العربیه_فارسی, استانبول, اردوغان, مونترو, ترکیه, کانال, افسران, مرمره

العربیه_فارسی, استانبول

بازداشت 10 افسر بازنشسته در ترکیه به دلیل مخالفت با طرح کانال استانبول

پلیس ترکیه روز دوشنبه، 10 دریادار بازنشسته ارتش این کشور که در نامه‌ سرگشاده‌ای، مخالفت خود را با

05/04/2021 09:23:00 ب.ظ

پلیس ترکیه روز دوشنبه، 10 دریادار بازنشسته ارتش این کشور که در نامه‌ سرگشاده‌ای، مخالفت خود را با پروژه « کانال استانبول » اعلام کرده بودند، بازداشت کرد. کانال استانبول طرحی است که رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهوری این کشور آن را دنبال می‌کند. العربیه_فارسی

پلیس ترکیه روز دوشنبه، 10 دریادار بازنشسته ارتش این کشور که در نامه‌ سرگشاده‌ای، مخالفت خود را با

کانال استانبول طرحی است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور آن را دنبال می‌کند.این افسران بازنشسته معتقدند ایجاد چنین کانالی، دریانوردی آزاد را تهدید می‌کند.به گزارش خبرگزاری فرانسه، 103 افسر ترک شامگاه یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای از مقام‌های ترکیه خواستند که از اجرای طرح «کانال استانبول» که دولت مطرح کرده و مخالفان اردوغان با آن مخالف هستند، عقب‌نشینی کند.

آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم برگزاری مراسم تنفیذ ابراهیم رئیسی؛ علی خامنه‌ای: حضور مردم در انتخابات خوب بود اسرائیل: اروپا با اعزام دیپلمات به مراسم تحلیف رئیسی به تجاوزگری مشروعیت می‌دهد

آن‌ها همچنین افسران ترک نیروهای مسلح را به حفظ ارزش‌های اصلی قانون اساسی، فرا خوانده‌اند.دادستان کل آنکارا گفت این 10 دریادار بازنشسته در بازداشت خواهند بود تا تحقیقات درباره آنها تکمیل شود.دادستان همچنین چهار افسر دیگر از امضا کنندگان این نامه را برای بازجوئی احضار کرد.

برخی مقامات آنکارا، انتقاد ده‌ها پرسنل بازنشسته ارتش ترکیه از طرح «کانال استانبول» را به مثابه تلاش برای «کودتا» تلقی کردند.از سوی دیگر وزارت دفاع ترکیه گفت، ارتش نمی‌تواند به ابزاری برای افرادی فاقد جایگاه رسمی یا مسئولیت در دولت و تنها به خاطر اهداف شخصی، مورد استفاده قرار گیرد. headtopics.com

وزارت دفاع گفت بیانیه افسران بازنشسته به زیان دمکراسی در ترکیه است.افسران بازنشسته در بیانیه خود نسبت به بررسی توافق «مونترو» هشدار داده و آن را سند اصلی برای امنیت کشورهای حوزه ساحل دریای سیاه برشمرده‌اند.این افسران بازنشسته، ایجاد کانال در شمال استانبول را خلاف پیمان مونترو دانسته‌اند.

پیمان مونترو یک پیمان بین‌المللی تجاری میان ترکیه و قدرت‌های جهانی است که در سال 1936 امضا شد و هدف آن این بود که ترکیه بر حمل و نقل کالا از تنگه‌ بسفر نظارت کند؛ اما با ایجاد کانال استانبول، این پیمان نقض خواهد شد.در همین حال، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه‌ ترکیه، گفته است که کانال جدید استانبول با پیمان مونترو هیچ ارتباطی ندارد و فشارها علیه دولت از سوی افسران، غیرقابل قبول است.

پروژه کانال استانبول، که توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پشتیبانی می‌شود، یک کانال آبی دریای مرمره را به دریای سیاه متصل می‌کند.این کانال قرار است به موازات تنگه بسفر و با ظرفیت تردد روزانه 185 کشتی احداث شود.طول این کانال 45 کیلومتر در سمت اروپایی استانبول خواهد بود. انتظار می‌رود که پروژه ساخت این کانال در سال جاری شروع شود و به مدت پنج تا شش ماه پایان یابد.

ادامه مطلب: العربیہ فارسی »

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

اردوغان هم در مرحله سقوط قرار گرفته و آخرین نفس های خود را میزند

کرونا در افغانستان؛ فوت 10 بیمار و شناسایی 300 مورد جدید ابتلا

دست‌کم 10 نظامی افغانستان در حمله‌ طالبان کشته شدندمقامات امنیتی افغانستان در ولایت‌های بدخشان، هرات و فاریاب از کشته‌ شدن 10 نیروی امنیتی در حمله طالبان خبر دادند. - خبرگزاری آناتولی

رکوردزنی هزینه‌های نظامی جهان در سال کرونا؛ ۷۵ درصد بودجه نظامی در ۱۰ کشور خرج شدمطابق گزارش سیپری، هزینه‌های نظامی ایران نیز از ۵۵ هزار و ۲۵۵ میلیارد تومان در سال ۲۰۱۹ به ۷۰ هزار و ۵۹۱ میلیارد تومان در سال ۲۰۲۰ رسیده که نشان از رشد ۲۷.۷ درصدی دارد.

بازداشت ۱۰ دریادار بازنشسته ترکیه به دلیل مخالفت با پروژه 'کانال استانبول' | DW | 05.04.2021مقامات ترکیه ۱۰ تن از دریاداران بازنشسته را که منتقد پروژه عظیم آبراه استانبول هستند بازداشت کرد. این افراد در نامه‌ای سرگشاده نگران‌اند که این پروژه قرارداد ۱۹۳۶ مونرو را زیر سئوال ببرد و این نقض منافع ملی ترکیه است. Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

پیشنهاد قرنطینه ۱۰ روزه تهران در پی اعلام وضعیت قرمز در پایتخت