بازداشت ۷۴ شهروند کُرد در ۱۶ روز گذشته

06/11/1399 05:41 ب.ظ

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو گزارش کرده است که در ۱۶ روز گذشته حداقل ۷۴ شهروند کُرد در شهرهایتهران، کرج، کرمانشاه، سروآباد، کلاترزان، مریوان، سنندج، بانه، سقز، ربط، بوکان، نقده، پیرانشهر و مهاباد بازداشت شده‌اند. اخبار_ایران حقوق_شهروندی

بر اساس این گزارش، بازداشت این شهروندان در شهرهای تهران، کرج، کرمانشاه، سروآباد، کلاترزان، مریوان، سنندج، بانه، سقز، ربط، بوکان، نقده، پیرانشهر و مهاباد روی داده و از این تعداد ۶۹ نفر کماکان در بازداشت به سر می‌برند.

در آخرین موارد از این بازداشت‌ها، روز شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ یک شهروند اهل سنندج با نام «سیروان امینی» توسط نهادهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. با بازداشت آقای امینی، شمار بازداشتی‌های اخیر سنندج به ۴ نفر رسیده است.

طی روزهای گذشته همچنین یک شهروند ۲۵ ساله اهل بوکان با نام «سردار محمدپور» از ساکنین روستای «آلی‌کند» توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. سازمان‌های حقوق بشری کردستان می‌گویند بازداشت‌‌های چند روز اول توسط سازمان اطلاعات سپاه ارومیه انجام شد و بعد از آن وزارت اطلاعات هم در شهرهای دیگر شهروندان کُرد را بازداشت کرده است. headtopics.com

روز یکشنبه ۵ بهمن جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در شهرهای مختلف کردستان با انتشار نامه‌ای ضمن ابراز نگرانی از موج گسترده بازداشت شهروندان و فعالان کُرد، خواهان آزادی بازداشت‌شدگان شدند.

ادامه مطلب:
iranwire »

۷۴ فوتی کرونا در شبانه روز گذشته/۷۱۲۰ بیمار جدید شناسایی شدند۷۱۲۰ ابتلا و ۷۴ فوتی جدید کرونا در کشور *تعداد مبتلایان جدید: ۷۱۲۰ نفر *تعداد فوت‌شدگان جدید: ۷۴ نفر *تعداد کل مبتلایان: ۱۵۱۰۸۷۳ نفر *تعداد بهبودیافتگان: ۱۲۹۱۷۲۶ نفر *تعداد فوت‌شدگان: ۵۸۸۸۳ نفر به خانواده هاشون تسلیت میگم

۷۴ فوتی و ۷۹۳۱ مبتلای جدید کرونا در کشور۷۴ فوتی و ۷۹۳۱ مبتلای جدید کرونا در کشور *تعداد مبتلایان جدید: ۷۹۳۱ نفر *تعداد فوت‌شدگان جدید: ۷۴ نفر *تعداد کل مبتلایان: ۱۵۷۴۰۱۲ نفر *تعداد بهبودیافتگان: ۱۳۴۴۷۹۱ نفر *تعداد فوت‌شدگان: ۵۹۴۸۳ نفر تعویق_آزمون_دکتری1400_وزارت_علوم سلامت ما در الویت قرار دارد ...

کرونا در ایران؛ ثبت 74 فوتی در یک روزسخنگوی وزارت بهداشت ایران از شناسایی 7 هزار و 290 بیمار مبتلا به کووید-19 و فوت 74 بیمار در شبانه روز گذشته خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

سالگرد اعترضات 74 اسلامشهر؛ مصاحبه با یک شاهد عینیپانزده فروردین 1374 برای مردم اسلامشهر در جنوب تهران، یادآور خیزش عمده‌ و دامنه‌داری است که با وجود gooomaaaar قیام اکبر آباد.

پیشروی در وین و عقب‌نشینی در تهران؛ دلار به پایین‌ترین نرخ در ۷۴ روز گذشته رسیدهمزمان با حصول پیشرفت در جریان مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۴ با هدف بازگشت ایالات متحده به برجام و لغو تحریم‌های اقتصادی، قیمت دلار آمریکا در معاملات روز دوشنبه بازار تهران به پایین‌ترین سطح از ۱۶ بهمن ماه گذشته رسید. دم انتخابات حسن ریش قشنگ داره جلب توجه میکنه

استان‌وایر- سازمان حقوق بشری هه‌نگاو گزارش کرده است که در ۱۶ روز گذشته حداقل ۷۴ شهروند کُرد در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش، بازداشت این شهروندان در شهرهای تهران، کرج، کرمانشاه، سروآباد، کلاترزان، مریوان، سنندج، بانه، سقز، ربط، بوکان، نقده، پیرانشهر و مهاباد روی داده و از این تعداد ۶۹ نفر کماکان در بازداشت به سر می‌برند.

در آخرین موارد از این بازداشت‌ها، روز شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ یک شهروند اهل سنندج با نام «سیروان امینی» توسط نهادهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

با بازداشت آقای امینی، شمار بازداشتی‌های اخیر سنندج به ۴ نفر رسیده است.

طی روزهای گذشته همچنین یک شهروند ۲۵ ساله اهل بوکان با نام «سردار محمدپور» از ساکنین روستای «آلی‌کند» توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

سازمان‌های حقوق بشری کردستان می‌گویند بازداشت‌‌های چند روز اول توسط سازمان اطلاعات سپاه ارومیه انجام شد و بعد از آن وزارت اطلاعات هم در شهرهای دیگر شهروندان کُرد را بازداشت کرده است.

روز یکشنبه ۵ بهمن جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در شهرهای مختلف کردستان با انتشار نامه‌ای ضمن ابراز نگرانی از موج گسترده بازداشت شهروندان و فعالان کُرد، خواهان آزادی بازداشت‌شدگان شدند.

بی خبری از وضعیت این شهروندان به نگرانی‌ها درباره احتمال شکنجه و اخذ اعترافات اجباری از آن‌ها دامن زده است.

وکلای مدافع حقوق بشر بارها هشدار داده‌اند که نهادهای امنیتی در ایران بر خلاف قانون تا زمان گرفتن اعتراف به بازداشت‌شدگان اجازه دسترسی به وکیل نمی‌دهند تا اتهامات آنها را بر اساس اعترافات اجباری تنظیم کنند.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: