بازخوانی تسخیر مسجد‌الحرام؛ حادثه‌ای كه الهام بخش اسلامگرايان تندرو شد

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 53 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 24%
  • Publisher: 51%

بازخوانی تسخیر مسجد‌الحرام؛ حادثه‌ای كه الهام بخش اسلامگرايان افراطی شد

ایران اخبار, ایران سرفصلها

هنگامی که حدود ۱۰۰ هزار نمازگزار در روز اول محرم سال ۱۴۰۰ هجری قمری برای نماز صبح در مسجد‌الحرام جمع شدند نمی‌دانستند که ظرف چند دقیقه قربانی بزرگترین گروگانگیری تاریخ عربستان سعودی خواهند شد. مسجد‌الحرام که کعبه را در خود جای داده، به عنوان مقدس ترین مکان مسلمانان جهان، به جز محل عبادت و بجای آوردن مراسم حج، برای مردمی که دور یا نزدیک مکه زندگی می‌کنند محلی برای طواف مردگان پیش از خاکسپاری است. آن روز اما تابوت‌هایی که مهاجمان وارد مسجد کرده بودند، به جای جسد پر از اسلحه بود.

اما این ادعای مهدویت، لزوما به معنای شیعه بودن مهاجمان نبود. افشین شاهی، استاد مطالعات خاورمیانه در دانشگاه بردفورد بریتانیا و نویسنده کتاب"سیاست مدیریت حقیقت در عربستان سعودی" می گوید:"مهدی موعود مفهومی است که در بعضی از مکاتب فکری و نظری دنیای اهل سنت هم وجود دارد البته نه به شکلی که در شیعه اثنی عشری تعریف شده است."

شدت درگیری‌ها به حدی رسید که در نهایت نیروهای فرانسوی،‌ برای غلبه بر مهاجمان،‌ از نوعی گاز سمی استفاده کردند که باعث استفراغ و کوری موقت می‌شد. آنها دالان‌های در هم تنیده زیرزمین مسجد، جایی که بسیاری از شورشیان و گروگان‌ها در آن پناه گرفته بودند را پر از گاز کردند. در درگیری‌های خونینی که پس از این اقدام رخ داد، شمار زیادی از گروگان‌ها، نیروهای مسلح و شورشیان جان خود را از دست دادند.

در پاسخ به این اتهام، آیت‌الله خمینی، آمریکا و اسرائیل را عامل حمله معرفی کرد. در واکنش، میلیون‌ها نفر در کشورهای مسلمان، در اعتراضاتی اغلب خشونت آمیز، به خیابان‌ها آمدند. در پاکستان، معترضان سفارت آمریکا در اسلام آباد را آتش زدند و دو نفر از کارکنان آمریکایی و دو کارمند پاکستانی سفارت را کشتند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

سال ۲۰۱۹، سال تظاهرات مردمی در ایران و جهانناتوانی ایران در مبارزه با پدیده فساد و شنیده نشدن صدای مردم عامل بسیار مهم‌تری است که با جرقه گرانی_بنزین، به خیزش‌های مردمی دامن زد. ادامه مطلب در یادداشتی از جلیل روشندل استاد علوم سیاسی
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »

دولت در دور باطل؛ چرا بنزین در ایران ۶۰۰ برابر بازار جهانی گران شد؟چرا در حالی که قیمت جهانی هر لیتر بنزین در فاصله سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۸ نزدیک به ۵ برابر شده، قیمت ریالی آن در ایران ۳ هزار برابر شده است؟ این گزارش را بخوانید 🔽
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

افزایش قیمت بنزین حدود ۴ درصد در طول یک سال آینده بر تورم تاثیر داردرئیس کل بانک مرکزی گفت که بر اساس بررسی‌های علمی انجام شده افزایش قیمت بنزین در کل حدود ۴ درصد در طول یک سال آینده در تورم تاثیر خواهد گذاشت.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

یک واحد دانشگاهی در شیراز بر اثر ناآرامی‌ها تخریب شدشیراز- ایرنا- رئیس جهاد دانشگاهی فارس اعلام کرد: ساختمان مزکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی فارس ۲۶ آبان ۹۸ در ناآرامی‌های شیراز به آتش کشیده و به‌طور کامل تخریب شد.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

آلمان؛ تحقیقات درباره مرگ ۲۵ نفر در ارتباط با گوشت آلوده آغاز شدرسوایی ناشی از گوشت آلوده تنها محدود به آلمان نیست و از آنجایی که محصولات ویلکه به ۲۶ کشور جهان از جمله ژاپن، ایالات متحده آمریکا، روسیه و همچنین کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر می شود، گسترده این رسوایی ابعاد جهانی یافته است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

تروریست تحت تعقیب ترکیه در دیاربکر بازداشت شدتروریست تحت تعقیب ترکیه در دیاربکر بازداشت شد وزارت دفاع ترکیه: در حملات خمپاره‌ای تروریست‌های پ.ک.ک/ی.پ.گ به یک مدرسه‌ در تل‌ابیض 3 غیرنظامی کشته و 8 تن دیگر از جمله چند کودک زخمی شدند
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »