بازداشتگاه‌های مخفی و خانه‌هایی که امن نیستند

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 80 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 35%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

در این گزارش به موضوع بازداشتگاه‌های_مخفی و ه خانه‌های_امن پرداخته‌ایم که در هیچ اداره یا سازمانی به ثبت نرسیده‌اند، اما عملا از نخستین روزهای بعد از انقلاب تا امروز، محل حبس و بازجویی دگراندیشان و منتقدان حکومت‌اند Mahrokhbanoo آن_سوی_خبر

چرا قوه قضاییه ایران در طول ۴۰ سال گذشته قادر به جلب اعتماد عمومی نبوده است؟ مشکلات اساسی این نهاد که اهداف اولیه‌اش «حل و فصل دعاوی»، «حفظ حقوق عمومی» و «اجرای عدالت» بوده‌اند تا بتواند «پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت» باشد، در کجای این ساختار عریض و طویل نهفته‌اند؟

به این بازداشتگاه‌های غیررسمی، «خانه امن» یا «مقر» گفته می‌شود. اماکنی که در قانون پیش‌بینی نشده‌اند و عملا در حیطه وظایف اداری و رسمی، وجود خارجی ندارند. پیشینه شکل‌گیری چنین مکان‌هایی به نخستین روزهای بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ می‌رسد. اغلب زندانیان سرشناس دهه‌های ۶۰ و ۷۰ تجربه اقامت اجباری در این اماکن مخفی را داشته‌اند و حتی تعدادی، در همین خانه‌ها جان خود را از دست دادند.

«علاوه بر این خانه‌ها، بازداشتگاه‌های پرت هم بودند، مثلا بازداشتگاهی در قصر فیروزه که سال ۱۳۷۹ وقتی مرا بازداشت کردند به آن‌جا منتقل شدم و مکانی مخفی و غیررسمی بود و البته بعدها لو رفت. یا زندانی موسوم به ۵۹ سپاه پاسداران که در جنوب غربی پادگان عشرت‌آباد قرار دارد. یا مکانی مخفی که دکتر "حبیب‌الله پیمان" را به آن‌جا منتقل کرده بودند و به من گفت در آن‌جا خودم به تنهایی حضور داشتم و کل سلول‌ها خالی بود.

«گیتی پورفاضل»، وکیل دادگستری و از امضاکنندگان بیانیه موسوم به ۱۴ نفر، پیش از آن که برای اجرای حکم حبسش به زندان فراخوانده شود، در مورد تجربه خانه‌های امن گفته‌ بود که خودش شب نخست بازداشت را در یک بازداشتگاه غیررسمی گذرانده است: «معتقدم زندانی کردن متهم در سلول‌های انفرادی و در بازداشتگاه‌های غیر رسمی، از نگاه قانون، گونه‌‌ای شکنجه است که با بی‌قانونی در کشور ایران نسبت به زندانیان سیاسی اعمال می‌شود.

«محسن. ف» این روزها در یک کارگاه مبل‌سازی در نازی‌آباد کار می‌کند. او مدت شش سال به اتهام ارتباط با دولت متخاصم و جاسوسی در زندان رجایی‌شهر کرج در حبس بود. اما پیش از آن که به زندان رجایی‌شهر منتقل شود، مدت ۱۱ ماه در یک بازداشتگاه مخفی نگهداری می‌شد و هرگز نفهمید آن بازداشتگاه در کدام نقطه تهران بوده است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

چرا چین در مورد پرتاب فضایی اخیر خود سکوت کرده؟ - BBC News فارسیاز وقتی که چین ادعا کرد که پرتاب مخفی یک سفینه آزمایشی را با موفقیت انجام داده است، این که این سفینه چه می‌تواند باشد و چه کاری در فضا کرده است به موضوع حدس و گمان کارشناسان تبدیل شد.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

برادرزاده ترامپ: عموی من اساساً یک نژادپرست است- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimبرادرزاده ترامپ که یک روانشناس است و اخیراً کتابی جنجالی نیز درباره خانواده و شخصیت ترامپ منتشر کرده در مصاحبه‌ای تأکید کرد دونالد ترامپ اساساً یک نژاد پرست است.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

رابرت دسترو: شکنجه در زندان‌های جمهوری اسلامی، توهین به مردم ایران استرابرت دسترو: شکنجه در زندان‌های جمهوری اسلامی، توهین به مردم ایران است پیش از این وزیر خارجه ایالات متحده، در پیامی با اشاره به گزارش اخیر عفو بین‌الملل در مورد ایران، آن را آشکارکننده «جزئیاتی از فساد و بیرحمی رژیم و شکنجه زندانیان» دانسته بود.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

واکنش مقامات دولت و کنگره آمریکا به توافق تاریخی اسرائیل و بحرین برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک دو کشورصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

نتانیاهو در واکنش به توافق اسرائیل با بحرین: «دوران جدید صلح» رقم خورده است؛ بحرین: توافق به نفع منطقه استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

وزیر خارجه آمریکا: در نوزدهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر، ما طلایه‌دار دوران جدیدی از صلح شدیم🔺وزیر خارجه آمریکا: در نوزدهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر، ما طلایه‌دار دوران جدیدی از صلح شدیم مایک پمئو در بیانیه‌ای نوشت: «در کمتر از یک ماه، تحت رهبری پرزیدنت ترامپ، ما یک توافق تاریخی دیگر داریم، این بار بین اسرائیل و پادشاهی بحرین.»
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »