با تاکید مجدد بر اینکه مدیریت تامین اجتماعی باید به صاحبان اصلی‌اش بازگردد، می‌گوید: این مدیریت، مدیریت تخصصی در حوزه درمان‌ نیست. تجربیاتی وجود دارد و بر اساس آن کمیته‌هایی مثل کمیته نظارت بر امر درمان یا بازرسی از مراکز درمانی تشکیل شد.

فعالیت این کمیته‌ها در مقاطعی بسیار ارزنده بود، اما نقش آنها کمرنگ شده است.  بازنشستگی با کیفیت چیست؟  همانطور که عنوان شد کیفیت دوران بازنشستگی ارتباط زیادی با رفاه اجتماعی دارد، به گونه‌ای که کشورها هر ساله از این نظر رتبه‌بندی می‌شوند. هلند کشوری است که در سال‌های اخیر همواره‌ رتبه خوبی در این زمینه کسب کرده است. نظام‌های متفاوتی برای پرداخت به بازنشستگان در این کشور وجود دارد که مورد فراگیر آن پرداخت دولتی به تمامی افراد بالای ۶۵ سال است. رقم پرداختی ها حدودا ۵۰ درصد از حداقل حقوق بیشتر است.

هر چند در همه جای جهان مولفه اصلی برای سنجش کیفیت بازنشستگی پرداختی‌های ماهانه است، اما در کنار آن ارائه خدمات‌ درمانی نیز بسیار تاثیر گذار است. در بسیاری از کشورهای اروپایی خدماتی حداقلی برای همه بازنشستگان وجود دارد. این خدمات هم شامل درمان و هم شامل مراقبت می‌شود، به این معنا که سازمان‌هایی وظیفه دارند به صورت روزانه وضعیت سالمندان تنها را رصد کرده و در صورت بروز مشکل به آنها کمک کنند.  در ایران مشکلات در حوزه بازنشستگی از دو جنبه است. هر چند برخی با این توجیه که سن بازنشستگی در ایران پایین‌تر از بسیاری از کشورهاست، ایران را بهشت بازنشستگان توصیف می‌کنند، اما واقعیت این است که دریافتی بیش از ۷۰ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی کمتر از نیمی از مخارج آنهاست و خدمات عمومی به این افراد اگر کمتر از دیگران نباشد، بیشتر نیست.

یکی از مواردی که باعث می‌شود حقوق بازنشستگی تامین کننده مخارج این افراد نباشد، نبود خدمات رایگان یا ارزان در حوزه درمان است. تامین اجتماعی می‌تواند با گسترش این خدمات از هزینه‌های بازنشستگان و در سطح کلان از هزینه‌های جامعه بکاهد.  لینک کوتاه .