بازداشت دست‌کم '۲۷ شهروند و فعال کرد' در ایران - BBC News فارسی

بازداشت دست‌کم '۲۷ شهروند و فعال کرد' طی پنج روز در ایران

13/01/2021 11:54:00 ب.ظ

بازداشت دست‌کم '۲۷ شهروند و فعال کرد' طی پنج روز در ایران

فعالان حقوق بشر در کردستان می‌گویند در پنج روز گذشته دست‌کم '۲۷ شهروند و فعال کرد' در نقده، مریوان، سنندج و کرج بازداشت شده‌اند. در تازه‌ترین دستگیری‌های امنیتی اعضای یک خانواده در خانه‌شان در نقده بازداشت شدند.

تصویر شماری از بازداشت شدگان که سایت فعالان حقوق بشر در کردستان منتشر کرده استفعالان حقوق بشر در کردستان می‌گویند در پنج روز گذشته دست‌کم "۲۷ شهروند و فعال کرد" در نقده، مریوان، سنندج و کرج بازداشت شده‌اند.به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان امروز چهارشنبه ۲۲ دی ماه سه شهروند کرد در ادامه بازداشت‌های گسترده در شهرهای مختلف که از شنبه بیستم دی ماه شروع شده، بازداشت شده‌اند.

توییتر حساب سایت آیت‌الله خامنه‌ای را به دلیل 'تهدید ترامپ به انتقام' مسدود کرد - BBC News فارسی بازنگری تحریم‌های آمریکا که مانع مبارزه با کرونا در ایران است | DW | 22.01.2021 بوئینگ تا پیش از ۲۰۳۰ هواپیمای مسافربری با سوخت غیربنزینی می‌سازد

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو هم گفته چهارشنبه نیروهای اداره اطلاعات نقده در آذربایجان غربی به خانه یک شهروند "هجوم" برده و سه نفر از اعضای یک خانواده به نام‌های عبدالله حاجی‌احمدی و پسرش پیمان حاجی‌احمدی و گلاویژ عبداللهی را بازداشت کرده‌اند.اکرم و سیامک ادوایی (سروآباد)، عادل پروازه و جبار پیروزی، دانا صمدی، سیروان کریم‌زاده، کاروان مینویی، زانیار معتمدی (مریوان) و حسین گردشی (بوکان) جز ده‌ها نفری هستند که در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند.

کاوه کرمانشاهی، عضو هیئت مدیره شبکه حقوق بشر کردستان احتمال داده که شمار بازداشت شدگان بیش از ۲۷ نفر باشند.نگرانی از بازداشت دستکم ۱۴ فعال مدنی و دانشجوی کرد در ایراناو گفته که بیشتر بازداشتی‌ها در حوزه‌های مختلف فرهنگی، محیط زیست و دانشجویی فعال بوده‌اند. headtopics.com

به گفته آقای کرمانشاهی "نیروهای امنیتی نه تنها هیچ حکم قضایی و دلیل قانونی برای بازداشت این افراد ارائه نداده‌اند، بلکه به صورت خودسرانه و غیرقانونی و با توسل به خشونت کلامی و فیزیکی اقدام به بازداشت آنها کرده‌اند. با وجود پیگیری خانواده‌ها نیز تاکنون به صورت رسمی اتهامی علیه این افراد مطرح نشده است."

شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید تعدادی از بازداشت‌شدگان در شهرهای مهاباد، بوکان، تهران و کرج دو روز پس از بازداشت موفق به یک تماس کوتاه تلفنی با خانواده‌ خود شده‌اند."آنها از انتقال خود به ارومیه و نگهداری در بازداشتگاه امنیتی ۷ تیر واقع در قرارگاه المهدی این شهر خبر داده‌اند که زیر نظر سازمان اطلاعات سپاه پاسداران است."

دو روز پیش ارسلان یاراحمدی، سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که"بازداشت‌ها عمدتا از سوی نیروهای اداره اطلاعات کردستان و آذربایجان غربی انجام شده است". ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا با حضور در کاخ سفید کار خود را رسما آغاز کرد

مراسم تحلیف چهل و ششمین رئیس جمهوری ایالات متحده تحت تدابیر شدید امنیتی و بدون حضور دونالد ترامپ که در انتخابات سوم نوامبر (۱۳ نوامبر) از او شکست خورد برگزار شد.

تجربه نشان داده اگر فعال مدنی کُرد باشد شلکه ملکه هم دست به کار شود، قطعآ تروریستی است که از کوهستانهای مرزی ایران و عراق وارد کشور شده و در تور اطلاعاتی افتاده. پس به رسم ادب دست ماموران امنیتی را می‌بوسیم که از ورود ورژن‌های کُردی داعش به ایران استقبال گرمی می‌کنند... اينا همشون دنبال تجزيه هستن بزنين تو كونشون تا صداشون در نياد

فعال در شرارت و آشوب همینکه عکساشونو تو داری یعنی اهل و عیال خودتن و داغ شدی که گرفتنشون امروز انگلیس_کرونائی نه آبرویی داره نه اعتباری... ابتلای۶۹۸۳۰ نفر و قتل ۱۳۲۵ انگلیسی بخاطر کرونا در یکروز 😣 اونوقت ملکه پولاشو خرج فتنه و آشوب در خاورمیانه میکنه😁😁😁 واکسن_ایرانی از چهره‌هاشون شرارت میباره ترامپ استیضاح شد ، پناهجو ها بی پدر شدن، البته بایدن هم پدر خوبی میشه برای شما ، تا فردای آزادی راهی نیست پناهجو

منظورتون از فعال جدایی طلبه ، جدایی طلب ها انسانهای کوچکی هستند که فقط نوک دماغشون رو میبینند اگه مقایسه کنیم با آمریکا و اسرائیل که طی حمله دیشب، یه تعدادی شهروند و فعال حقوق بشر سوری و عراقی رو بدون طی مراحل دادرسی و ...، با موشک به قتل رسوندن، کدومش حقوق بشرانه تره؟